Co vše jste zvažovaly před snažením o dítě?

uztotakbude
28. pro 2013

Ahoj. Zakládám tuto diskusi spíš pro zajímavost. Chci znát názory co nejvíce maminek, nebo budoucích maminek, nebo snažilek...prostě vás všech. Co vše jste zvažovaly, když jste se uvažovaly o tom, že byste se začaly snažit o dítě? Myslím jaké proměnné vstupovaly do vašeho rozhodování o tom, zda už ano, nebo ještě ne. Myslím obecně vše, od majetkových poměrů, přes zdraví, věk, partnera, rodinné vztahy. Prostě co vše ovlivnilo vaše rozhodnutí?

chris_n
30. pro 2013

@uztotakbude mě přijde, že obecně ta morava je víc to bydlení ve vlastním. Vidím to na rodině na valašsku. Vsichni bud v byte nebo v baráku po rodině. Většinou vlastní. To v Pze tolik není no.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@chris_n JJ. Určitě. To je právě asi značný rozdíl v těch krajích a lokalitách a pak tedy od toho se odvíjející rozdíly v cenách nájmů. Je fakt, že tady to i tak hodně chodí, že mladí s děckama bydlí u starých na baráku a opraví si třeba patro, nebo to ženou do štoku, nebo prostě tam bydlí než postaví. Pokud mají rodiče baráky, tak se to tady tak běžně dělá (nás se to bohužel netýká). V Praze to tak asi nechodí, že?

chris_n
30. pro 2013

@uztotakbude my bydleli od malička ve státním bytě s rodiči. Až kdyz jsem byla dospělá, tak mela mamka moznost panelákový byt odkoupit v rámci privatizace. Ale z větší části můžu říct, že pražáci většinou nic nemají 😀 resp. ted uz jo, byty na hypotéku a auto 😀. Ale to je tak jediné.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@chris_n Měli jsme to stejně. Bydleli jsme v družstevním bytě, až jsem přišla do puberty, tak naši byt museli odkoupit. Tak si vzali úvěr, byt odkoupili a dva roky na to otec od matky odešel. K nám se nastěhoval můj chlap a o další dva roky později jsme odešli i my a mamka tam zůstala sama.

laurital
30. pro 2013

@uztotakbude Já jsem ale včera mluvila o koupi bytu jako o investici a jen blázen by za takovým účelem kupoval byt na maloměstě, kde je omezená kupní síla i možnost pronajmutí.A nepochybuji, že slušný byt ve slušné lokalitě u nás v Brně je do budoucna dobrou investicí.Poptávka je tu stále větší než nabídka a vzhledem k počtu vysokých škol nepředpokládám, že by v budoucnu klesla.Koruna klesá a i z tohoto pohledu beru tuto možnost jako zajímavější uložení peněz než termínovaný vklad apod.

laurital
30. pro 2013

@chris_n Uklidním tě, že brněnští jsou na tom obdobně 🙂 .Nějaké bydlení u rodičů nebo snad přístavba nepřichází v úvahu.U našich bych si mohla maximálně tak zasklít balkon a koupit tam akumulačky 😀

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@laurital Ano, ale musíš prostě pochopit, že člověk nežijící v Brně ani poblíž si nebude pořizovat byt v Brně jako investici proto, aby ho pronajímal. Pak tam bude muset jezdit zařizovat jiné věci přes půlku republiky 🙂 Bavím se obecně.

laurital
30. pro 2013

@uztotakbude To je snad jasné, já přece mluvím obecně o koupi bytu jako investici.A je logické, že uvažuji o místě, kde bydlím.Reagovala jsem na to, že není třeba mít děs z hypotéky.

