Děložní čípek kolem ovulace
Ahoj, jdu s dotazem, dnes jsem 13dc, hlen zatím žádný, jen cipek se mi zdá divný, hodně vzadu a jakoby zaoblený do pochvy, že otvor sotva nahmatam, až jsem se divila, co to je, takový jsem ho nikdy neměla. Neni rovny, ale opravdu prostě zaoblený do pochvy. Ovu mívám kolem 17dc. Dobrala jsem 3. cyklus clostik. A tak nevím, co si myslet. Dnešní ovu test, vypadá to, že by mohl být pozitivni tak za 2 dny. Jen me zarazi ten cipek.
Stručné shrnutí
- Děložní čípek může kolem ovulace měnit polohu a tvar; ženy popisují i vysoko položený, zaoblený čípek s těžko nahmatatelným otvorem, což může být součást cyklických změn nebo vliv léků.
- Ovulační testy (OT) jsou podle diskuse nespolehlivé kvůli kolísání hladiny LH; spolehlivější kombinací pro domácí sledování je pozorování děložního hlenu a měření bazální teploty (BT).
- Při nepravidelnostech nebo opakovaných léčebních postupech diskutující doporučují vyžádat si hormonální profil (2.–5. den cyklu), spermiogram a zvážit změnu lékaře před invazivními zákroky jako laparoskopie.
Nejčastější otázky
Q: Jak nejspolehlivěji ověřit, zda proběhla ovulace?
A: Nejspolehlivější domácí kombinací je sledování děložního hlenu a měření bazální teploty; bazální teploměr lze pořídit „za dvě stovky“ a BT se měří denně ráno po spánku s evidencí času a délky spánku.
Q: Jak ovlivňuje Clostik (clomifenu) děložní sliznici a hlenu?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že Clostik „významně poškozuje děložní sliznici a kvalitu děložního hlenu,“ což může snižovat šanci na uhnízdění oplodněného vajíčka.
Q: Co požadovat od lékaře při podezření na PCOS?
A: Doporučuje se vyžádat hormonální profil provedený v době MS (2.–5. den cyklu); v diskuzi bylo uvedeno, že vyšetření lze zaplatit soukromě za doporučenou cenu 1000–1500 Kč.
Q: Lze diagnostikovat PCOS pouze ultrazvukem (UTZ)?
A: V diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že samotný ultrazvuk nestačí k diagnostice PCOS a je potřeba kompletní hormonální profil a vyšetření inzulínového/metabolického stavu.
Q: Co dělat před plánovanou laparoskopií při neúspěchu stimulace ovulace?
A: V diskuzi gynekolog uvedl, že po neúspěchu s Clostikem může být dalším krokem laparoskopie; diskutující doporučovali nejdříve prověřit hormonální profil a průchodnost vejcovodů před invazivním zákrokem.
Q: Co je možné udělat pro zlepšení kvality spermií?
A: V diskuzi byly zmíněny doplňky a vitamíny jako Fertilan a doporučení na změnu životního stylu; spermiogram (spermio) byl objednáván jako základní vyšetření.
Q: Jak měřit BT při směnném provozu nebo nepravidelném spánku?
A: Měří se vždy po spánku a do záznamu se uvádí čas měření a délka spánku; v diskuzi bylo doporučeno zapisovat hodnoty ručně na papír s poznámkami o směně či nočním bdění.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ovulační testy jsou v diskusi označeny za nespolehlivé a kolísání LH může dávat falešnou pozitivitu.
- Sledování děložního hlenu a měření bazální teploty jsou považovány za spolehlivější metody domácího sledování ovulace.
- Před přechodem k invazivním zákrokům se doporučuje kompletní diagnostika: hormonální profil a spermiogram.
Sporné názory
- Někteří uvádějí, že PCOS nelze diagnostikovat jen z ultrazvuku; jiný názor je, že ultrazvuk může být podkladem pro diagnózu (tedy možnost „ultrazvuk stačí“ vs. „ultrazvuk nestačí, požadovat hormonální profil“).
- Jako možné postupy při podpoře luteální fáze byly zmíněny syntetické hormony (Duphaston) versus přírodní alternativy (Utrogestan, Gynprodyl), přičemž názory na škodlivost či užitečnost se liší.
