Holky po jak dlouhé době jste otěhotněly ?
Ahoj holky,
zajímalo by mě jak dlouho jste se snažili s manželem (nebo přítele) o miminko ?
Doktoři říkají že rok snažení je normální doba... jak jste na tom vy ?
Stručné shrnutí
- Neplodnost se podle WHO diagnostikuje po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; statistiky v diskuzi uvádějí, že pravděpodobnost početí je asi 25 % v jednom cyklu, přes 60 % po 6 měsících a v 85 % do roka.
- U vyšetření neplodnosti je opakovaně zdůrazňován význam spermiogramu pro muže, ovulačních testů a vyšetření u gynekologa včetně krevních testů a ultrazvuku; při zjištění poruch u partnera se v praxi používají inseminace (IUI), IVF a ICSI.
- Doporučované doplňky v diskuzi zahrnují Calibrum Baby Plan (~100 Kč/30 tablet), Gravital (uváděno ~200 Kč), kyselinu listovou forte (60 tbl za ~30 Kč) a Acidofolan (~40 Kč), přičemž po 1. trimestru se zmiňuje přechod z Calibrum Baby Plan na Calibrum Mami.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám jít k lékaři s problémem, že se nedaří otěhotnět?
A: Mezinárodní doporučení uvedené v diskuzi jsou kontaktovat lékaře po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; v diskuzi se ale objevují i názory lékařů, kteří doporučují vyšetření už po 6 měsících nebo až po 2 letech v závislosti na věku a klinickém kontextu.
Q: Jaká vyšetření se obvykle dělají při podezření na neplodnost?
A: Zmíněná vyšetření zahrnují spermiogram u muže, hormonální krevní testy a ultrazvuk u ženy, ovulační testy z moči, vyšetření na infekce a v případě potřeby genetická vyšetření (zejména po chemoterapii).
Q: Kdy se doporučuje spermiogram a proč?
A: V diskuzi je opakovaně zdůrazňováno, že spermiogram má být součástí základního vyšetření co nejdříve, protože mužský faktor je častější, než se zdá, a může ovlivnit volbu metody léčby (inseminace vs. IVF/ICSI).
Q: Jaké léčebné metody se v diskuzi popisují, když jsou problémy se spermiemi?
A: U poruch spermatu diskuze zmiňuje inseminaci (IUI) jako první krok, a pokud IUI nepomůže nebo jsou spermie velmi málo či nepohyblivé, doporučuje se IVF s ICSI; uživatelky také popisovaly využití asistovaného hatching a prodloužené kultivace embryí jako placené nadstandardní služby.
Q: Jak dlouho lze užívat Calibrum Baby Plan a jaké jsou alternace?
A: Uživatelky v diskuzi užívaly Calibrum Baby Plan opakovaně (30 tbl ~100 Kč/měsíc) před otěhotněním; v těhotenství se doporučuje po 1. trimestru přejít na Calibrum Mami; alternativy zmíněné v diskuzi jsou kyselina listová forte (~30 Kč/60 tbl), Acidofolan (~40 Kč) a Mamavit/Gravital (~200 Kč).
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi gynekologové uváděli různé přístupy: žádnou čekací dobu, 1 měsíc nebo 2 měsíce; mnoho žen v diskuzi otěhotnělo už v 1. až 2. měsíci po vysazení, ale doporučení se liší lékař od lékaře.
Q: Co dělat, pokud partner prodělal chemoterapii?
A: V diskuzi se doporučuje genetické vyšetření před plánováním početí a zvážení použití zmrazeného sperma; uživatelky uváděly, že sperma se po ukončení léčby často obnoví, ale doporučují se testy a konzultace s centrem reprodukční medicíny.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po 12 měsících pravidelného nechráněného styku se standardně hovoří o neplodnosti a je vhodné začít vyšetřování.
- Spermiogram je důležitou součástí základního vyšetření páru.
