Druhá vlna naděje. Ještě nejsme maminky, ale budeme
Moje milé snažilky.
Těch pár z nás, co ještě nejsou maminkami, ale určitě brzy budou, rychle sem 😵 ! Ať je tato diskuze naplněná nadějí a hlavně // 😉 😵 .
Stručné shrnutí
- IUI (intrauterinní inseminace) se v diskuzi uvádí jako běžná intervenční metoda při neplodnosti s protokoly zahrnující Clostil, monitorování folikulů ultrazvukem, injekční trigger Pregnyl/Ovitrelle a následné užívání Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů se v příspěvcích popisuje jako ambulantní vyšetření bez narkózy zavedením kanyly a vpravením fyziologického roztoku pod ultrazvukovou kontrolou, které údajně trvá jen několik minut a je snesitelné.
- Diskutující doporučují zvážit změnu CAR/klinického pracoviště (zmiňováno Gest, Pronatal, Iscare), vyhledat psychologickou podporu při psychické zátěži z neúspěšných cyklů a používat citlivé těhotenské testy (mamatest, Combo II, ovutesty z levnetesty.cz) pro včasnou detekci.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá IUI a jaké léky se obvykle používají?
A: Podle popisu v diskuzi se často užívá Clostil 2.–5. den cyklu, od 12. dne se monitorují folikuly ultrazvukem, při folikulu ~20 mm je podán Pregnyl/Ovitrelle, injekce se aplikuje následující den a IUI se dělá přibližně 1,5 dne po triggeru; po IUI se často nasazuje Utrogestan (v diskuzi start utrogestanu cca 2 dny po IUI).
Q: Jak se provádí vyšetření průchodnosti vejcovodů (HSG či podobné)?
A: Diskutující popisují ambulantní verzi bez narkózy: zavede se tenká kanylka/hadička, vpraven je fyziologický roztok fungující jako kontrast, průtok se sleduje ultrazvukem, vyšetření trvá několik minut a může krátce tlačit či bolet.
Q: Jaké nežádoucí účinky uváděly ženy na Clostil a Utrogestan?
A: V diskuzi ženy popisovaly u Clostilu návaly horka a pocity úzkosti až depresivní myšlenky; u Utrogestanu bylo zmíněno zvýšení bazální teploty a změny nálad včetně plačtivosti a podrážděnosti.
Q: Které kliniky a lékaře doporučovaly diskutující pro léčbu neplodnosti?
A: V diskuzi se často zmiňovalo pracoviště Gest (uváděn MUDr. Černý jako primář a MUDr. Alexander jako ošetřující lékař), dále byla zmiňována centra Pronatal a Iscare; v Gestu bylo zmíněno, že v ordinacích mají kvalitní vnitřní UZ a že preventivní program stojí 1 900 Kč/rok (údaj z příspěvku).
Q: Jaké těhotenské testy a kde koupit za nízkou cenu?
A: V příspěvcích se uvádí Mamatest v lékárně za ~39 Kč za krabičku, online prodejci jej často nabízejí zhruba o 10 Kč levněji; v diskuzi byly zmíněny citlivosti testů (někteří uváděli mamatest citlivost 10 mIU/ml, jinde zazněly hodnoty 20 nebo namáčecí 25) a také Combo II jako alternativní značka; zmíněn je e-shop levnetesty.cz pro ovutesty.
Q: Kdy zvážit změnu CAR/klinického centra?
A: V diskuzi ženy doporučovaly zvážit změnu, pokud mají opakované špatné zkušenosti s načasováním IUI nebo necítí empatii u ošetřujících lékařů; konkrétně byly doporučovány Gest a Iscare jako alternativy k Pronatalu.
Závěry z diskuze
Shoda
- IUI se v praxi často kombinuje s časovanou stimulací (Clostil), monitorováním folikulů UZ, triggerem Pregnyl/Ovitrelle a následným podáním Utrogestanu.
- Průchodnost vejcovodů lze ambulantně ověřit zavedením hadičky a aplikací fyziologického roztoku pod ultrazvukem bez narkózy.
- Psychická zátěž z dlouhodobého snažení je častým problémem a někteří doporučují vyhledat psychologa.
Sporné názory
- Část diskutujících radí vyčkat na přirozené otěhotnění, zatímco jiní doporučují rychlý přechod k asistovaným metodám (IUI/IVF) — obě možnosti byly prezentovány jako legitimní přístupy.
- Citlivost a ceny těhotenských testů byly uváděny rozdílně (uvedeny hodnoty 10 mIU/ml, 20 a 25 mIU/ml pro různé typy testů), proto není shoda na tom, který test je „nejlepší“.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat s dalším krokem (IUI → IVF) u páru bez zjevné příčiny neplodnosti?
- Které konkrétní pracoviště CAR (Gest, Pronatal, Iscare nebo jiné) poskytne v konkrétním případě nejlepší načasování a individuální péči?
