Metoda podle Mojžíšové

lemulca
8. zář 2007

Ahojky holky, nikde jsem tady podobné téma nenašla tak ho zakládám, snad se někdo přidá. Už od června jsem hledala někoho, do umí metodu paní Mojžíšové. Našla jsem paní, asi 30 minut rychlejší jízdy autem od mého bydliště, v jiném městě. Když jsem jí volala, tak chtěla doporučenku od mého gynekologa. Bohužel tu se mi z něj ani napotřetí nepodařilo dostat (jestli jsem to správně pochopila tak s doporučenkou to hradí pojišťovna a bez ní pacientka)
Nakonec jsem ale dostala kontakt na paní přímo v mém městě a včera jsem u ní poprvé byla! 😀 bez doporučenky, takže si vše hradím, ale co nadělám.

evamik
24. led 2008

tictac: Promiň, já si nevšimla, že žiješ v zahraničí!!! 🙂 Ono jde hlavně o to zkontrolovat, nakolik máš třeba hnutý záda, abys necvičila cviky, kt. Ti třeba ještě "nepřísluší" - to mám právě teď já... Ale asi je to fakt lepší než nic...

campi
24. led 2008

Tictac: nemyslela jsem to tak, ze jsi na tom spatne s kondici 😵 Spis, ze je tezky takto na dalku posoudit, proc Tebe to boli a me treba nic nebolelo. Jestli jezdis nekdy do CR, tak se objednej urcite k nejake mojzisce, kdyz uz do toho investujes tolik casu, at mas odborny feedback.

kay
24. led 2008

fiallinko, díky za unicu, no já fakt nevím, pročetla jsem toho už dost, ale co ženská to jinýnázor.. já měla z unici příjemný zážitek, ale byla jsem si tam jen asi 2x vyzvednout recept či co.. A jestli bude potřeba jen ten spermiogram, taktozvládnem i na té repromedě.. Teda my ne, ale manža 😀
holky, mě asi ze začátkutaky svalíky bolely, myslím, že vždycky když začneš něco dělat,a nejsi zvyklá, Tvoje tělo není zvyklý, tak to cítíš 🙂

kay
24. led 2008

jo a taky se mi občas stalo, hlavně ze začátku, že mě třeba bolel nějaký sval jako hodně, nebo že jsempři kočce nmohla úplně povolit břicho, (teď mě třeba bolí rameno), takjsem se ptala rehabky a ona říkala, že se nemám bát,že se toněkdy stane, že jak se ty svaly zapojuijí, že se můžou dostat trochu dokřeče a že naopak mám uvolňovat a uvolňovat.. a posilovat a posilovat.. ne samozřejmě na sílu a na moc, ale nemám přestat, že by ty svaly zatuhly a bylo by to moc horší.. a je pravdy,že jsem vždycky ty bolesti "rozcvičila"..

puzzi
24. led 2008

Ty dva cviky pro muže by mě taky zajímaly. I když si myslím, že by se manžel stejně asi každej den nedonutil, ale třeba jo, kdyby věděl, že to pomáhá.
Já cvičím na karimatce a na ní ještě ručník, tak snad neprochladnu. Koberec nemáme, jen lino, ale máme v bytě teplo, cca 25 stupňů - jsme teplomilci 🙂.
Svaly mě z Mojžíšky moc nebolí, tak buď to dělám blbě, nebo jsem zvyklá. Doufám, že to druhý. A nebo je to tím, že zatím dělám jen 5 opakování (resp. před pár dny jsem si přidala na 7-8). Po MS mám začít dělat 10 a pak každý týden plus 10 až do 40. Tak snad to bude pak víc znát. Za týden jdu na kontrolu, tak se to dozvím.
A mám další poznatek. Nikdy jsem moc netrpěla na bolestivou MS, spíš jen někdy první den. No a dnes jsem to dostala a zrovna je to ten případ, kdy mě bolí břicho. Tak asi 14 dní Mojžíška je ještě málo? Ne že bych měla nějaké křeče nebo tak, snad jen půl hodiny v poledne bylo trošku horší, jinak jen mírně. Ale myslela jsem, že Mojžíška MS bolesti úplně odstraní...?
Kay, blahopřeju k pochvale u rehábky. To namotivuje do dalšího cvičení, viď?
Jsem zvědavá, až budu cvičit těch 40 opakování - to už bude fakt makačka. Zvlášť ty posilovací jsou docela náročný, hlavně to soustředění se, aby byl zatnutý zadek, zatažený břicho.

