icon

Holky po jak dlouhé době jste otěhotněly ?

avatar
meluzina
24. bře 2006

Ahoj holky,
zajímalo by mě jak dlouho jste se snažili s manželem (nebo přítele) o miminko ?
Doktoři říkají že rok snažení je normální doba... jak jste na tom vy ?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 481 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Neplodnost se podle WHO diagnostikuje po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; statistiky v diskuzi uvádějí, že pravděpodobnost početí je asi 25 % v jednom cyklu, přes 60 % po 6 měsících a v 85 % do roka.
  • U vyšetření neplodnosti je opakovaně zdůrazňován význam spermiogramu pro muže, ovulačních testů a vyšetření u gynekologa včetně krevních testů a ultrazvuku; při zjištění poruch u partnera se v praxi používají inseminace (IUI), IVF a ICSI.
  • Doporučované doplňky v diskuzi zahrnují Calibrum Baby Plan (~100 Kč/30 tablet), Gravital (uváděno ~200 Kč), kyselinu listovou forte (60 tbl za ~30 Kč) a Acidofolan (~40 Kč), přičemž po 1. trimestru se zmiňuje přechod z Calibrum Baby Plan na Calibrum Mami.


Nejčastější otázky

Q: Kdy mám jít k lékaři s problémem, že se nedaří otěhotnět?
A: Mezinárodní doporučení uvedené v diskuzi jsou kontaktovat lékaře po 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku; v diskuzi se ale objevují i názory lékařů, kteří doporučují vyšetření už po 6 měsících nebo až po 2 letech v závislosti na věku a klinickém kontextu.

Q: Jaká vyšetření se obvykle dělají při podezření na neplodnost?
A: Zmíněná vyšetření zahrnují spermiogram u muže, hormonální krevní testy a ultrazvuk u ženy, ovulační testy z moči, vyšetření na infekce a v případě potřeby genetická vyšetření (zejména po chemoterapii).

Q: Kdy se doporučuje spermiogram a proč?
A: V diskuzi je opakovaně zdůrazňováno, že spermiogram má být součástí základního vyšetření co nejdříve, protože mužský faktor je častější, než se zdá, a může ovlivnit volbu metody léčby (inseminace vs. IVF/ICSI).

Q: Jaké léčebné metody se v diskuzi popisují, když jsou problémy se spermiemi?
A: U poruch spermatu diskuze zmiňuje inseminaci (IUI) jako první krok, a pokud IUI nepomůže nebo jsou spermie velmi málo či nepohyblivé, doporučuje se IVF s ICSI; uživatelky také popisovaly využití asistovaného hatching a prodloužené kultivace embryí jako placené nadstandardní služby.

Q: Jak dlouho lze užívat Calibrum Baby Plan a jaké jsou alternace?
A: Uživatelky v diskuzi užívaly Calibrum Baby Plan opakovaně (30 tbl ~100 Kč/měsíc) před otěhotněním; v těhotenství se doporučuje po 1. trimestru přejít na Calibrum Mami; alternativy zmíněné v diskuzi jsou kyselina listová forte (~30 Kč/60 tbl), Acidofolan (~40 Kč) a Mamavit/Gravital (~200 Kč).

Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi gynekologové uváděli různé přístupy: žádnou čekací dobu, 1 měsíc nebo 2 měsíce; mnoho žen v diskuzi otěhotnělo už v 1. až 2. měsíci po vysazení, ale doporučení se liší lékař od lékaře.

Q: Co dělat, pokud partner prodělal chemoterapii?
A: V diskuzi se doporučuje genetické vyšetření před plánováním početí a zvážení použití zmrazeného sperma; uživatelky uváděly, že sperma se po ukončení léčby často obnoví, ale doporučují se testy a konzultace s centrem reprodukční medicíny.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Po 12 měsících pravidelného nechráněného styku se standardně hovoří o neplodnosti a je vhodné začít vyšetřování.
  • Spermiogram je důležitou součástí základního vyšetření páru.
  • Psychika a „nepřemýšlení“ o početí byly v diskuzi často uváděny jako faktor, který u některých párů zlepšil šance.