- Jak objektivně porovnat citlivost dostupných těhotenských testů pro velmi ranou detekci těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Gest, Pronatal, Iscare, levnetesty.cz, Mamatest, Combo II, Apolinari
Zmíněné produkty a metody
Clostil, Utrogestan, Pregnyl, Ovitrelle, Parlodel, IUI (intrauterinní inseminace), IVF, HSG / průchodnost vejcovodů (ambulantní zavedení kanyly a vpravení fyziologického roztoku), laparoskopie, ovutesty, mamatest, Combo II
Místa a osoby
MUDr. Černý, MUDr. Alexander, Gest, Pronatal, Iscare, Apolinari, Jesolo, Benátky, Praha
JJ consti vůbec nevím ten měsíc jsme měli sex asi 3x za celý měsíc bylo hodně práce a tyk hodně starostí takže vám fakt neporadím mně prostě pomohlo odpoutat se od toho ale tím vám neporadím chápu to pořád jako snažilka že prstě snažení je naděje a kdy byrážíte holky k dr?
sluni já počkám na ms a pak vyrážím 😉 . Takže tak v půlce října 😅 .
ara tak ten 13 dc se mi líbí teda víc, snaženíčko bylo. Ale naděje si nedávám, hlavní je fakt na to nemyslet a to mi tak nějak nejde 😅 😔 .
Zuzi, ja jsem, stejne jako Ivu, taky presvedcena, ze ovu byla 13DC, aspon mne ji v techto pripadech FF tak maluje... takze neklesej na mysli, velmi pravdepodobne jste se strefili naprosto presne. 🙂 Ja jsem zvedava, kdy teplota vyskoci mne, porad jsem na te vyssi, tak tedy ocekavam teploty poovu az k 37... to teda bude poprve... 🙂
Jinak my meli dneska dopol odstavku proudu a bylo mi doma chladno, tak jsem si zatopila v krbiku, holky, to je takova parada, bylo to posledni drevo, musime do zimy jeste nejake sehnat, abychom si mohli topit, je to fakt nadhera, uz uplne vidim ty vanoce. 😉 😉
Zuzi, me to neva-jsem na tu přezdívku zvyklá. 😉 😅 Já to taky pletu.😀
Klárko, a neříkala jsi že už ty poovu teploty minulý měsíc vyběhli výš než normálně-třeba prostě s prvním podzimním dnem-tělíčko šup se zahřát a dvě desenky jsou nahoře. 🙂
Krbík závidím-mě úplně rozněžní i rozsvícená svíčka a co pak teprve plápolající oheň v krbu. 😵
Jo a vzkaz Mesince až zase přijde,
bříško máš nádherně žežulkovský 😵 a žádnýho vorvaně teda nevidím. 😉 😀
Kuk - aranelko - ty špionko moje! Děkuju...jo jo, žežulkovský je...jen aby to nebyl Golem Žežulka 😀
Ivu... no jo, uz posledne jsem mela ty teplotky trochu vyssi, pamatujes si to dobre, ale ne tak, jako tenhle cyklus,... ale ja myslim, ze je to stejne jedno, kolik ta teplota je, hlavne, aby tam byl videt ten ovu posun...
Jinak se snazim dnesni fotocky z domecku procpat do alba, ale zatim mi to nejde, stahuju si zaroven praci a vubec se to nehybe, mam to line jak snek, tak to asi dnes nebude. ☹ Ale delam na tom. 😵
Ahojky 🙂
Holky teda s tím uklidněním to určitě nefunguje na každého - já už jsem klidná a do práce zabraná dva měsíce a mimísek furt v nedohlednu... 😅 Ale Sluni je příkladem toho, že to někomu může fungovat 😉
Mesinko-to víš špionit se musí 😀. A počkej,že až vám Dr. řekne prvně odhad váhy tak že to bude úplně normální váha jakou měla většina Říjnovkových miminek. 🙂 A žádný Golem. 😀
Klári, souhlas. A neboj posun určitě bude a třeba přijde i druhý posun vzhůru (ten mimískův) 🙂
A s tím albíčkem se netrap-prostě až to bude tak to bude-někdy technika prostě pracuje proti a nemá smysl se tomu vpírat.
Allynko ahojky 🙂,
A jakpak paní víte,že mimísek v nedohlednu-třeba ti taky připraví překvápko a to pak budeš koukat. 🙂
Ivu, ty jsi takovy nas vecny optimista, vid?! Ale to je jenom dobre, tak to ma byt. 😵
Myslím, že tu každá občas máme optimismus i pro ty druhé a tak se vzájemně držíme a nakonec se toho vytýčeného cíle všeechny dočkáme a budeme tu spolu těhotnět a pak rodit, kojit atd. o sto šest. 🙂 😅
Teď mám teda pěkný MS bolesti a to noretík zatím drží-to pondělí až dorazí mrcha to bude mazec, ale mám co jsem chtěla. 😅
Tak to vydrz, ivu, a v pondeli si povime, jaky ucinek bude mit noret na tebe, zda stejny jako na slunicko. 😉
Holcinky, pro dnesek se s vami loucim, jedu vyzvednout muze na nadrazi a jedeme do kina... jinak jsem do alba na modre strese propasirovala par fotek, ale mnohem vic jich mam jeste pripravenych, tak muzete kouknout predbezne nebo nekdy behem vikendu definitivne. 😉
Pekny vecer a noc vsem.