evamik
24. led 2008

Puzzi, já jsem teď měla MS skoro bez bolesti, a to na to taky jinak hodně trpím!!! Myslím, že to bylo díky tomu cvičení!! A to byla teprve 2. MS od začátku cvičení... Takže vydrž!! 😉
Ty jo, teď koukám, že píšeš "zatnutý zadek, zatažený břicho" - při kterých cvicích???

puzzi
24. led 2008

Evčo, při těch posilovacích - skupina III, to je přece princip, vtáhnout břicho a zatnout zadek, nebo ne?
Díky za naději, že příští MS bude bez bolesti. A nejlépe třeba až za 9 měsíců 😀. I když tenhle měsíc bych ještě asi otěhotnět neměla.

tictac
24. led 2008

holky, mam asi blby dotaz, ale cvicite i pres MS?

evamik
24. led 2008

Puzzi, já právě tu 3. skup. ještě necvičím! Tos mě uklidnila - úplně jsem se lekla, že něco zase cvičím blbě! 😉
Tictac, já cvičím pořád, tedy i při MS! 😀

puzzi
24. led 2008

Tictac, cvičí se i při MS, ale jen polovina opakování. Což se mě zatím netýká, protože cvičím teď jen po pěti všechno. Příští MS už možná budu na 40ti opakováních, tzn. při MS jen 20x. Jo a druhou skupinu (kočky) budu cvičit pořád jen 5x, to navyšování se týká jen kolíbek+žabák a posilovacích.
Evčo a kdy začneš s trojkou? Ta je pro mě rozhodně nejtěžší, jakože žádný leháro 🙂.

kay
24. led 2008

puzzi, no hlavně mě potěšila pochvala, že jsem zhubla 🙂 alejo, bylo to příjemný slyšet, že je to na něco, hlavně že jsem to při té mobilizaci i cítila, že je to fakt lepší.. Já civčím těch 40 cviků vždycky na půlky - 20, pak chvilku přestávka a zase 20. Nevím, jetli to neva, ale asi ne. Někdy mi vleze pes na břicho, tak vtahuju a posiluju i s ním 😅

tic - já teda mívala dost bolestivoi MS, a musím říct, že teď po 3 cyklu už úplně v poho, jako cítit to bylo, ale nic strašnýho, skoro jsem to aninevnímala, a to už i při té 1. MS. a tím že mě to nebolelo, tak jsem cvičila i při MS. Ale dala jsem si vložku, aby tam tampon nepřekážel nějak..

evamik
24. led 2008

No, já už jsem měla začít, ale jak mám hrozně křivý záda, tak říkala, že ještě počkáme, dokud se víc nesrovnám. Jdu tam v úterý, tak snad už to bude lepší. Doufám! Ale je fakt divný, že všichni cvičíte 40 opakování a mně říkala, že víc jak 10 cvičit nebudu, ale zase mám cvičit 2x denně (ráno to ale většinou nezvládám ☹ ). Já jsem z těch rozdílností pořád nějak zmatená.... 😅

puzzi
24. led 2008

Taky mě ty rozdílnosti trošku matou, že to každej má jinak. Ale myslím, že pokud cvičíme, že to účinek má a každej ten náš postup je určitě správný. Každá rehábka má asi ozkoušené něco jiného. To je stejné jako různé postupy v CARech. Např. IUI, kolik hodin před píchají Pregnyl, co jsem četla, všude je to jinak. Ale já prostě věřím tomu, co dělají a doporučují mně. Jinak bychom se z toho zbláznily 😉.
Kay, já mám cvičit po MS vždycky III+I dohromady a pak II. Buď III+I ráno a II večer anebo obojí odpol/večer, ale min. 2 hodiny pauza mezi III+I a II. Kay a taky cvičíš při MS polovinu opakování?
Docela se bojím toho 40x posilovací, to bude něco na fyzičku i psychičku 😀.

evamik
24. led 2008

No, já už z toho trošku začínám bláznit... 😉 Pořád to porovnávám a promýšlím... Já jsem přesně ten typ, co by se radši neměl na nic informovat a nic zkoumat - ale přesně to neustále dělám... 😀

puzzi
24. led 2008

Evčo, celá já 😀.
Cokoli mě napadne u čehokoli za pochybnost, hned po tom začnu pátrat. No a pomůže mi to snad někdy? Ne, naopak! A přesto to furt dělám.
Ale tady koník mi pomáhá, je to fajn, že jsme tu takové spřízněné duše, stejné starosti, máme pro sebe pochopení, což nikdo jiný v okolí, kdo to nezažil, mít nemůže...

