Kdo se snaží o potomka opravdu dlouho (roky)?

damae
11. lis 2014

Ahoj, máme tu diskuzi pro ženy, které se snaží déle jak osm měsíců a našla jsem i takovou, kde se ženy vyrovnávají se třemi měsíci. Ale nenašla jsem žádnou, kde by na tom byl někdo podobně jako já - v současné chvíli se snažím o potomka již více jak 4 roky.

Ráda bych si občas popovídala s těmy z vás, které se několika měsícům smějí a které mají v kabelce připravený jed nebo aspoň projímadlo pro každého, kdo jim poradí "Nemysli na to". Jak se dá taková věc řešit z dlouhodobého hlediska? Jaké je podřizovat váš život nekonečnému kolotoči těhotenských/ovulačních testů a hormonálních terapií. Také vaše intimní partie viděl zástup doktorů, který by se nevešel ani do středně velkého letadla? Také si při koupi každé letní či zimní dovolené říkáte něco jako "Kéž bych tenhle zájezd na Bali za 180 000 musela kvůli těhotenství zrušit. Klidně bez nároku na storno poplatek."? Také jste už ustoupily z Vaší dětsky naivní představy, že jedináček musí být vrcholně nešťastné díte a jeho rodiče sobci, a říkáte si, že i to jedno dítě by byl zázrak přirovantelný leda k tomu, co udělal před pár tisíci lety Mojžíš u Rudého moře? Také jste začaly plánovat potomka mezi svými kamarádkami jako první, ale vypadá to, že budete poslední?

Nebo je tu někdo, kdo se mi směje i za moje blbý 4 roky? Pojďte si na mě zakřičet a obvinit mě z netrpělivosti, jestli chcete. 😉

koubovii
23. dub 2015

@jipa75 tvá vina to určitě není měli by tam posílat lékaři! už mě štve to naše zdravotnictví

@supermarket1976 snažíme se stejně dlouho.. máte toho zasebou dost, máš imunologii? chápu správně že je problém s svývojem embryií v laboratoři?

supermarket1976
23. dub 2015

@koubovii Imunologie nám dopadla poměrně dobře, beru vždycky jenom půlku Prednisonu po transferu. Embrya se nám pokaždé vyvíjejí pěkně, spíš se často nenajde vůbec vajíčko. Při první stimulaci se mi udělaly jen 3 vajíčka, z toho 2 zralý a vzdaly to do dvou dnů na misce. Při druhým stimulovaným jsem měla dvě vajíčka, obě oplodněná, jedno se chytlo, ale v 8. týdnu se přestalo vyvíjet a následovala revize. Před tím a potom byly nativy, z toho se 3 x vajíčko našlo, oplodnilo a transferovalo, ale 2x neuchytilo - třetí pokus právě probíhá a čekám na test za 10 dní. A 3x mi napíchli folikul, ale buď v něm nebylo nic, nebo vajíčko špatné kvality. Takže se podle mě úplně nedá říct, v jaké fázi je ta chyba, krom toho, že nejsem zrovna nosnice 🙂...

supermarket1976
23. dub 2015

@koubovii Jo a je prima mít parťačky, co to táhnou podobně dlouho. Já byla v príma diskusi s takovejma třema matadorkama v srpnu 2014 a už jsou všechny tři v tom. Dává mi to naději. Chce to "odpracovat", jak říká muj muž...

jipa75
23. dub 2015

@supermarket1976 držím palce 🙂

jipa75
23. dub 2015

@supermarket1976
@koubovii
ahoj, můžu jeden "nejapný" dotaz ? já vždycky při transferu byla úplně perplex ale teď mi napadá, že mi v CAR embryologové hlásili, že vajíčka jsou na jedničku (a pak se moje "jedničkářky" nechytly), ale já to vždy brala, jako že se mne snaží jen povzbudit spolu s přáním všeho dobrého. Nebo u embryí se sledují nějaké kategorie ? I po prodloužené kultivaci mi dávali 8 buňkové embryo - měl někdo na transfer 16 /32 ? dík