chris_n
30. pro 2013

@laurital souhlasím, u nás jen už ta nabídka pomalu převyšuje poptávku ☹

blahova_andrea
30. pro 2013

@uztotakbude s tou hypotékou a nájmy nemáš úplně správné počty 😀 a za psa měsíčně 3000? to už je snad skoro vtip. tolik mě některý měsíc nestojí ani dítě 😀

laurital
30. pro 2013

@blahova_andrea Člověče já jsem nikdy nepočítala, kolik mě stojí dítě měsíčně.Tipuju, že nejnákladnější budu u nás já 😀

blahova_andrea
30. pro 2013

@uztotakbude když dokážete zvládnout tak náročnýho psa, pak dokážete zvládnout i dítě. to vám totiž bude mnohem dražší a ještě větší motivace to zvládnout 😉

blahova_andrea
30. pro 2013

@uztotakbude ano...každý to tak nemá. já taky nemám rodiče, ke kterým bych mohla když tak jít, ani po kterých budu mít co zdědit v budoucnu. když jsem otěhotněla, tak jsme byli v nájmu, který měl snad jen 30m a do toho jsme tam o víkendu byli i s nevlastními dětmi. během těhotenství jsem nám našla nájem větší a zase fungujeme dál. je fajn, že chceš mít vše promyšlené a zařízené než to mimi přijde, ale ani v tomto nemají všichni tu startovní čáru stejnou. pokud dítě opravdu chcete, tak vše ostatní vždycky nějak vyřešíte. pokud si tím jistí nejste, pak budete do nekonečna jen řešit důvody proč ještě ne a co se ještě musí než...

blahova_andrea
30. pro 2013

@uztotakbude chtění nestačí, to je pravda. to je jen ten první krok, spouštěč toho vašeho vlastního snažení se cíle dosáhnout. ty ale opravdu často řešíš spíš že to nebo to nejde, nemáme, nevíme než se prostě kousnout a začít řešit jedno po druhém (ne o tom mluvit, ale fakt konat)...jinak se z místa nehnete. je hezký, že víš, že bydlení máte malý, tak si sedněte, rozhodněte se jakou formou to budete řešit a konejte. samo se to neudělá. a to samé v ostatních oblastech 😉

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@blahova_andrea Tak ho nech umřít, když je to na tebe moc. Já bych svého psa umřít nenechala.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@blahova_andrea Nesouhlasím. Já nehledám důvody proč ne, já hledám způsob jak to udělat, aby ano a aby jsme se měli dobře a nežili z ruky do huby. To totiž není život, který bych pro své dítě chtěla.

blahova_andrea
30. pro 2013

@uztotakbude cokoliv se rozbije nemusíte spravovat na své náklady. záleží jakou dáte nájemníkům smlouvu. my třeba máme ve smlouvě, že opravy do 5000 si musíme řešit sami, stejně tak povinnost volat kominíka apod. byla předána nám.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@blahova_andrea A jak víš, že to neřešíme a jen o tom mluvíme? Ty s námi bydlíš? 😉

blahova_andrea
30. pro 2013

@uztotakbude mě třeba miška vyšel dráž než kojené děti, protože byl na UM, ale já si zas spoustu věcí půjčiila a nebo koupila fakt z druhé ruky, takže ono to s těmi výdaji fakt není tak hrozné. jako jistota jsou plínky. ale jinak záleží na zdraví dítěte a rozumu a spořivosti rodičů.

uztotakbude
autor
30. pro 2013

@blahova_andrea Ale já to všechno vím. Ale prostě nechci žít způsobem, že to uděláme a pak budeme řešit problémy. Chci ty problémy eliminovat. Nemám vyřešené bydlení, manželovi se možná budou hýbat někam příjmy. Jsou věci co u nás mohou být velmi nákladné - bezlepková dieta u dítěte např. a ta je na celý život. Já musím zvažovat mnoho věcí.

blahova_andrea
30. pro 2013

@eeefffaaa alberťácký jedině šmoulový, jinak je to příšerný igelit ☹

chris_n
30. pro 2013

@uztotakbude bohuzel o te diete a tak... na to se predem nepripravis. To se ti můze stat kdykoliv cokoliv. To pak je snad lepší si říct, nechci riskovat,, díte nebude...

