Existuje ideální věk pro založení rodiny?

slim
24. dub 2006

Všem přeji pěkný den 🙂
co takhle se pobavit o ideálním věku pro založení rodiny?
Jistě se nad tím každá z vás pozastavila. Ono totiž bohužel jsou a budou pohledy a narážky od okolí, které se vás stále táže "proč tak brzy?" - ať už je řeč o čemkoli (společném bydlení, svatbě či miminku).
Pokud si pár nerozumí, odstěhuje se od sebe, horší krok - rozvede. Ale mimi se nedá je tak odložit ( pokud máme svědomí). Proto je asi dítě tím největším krokem a rozhodnutím v životě.

NO a kdo se chystá na příchod potomka (ať je to v jakékoli fázi - plánování nebo již očekávání), jistě přemýšlí nad hodně otázkami a mezi ně jistě patří i otázka věku.

Pokud můžete přispět svou vlastní zkušeností nebo jen názorem, budu ráda, že se tohle nové téma uchytí
😉 😀

tweety22
24. dub 2006

slim, pred niekolkymi mesiacmi som zalozila temu: vek22 - prilis skoro mat babo? vtedy som sa nevedela rozhodnut ci je ten spravny cas zacat so snazilkovanim a pripravami mat babo... priznam sa ani som na to neprisla proste som si spontanne povedala ked pride tak pride... a ono aj prislo a o par tyzdnov nato aj odislo ☹ takze z mojho pohladu nie je dolezity vek a uz vobec nie su dolezite reci okolia... je to len vase rozhodnutie a zodpovednost, ja osobne sa uz nikdy nebudem zamyslat nad tym ci som prilis mlada, ci mame vela alebo malo financii... mna to upevnilo v tom, ze po nicom viac netuzim ako mat to malicke pri sebe a citit jeho vonu... najdolezitejsie je zdravie, tvoje a aj malickeho 🙂

honzina
24. dub 2006

Slim, přesně tyhle věci mi teď taky vrtají v hlavě...
Jsem zvědavá, jestli mi tahle diskuse pomůže... 😉

zuz11
24. dub 2006

neexistuje idealny vek, existuju iba extremi... napr. mat dieta v 15. alebo v 50. .. inak je to individualen a zalezi na jednotlivcoch..... najviac ovplyvnuje prostredie.. ja som VS vzdelana a tak do 23. som na svadbu a mimi ani nemyslela a do 28 neboli podmienky..... preto sa nezabyjem a ani neaku 21. nie...... samozrejme odporuca sa mat prve mimi do 30. rokov.... a samozrejme asi min. po 19. roku 😀

lentilusatko
24. dub 2006

ja mam taku skusenost ako tweety, takze nie je najdolezitejsi vek ale zdravie - psychicke aj fyzicke 😉 teda podla mna 🙂

slim
autor
24. dub 2006

honzina: tak to jsem ráda, že jsem otevřela téma také pro tebe 😉 snad ti pomůže

beruska80
24. dub 2006

já se přidám taky k této diskuzi a "zveřejním" svůj názor. Ale jak už tu padlo, je to individuální a záleží na okolnostech. Rovněž jsem zastáncem toho, že extrémy nejsou správné (no, ale soudit nikoho nebudu). Podle mě je důležité, zda o mimi stojí oba partneři a je to jejich vzájemné přání (ne vynucené z jedné strany). A ideální věk??? Podle mě už to dneska není takové, jako cca před 20 lety, kdy se holky po škole vdávaly a měly hned potomstvo (pokud si některá mimčo pořídila až po 25 nebo dokonce po 30, byla braná jako "stará"). Dneska se věková hranice prvorodiček výrazně posunula a já na tom nevidím nic špatného (pokud je žena v dobrém zdravotním stavu), bohužel je v dnešní době při rozhodování i hodně zohledněna otázka financí a zabezpečení. Já to ale plně chápu, taky bych si přála dítě (je mi 25 let), ale nyní si kupujeme byt a tak budeme mít finanční zatížení zase o něco vyšší (ani jeden z nás nevydělává žádné velké peníze), ale jakmile se nastěhujeme a budeme mít představu jak to bude s rodinným rozpočtem, tak uvidíme. Myslím si, že je dobré mít pro mimi vytvořené alespoň nějaké zázemí a ne si ho pořídit do "provizorních" a neodpovídajících podmínek (bydlení s rodiči a sourozenci v malém bytě apod.) Ale jak už jsem psala na začátku svého příspěvku, záleží na každém z nás jak si to rozhodne.... 😉