evamik
24. led 2008

Přesně, Puzzi! Mně taky Koník pomáhá - třeba tady, ale některý ty diskuze mě ještě víc rozhodí... Je to už úplně komický - manžel to na mně vždycky pozná a ptá se, co jsem si zase přečetla... Pro mě je nejlepší, když nemám čas a jen mrknu na ty stálý a nic dalšího nepitvám!! 😀

kay
24. led 2008

no holky mě teda koník momentálněnepomáhá, bo jsem z toho tochu zmatená... 😅 Já cvičím opakování 20, těch co jsou posilovací, nebo např. kočka a tak, ale to co se dělá na dvě strany, např. žabák nebo vytáčen se do stran v kleče, protahování ruk v kleče do stran, tak to cvičím 40x, aby bylo 20 opakování na každou ruku. Doufám teda že tocvičím dobře.. Já myslím, že je to myšleno takhle těch 40 opakování.. Nemylsím, že budeš dělat 40 x posilovací cviky.. To by se ani nstihlo za tu hodinu a něco... Co si myslíte ostatní??!!
Každopádně mi to zabírá i tak, tak asi to budu dělat pořád takhle 🙂 víc bych toho ani nezvládla. Taky mám cvičit 2x denně, ráno cvičímkolíbku, vytlačování kolen a někdyžabáka, dle času plus posilovací cviky a večer ty první 3 a ty další protahovací 3. Plus tedaještě posilování prsou pokaždé a uvolňování zadku patama večer.. někdy manža pomůže rukama..

evamik
24. led 2008

Kay, asi bysme si s tím neměly tolik lámat hlavu. Důležitý je, co Ti řekla Tvoje fyzioterapeutka. Já třeba cvičím ráno i večer totéž - vždy jen 10x. Asi to má prostě každý jinak, jak psala Puzzi... Takže to radši nebudeme porovnávat - hlavně že cvičíme!!! 😀 A budeme se jen vzájemně podporovat, jak nám to hezky jde... 😉

kay
24. led 2008

eviku máš pravdu 🙂

tictac
25. led 2008

holky, pri cviceni zabaka mi strasne krupe v kycelnim kloubu, mate to taky nektera, nebo delam neco spatne?

kay
25. led 2008

tic, já to mám na pravé straně, ptala jsem se na to rehabky, říkala, že to není kloub, ale že je tam nějaký sval, který když přeskakuje, takhle lupe.

tictac
25. led 2008

kay - to by me nenapadlo, ze to muze byt sval...ono je to docela neprijemne, kdyz v tom loupne. Takze by se to casem asi melo upravit, samo, ze?

kay
25. led 2008

tic, no já byla taky překvapená, ale pak jsme si vzpomněla na hirtorky, kdy někomu praskl sval a byla to rána. Takže myslím, že to bude ono.. Mě se to opravdu zlepšilo cvičením, občas ještě zazlobí, ale jen trošinku. zkus vytrvat, pokud Tě to nebolí..

campi
25. led 2008

Kay: pozor pozor kocky cvicit 5x na kazdou stranu a NENAVYSOVAT! Ja to ze zacatku spatne pochopila a cvicila jsem jako ty, ale rehabka me opravila a pisou to tu i ostatni, ze zustavaji na petinasobcich.

Na bolestivou MS mi zabralo cviceni az pri 3. cyklu, tak to urcite prijde.

Pri MS cvicim 20nasobky, ale kdybych se nejak necitila, tak mam dovoleno prvni dva dny necvicit. Kdyz jsem s mojzisovou zacinala, menilo se pri MS i poradi cviku, ted uz ne.

Zabaka jsem fakt nemela rada, ale cim dele se cvici, tak tim lepe jsou svaly protazene. Ted uz krasne plynule tahnu koleno po podlozce, nevystrkuju boky ani mi tam nelupe, pri tomto cviku je videt strasny pokrok.

Ja teda nejvic nemam rada lezeni na brise, vtahovani bricha a stahovani zadku.

pahu
25. led 2008

Ahojte, tak už som bola na prvom vyšetrení pred cvičením podľa Mojžíšovej... Rozpísala som priebeh v téme Mojžíšovej metódy na Slovensku.. Mrknete sa na to? Nie som si istá, že vedia ako to cvičiť... 🤐

Ďakujem 😉

tictac
25. led 2008

mne nejvic vadi ten cvik na kolenou, kde se vyvraci hlava a zaroven lytka, pali me pri tom kolena o koberec 😀
kay - ono to neboli, jen je to neprijemne, kdyz v tom lupne, ale uklidnila jsi me, aspon vim, co to je

len
25. led 2008

Já teda mám instrukce (a je to tak i v knize - teda ty cviky, co tam jsou, ty individuální mám navíc):