- Clostik je v diskuzi prezentován jako stimulační lék, který může zlepšit ovulaci, ale zároveň jsou mu připisovány negativní účinky na děložní sliznici a hlen (tedy „pomůže ovulaci“ vs. „sníží šanci na uhnízdění“).
Otevřené otázky
- Zda je změněný tvar nebo pozice čípku indikátorem ovulace, nebo vedlejším efektem užívaných léků (Clostik) — bez vyšetření nezodpovězeno.
- Zda byla ovulace přesně načasována v konkrétním cyklu (OT a příznaky naznačují možné termíny), bez laboratorního potvrzení zůstává nejasné.
- Jaký je funkční stav progesteronu a délka luteální fáze u konkrétní osoby bez měření hormonů.
- Zda laparoskopie je nutná před provedením plné hormonální diagnostiky a testů průchodnosti vejcovodů.
Zmíněné značky a firmy
ditevitano.cz, cestykditeti.cz, prirozenaantikoncepce.cz, katerinaburesova.cz, Fertiprona, Fertilan, Superfolin, Metformin, Duphaston, Utrogestan, Gynprodyl, Clostik, Folandril, Koník
Zmíněné produkty a metody
Clostik, Clostill, Duphaston, Utrogestan, Gynprodyl, Fertiprona, Fertilan, Folandril, Metformin, Superfolin, ovulační testy (OT), měření bazální teploty (BT), sledování děložního hlenu, spermiogram (spermio), laparoskopie (laparo), STM (symptotermální metoda)
Místa a osoby
Liberec, Jablonec, Florida, Katerina Buresova
@hermij ahoj, clostik mám na pcos, předchozích cyklech nevím, neměla jsem ani jeden pozitivni test a na utz si mě dr nezval. Cipek jsem si hlídala jen občas, ne každý den, a teď se mu zda právě úplně jiný než předtím. A jestli je zavření, či není, n3poznam, otvor je schovaný jakože úplně nahoře v pochve, je opravdu jakoby zaoblený nahoru... takže otvor vůbec nenahmatam.......
Nikam si nesahej, hneska bych na to vlitla a za 2 dny taky... pak klido i 3.-4. den a mas to. Spermie muzou pockat i nahore.
@ja_osobne Clostill bohužel významně poškozuje děložní sliznici a kvalitu děložního hlenu, takže na to můžete lítat s láskou, což je krásné, ale je jen velmi malá šance, že by se zadařilo pouze s jeho pomocí, je mi líto :(
Podle toho, co jsi mi odpověděla nahoře, tak bych si buďto zažádej o pořádné vyšetření a pozornost lékaře, anebo rovnou změn lékaře. Máš vůbec správně diagnostikované PCOS, anebo Ti udělali jenom ultrazvuk? I to se bohužel často děje :( 😢 A z ultrazvuku NIKDO PCOS nepozná 🙄, můžou si myslet, co chtějí, ale je třeba důkladná diagnostika. Bazální teplota 🤒 je nejspolehlivější ukazatel probíhající ovulace (samosledováním), ultrazvuk by se musel dělat po dlouhou dobu denně nebo ob den a na to gynekologové nemají nervy a pojišťovny to neproplatí. Ovu testy jsou nespolehlivé. Ovulace může proběhnou v noci, anebo někdy, kdy netestuješ. A hlavně pokud máš opravdu PCOS a třeba 40-60 denní cykly, tak ovulace probíhá cca. 10-16 dní před menstruací, ne týden po menstruaci jako u žen s 30denním cyklem, což i leze do peněz, když se máš denně třikrát očůrávat testy. Pokud chceš opravdu nějaký výsledek, tak se to dělá 3 i vícekrát... to už bohužel uživatelkám taky nikdo neřekne. Bazální teplotu změříš denně ráno, s vyhodnocením Ti někdo pomůže (třeba tady na koníkovi je mnoho diskuzí) a jediná investice je bazální teploměr za dvě stovky, což je za sebepoznání vlastního těla, cyklu a zdraví pakatel 🙂😇 K tématu ženství, plodnosti... můžeš zkusit načíst nějaké základní info na ditevitano.cz, cestykditeti.cz, prirozenaantikoncepce.cz, katerinaburesova.cz.
