Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
ale je to dobrý,šaty přímo pro tebe Sluni 😀 ty ráda jednoduchost 😀 😀 😀 to sis mohla v nemocncici vzít andělíčka, 😀 😀 😅 a ty sexy podkolenky
nikyyyy....šmarjááá,nebláznui.já nechci aby mi ten můj nastávající utekl 😀
Sluni škoda 😀 😀
Tan ne dali nám to do obálek třeba k přáníčku 😉 ale můžeš pak udělat vybírání do střevíčku a taky ať manža pak vydraží podvazek 😉
jeste ve 2 ráno jsem dělala myrty a segra mi delala oboci,kosmetiku atd 😀 a rano v 6 jsem mela byt u kadernice,jeste ze je segra sikovna a kruhy pod ocima skryla,ale bylo šílený vedro,takže užasnej make up mi v 11 hodin začal stékat 😀 😀 😀 ono bylo v 11 hodin totiž 30 stupnu 😅
No máme se na co těšit 😀
Penízky jo.. ale vůči kamarádům je to takové trochu blbé, když jsou to studenti.. nepracující... 😅
já jsem šílenej stresák a nervák!! 😀 😅 a to se mi ráno v den svatby ztratil manža 😀 😀 byl naproti baráku u mojí mámy v obchodě na WC,trošku na něj padla tréma a zasedl tam záhod 😀 😀 😀
tan nesmíš brát ohled!!pokud se zeptaj co byste rádi,řekni jestli chcou at prispejou, 😉 a oni se samy rozhodou
no bud stahne manza a nebo výherce zaleží na tobe 😉 ale kamoska vydrazila za 2500 😉
žiši...no já taky určitě budu lítat na záchod,jak jsem nervózní,tak potřebuju na velkou 😀 se tam zbláznim 😀 to bude stresu 😀
no já ráno byla naprosto v pohodě,manža lítal,ale pak to na mě padlo když mě táta vedl k Tomovi,já se rozklepala,a nepamatuju si obřad,nevím co říkali,já jen zaslechla Tomovo ANO a tak jsem se probrala,že asi taky něco mám říct,pak se při polibku Tom netrefil,dostala jsem jí nejdřív na bradu 😀 prstýnky nešli nasadit,klepali se ruce a pak nás drahoušek mládenec se Tomovi stočil pod nohy a ležel a mláil ho skoro mezi nohy 😀 😀 😀 oddávající se rozesmál a matrikářka musela odejít 😀 😀 😀
no my oběd měli taky JEN rodiný 😀 30 lidí!!jenže ja i Tom máme rozvedený rodiče-to byla taky komedie 😀 😅
Sluni a mě ne jo? To si budu pamatovat 😝
Tak se zatím mějte kočky a žádný špatný sny!!!
tanu....počkéééééj,jsi neříkala,že jdeš taky 😀
ale samozřejmě i Tobě pěkný snííííkyyyyy 😵
Aha 🙂 já myslela, že ty jdeš spát 😀 tak já pomalu jdu. Tak jsem začala sepisovat a dopočítala jsem se bezmála 100hostů, to je v pytli, to fakt nevím, komu neříct!!! ale zas do Jižních Čech se všem chtít nebude..
tanu... já to ještě nezačala sepisovat,ale očekávám více lidiček od přítele... já rodinu a pár kamarádů,kdybych měla pozvat všechny na který si vzpomenu, to bych musela být v jiný životní situaci 😀

hele já bych jim to řekla,že at daj prasule!!tech daru jsem se bala 😅