Sporné názory

  • Doba, po které má pár vyhledat pomoc: někteří lékaři a zdroje doporučují jednoho roku, jiní po 2 letech, někteří ani nepožadují čekání po vysazení HA.
  • Doporučená pauza po potratu: část diskutujících uvádí doporučení půl roku, jiní gynekologové doporučují začít hned.


Otevřené otázky

  • Jak přesně by měl pár seznámit prioritu mezi časováním těhotenství (svatba, dovolená, práce) a rizikem odkladu z hlediska plodnosti?
  • Kdy je ekonomicky a medicínsky vhodné přejít od konzervativních opatření (životospráva, vitaminy, IUI) k dražším metodám jako IVF/ICSI?


Zmíněné značky a firmy

Centrum reprodukční medicíny, www.neplodnost.cz, Calibrum, Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, VZP, Olomouc

Zmíněné produkty a metody

Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gravital, Mamavit, MAMAvit, Acidofolan, kyselina listová forte, ovulační testy z moči, spermiogram, ultrazvuk, inseminace (IUI), IVF, ICSI, asistovaný hatching, prodloužená kultivace embryí, zmražené spermie

Místa a osoby

Praha, Olomouc, Trutnov, Centrum reprodukční medicíny, Dr. Hradecký

avatar
coxa
15. kvě 2006

Tak u nás to bylo ovlivněné i tím, že - budeme mít dobudováno a budeme bydlet v novém, možná stihneme ještě nějakou dovču, když zbydou penízky a hlavně - já bych chtěla mimi na jaro nebo na léto, takže tomu správnému měsíci se musím přozpůsobit. 😀

avatar
kota
15. kvě 2006

Tak podle plánů mého Muže první možnost otěhotnění je na Festivalu v Trutnově... no potěš nás koště... 😀

avatar
coxa
15. kvě 2006

Koto není nad romanitku! 😀 Ale i originalita se cení! 😉

avatar
maree
15. kvě 2006

Holky, my jsme to odkladali, s tim, ze neni vhodna doba (coz asi fakt nebyla), a moc jsem doufala, ze to pak pujde raz na raz, coz se nestalo. Nesnazime se zatim sice nijak dlouho- 3 mesice, ale moje psychicke stavy, kdyz zjistim, ze to nevyslo, fakt nejsou valne. Mam pocit, ze vznikl blok, kdy ja jsem moc chtela, ale rozumove jsme to odkladali - cca trictvrte roku. Pak jsem si do toho zkouseni az prilis slibovala. Kdybych to mohla vratit, jdu do toho hned...

avatar
mobina
15. kvě 2006

Tak já taky původně plánovala, že doberu HA v červenci a pak si dám měsíc pauzu. Oslavím sestřinu svatbu v srpnu a pak jupí na to, ale nějak se to ve mě zlomilo a teď ve čtvrtek doberu a pak hurá na to. 2 paltíčka prostě oželím. V červnu jedeme na dovku tak se třeba zadaří tam 😉 Těch pár grilovaček prostě oželím. Ještě jich bude.
V pátek jsem byla u své kamarádky, která se pokouší s manželem rok a nic. Vyprávěla mi, jak prodělala každý měsíc falešné příznaky a pak to s velkým zklamáním dostala. Smála se, jak si to všechno vykreslovala a počítala, který měsíc otěhotní ☹ Momentálně je ve fázi, kdy se uzavřela a žádné děti vlastně ani nechce. 😢
Držím vám všem palce ať se zadaří. 😉

avatar
honzina
15. kvě 2006

Mobi, však grilovat jde i s bříškem, ne? Akorát ten alkohol se musí omezit.
Horší by to bylo, kdyby ti bylo ty první týdny blbě, že... 🙂

avatar
maree
15. kvě 2006

Priklad te kamosky je presny - a neni jediny, ja jsem se stakovym ve svym okoli setkala uz dvakrat, musim si dat pozor, abych tak neskoncila taky!!! Nastesti mam dost aktivit- ted momentalne me plne vytezuje organizace cervnove svatby, a pak se vrhnu na dokonceni postgradualu. Nejhorsi by bylo mit jako hlavni napln starost o otehotneni, to by byl vysledkem jen a jen opak.. Ale ani jina napln tech myslenek a pocitani cyklu nezbavi uplne.