Přeju Ti moc moc úspěchů, kéž se brzy zadaří, ale doporučuji Ti nejprve se zorientovat ve vlastním cyklu a svém zdraví. Na to, aby ses mohla stát zdravou a spokojenou maminkou, potřebuješ být v pohodě v prvé řadě Ty sama 🙏🤰
A hlavně min to diagnostikoval až teď, v březnu, předtím jsem s tim problémy neměla........
@ja_osobne I ty jedna mladice 😇 31 není žádný věk ;)
Odešla bych. Koukám, že jsi z Liberce, mám doporučení na fajn gynekologa v Jablonci, kdybys měla zájem. Nevím ale, jestli ještě bere.
S takovou délkou máš ještě zlaté cykly. Rozhodně si zažádej o hormonální profil, ideálně se dělá v době MS (2.-5. den cyklu). Kdyby měl něco proti, tak buďto bojuj - máš na vyšetření nárok, anebo požádej, že si ho zaplatíš (stojí 1000-1500). Pokud bereš i něco na cukr, tak to možná PCOS bude, doprovází ho problémy s inzulínem, ten se nějak sledoval?
A zkus dát šanci sledování STM, kdybys měla zájem, ale nevěděla, jak začít, čím se měřit , co a jak poznáš, tak mi klidně napiš do soukromé zprávy a pomůžu Ti s tím. Nic za to nechci, ráda pomůžu.
@hermij na cukr beru ten Metformin, napsal mi gyndr až na základě toho, že mám pcos 🤔 jinak mám.cukr ok, v normě. Teď jsem dostala žádanku na spermio, ale až po tom, co jsem si řekla sama doktorce, jinak by mi nedala.. A podle hlenu jsem ovu vždy měla..... když se podívám zpětně.... tak nevím
@ja_osobne Takže na základě ultrazvuku řekl Dr., že máš PCOS a dostala jsi předpis na Metformin... kam se to hrabeme, Vždyť v ČR bylo vždycky super zdravotnictví. Opravdu si vyžádej hormonální profil. Když nebude spolupracovat Dr. na gyndě, tak u obvodního.... je mi z toho za tebe smutno :( Možná PCOS vůbec nemáš.
@hermij já si ti taky tak nějak myslím, že nemám, no..... a to mám, podle recenzí, dobrého dr..... snažíme se rok, a teprve teď jsem si dostala žádanku na spermio, ale až po tom, co jsem si.musela říct. A hormony mi dal, aniž by mi udělal h.profil , což i mě, jako laikovi, přijde divné 🙈🙈 dnešní test, ještě není zaschly..... každopádně zítra objednávám chlapa na spermio a až budou výsledky, mám se objednat k dr.
@ja_osobne Spermiogram, i kdyby dopadl "dle slov Dr. špatně", tak pokud tam budou nějaké živé spermie, tak nepanikařit, dopovat chlapa Fertilanem a snažit se dál, protože kvalita spermií kolísá dle životního stylu a dá se vitaminy významně zlepšit 😉. K početí stačí jedno zdravé vajíčko a jedna zdravá spermie 🙏 Tebe bych nechala pořádně diagnostikovat. PCOS se z ultrazvuku nepozná, tečka. Víc o tom diskutovat nebudu 😅, protože pokud budeš pokračovat dál v léčbě něčeho, co možná ani nemáš, tak se zbytečně trápíš a udržuješ v deziluzi a lži. Testy jsou všechny negativní, pokud koukám správně, ale toho se neděs, protože ovulaci opravdu nemusíš testíky zachytit 🙄. Stále si stojím za svým doporučením měřit bazální teplotu (pod jazykem nebo v pochvě před tím, než ráno vstaneš z postele, kdybys měřila v rozdílné časy, tak si to zapisuj na papír, záznam mi pak můžeš poslat), je mnohem přesnější. Z takového záznamu se dá hrozně moc věcí vyčíst, není to jen měření k určení dne "D" 😉
@hermij chlapovi jsem koupila Folandril, nebo tak nějak, tak pije 🙂 prášky bych do něj nenacpala 🙈🤣 příští středu jsem ho objednala na spermio a pak s výsledkem si dojdu k dr, ten mi řekne, co dál. Ale jak jsem tam byla před 3 měsíci, tak mi říkal, že pokud se s clostikem nepodaří, posle me na laparo. Ale já.mu řeknu, že chci nejdřív HP a pak test na průchodnost 🙈 to mi příjde, jako lepší řešení, než hned laparo...... tak dnešní taky není pozitivní, 20 DC, cykly mívám 31-35, teď tedy s DUPHASTONEM 31, ale tn jsem teď nezačala brát, protože se má brát až po ovu, ale já nevím, zda proběhla.....