- Psychika a „nepřemýšlení“ o početí byly v diskuzi často uváděny jako faktor, který u některých párů zlepšil šance.
Sporné názory
- Doba, po které má pár vyhledat pomoc: někteří lékaři a zdroje doporučují jednoho roku, jiní po 2 letech, někteří ani nepožadují čekání po vysazení HA.
- Doporučená pauza po potratu: část diskutujících uvádí doporučení půl roku, jiní gynekologové doporučují začít hned.
Otevřené otázky
- Jak přesně by měl pár seznámit prioritu mezi časováním těhotenství (svatba, dovolená, práce) a rizikem odkladu z hlediska plodnosti?
- Kdy je ekonomicky a medicínsky vhodné přejít od konzervativních opatření (životospráva, vitaminy, IUI) k dražším metodám jako IVF/ICSI?
Zmíněné značky a firmy
Centrum reprodukční medicíny, www.neplodnost.cz, Calibrum, Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, VZP, Olomouc
Zmíněné produkty a metody
Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, kyselina listová forte, ovulační testy z moči, spermiogram, ultrazvuk, inseminace (IUI), IVF, ICSI, asistovaný hatching, prodloužená kultivace embryí, zmražené spermie
Místa a osoby
Praha, Olomouc, Trutnov, Centrum reprodukční medicíny, Dr. Hradecký
Ahoj holky, i já přispívám do vaší diskuze 😉 mě se podařilo otěhotnět 7 měsíců po svatbě. Ale nesnažili jsme se. Do té doby jsme se chránili, ale protože nemůžu užívat hormonální antikoncepci, tak si to určitě dokážete představit. Všechny pokusy o ochranu mi přišly strašně moc antisexuální. Proto jsme se rozhodli, že se přestaneme chránit, že to nějak dopadne. Ale ani jeden jsme nečekali, že to vyjde na poprvý!!! Přeju všem, kteří chtějí miminko, aby jim to vyšlo takhle!!! Já jsem tomu nemohla uvěřit, i když mi vyšly pozitivní 2 testy, a manžel, ten tomu uvěřil až když jsem to přinesla potvrzené od doktora 😀 . Bříško už mi pěkně roste, ale k těm prsům - ze začátku pekelně bolely, vyrostly tak o číslo, ale pak se to zastavilo. Takže pořád ještě můžu používat staré podprsenky, i když je to tak trochu na těsno 😀. Jen bych vám nikomu nepřála problémy, které mě od začátku provázely, ale to tady nebudu rozepisovat, snad jen kdyby jste měla některá zájem. Tak hodně štěstí všem snažilkám i maminkám čekatelkám!!!
Ahoj holky, nám se podařilo otěhotnět po dvou měsících. Na konci ledna jsem přestala brát prášky. První měsíc po vysazení mi doktor nedoporučil otěhotnět. Takže nám vyšel hned druhý pokus 🙂 Nejdřív to vypadalo jako že "to" dostanu, ale pořád nic, tak jsem si zkusila udělat test a vyšel mi pozitivní. Koukali jsme na to docela nevěřícně, protože vyšel docela brzy (3 dny po vynechání a ještě z dopolední moči). Tak jsem si druhý den udělala další test z ranní moči a vyšel zase 🙂 Tak jsem naklusala k doktoru a udělal mi další test a poslal mě na ultrazvuk. Máme za sebou 8 týdnů a v pondělí jdeme na další ultrazvuk. Takže se těším a doufám, že už tam bude vidět něco víc než jen čmouha 😀 Po ránu mi sice není moc dobře, ale zatím jsem to ustála a nezvracím... Když jsem byla na prvním ultrazvuku, tak mi na levém vaječníku zjistili cystu, která mě poslední dobou docela zlobí, ale to se nedá nic dělat a musím to vydržet.