avatar
mobina
15. kvě 2006

Honzi to víš že jo. Jen nevím, jestli to bude pro mimi, pokud se zadaří, to nejzdravější 😀

Maree tak toho se bojím jako čert kříže, že se upnu jen na mimi a každý měsíc budu totálně KO 😠 Bohužel nemám představu, jak to budu prožívat nebo ne, takže se na to ani nemůžu nějak připravit. Zatím u mě převládá pocit, že už se na to těším a jaké bude milování bez ochrany 😵 No a když to třeba párkrát nevyjde, tak abych nebyla tak zničená zaběhnu za 1,5 letou neteří a ta mě z toho na chvíli vyléči 😀 Čertík jeden. 😀

avatar
honzina
15. kvě 2006

Mobi, jednou za čas - to by snad nemělo vadit, ne? Když to nebudeš přehánět... hm? 😉

avatar
sonja21
15. kvě 2006

ahoj holky, dlouho jsem tady nebyla : - ) všechn yzudravím a mamina pořád nejsem 😉 ale nevadí, statečně pořád bojumeme 😉 aspoň mám jistotu, že do svatebních šatiček se už určitě vejdu 😉

avatar
sonja21
15. kvě 2006

mobinko, můžu tě ujistit, že za začátku to bude dobrý a budeš nadšená a těšit se , pak pokd se Vám to náhodu nebude dařit tak půl roku, začneš být bervozní o pak už o roce Ti to snad ani nepřijde nebo budeš stršněsmutná a začneš to řešit .. to jemůj příklad my s snažíme přes rok, ale od BŘEZNA začínáme vlastně znovu.. byl jsm ena vyšetření a proděla malou gyn operaci, ted beru prášky na podporzu těhu a jsem v pohodě a těším se až ta chvíle nastane, sice pokud do Září neotěhotním / to mám svatbu / tak musíme na umělé oplodnění, ale do Září je času dost , néééééééé a léto se blíží : -)

avatar
sonja21
15. kvě 2006

holky omlouvám, se za překlepy,ale omylem jsem to poslala dřív než jsem ti to přečetla !!!!!

avatar
mobina
15. kvě 2006

Honzi to víš, že jednou za čas to snad vadit nebude, pokud budu schopná to pozřít 😅
Sonji super, že to bereš takhle pozitivně 😉 Tak držím palce ať to vyjde.
Neříkám,že o tom nepřemýšlím, ale zatím se to snažím opravdu moc neřešit, ale na to "pracování" už se fakt těším 😀

avatar
sonja21
15. kvě 2006

mobinko, můžu tě ujistit, že mz re dpo té operaci mámpánovaný sexík a docela se u toho nasmějeme . příklad .. jdu ve ČTVRTEK na ultarzvuk+kontrolu, jak nám to narostlo / jvajíčka / pokud dobrý dostanu injekci na uvolnění a musíme se s drahým přitulit v Pátek ráno a v Sobotu večer, on chodí jeden týden na 6 do práce, tak ho třeba budím ve 4 ráno a chtěj po něm sexík 😀 😀 😀 😀 ale bere to sportovně a směje se tomu, " zatím "tak doufám, že nám to vzdrží, takové pracovní nasazení 😀 😀 😀 😀

avatar
bielanevesta
15. kvě 2006

Sonjo to víš, že se to povede!! Vždyť víš jak se říká: "bez práce nie su koláče"! A vám se ty "koláčky" 😎 😀 určitě podaří alespoň dva 😲 😵

avatar
sonja21
16. kvě 2006

bilelavnevěstinko, já doufám, že se to povede a taky taky pečeme a mícháme poctivě každý měsíc ... podle lékařského receptu : - 😀 😀 😀 😀 Ráno.. večer .. večer ráno 😀 😀 😀 😀 tak uvidím jaká jsm šikovná kuchařinka 😀