koubovii
24. dub 2015

@jipa75 ono je to dost složité a ani lékaři nejsou jednotní - ta otázka jaké embryo je nejlepší zavádět to je prostě na embryologovi podle toho vývoje.. pokud říkají že je na jedničku tak to myslí vážně.. bohužel nevím co je 16/32.. myslím že jsem měla taky osmibuňku ale s pomalejším vývojem ale bylo to z ket a v podstatě asi 3-4denní kultivace takže taky pomalejší vývoj jestli to myslíš takhle. každopádně na tohle ti odpoví jen ten embryolog .. přesně kvůli tomuto jsem zdrhla z minulého caru - embryoložka nedokázala říct vůbec nic. ale četl ajsem často že i pomalejší embrya se chytají a jsou z toho těhotenství takže to nelze tak jednoznačně všechno říct - kdyby nebyla naděje tak je nezavádějí 😉

jipa75
24. dub 2015

@koubovii dobré ráno, děkuji moc. 16/32 - jen jsem chtěla vědět, zda někomu zaváděli 16ti nebo 32- buněčné embryo - zda se ty naše 8buněčné vlastně nedělily moc pomalu a "běžně" se nezavádí "starší". Asi změním CAR 🙂 - mně embryoložka po odběru sdělila počet folikulů a kolik v tom je vajíček, pak jsem volala kolik jich přežilo a u transferu potvrdila jméno a příjmení, žádné konzultace se nekonaly, vždy spíš spěchaly..

koubovii
24. dub 2015

@jipa75 nebyla jsi náhodou na Obilňáku? to mi tak připomíná.. je to hrozně těžko vždy to může být i horší .. je to o osobním pocitu já už jsem tam nemohla zůstat a chtěla jsem další názor na problematiku a nové prostředí

supermarket1976
24. dub 2015

@jipa75 Mě vždycky přenášeli 4 nebo 6ti buněčné embryo a teď poprvé až 4. den morulku, tedy už ani nepočítali buňky. Co jsem slyšela od svého embryologa je, že cca 70 % jich to dává dobře do 3. dne a pak tak půlka odpadne a vzdá to.

koubovii
24. dub 2015

@supermarket1976 no a co je jako lepší dávat 3 denní do dělohy nebo nechat kultivovat a zavádět starší?

supermarket1976
24. dub 2015

@koubovii no, teoreticky mi přijde lepší počkat si na starší (odplakat si to včas a dál se nestresovat, když to vzdají), ale v reálu mi nikdy nedali na výběr a rozhodovali v centru... Naposled nám řekli, že transfer bude asi třetí den, pak nás pozvali na pátý a suverénně si naúčtovali prodlouženou kultivaci. Nikdo se nás neptal, jak to chceme...

koubovii
24. dub 2015

@supermarket1976 no myslím, že když rozhoduje embryolog tak je to lepší - dělají to podle vývoje kdežto my to měli tak že se nás po odběru embryoložka zeptala co chceme! nikdo neřekl vajíčka jsou v pohodě spermie taky dejte to tak nebo tak nebo uvidíme jak se budou vyvíjet .. 😠 první mi řekli že je 5 v pohodě ale když jsem jim řekla že transfer nebude že jsem nemocná tak mi řekli že na zmrazení jsou jen 3 a to byl tuším druhý den kultivace - bylo to hrozné

jipa75
24. dub 2015

@koubovii nene, zatím jen 2 pražské

jipa75
24. dub 2015

@supermarket1976 děkuju moc, taky nám dávali při každém pokusu rovnou prodlouženou kultivaci - já jsem špatná nosnice takže nikdy žádní "sněhuláčci".

supermarket1976
24. dub 2015

@jipa75 nám taky mrazení nehrozí...

