Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
to bude zase něco spešl,uvidíš,že přijdu s něčím jiným než všichni 😀
se picnu tady z těch doktorů
ty jo ty jejich čísla nahážu do sportky a vyhraju 😀 😀 😀
to je fakt nářez!!Apolinář-všichni to vychvalujou a oni ani neuměj udělat výplach 😠 Tak bych chtěla rodit
máš rech...Apolináře škrtám ze seznamu,teda já fakt pomažu do Podolí,zatím slyším jen chválu,až na pár vyjímek,ale to je všude
přesně!!tak jsem slyšela akorát stížnost,že třeba setřička nebyla příjemná atd,ale néé nějaké pochybení lékařů!!!!!třeba jsem vyjímka,ale prostě už mám špatnou zkušenost a nejdu tam!!!!Hlavně jsem slyšela už poslední dobou jen nadávky na Apolináře!!!Prostě už nemaj tak špičkový personál jak měli!!!
jj...ona stačí jedna zkušenost a hned Tě to odradí....tohle je dostatečněj důvod
No to je teda "super" Niky a zrovna Apolinář jo? Teda hlavně že o nich píšou každej měsíc v Betynce jak jsou skvělý 🙄 Tak to je naprosto na prd, ty máš ale smůlu ☹
Sluni ty mě ignoruješ? 😀
no tohle dost velkej důvod pro mě!! i kdyby mi slibovali cokoliv,tam rodit nebudu to raději porodím na ulici 😅
kris jo přesně!!!už jsem slyšela mnoho stížností!!kdyby byli na to jak jsou příjemný personal,to bych neřešila,ale slyším každou chvíli,jak tam zpackali porod,zákrok atd!!!
Tohle je pro mě zkušenost,že vím,že rodit tam nechci,i když třeba by to bylo OK,ale já vidím tu budovu a je mi zle!!
Prostě NE!smůlu mám a už to nějak nepobírám!!!aspoň že mě Dr ještě nechala na PN!!!do práce nechci!!odpovídat na debilní otázky PROČ???JAK TO?? MUSELA JSI?? atd 😠
krista...nééé,to bych si nedovolila 😀
niky...jo to určitě,to je i velkej důvod pro mě 😉
niky... tak proto jsem v práci nic neřekla...nechci aby pak kolem mě chodili jak trubky
Niky oni vědí v práci že jsi byla těhu? To je blbý no, to ti nepřeju 😖
A fakt čučim že teda ten Apolinář je takhle šílenej a kam půjdete rodit holky? 😉
Podolí zatím!!jinde v Praze to nechci!!!
třeba do prahy nestihnu dojet 😅
Ano vědí,pač jsem jim to řekla a odešla na PN,stejně to na mě poznali 😉
niky..mě taky v práci p ořád říkali,že jsem těhu...a to jsem ještě ani nebyla...
u mě to poznali,nedopla jsem uniformu a žrala jsem jak posedlá a spala!!!a pak to šéf poznal podle prsou 😀 😀
no já moc nejedla ale když vidělí že žeru polárkáč a kyselí rybičky,bylo jim to jasné 😅 divný
😉 jo,ale asi potrvá než nějaký seženu..stejně nakonec budou vypadat úplně jinak,už se vidim 😀

Ahojky Kris!!!!!jak se mám???se jukni o příspěvky zpět 😠 doktoři jsou dementi