Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
no já měla pocit že mi operovali ruku 😀
tak dobrou noc a taky na sebe dávej pozor!!!se tu zítra ukážu když budu sama,budu okupovat PC 😀
dobrou a zkus na to chvilku nemyslet 😔
jinam jsem se dozvěděla že tam jak to dělali mě tak tam dělaj cca 5 denně zákroků tohoto typu a to jen že musej,nepočítaj to který ženy si tam jdou dobrovolně ☹ to je čísílko co?
Tak dobrou
jo tak to s tou rukou máme podobný...druhej,třetí den...to jsem byla hotová..pěknou modřinou tam mám 😕
tak pa a pokusím se..
no mě napíchla tu první narkozu blbě,místo do žíly pod kůži,takže otok jak hovado a modřina ani nemluvím a nic v ní neudržím ještě teď 😖
papa
čau Nikouši, Sluni, to jsme se teda (blbě ☹ )vystřídaly 😔
No uvidíme, u nás tomu zatím extra šancí nedávám, mám fůru stresů, jsme po 2. MS (taky mi řekla čekat tři, i když bez revize) takže jsem fakt zvědavá, jak to dopadne. Bojim, bojim, ale jsem statečná, nějak jsem otrnula. držim se teorie, že dřív nebo později se to podaří, důležitý je to nevzdat...
Chce to se zainteresovat někde jinde - nějaký sport, cokoliv. Ten první měsíc se vleče, ale pak to uteče, ani nevíte jak. 🙂 Snad Vám aspoň to sluníčko dodá lepší náladu!
Ahojky sluninka, je tady uz diskuze na toto tema - zaciname po potrate..tak se tam podivej 😉
zuzi....no koukám,že my ženský máme prostě svoje hlavičky a ženeme se do toho 😵
niikkyy.... ahojky 😉
tanuki... nevíš jak je to se sportem? kdy po revizi můžu normálně začít,hraju fotbal,tak že bych se zatím k tomu vrátila
caira... já vím,že tu takové diskuze jsou,ale je těžký se někam zapojit...
Ahojky Tanuki!!no to jsme se teda pěkně debilně vystřídali ☹
Sluni mě Dr přímo zakázal sport po celou dobu 6ti nedělí!!Prej nemám nic tahat,hodně se šetřit a sport NE!ale každej Dr říká něco jiného!!Ale já budu raději v klidu celých 6 týdnů raději
niikkyy...no tak to radši nebudu nic dělat 😒 chtěla jsem se trochu odreagovat,ale spíš by mi to ublížilo...
no uvidíš se zeptej Dr,ale mě to v nemocnici přísně zakázal!!!tak raději toto dodržím!stačí že mám asi zánět 😠
fakt jo? já jsem s tím předtím taky měla pořád problémy...a teď mám pořád výtoky,tak nevim jestli to tak má být nebo nemá 😒
no já se s ním léčila minulý týden,pak jsem šla do nemocnice a už to mám zase!!!tak uvidím co mi Dr řekne ve středu-nerada bych to jako zanedbala a dostala zánět dělohy nebo tak něco!Na to už fakt nemám
no to byla bylo už "trapný" beztak se na nás ta příroda vyřádila,tak by nám už pro tentokrát mohla dát pokoj...co máš dneska v pl¨ánu?
jo bereš nějaký vitamíny?
teď peču buchtu,jdu vytřít a pak žehlit a pak asi budu čumět do blba ☹
No fakt mám zas ten samej výtok jako předtím!!Já totiž ty výtoky mám skoro pořád!!už mě to štve!!!Doufám,že mi na to bude moct něco dát ve středu!!!!!Chci už být konečně čistá a připravená!!!
Jo zobu pořád kyselinu listovou!!ta je moc důležitá a teď!!!A koupila jsem si ten čajíček pro ženy!!
taky mám výtoky snad celej život nebo co, pořád mi to léčí dokola těma samýma práškama 🙄
já si asi půjdu lehnout nebo nevim,mám nějaký převrácení spaní...
já baby plan,ale asi přihodim tu listovku,všichni jí dlabou a určitě mi neuškodí,spíš naopak
AHoj holky, je to smutný... potkalo mně to samé 12.12.07... nikdy na toto datum nezapomenu.... Ale čas a holky tady na diskuzi mi moc pomohli a myslím, že to nejhorší už je za mnou... Já jsem čekala na 1.MS, přišla po 37 dnech od revize, pak jsem šla k dr. na UTZ a ta mi řekla, že je vše ok, takže se brzy bude snažilkování... 😉 . Četla jsem řadu názorů, kdy začít... po 1.ms, 2., 6. ... já dlouho čekat nechci, takže bych půl roku ani nevydržela... na druhou stranu jsem četla řadu příspěvků, kde holky byly těhu velice brzy (po 1.MS nebo i v šestinedělí...) a vše pak bylo v poho... Dobou čekání asi úspěch zaručen nebude... Je to na přírodě. Jinak já piju kontryhel, prvních 14 dní do ovulky a beru listovku.