damae
autor
24. dub 2015

@hanpavka "hned si mimčo adoptovala" mi nepřijde jako zrovna přesné vyjádření procesu adopce v ČR. Podle mých informací trvá adopce několik let. 🙂
Nicméně jsem tu psala, že se adopce trochu bojím. Uvažuju o tom, ale raději si nejdřív pořádně promyslím, co to znamená být mámou miminku, které jsem neměla devět měsíců v sobě... Prostě si nemyslim, že bych byla dobrou mámou komukoli, kdo je shodou okolností vhodného věku na vhodném místě. Nevím. Kromě toho nejsem na rozhodování sama a partner k tomu má také co říci.

roxysss
25. dub 2015

Holky můžu se k vám přidat? Teď jsem chtěla tuhle diskuzi založit a ejhle dokonce jsem jí tu našla. My se snažíme taky už pár let a hrozně mi to leze na mozek, přemýšlela jsem, že když se člověk vypovídá, tak nám bude líp. Nikdo v okolí to až tak nechápe, protože kolem mě to rodí jedna radost. Hledám diskuzi, kde se snaží delší roky a né tři měsíce údajné neplodnosti a ejhle, dvě čárky. Nějak to na mě dopadá čím dál víc. U mě nic zatím nenašly, takže podle mého psychika, ale nějak to nemůžu překroutit. Hlavně teď když můj bratr čeká miminko..........Věk taky nemam zrovna na vyskakování....těšim se, že si společně popovídáme o našich radostech i útrapách 🙂 Damaem hezky jsi to napsala, jako kdyby jsi to četla z mé duše 🙂 Ještě, že je to sluníčko, to člověku přidává na radosti 🙂

koubovii
25. dub 2015

@roxysss ahoj a jak dlouho se snažíte? kolik ti je? já jsem to taky roky sváděla na psychiku - nic nám nenašli až loni něco v imunitě. s tím sluníčkem máš pravdu ale já jsem už delší dobu nemocná a leze mi všechno na mozek 😀

roxysss
25. dub 2015

Ahoj Koubovii, snažíme se skoro 3 roky. Je mi 35 let......no je fakt, že mi žádné vyšetření pořádně nedělali, hned IUI a jedno IVF mam za sebou. Teď máme na léto pauzu a na podzim možná začneme znovu něco dělat. Taky jsem teď po zánětu močáku asi 3 antibiotika jsem za 2 měsíce snědla, asi slabá imunita no a teď čekám na výsleldky, snad už budu v pohodě.....Kolik je tobě? Jak dlouho se snažíte? A s čím jseš nemocná?

roxysss
25. dub 2015

ještě doplním, že jsem si tady teď přečetla někdo psal, že 2 roky pomalu nežil a teď když si snaží plánovat budoucnost bez dětí, konečně se cítí lépe. Je to fakt, taky mě nic netěší, ani ta dovolená kam máme jet v létě, budu to muset nějak přehodnotit..........ať si člověk ten život aspoň užije.......ale nevim jestli se mi to podaří 😀

jipa75
25. dub 2015

@roxysss já to znám taky - čekání, stimulace, nervy na pochodu zda mestruace přijde nebo zda se stal zázrak, pak zase povinné čekání, mezitím šílené šetření penízků, člověk neplánuje kam pojede, protože "co kdyby" v té době už raději jako těhotný ležel a nejhorší je když se to nepovede až v určitém týdnu a lékařsky je nařízena delší pauza, to člověku připadá jako věčnost..a mezitím biologické hodiny tikají a člověk pomalu posouvá vlastní "stanovené hranice" kdy si říkal, že je ještě " vhodné" mít první miminko, aby se člověk choval zodpovědně a bylo zdravé, ze 30, na 33, pak nedejbože na 35 a pak 37 a dále.. . Nevím jak u koho, ale u mne v těchto dobách ani koníčky/ zájmy moc nepomáhaly, i když se člověk maximálně snažil na těhotnění nemyslet a v zásadě je člověk značně monotématický i s kamarádkami 🙂 no s odstupem času vidím, jak moc jsem musela z pohledu manžela/okolí být úplně děsná. Neřekla bych, že se člověk snaží přímo plánovat budoucnost bez dětí, ale já jsem tak nějak , ale jen s plynoucím časem, spíš otupěla a rezignovala, aby mi zbyl aspoň kus příčetnosti a přijmula fakt, že tohle nezlomím ani vůlí, ani pílí, ani ani... ani ničím, prostě, že to je úplně mimo moji kontrolu . hezkou dovolenou pokud možno 🙂

roxysss
25. dub 2015

jipa 75, a jak dlouho se snažíš ty a kolik ti je?