Klárko,
ten učínek jako u Sluni bych brala, ale vím že je to jen sen. 😵
Tak si to krásně užijte v kině a pak super večer. 😉
papa
Já vyrazím k domovu asi za půl hoďky a asi padnu,tak juknu zase zítra ráno. 🙂
Teda Klári,
ten domeček je naprosto bombovej 😵 😵 😵 -nádhera úplně jsem při prohlížení slintala. 😀 Jdu se utřít, ať mě neodvezou že mám slintavku.😀
Klárko super domeček. Ten věnec na dveřích je super 😉 . Taky bych si tam nějaký dala, ale v tomto městě je to zatím jen sen, do druhého dne by ho někdo zničil nebo ukradl 😠 .
Ahoj kocky moje, dekuju za pochvalu domecku... zitra snad dotlacim jeste nejake fotky ze zahrady... bydli se nam tu super!! 🙂
dobré ráno tak dnes konečně čekáme tátu. Teploty jsou šílené, nerozumím co se děje 😖
Klárko domeček je fakt super, tak závidím a tak se těším do našeho domečku, snad v listopadu budem stěhovat a konečně první vánoce ve svém :D
Krásné sluníčkové ránko všem,
u nás je nádherně,tak mám super náladu-zima je teda pořádná,ale sluníčko svítí a nikde ani mráček. Dneska nebudu nic dělat-budu lenošit, číst si a trochu připravovat balkón na zimní režim 🙂. Odpočívat se musí. 😉
Zítra asi vyrazíme na zahrádku.
Dnešní souhrníček:
Klárka: 10 DC
Zuzka: 15 DC
Nikolka: 18 DC
Alča: 27 DC
Micha: 28 DC
Veru: 30 DC
Iva: 32 DC
-------------------------
Sluníčko: 8 tt
Nikolko: Vypadá to,že ovulka si dává na čas,ale neboj ona ještě dorazí. 🙂
Užívejte krásného dne.
Jinak jsem srovnala zatím všechny ovu testy a 15,16dc jsou uplně nejtlustější, krásné dvě ... tak nevím kdy to proběhlo nebo co a jak, uvidím ještě dnešní testík...no a hned hupsnu na manžílka, ale asi pozdě :(
Můj aktuální graf. Co ymslíte, ovu teda 13dc? 😉
http://www.fertilityfriend.com/home/2a07fe
consti tak já bych řekla že 12dc, ale nevím, mě to vždy namaluje v den nejnižší teploty. Ale může to být i ten 13, protože to pak ještě hodně vyskočilo...
a uz sem viděla moc těhulek, co měli sexík až v ten první den vzestupu, v tom nízkým vůbec..takže držím palce aby ti to vyšlo.
Consti... ja myslim, ze ovu byla nekde mezi 12-13 dc a ze kdyz jste se snazili 13dc, tak jste to uplne v pohode mohli stihnout, protoze vajicko prezije az 24 hodin... odhadovala bych, ze ti ji FF nakresli na 13dc... takze myslim, ze tenhle mesic jste to strefili naprosto presne. 😉
Jinak ja mela dneska teplotu dokonce 36.8, ale neni verohodna, protoze jsem merila o dve a pul hodiny pozdeji nez jindy a jeste jsem mezitim behala kolem kocoura... takze jsem ji do grafiku sice dala, ale neberu ji vazne... jinak vcera jsme byli na vece a v kine, a muz byl uvlaceny z prace, takze snazeni nebylo... zacneme az dnes, tak doufam, ze jsme to taky neprosvihli, a ta teplota, co jsem namerila, ze byla fakt dana tim, ze jsem pred merenim vstala... no a kdyz ne, tak jsme pros**** dalsi mesic...
Nico... kde je grafik?? ANebo ty nemeris, vid, a beres to jen podle ovu testu?! Tim se devce nestresuj, vsak uz kolikrat se tu psala, ze jsou vselijake... koukni na mes... na testu nic a je 23tt. 😉

😵 Consti, tak podle mě to zatím vypadá, že ovulka spíš byla včera tedy 13DC. Pokud to tak bude tak zítra už půjde teplota nad těch 36,9 a za 3 dny by to tak měl vyhodnotit i Fertil,takže v pondělí už bude jasno. Doufám,že bylo snažílkování a žádný odpadávání. 🙂
Sluni, tak ať se ti pěkně odpočívá doma a mimísek se má čile k světu.
A v tabulce si tě určo zatím necháme-aspoň dokud nebudeš mít ty týdníky už u svého jména.🙂 😵
Nico tak třeba bude ovulka zítra a s manžou to pěkně pojistíte. 🙂