meluzina
24. dub 2006

Ahoj holky,
četla jsem, že ideální věk ženy na první dítě je mezi 22 rokem až 25 rokem. Mysleli tím z biologického hlediska.. a druhým dítěti se moc knihy nezmiňují....
Můj názor je, že dítě má každá žena mít, až ji začnou tikat biologický hodiny 😉 a to je u každé jindy 🙂 mně začali tikat asi tak před 5 lety 😀 😀

honzina
24. dub 2006

A co dělat, když chvíli tikají a chvíli mlčí???

marciaros
24. dub 2006

pokud jde o idealni vek, tak doktori pokazde rikali neco jineho, dost v souvislosti se spolecenskymi konvencemi a s tim, co se povazovalo obecne za vhodne. takze mejme deti, kdyz na ne mame chut a moznost se o ne dobre postarat a tlacme na politiky, aby nam k tomu mit deti vytvorili vhodne podminky....(skolky, jesle, privydelavani na materske atd.)

meluzina
24. dub 2006

Honzino : to nevím ☹ ale je pravda, že u mně taky vlastně netikají pět let bez pauzy 😉 a co manželovi tumu tikají ? Mému moc ne... ale kvuli mě se snaží 😉

mishabv
24. dub 2006

a hraly (hraji) zvlast u vas kolem tricitky roli i takove ty pesimisticke uvahy "a co kdyz uz to potom nekdy pozdeji nepujde?"

meluzina
24. dub 2006

Určitě jsem si to řikala .... teďka se snažíme a zatím nic... takže si to raději neříkám, že to pak nemusí jít 😉

didka
24. dub 2006

Honzino, holky, ahojky.. ja byla na tom tak, ze chvili tikali a chvili mlceli... dokonce jsem pomyslela na karieru a rozjela si nejake veci v zamestnani... to bylo v dobe, kdy mi biologicke hodiny nic nerikali a mlceli... asi pred pulrokem tikali, moc jsem si prala mimi a neslo to... no a ted hodiny zmlkli, ja se zacala venovat praci, a aniz bych si vsimla ze se neco deje, mi dnes lekar potvrdil, ze jsem v 7.tydnu... nakonec neplanovane, protoze jsem planovala jine veci... a jsem rada, ze jsme "to" nechali osudu, a veci se zaridili samy.. podle mne nema smysl moc planovat, vzdyt to ani nejde - otehotnet na prani... pokud mate bydleni, nebo se mate radi, tak co vam brani? dovolena? penize? pratele? cestovani? .... atd... ale tyto "vymluvy" si clovek najde kdykoliv.. sama bych si je byla vymyslela jeste asi dlouho... nechte tomu volny prubeh, a az to osud zaridi, vsechno se potka jak ma a mimisek se ohlasi.. 😉

meluzina
24. dub 2006

Didko, tak moc moc gratuluju 🙂 a přeji Vám oběma hodně moc zdravíčka 😉

didka
24. dub 2006

meluzino, diky.. 😉 a ja vam preji hodne zdaru pokud si to prejes 😵

ladunka
24. dub 2006

I já jsem si to říkala. Je mi dvacet devět a miminko jsme plánovali dlouhé roky - až dostuduju a budu mít za sebou tři roky pracovní praxe, a pak jsme si vymysleli výlet do Asie a kvůli očkování a antimalarikám jsme se posunuli o další téměř rok a zahájili snažení letos o Vánocích, a v únoru jsem už držela počůraný dvoučárkovaný papírek.
Říkala jsem si pravda, že si s přírodou pěkně zahráváme, takhle to pořád odkládat a plánovat, to se nám může vymstít... nicméně povedlo se nám hned druhý měsíc, dva nebo tři dny po mé premiéře v amatérksém divadle, které miluju, byla jsem šťastná a plná plánů do budoucna, které se miminka tolik netýkaly, a vida, třicítka netřicítka, plánování neplánování, prostě to bylo. Mimochodem jedna moje babička měla první dítě ve třiceti a to ještě omylem, protože za války děti s dědou nechtěli, a druhá ve třiceti šesti, to už pravda byli šťastní, že se povedlo, ale povedlo 🙂
Přeju od srdce každé, ať na sebe dvě čárky nedávají dlouho čekat. Nebojte, jednou to vyjde každé z nás, a dneska to více než jindy platí téměř doslova.
A tohle je také můj příspěvek k diskusi o ideálním věku - pro mě je ideální věk TEĎ 🙂 Jsem zdravá, v kondici, mám báječného muže a pro děti tátu, máme kde bydlet a máme i pracovní zkušenosti a sebevědomí, abychom se nebáli, že děti neuživíme. Že je mi kolik je, podstatné není.