Hodně štěstí všem snaživcům a těhulkám co nejkrásnější dny!!! 🙂
ahoj holky - tak my už se snažíme 5 měsíců a pořád nic - a každý měsíc je to zklamání horší a horší 😢
Díky za gratulaci. Oba nás to překvapilo, že to šlo takhle rychle. Máme kolem sebe lidičky co se snaží a pořád nic. Takže jsme byli oba moc šťastní, že to vyšlo takhle rychle.
Myslím, že ta pravá doba přijde a taky se dočkáte! A ber to z té druhé stránky. Aspoň si užiješ svatbu jako netěhu... Já byla těhotná už na svatbě, ale ještě jsem o tom nevěděla 🙂
zany: taky doufám, že se brzo dočkáme 🙂
jo jo na svatbu se těším - ať už těhu nebo netěhu, ale měla bych něco nového 😀
On tě do té doby někdo podaruje 😀
Já vím, že kdybych věděla, že jsem těhule, tak bych si to tolik neužila. Bylo mi ze začátku celkem špatně (sice to pokračuje, ale mírní se to), ale dávala bych na sebe větší pozor a pomalu bych si nedala ani panáka... Sice jsem ani tak moc nepila (jen při únosu 😀 ) ale vím, že jsem si to užila na 100%. Třeba se ale setkáš i s jiným názorem...
Ahojky mousa,myse uz snazime neco pres pul roku a reknu ti ze je to cim dal horsi cim vic se snazime tim si vic myslim ze to nepujde.Kazdy mesic cekame jestli to dostanu a pak to zklamani.Snazime se na to nemyslet ale to nejak nejde.Preji ti hodne stesticka at se vam to podari.
danda: no tak to jsme na tom zhruba stejně - předminulý měsíc jsem měla 7 dní zpoždění, tak už jsem doufala a byla natěšená a pak to přišlo a já celý den probrečela v posteli ☹
snad budeme mít obě více štěstí 😉
Taky jsem mela zpozdeni bylo me nejak divne ale to jsem si asi chtela jen myslet ze jsem tehotna no a pak to zklamani.Byla jsem i u doktora a ten rikal ze se mame jeste pul roku snazit a pak mam prijit kdyz se nam to nepodari. ☹
danda, mousa: hlavně na to nemysli, protože čím víc si to budeš přát, tím míň to půjde, to je prokázaný. Prostě si jen užívejte milování. Vím, nejde to vypnout a nemyslet na to, ale za pokus to stojí! Ono úplně nejlepší je na to jakoby zapomenout, pak do toho vlítneš, ani nevíš jak! Přeju vám moc štěstí, ať vám to brzičko dopadne!!!
Holky, zkuste třeba vyrazit někam na dovču. Mé tři kamarádky takhle otěhotněly, všechny se víc jak půl roku snažily a nic. Na dovolené si užívaly koupání a procházek, na snažení zapomněly a bylo to hned. 🙂
Psychika dělá opravdu hodně. Já jsem to nezkoušela ještě otěhotnět, ale chceme jet s přítele v srpnu k moři a on mi navrhl ať vysadím antikoncepci, že tam člověk má úplně jiné myšlenky a třeba do toho vlítnu... Byla bych ráda a ono to tak většinou vyšlo no ne?
Taky se bojím že neotěhotním, ale nemůžu soudit dopředu, none?
V lednu tohoto roku jsem vysadila antikoncepci. V únoru jsem prodělala zánět močového měchýře a léčila se přes tři týdny. No a 24.3. jsem dostala poslední měsíčky. Teď jsem v 11.týdnu. Myslím, že nám hodně pomohla ta dlouhá pauza v době léčení 🙂 .