hanpavka
25. dub 2015

@damae chápu vás... Určitě je těch 9 měsíců zásadních a taky krásných, každá žena by si to měla "užít", prožít.. Ale já mám prostě tak nějak pocit, tušení, že bych milovala i miminko, dítě, které bych v bříšku neměla. Prostě si život bez dětí neumím představit. Můj přítel ale z toho nadšený taky moc není.. Máte pravdu, adopce u nás je zbytečně zdlouhavá a vyčerpávající hlavně psychicky, ale zase je to další krok, který absolvujeme, abychom se jednou dočkaly! Znám osobně manželský pár, kteří v říjnu 2014 zažádali o adopci. Mají 2+1 a velkého psa a adopci jim schválili už v prosinci, teď ale stále čekají, až jim miminko přiřadí... Chodí na nějaké skupinové sezení, kde se hromadně probírají dost osobní témata :-/ člověk se prostě nesmí vzdát a nesmí se toho bát. Ale bojujme, ženy, dokud nedojdou peníze a naděje 🙂

damilinka
25. dub 2015

každý měsíc si říkám, že se stane zázrak a já budu těhotná a budeme mít vytoužené miminko. Potom když příjde menstruace mám pocit, že to je jako vsázet sportku a přesně slyším ten zvuk, když vám projedou tiket terminálem a objeví se nápis na obrazovce "NEVYHRÁVÁ". No nic naštěstí mám před sebou ještě nějaké možnosti. Teď nás bude čekat minimálka, uvidím kolik cyklů zvládnu a pokud se nezadaří, tak ještě darovaná vajíčka. Dáme tomu čas do konce roku a pokud nic, tak poslední možnost adopce. Člověk by chtěl mít úplnou rodinu a dělá postupně ústupky, no nic tak když nemůžu mít svoje, tak aspoň si ho odnosím (dárcovské vajíčko) a pak, když si ho nemůžu odnosit, tak snad alespoň adoptuji. Nedokázala bych si představit, že bych dítě nikdy neměla.

koubovii
26. dub 2015

@roxysss nejprve zánět nosohltanu a teď angína ☹

misutka30
26. dub 2015

Ahoj, ráda bych se připojila k diskuzi. Od pátku jsem zde pročetla všechny příspěvky, opět mne to o trochu víc dodalo naděje. V pátek jsem se totiž opět po 14 dnech nemocenské dozvěděla negativní výsledek, opět žádné těhotenství. My se s manželem "léčíme" něco přes rok v CAR, miminko chceme od svatby, takže 2,5 roku. No, doktorka nás nechala rok se snažit, než poslala manžela na spermio (u mě ovulace OK, nic na mě neshledala). Jaké bylo moje překvapení, když se ukázalo, že manžel má dost špatný spermiogram. Do té doby jsem si pořád říkala, že příčina bude ve mně, třeba nějaké srůsty a co já vím... V CAR nám řekli, že s těmi jeho výsledky máme tak 1% šanci počít přirozeně a že je nejlépe jít do IVF. Poprvé jsem dá se říci ani moc nepochybovala o tom, že se to nepovede (ještě jsem byla dost neznalá situace, teď se tomu můžu jen smát). No od té doby jsem podstoupili 2 cykly IVF, z toho dohromady 3 tranfery. Teď od února zkoušíme nejprve nativ cykly a minimálku. Celkem máme za sebou dohromady 5 transferů vždy bohužel jen s jedním embryem a pokaždé negativní test☹ Je to k uzoufání, takže zcela chápu pocity všech, které zde píšete. Je to pro mne naděje, že snad třeba na podesáté se to podaří nebo snad jednou i přirozeně??! Byla by to nádhera. No, pokud jde o psychickou stránku, snažíme se s manželem držet. Já jsem navíc taková, že to vždy obrečím, ale rychle se oklepu a musím se dívat před sebe a plánovat, co dál. Teď jsem se upnula na ty minimálky, ačkoliv na hormony teď moc dobře nereaguju. V květnu bych chtěla jít hned do další a pak přes léto pauzu. Navíc se ještě přeléčuji, protože mi našli zhoršenou imunologii (alergie na partnerovo sperma). Beru proto na 3 měsíce prednison a poté konrola. Chtěla bych se zeptat, máte s tím některá zkušenosti? Dá se tato alergie přeléčit?? (dočasně, trvale?)