Jéjda... 😢 Ty to ještě bereš, já pochopila, že už máš ty sajrajty z těla venku. Vůbec se nedivím, že se nedaří. Clostil a Duphaston Ti k početí nepomohou. Napsala jsem, jak si zjistíš ovulaci, napsala jsem, že se máš nejprve nechat pořádně vyšetřit a pokud si myslíš, že Ti pan doktor pomůže umělýma hormonama, které Ti zanesou endokrinní receptory a játra svinstvem, sníží Ti děložní výstelku, takže vlastně oplodněné vajíčko nemá šanci se uhnízdit a pak Ti na to dá Duphaston, který má jakože podpořit přijetí oplodněného vajíčka v děložní výstelce, kterou ani nemáš narostlou... tak ať :( V této oblasti se pohybuji již několik let, rozdávám rady, za které si jiní platí, ale asi na neúrodnou půdu :( Lékaři jsou učení, to ano, s gynekology spolupracuji, ale lékař má léčit, to, co dělá s Tebou je sice postup, který se někde naučil, ale k léčbě to má daleko, když Ti poškozuje zdraví. Nejsi dobře diagnostikovaná. Ani neví, zda u Tebe dochází k ovulaci - jinak by Ti nedával Clostil. A ani neví, zda máš dostatečně funkční progesteron, proto Ti dává Duphaston. Neví o Tobě v tomto případě skoro nic. A má Ti pomoct? Je mi z toho fakt smutno. A sama píšeš, že z toho nemáš dobrý pocit... Končím. Promiň, ale tohle nedávám a Ty očividně o mé rady nestojíš. Přeji Ti, aby se vám brzy a přirozeně zadařilo 🤰
@hermij nee, naopak, já jsem .oc ráda, za Tvé rady! A s postupem jeho dr..moc. nesouhlasím, každopádně teď mi zbývá pouze počkat na výsledky spermio a pak chci změnit dr.! Přesně, ez jsem začala brát ty sr*cky, tak jsem fungovala...... delozni sliznice ok, teď mi příjde malá, podle vytoku a suchosti.
Takže duphaston uz brát nemusím?
@ja_osobne Duphaston raději dober, jak Ti naordinoval, ale pak se zkus očistit (jakože nebrat hormony, jen třeba těhu vitaminy - Fertiprona, Superfolin apod.). Ta suchost je rovněž příznakem Clostillu. BT lze měřit i ve směnném provozu, to je jeden z velkých mýtů. Ale nesmíš zapisovat do aplikací, ale pěkně na papír do tabulky (dá se sehnat online a vytisknout). Měří se po spánku, zapíšeš hodnotu, v jaký čas se měřilo, po jak dlouhém spánku a okolnost (po noční, po oslavě, po vydatném spánku...). I s měřením to zabere všechno 3 minuty denně. Zkušená uživatelka, příp. certifikovaný poradce, se v tom vyzná ;)
@ja_osobne Sledování znaků plodnosti Ti může pomoct zorientovat se v signálech, které tělo vysílá 🙉. Není to o honění se za dnem "D", ale o znalosti vlastního zdraví. Pokud nebudeš chtít, tak to klidně všechno vypusť, třeba se hodíš do pohody psychicky a zadaří se ❤ Hlava je mocný pán...