Skupina A:
1) leh na zádech, posilování pánve (vtáhnout břicho, zatnout zadek...) - 40x
2) jako 1), ale navíc zvedám pánev - 40x
3) mám potom jeden cvik navíc, ten dělám 10x

Skupina B:
Tak tady mám 3 cviky čistě individuální, mimo Mojžíšku, posilování břicha a dělám je 40x, 40x a 10x

Skupina C:
7) Odtahování kolen se zadrženým dechem - 10x
8) leh na břiše, zatínání zadku (za manželovy asistence) - 40x
9) žabák - 20x (10x na každou stranu)

Skupina D:
10) Kočička normální - 5x
11) Upažování v kleku normální - 10x (5x na každou stranu)
12) vytáčení chodidel do stran v kleku normální - - 10x (5x na každou stranu)

13) Kočička sníženě (na loktech) - 5x
14) Upažování v kleku sníženě (na loktech) - 10x (5x na každou stranu)
15) vytáčení chodidel do stran v kleku sníženě (na loktech) - - 10x (5x na každou stranu)

16) Kočička zvýšeně (na bedničce) - 5x
17) Upažování v kleku zvýšeně (na bedničce) - 10x (5x na každou stranu)
18) vytáčení chodidel do stran v kleku zvýšeně (na bedničce) - - 10x (5x na každou stranu)

Co mi ale bylo několikrát zdůrazněno (a je to i v knize) - cvičit jednotlivé skupiny vcelku! Tj. neodcvičit třeba ráno 1-7 a odpoledne 8-16. A hlavně - nedělit počet opakování! Tj. Mám-li cvičit 40x, tak 40x v kuse a nikoli 20x a pak zase 20x. Takže koukám, že by se chudák Mojžíšová asi divila 😀 Nejsem fyzioterapeut, takže si netroufnu tvrdit, že to někdo učí špatně, jenom že to už holt nesplňuje ty původní zásady zakladatelky 😉

Jo, co se týče MS, o snížení počtu opakování mi nikdo neřekl, takže se snažím cvičit plné počty, ale myslím, že pokud je někomu zle, tak snížení na půlku na 2-3 dny určitě neublíží a je to lepší než vynechat zcela 🙂

kay
25. led 2008

len, no ono v knize sice o tak asi je, ale od té doby byl zase nějaký vývoj, a molo s eto změnit.. koukám teda že to cvičíme každá úplně jinak.. Já cvičím všechno 20x (pokud je to na dvě strany tak 20x - na každou stranu 20x) 🙂 ale jak řekla rehabka, je to fakt o moc lepší, takže to tak budu cvičit i dál, asi se jí jen příští měsíce teda zeptám.. 🙂 To rozdělení cviků jsme myslela tak, že udělám 20, pak si minutu odpočinu, protože mě třeba bolí ruce a pak zase 20x. Není to tak, že bych udělala ráno 20 a večer 20.. ale myslím, že ani to by nevadilo.

holky, mezi náma, pokud to není žádný zásadní problém, tak si myslím, že to pomůže každé ať to cvičí jakkoliv, hlavně že cvičí.. pokud ženská jen sedí na zadku a nic nedělá, což jsme byla já, tak jí musí hodina cvičení denně pomoct určitě.

len
25. led 2008

Já to beru tak, že Mojžíšová se tomu roky a roky věnovala, zkoušela a zkoušela, vymýšlela správné poměry... Pak v tom vyškolila lidi, ti zase vyškolili další lidi, každý si to trochu poupravil, jak si myslel, že by to bylo vhodnější... 😀 Vůbec si netroufám tvrdit, jestli je to dobře nebo špatně 😉 Koneckonců i já dva cviky vynechávám (posilují něco, s čím nemám problém) a čtyři přidávám (podporují cviky v místech, kde mám naopak problémy větší). Ale s tím dělením cviků fakt nevím, sice netuším, jaký přesný význam ten zákaz dělení (půl ráno a půl večer) má 😀 , ale asi to bude důležité, když je to tolikrát zdůrazňované 😒

kay
25. led 2008

no třeba moje rahbka mi na začátku řekla, že mám všechno cvičit ráno i večer.. až na můj popud že už to nestíhám mi řekla, že mám dělat ráno aspoň tu kolíbku a vytlačování kolen s posilovacíma cvikama a večer jen ty uvolňovací.. Tím ale že to člověk vlastně cvičil 2x denně to stejné, tím si to vlastně dělil ne? Já jsem v tom fakt zmatená.. ale je pravda, že i já si to trochu přizpůsobila 🙂
Hlavně že to pomáhá.. 😅