Já jsem vysadila HA taky v lednu a od té doby se snažíme, ale zatím bez úspěchu. Všem mým kamarádkám, se to podařilo vcelku hned, tak mě to trochu deptá. Snažím se na to moc nemyslet,ale někdy to holt nejde. Hlavně když už máte deset dní zpoždění a myslíte si, že to konečně vyšlo a 11.den to dostanete.To je fakt na depku.
já na konci prosince vysadila, začali jsme se snažit od dubna, ale zatím nic, vím, že je to krátká doba, teď jsem dostala 11. den po vynechání menses. Čím to je způsobené? Nikdy jsem takové mezery neměla. Že by stresem? Ještě ke všemu se vrací ta moje silná a bolestivá... ach jo, už aby to dopadlo. Držím všem pěstičky!
Já měla po vysazení antikoncepce problémy. Asi dva cykly jsem to vůbec nedostala. Musela mi to dr. vyvolávat Agolutinem. Pak se to po čase samo upravilo. Ale to už je dávno.
Teď jsem ve 12tt a podařilo se nám to 3. měsíc.
Jen malá rada všem snažilkám: na netu se všude dočtete, že v plodných dnech se máte tulit ob den, že to je nejlepší. Ale není to pravda. Spermijky potřebují "dozrát", takže hlavně klid a bohatě stačí jednou za tři až čtyři dny. Užívejte si krásného milování a nenuťte se do toho jen proto, že je ovulace.
Přeji všem hodně štěstíčka a spokojená miminka. 🙂
I já měla kratší - před HA 6 až 7dní, po HA a devíti letech často jen 2 až 3 dny.
Po vysazení HA po pěti letech braní jsem MS nedostala skoro čtyři měsíce, poté se dostavila sama (přesně včas, seznámila jsem se s manželem a "potřebovala" MS kvůli znovuzahájení HA...), v osmadvaceti po devíti letech braní se dostavila přesně.
Miminko se přihlásilo druhý měsíc snažení, to už jsem ale HA nebrala rok a půl.
já první měsíc po vysaz. HA překvapivě v pohodě, až teď druhej měsíc to mám delší a problémovější 😒
ladunka a další budoucí maminky- gratuluju 😉
Za sebe a možná i ostatní budoucí matičky moc děkuju 😉
S tou rychlostí a bezproblémovostí otěhotnění je to hodně individuální - většina mých kamarádek žádné problémy neměla, ale jedna ano a ta nám říkala, že jsme jediný pár ze širokého okruhu známých, který neměl problémy přijít do jiného stavu. ALE: všem se nakonec podařilo!!! (už jsou to dospěláci přes třicet let věku...) Takže všem moc držím palce, ať případné čekání vydrží, určitě to přijde, dřív nebo později (viď, aarenko? 😉.
3 měsíce po vysazení jsem měla menstruaci normální, jako když jsem brala přášky - kratší, míň "krve" 😅 , ale teď se mi to začíná vracet - silný bolesti, silné krvácení, nic moc. Než jsem začala brát prášky, tak jsem při tom i omdlívala, bledla... no hrůza. Snad se to mimčo povede. Jo, ještě mi poraďte. Manžel si hodně přeje miminko a nejradši by se tulil každý den. Jak mu mám zdvořile naznačit, že spermie musí dozrát, aby se neurazil? A jak často jste se milovali, když jste plánovali mimčo? Omlouvám se, pokud to jsou moc intimní dotazy. Děkuji za odpověď.
Sloniku já bych to dozrávání zatím nijak vůbec neřešila, pokud vám to nedoporučí doktor. Někde jsem četla, že spermie zraje 70 dní a tělo pořád a pořád tvoří nové. Takže kdybychom měli čekat na dozrání, to by se tři měsíce nic nedělo! 😀 Tulte se jak často chcete, v tom bych já osobně problém nehledala - akorát si tak narušíte psychiku!
Jinak jsi mě moc nepotěšila s těma bolestam při MS, já jsem se radovala, že to bude v pohodě, když teď ta první byla naprosto bezproblémová. Ale jinak jsem na tom byla před práškama přesně jako ty.... ☹

uvolni se a vyčkávej.teď už s tím stejně nic neuděláš🙂a když to nevýjde, těš se na další milování🙂