avatar
marguerite
16. kvě 2006

HOlky někdy jsem četla.že obdenje to ideální..že co každej den jsou mršky od přítele vyčerpané 🙂 co vy na to? díky L

avatar
sonja21
16. kvě 2006

já to taky slyšela 😉 tak mi to teda praktikujeme,v 11 DC pak 12-13 pauza pak 14 ráno a15 večer 😀 tak to máme předepsané od paní Mudr. 😀 😀 😀 😀

avatar
marguerite
16. kvě 2006

DC - den cyklu? 😉

avatar
sonja21
16. kvě 2006

jo, den cyklu :-*) počítáno . jak dostanu měsíčky, tedn den je 1DC,já jsem už ták proškolená, že si můžu oteřvít praxi 😀 😀 😀 😀 ale přesně takhle jsem to četla ono zas velká pauza taky není dobrá, holky spermijky jsou pak prý pomalé ... tak nevím.my radši trénujeme obden až 2 dny 😎 holčinky musím končit
: -)) zítra 🙂

avatar
alt
17. kvě 2006

holki ono to asi není tak lehké otěhotnět, ale nám se to povedlo ještě před svatbou a na poprvé tostě jsme na to nemysleli, řeklijsme si, že to přijde samo a bránit se nebudem taky po šestiletém vztahu už na to máme asi právo teď řeším jen problém zda obléknu svatební šaty, bříško roste jsem v pátém měsíci t a vlatba je až za čtrnáct dní jenže bříško roste každý den..

avatar
jitule
17. kvě 2006

ALT : a po kolika měsících si teda otěhotněla? Hned první měsíc? Tak to je krásný, kež by mě takové štěstí taky už brzo potkalo a uvidíš budeš nádherná nevěsta i s bříškem 😉

avatar
len.tilka
18. kvě 2006

Alt, gratuluju. 😉 Pokud máš šaty z dobrého salonu, tak by neměl být problém. Kdyby Ti byly malé, tak by Ti určitě nabídli jiné. Ale je mi jasný, že je nechceš měnit, když už jsi se jednou pro tyhle rozhodla, že. 😒

avatar
aarenka
19. kvě 2006

Holky, když to u nás po 8 měsících nevyšlo, tak jsem já prodělala spoustu vyšetření, manžel a pak se zjistilio, že nemá téměž řádné spermijky, tak jsme zkusili 3xIUI(insemibaci) a pak loni 1.IVF, to bohužel skončilo v 11tt zamlklým potratem a po 4 měsících jsme do toho šli nanovo a teď čekáme dvojčátka, jsem 15 tt.

avatar
terezzka
19. kvě 2006

ahojky jak se mate? ja sem se vdavala 1.10.2005 a s manželem taky chcem malé, teda spíše on, ale přestavujeme půl domu atd. tak nevím navíc jsem dlouho brala HA kvůli prodělaným operacim, teď to moc nejde ale snažíme se. 🙂 jinak moc gratuluji Aarence

avatar
aarenka
19. kvě 2006

Terezzko moc děkuju..... ať se i u Vás brzy objeví na testíku // 🙂

avatar
ivusenka
19. kvě 2006

Aarenko, taky gratuluju ke dvojnásobné radosti 😀 . My jsme měli svatbu teprve 29.4.06, ale už od července se chystáme na rozšíření naší rodiny pracovat 😀

avatar
aarenka
19. kvě 2006

Ivusenko, tak pracujte, pracujte a děkuju za gratulaci, prckové posílají oba výstavní škytaneček 😀 😀

avatar
ivusenka
19. kvě 2006

děkuju, doufám, že se nám bude dařit v tom rozšiřování, jinak mě tobude asi hodně deprimovat. Kdy máte termín aarenko ?

avatar
aarenka
19. kvě 2006

Ivuš, až začátekm listopadu, ale vzhledem k tomu, že to jsou dva prckové, tak to klidně může být už i začátem října, ale nejlepší by bylo na naše třetí svatbní výročí, to máme 25.10 🙂

Strana