Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
sluni kašli na práci a nakupuj 😀 😀 my měli super papání!!ani my nepříjde že to stálo tolik pro tolik lidí!!!teda u nás jídlo platil táta,ale vím kolik to stálo 😉
mě se líbí takový ty jednoduchý...
http://svatebni-moda.com/imgdata/125/img335.jpg
jojo, dost nezapomenutelné 🙂 já nemám finanční představu, jen vím, že snad na svabu M. bratra její rodiče koupili maso na grilování za 30000 a hodně jim toho zbylo 🙂
niky...žiši, ta byla na drogách,když se v tom fotila,ne? 😀
Nejhorší je,že já mám 158cm a ve všem se ztratim 😕 😀
můžete mi někdo říct,proč ty trubky v těch šatech jsou všude tak zakloněný? 😀 mě to rozčiluje... 😖
já 166 🙂 ty jo, ale ty ceny ve výprodeji jsou dobrý... ale ty model zas tolik ne 😀
TAK TAHLE JESTLI NEBERE DROGY NEBO NEBYLA NA PLASTICE??
sluni to nejsem o tolik větší než ty mam 166 😀
30 000 za maso?? 😲 😲 😀 😀 😀 nás vyšel oběd - 28 lidi a pak raut kde toho bylo šíleně moc a lidí bylo cca 60 a všechno jídlo vyšlo na 25 tisic
Holky tam je fakt výběr těch nej modelek 😀 ta v těch "mojich" vypadá jak seškvařená čokoláda s parukou 🙂
Verčo, to jsi mě potěšila, ale stejně to jsou prachy... a jak jste to platili, původně to bývalo, že nevěsty rodina jídlo a ženicha pití, co?
no u nás jsou ty finanční možnosti dost nevyvážené, ženichovci jsou na tom o dost lépe 🙄
Veru taky 166 😕 😀
no můj táta platil všechno jídlo a tchán se k ničemu neměl,takže pití jsme platili sami,ale hodně penízků jsem vybrali a z toho se hodně zaplatí!my vybrali víc než nás stála svatba 😀 😅
koukáte na volbu prezidenta? jestli to vyhraje ten americekj švejnar,tak se picnu..zatím to vypadá na Vénu...kéžby 🙄
no já nato koukala dopoledne, už na to nemám nervy 🙂
Veru, takže jste vůbec nechtěli dary, ale penízky? Mně to přijde lepší mnohem, bohužel v naší společnosti na to lidi koukají divně ☹ jenže my budeme bydlet u mamky zatím, tak na nějaký krámy (nedejbože nevkusný) či spotřebiče nemáme místo, my prostě budemem muset taky ty penízky ☹
hele, holky, našla jsem další pornofotku
http://svatebni-moda.com/imgdata/125/img419.jpg
tanu...taky to tak máme..bydlíme us tchánem a ty "krámy" nemáme teď kam dát...i když se nám snad rýsuje baráček,tak stejně teď potřebujeme peníze a všem to jasně řeknem 😀
Tan přesně,když se někdo zeptal,řekli jsme že jestli chce at přispěje,že darky nechcem,domactnost máme zařízenou!!!Všichni souhlasili a i říkali,že je to nejlepší,než aby něco vymýšleli!!!!!!! 😉 a vbyrali jsme opravdu mooccc,ale díky babičce,která asi přepadla banku 😀 😀

tak holky, co tyhle 2900 no nekupte to 😀 😀 😀 jezis i ta modelka je fakt horzná 😀 😀 😀
http://svatebni-moda.com/imgdata/125/img452.jpg