Ale nějaký odsledovaný cyklus bych kdyžtak doporučovala. Po tom, co dobereš ty umělé gestageny, tak budeš aspoň vědět, zda se Ti vrátil přirozený cyklus s ovulací a dostatečně dlouhou luteální fází, která je důležitá pro uhnízdění. Početí začíná při ovulaci, ale pokud nebude mít miminko čas uhnízdit se v peřince, tak mohou být všechny snahy marné 😨 LF by měla být aspoň 13 dní (doba od ovulace do další MS), vím o ženách, co počaly i při desetidenní LF, ale s tou krátkou LF je vyšší riziko raného potratu. A proto se třeba nasazuje Duphaston, aby se podpořilo uhnízdění. Takže on není úplné zlo, ale v kombinaci s Clostillem byl fakt zbytečný. Navíc existují i přírodní alternativy Duphastonu jako Gynprodyl nebo Utrogestan, tam nejsou uměle vyrobené hormony.
@hermij uz nějakou dobu se sleduji, tak vím, co a jak. U mě je to hodně o hlavě.. utrogestan jsem taky měla, ale bylo mi po nem zle, tak mi dr dal duphaston 🤔 chtěla jsem po nem něco méně "skodliveho" LF mám nejspíš 15dni. Já měla předtím cyklus srovnany.... 3 roky mi šlapal vcelku pravidelně🙂 max. 35 dni. Ale od doby snažení (srpen) se mintonuolne rozhodilo, že jsem musela 3x jít na vyvolavacku 🤔🙈 ale jinak jsem po téhle stránce byla ok.
Takže tak 🙂
@hermij Ahoj, dobrý den, tento cyklus mám poněkud podivný..... v OT se moc nevyznám, resp. Nebyly úplně pozitivní. Ta první fotka je 18dc, ale pak úplně vybledl, tak nevím. Mohl by být pozitivní? Pichalo mě na pravém vaječníku, byl i ovu hlen a teď mám po ovu hlen (kremovy) . Tak se chci zeptat, když mám všechny tyhle příznaky, jestli je to zaruka toho, že ovu byla? Brala jsem 3.cyklus clostik, beru fertipronu, podle dr a utz mám PCO (jiná bližší vyšetření nemam)
Toho 18.DC to vypadá na skoropozitivitu :D Víc bych věřila hlenové sekreci, která ovulaci napovídá. Nezjistíme z toho přesné datum ovulace (mohla proběhnout plus mínus pár dní), ale nejspíš proběhla. Tak budu držet prsty, ale jak jsem psala, Clostil snižuje děložní sliznici, tak se uvidí...
🤔🤔🤔 tak nevím, TT negativní, dnes měla odrazit ms, zatím nikde, 3 dny spinim, prsa nalita, bradavek se nemůžu dotknout, 3 dny zácpa, nemůžu si pořádné dojít..... cipek vysoko a tvrdý 🤔🤔🤔







Ahoj, a Clostik byl předepsán na co? Samozřejmě vím, k čemu je, ale proč ho předepsali zrovna Tobě? V předchozích cyklech nebyla ovulace? Píšeš, že bývá kolem 17.DC... tak se chci doptat. Nemám tento stimulant ráda, je v gynekologické praxi hrozně nadužívaný, mnohdy zcela zbytečně :( Ale neznám Tvůj příběh.
Hmatala sis děložní čípek již dříve? Před Clostilem? Pokud ano a nyní se Ti zdá být jiný, může to být tímto hormonálním stimulantem. Pokud ne, tak těžko radit, zda je něco "divně". Když se schyluje k ovulaci, tak se čípek vytahuje nahoru a otevírá se, Ty popisuješ spíše zavřený čípek, takže ovulace teprve dorazí. Ovu testy považuji za velmi nespolehlivé, už jsem viděla pozitivní testy i při anovulačním cyklu anebo 10 dní před vlastní ovulací. Hladina LH v průběhu předovulační fáze cyklu různě kolísá, takže může být pozitivní i když se tělo k ovulaci teprve jenom chystá. Pokud jsi z toho zmatená, tak spíš spoléhej na pozorování hlenu (zevně na toaleťáku, kalhotkách, před sprchou) a měření bazální teploty, to je nejpřesnější kombinace k samosledování.