govinda
24. dub 2006

Nenapisem nic nove, ale myslim, ze idealny vek je ten, v ktorom sa na to citime po vsetkych strankach. Ja budem mat o chvilocku 26 rokov a hrozne by som si zelala babatko. Problem ale je, ze akurat koncim 5. rocnik na VS - denne studium. Chcela by som si najprv najst pracu a pobudnut v nej aspon rok-dva, zarobit nejake peniazky. Manzel je doktorand, a kedze ja som bola doteraz v skole, nemali sme z coho usetrit.
A ked mi je velmi smutno za detickami, tak idem k nasim, kde mam 3-rocneho braceka a hned sa mi zlepsi nalada. Mamke sa maly narodil, ked mala 45 rokov. Priroda vie prekvapit, nie? 😉

gedren
24. dub 2006

Ahoj,

mne taky hodiny par let tikaly dost silene (tak od 22 do 24) a pak se mirne uklidnily. Jak tu vsechna devcata psala, nebudu se opakovat, myslim, ze je dobry dosahnout nejakyho minimalniho veku (tusim ze snad kolem 19-21 konci teprv vyvin kosti a je dobry mit dite az pak), u maximalniho to asi natvrdo omezene neni (jedna kamaradka mela prvni dite ve 43 letech!), ale osobne zastavam nazor, ze pokud jsou si ti dva jisti, ze spolu chteji byt, a maji aspon zakladni podminky (nebydli s rodici, aspon perspektivne schopny vydelavat, i kdyz treba oba dosud studuji...), je lepsi driv nez pozdeji. Porad rikam, ze vsechno se da odlozit, jen ty deti radsi ne, tam proste hlavne z hlediska tech fyzickych predpokladu cim drive, tim lepe. Cimz samozrejme nechci vydesit nikoho, kdo chce pozdeji, spis chci podporit ty, co chteji drive a ostatni jim to rozmlouvaji, ze "si pak nic neuzijou". Myslim, ze je to blbost. Ja si naopak myslim, ze pokud stihnu vsechny deti do tricitky, tak jeste jako mlada neznicitelna 🙂 s nimi zvladnu ty probdele noci, a az uz budou vetsi a budou mit vlastni zabavu, tak jeste nebudu babicka o holi a budeme si moct s partnerem uzit vsechno, co jsme pripadne zameskali 🙂

katrin
25. dub 2006

už to tu bolo niekde napísané... takže to zopakujem.. Ak by som sa riadila podľa toho, kedy je ten "ideálny" vek, tak už mám minimálne 8 detí... Lenže, v 20-tich, keď ma posadla strašná túžba mať dieťa, tak ten "ideálny" partner odo mňa odišiel, potom nebolo dlhú dobu s kým, potom neboli podmienky, potom............... takže ideálny vek je vtedy, keď máte pri sebe partnera, s ktorým si myslíte, že splodiť dieťa bude ideálne, keď máte svoje ideálne podmienky, keď máte nasporenú svoju ideálnu čiastku na účte.... keď..... a to keď nemusí byť nikdy... Takže ideálny vek nie je... Myslím, že ak to príde v 17-tich, netreba sa tomu brániť, lebo potom to už nemusí prísť vôbec...... Extrém je podľa mňa mať deti v 50-ke... To sa nemusíte dožiť ani maturity vlastných detí 😢 Je to individuálne. Každý má svoj ideál 😉

miau
25. dub 2006

katrin inak 20 je asi nejaky "magicky vek" 😉 ja som si vzdy hovorila ze dieta najskor -po vyske, ked budeme mat ako take zabezpecenie, vek aspon tak 24-25...ono je to stale logicke, ale niekde vnutri uz by som sa mimonku normalne vazne potesila aj keby prislo hned teraz! a to z tych tvojich "podmienok" splnam iba 1 😢 a to ze mam idealneho partnera 🙂

govinda
25. dub 2006

katrin, napisala si to velmi pekne. Pravdou taktiez je, ze aj ked zena ma pri sebe idealneho partnera, este to nestaci. Urcite je nutne mat nasporene nejake tie peniazky, a v dnesnej dobe sa velmi tazko setri. A ako uz pisala miau, mnoho zien si to naplanuje tak, ze babatko az po vyske. KOncim vysku teraz, par dni po statniciach budem mat 26. Ale nasetrene nic, takze urcite si planovanie babatka posuniem aspon o rok-dva.