jipa75
26. dub 2015

@misutka30 ahoj, vítej, ja prý mám mimo těhotenství hraniční hodnoty alergie a doktoři z toho dovozují, že v těhotenství se to jen zhorší - ona alergie na sperma manžela/středoevropských mužů časem spíš přeroste v odmítání plodu než že by jsi se toho zbavila, proto se dává prednison po první trimestr. Jen u něj pozor má vliv na osteoporózu , takže brát jen omezený čas 3-4 měsíce max a pak přestat. Já jsem zatím teoretik- takhle to budu mít při dalším pokusu. U nás to pan doktor nechtěl zkoušet dopředu , jak moc na něj budu reagovat a dají mi ho rovnou se stimulací na IVF, ale prý se to někdy pro jistotu dělá, že ho budoucí maminky mají před stimulací a pak se z odběru krve vidí, zda hodnoty klesly a pro stimulaci se už pak ví, jak budeš reagovat.

78marcela
26. dub 2015

@misutka30 dá se snížit tím prednisonem nebo medrolem, ale určitě to nebude trvalé. Na druhou stranu je tato vada docela častá a preléčení má dobré výsledky.
Držím pěsti. Nám se podařil až pátý transfer, ale v 9.týdnu přestalo bit srdíčko, šestý pokus zatím vypadá dobře. Tak ať se brzy povede.

roxysss
29. dub 2015

Já si také myslím, že z padesáti procent je to psychika, ta dokáže ovlivnit někoho víc a někoho míň. Já jsem hroznej nervák a od té doby co se snažíme jsem začala trpět na úzkosti, tak v tom je asi můj problém.....A co se týče adopce, tak v tom nevidim problém, obdivuji všechny co adoptují dítě a než být sama, rozhoddně bych to udělala taky, vždyť ty děti to také potřebuji 🙂

misutka30
1. kvě 2015

Ahoj holky, děkuju za vaše rady a názory pokud jde o přeléčení alergie na sperma... člověk se nemá pomalu kde zeptat, z imunologie přišly výsledky domů, předpokládala jsem, že mi je paní doktorka v CAR interpretuje, ale protože na mě neměla čas celkem to odbyla a já si připadala, že jí tím obtěžuji☹ nicméně v červnu jdu na imunologii opět, tak tam se odbýt nedám.
Jinak od středy opět stimuluji, v řadě už čtvrtou minimálku po sobě. Paní doktorka se na to už moc netvářila, ale když jsem jí řekla, že energie mám na to dost a poté si dáme na léto pauzu, svolila. Teď se jen můžu modlit, abych aspoň trochu dobře reagovala a měla aspoň několik vajíček... no, jinak paní doktorka už nakousla otázku dárcovské spermie (pro mě zatím nepřijatelná varianta). U nás je problém u manžela, má jen 1% kvalitních spermií a za ten rok, co otěhotnění řešíme přes IVF se neustále zhoršuje. Je to šílené. Dle doktorů měl nejlepší hodnoty při úplně prvním pokusu o IUI (ale to byl opravdu jen pokus a nikdo asi nečekal, že se podaří), poté už jen IVF. Za ten rok si manžel nabral spoustu vitamínů, které dosud baští a hodnoty jsou stále horší... setkali jste se s tím někdy, že by naopak vitamíny mohly uškodit?? Nevíme, co pro to už udělat více 😒