dora13
30. pro 2013

@uztotakbude co se tyce ziti z ruky do huby...do mych peti let jsme zili s nasima a brachou v byte 1+1, mamka na materske, tatka ucitel na zakladce, takze zadne velke vyskakovani to rozhodne nebylo, ale nemam pocit, ze bych nejak stradala. hlad jsem nemela, zima mi nebyla, hracky jsme meli, nasi se nam venovali a nebyl problem. vetsina mladych rodin na tom neni financne uplne nejlepe, ale jak uz se tu psalo vys, male dite zase az tak nakladne neni, ty velke financni pozadavky prijdou az v jeho pozdejsim veku.
z toho co pises je zjevne, ze vase situace neni idealni, mate maly byt, velkeho psa. na druhou stranu, oba mate praci, coz je vic, nez ma opravdu hodne lidi v tehle zemi. myslim, ze je super, ze nad tim premyslis, ze ses zodpovedna, ono zase ale velke kombinovani taky neni uplne nejlepsi vec, idealni situace nebude nikdy. na vychodni morave se rika takove prislovi: "kdyz da buh kralicka, da i travnicka", cili, kdyz si lidi poridi dite, nejak ho uzivit dokazou. pokud netrvas na kocarku bugaboo a capackach od diora, tak si myslim, ze hlady neumrete.

laurital
30. pro 2013

@uztotakbude Kočko, ale veškeré problémy prostě eliminovat nemůžeš, ledaže by sis malé pořídila až po splacení hypotéky, abys eliminovala možnost nesplácení, po našetření větší sumy, abys eliminovala možnost, že manžel přijde o práci nebo bude nedej bože po úrazu či nemoci atd. atd.Prostě nikdy nemůžeš eliminovat veškerá rizika a komplikace, které mohou nastat.
Já ti chválím, že jsi zodpovědná, jen si myslím, že život se tak nějak kompletně naplánovat nedá a právě to, co v nás skutečně je a jaké máme schopnosti a charakter, se ukáže právě tehdy, když nás něco nečekaně zaskočí.
Zkus si život trochu více užívat a nebýt pořád tak svázaná strachem z toho, co by vás mohlo potkat.Věř mi, že se ti uleví.

dora13
30. pro 2013

@uztotakbude
vis, ktere problemy se resi nejhur? ty, ktere jeste nenastaly. 🙂
stat se muze cokoliv, muzes mit dite na bezlepkovy diete, ale taky nemusis. kdyby vsichni vsechno takhle promysleli, tak by lidstvo uz davno vyhynulo, protoze by nikdo deti nemel. a vis co se rika: "chces-li pobavit boha, sver se mu se svymi plany."

chris_n
30. pro 2013

@uztotakbude jo nechci ti to přivolávat a sýčkovat... ale taky se připrav na variantu, že ten pes to dítě prostě nepřijme... pak teprve budeš muset stát před rozhodnutím, co dál .-( a že se to stává, ikdyz si to předem lidi nechtějí připustit, že by zrovna ten jejich chlupatý mazlík byl takový.

dora13
30. pro 2013

@laurital ty mi normalne beres slova z pusy 😀 vzdycky to napises o chvilku prede mnou a ja pak vypadam, jako bych od tebe opisovala 🙂

blahova_andrea
30. pro 2013

@laurital no je i o tom, že někteří lidé se bankám prostě nevejdou do tabulek, takže i kdyby sebevíc tu hypotéku chtěli, tak jim ji nikdo nedá. je jedno, že v reálu za nájem platí víc než by spláceli tu hypotéku. to už banka neřeší ☹

laurital
30. pro 2013

@dora13 Hele, víš, že já mám občas s tebou podobný "problém"?Často se v nějakém tématu potkáme, radíme podobně a já zjistím že to, co já vykecávám ve třech odstavcích, ty naprosto perfektně shrneš do tří vět 😀

berenika39
30. pro 2013

@uztotakbude ženo, hledej, hledej ...rozum...protože tohle už zavání nějakou psychickou nerovnováhou. proč hledáš problémy tam, kde nejsou? možná by bylo i dobře, kdyby ses zdravě naštvala, praštila pěstí do stolu a začala něco dělat. ne jen sténat, strašit a čarovat. co sex? ten pomáhá, vlítněte an to a bude. klid, pohoda, miminko, budete spokojený. do té doby - nevím, to se tu udiskutuješ? 🙂