kaprik
25. dub 2006

Je to tak, ako ste to uz viacere pislai. Podla mojich dievcenskych planov som v 25-ke uz mala mat 2 deticky. Sice toho idealneho partnera som mala, ale to asi nestaci. Teraz mam 26 a o chvilu sa vydavam. Verim, ze do dvoch rokov budeme mat babo - aspon dufam. A ak sa nam nebude darit, tak len budem nahnevana na seba, ze sme to mohli skusit aj skor.

miriamka
25. dub 2006

No pridam sa aj ja...tiez som uz mala mat 2 deti,ako som si planovala ked som bola este dievcatko 😉 Teraz mam 26,uz mam cerstvo po svadbe,byvanie mame,dobru robotku tiez...takze dufame,ze coskoro uz budeme aj traja,teraz nam v tom uz nic nebrani 😉

danii
25. dub 2006

Ideálny vek neexistuje. Sú tu samozrejme hranice, že od kedy do kedy, ale ak je žena zdravá a chce mať deti, chce si založiť rodinu, môže mať aj 17 rokov aj 50. Je to na každom. Ale treba zvážiť, či v skorom veku sa o dieťa človek dokáže postarať, však je ešte skoro sám dieťa, no a v neskorom - iné názory, iná výchova, však to by mu už mohla byť babka, nie mama ....... 😒

adkag
26. dub 2006

miriamka, my sme na tom podobne, ja som sa ako mala chcela vydat v 20 a hned potom deti, aspon 3. samozrejme, pohlad na vec sa vekom zmenil, aj situacia, kedze som chodila na VS, takze teraz sme pol roka zobrati a snad uz coskoro pribudne dalsi clen rodiny. prave dnes som rozmyslala nad touto otazkou, podla mna na babatko je taky akurat cas, este tak 2 roky a potom uz mi to bude pripadat aj neskoro. aj ked mam kopec kamosiek, vacsinu, ktore mali prve babatko 28-29 rocne.

tilly
26. dub 2006

ideálny vek na dieťa je od 20 - 25 roku života, čo sa týka fyzickej stránky, ideálny čas na dieťa neexistuje, vždy je niečo prečo by mohlo ešte počkať, alebo ak aj ten čas je, tak sa nedarí...

honzina
26. dub 2006

Meluzinko, já úplně přehlídla tvůj dotaz! 😲 Tak nevím, jestli tady seš?

bajunka
26. dub 2006

No tak to první plánujem do dvou let takže kolem 26, a druhé mimi pokud to půjde hned po sobě(za dvojčátka bych se nezlobila 🙂 , já jsem s bráchou o rok a den, a myslím,že je to lepší než být tři roky na mateřský pak rok v práci a pak zas zalehnout,jelikož chchceme tři tak to třetí si necháme až po třicítce.

expertka8
26. dub 2006

...ja som vždy *obdivovala* a zároveň ľutovala mamičky,ktoré mali deťúrence hneď za sebou...určite je to nesmierne náročné najmä pre tú dotyčnú maminu...vidím v tom len zopár výhod...deti sa spolu neskôr prehrajú.(...konflikty o hračky nevynímajúc)..ušetrenie bubákov za oblečenie,MD *jedným vrzom* 🙂 ..ja mám medzi deťmi rozdiel 7,5 roka a aj keď to číslo vyzerá desivo,má svoje výhody 😵

adkag
26. dub 2006

ja som tiez povodne chcela vacsi vekovy rozdiel medzi detmi, ale ked to tak vidim u kamosiek,ktore maju 5-6 rokov vekovy rozdiel, tak asi enchcem. deti ked su po sebe,tak su samostatnejsie, vedia,ze sa musia delit o hracky, sladkosti,ale aj o starostlivost rodicov. aspon v mojom okoli su deti,ktore nemaju dlho surodenca velmi rozmaznane.okrem toho sa spolu zahraju a anozaj ta materska je jednym vrzom 🙂