Ps. DRŽÍM PALCE, AŤ JE VŠE O.K.!!! 😉
Taky jsem četla, že šance, že se to bude opakovat je velice nízká, takže příště už je to tutovka 😉
já ten baby plan nejím!!!!ani nemůžu!kvůli štítné žláze,je tam moc jodu!!!můžu 1 týdně a nevím zda to má smysl,tak dlabu tu listovku!!!
Jo s tím výtokem to máme stejný,taky je mám pořád a je to otravný!už jsem snad měla všechny globule co existujou !!!No jsem zvědavá na středu co mi řekne 😖
No já zas mám až moc energie a pořád bych něco dělala,ale mám i strach,tak se snažím odpočívat,ale to nejde!spát se mi nechce v noci taky ne 😒 je to na pikaču prostě!!!!!
Už aby jsme se začali snažit znovu!!!!To bude určo lepší stav než teď!!!
Mám strach ale aby nám to šlo nějak normálně a né ještě čekat třeba rok,to by bylo na palici ☹
Je mi to luto ☹ Drzim palceky, aby to uz vyslo 😉
Inak, taka to tema je uz niekde v Snazilkach, tusim 😕
zirafik...ahojky,je to hrozný kolik těhulek to potkalo,a pořád jich přibývá a přibývá,to by mě zajímalo,čím to je způspbeno 😖 taky mi pomohly hodně holky tady na koníkovi,ale stejně to ve mě pořád je a je to moc těžký...já taky nevydržím čekat dlouho,hned jak budu moc a nebude nějakej problém jdeme na to...
niky... ona ta listovka je stejně asi nejdůležitější,teda jak to tak všude čtu...
taky jsem měla globulí tři pr*ele a nic,pořád se to vrací... si pamatuju když mi dr říkal,že je třeba vyléčit čípek abych třeba za 2roky mohla klidně užívat těhotenství, no a 2měsíce na to jsem tam šla pro potvrzení těhu...těžko říct,jestli se to nepovedlo kvli výtokům nebo nevim 😒
teda zítřejší návrat do práce,to bude něco.Taaak se mi nechce,ale pracovat bohužel musíme všichni 😖 mám strach co tam na mě vybalí a jak se budou chovat...
taky tajně doufám,že to půjde hned a nebudeme muset čekat půl roku,nedej bože rok!!! 😅 to by mě zabilo
junovka...já vim,že tyto témata tady jsou,ale je tam plno holek těhotných,takže je nechci stresovat a ani číst jak si užívají těhu,moc jim to přeju,ale já se radši uklidim teď do ústraní abych někoho nestresovala,natož pak těhulky,ty mají být v klidu 😉
Sluni, čím je to způsobeno? To Ti nikdo neřekne... je tam strašně vlivů... v 60% to bývá genetická vada... ☹
zirafik... no právě...a dřív tohle nebylo a jaký jsme byly krásný a zdravý miminka
Sluni jj taky mi Dr říkala a všude slyším,jak je listovka nejdůležitější!!
No já měla taky hnusnej výtok a pak mi řekli,že musím na onkologii,že mám něco na čípku-prostě zvýšený počet rakovinotvorných buněk!!Takže já halo že umíram a že mám rakovinu atd!!No a přesně do týdne jsem zjistila,že jsem těhu!!!Jo a ještě jsem brala ATB měla jsem angínu,ale měla jsem ATB pro těhulky,takže tím to neni!!!!!!Takže třeba to je taky možný že díky té onkologii se to stalo,ale co já vím!!!byla jsem na té onko a tam mi řekli,že vše je už OK!!Takže jsem byla zas čistá!!!!No raději nepátrat!!!
Tu práci ti nezávidím!!!Já i když vidím,že mi někdo volá z práce,tak bych to nejraději nezvedla!Je mi uplně zle!!!!
No taky jsem uvažovala,že nechám v klidu 6ti nědělí a pak se prostě hlídat nebudem a uvidíme!Teda pokud mi Dr řekne po 6 že jsem OK!!!
Zirafik:děkujem moc a tobě držím palečky at se brzo zadaří!!Taky si myslím,že si samo tělo řekne kdy jo a kdy ne!! 😉
A to,že druhé těhu většinou už je OK jsem slyšela hodněkrát!!že ta šance na opáčko je šíleně nízká!!Tak budu doufat 😉 Jen mám strach aby to zas nebyli dvojčata,pač to je riziko už samo o sobě ☹
Junovka!taky vím,že je tu dost diskuzí,ale taky souhlásím naprosto se Sluninkou!Ty holky už to maj za sebou a jsou těhule a určo nechtěl aby jsme jim to připoměli a já nemám náladu řešit těhu 😔
no taky jsem byla na genetice!!!
no jsem zvědavá jak dopadnu na podruhé a jestli něco zjistěj z těch rozborů-lepší by bylo kdyby nezjistili důvod!!To bych si aspoň řekla ANO stalo se prostě,ale vědět důvod tak se zvencnu(kdyby to bylo nějak vážný a neřešitelný)
ale když jsem viděla tady fotek UTZ holek co maj mimca Ok a vemu to moje,bylo to evidentní a viditelné,že nebylo něco v pořádku 😔
no babičky máma prý byla z dvojčat,ale jedno nepřežilo porod a moje teta čekala taky dvě,ale jedno taky zemřelo ale na začátku těhu!!!!!!

jj...tak se měj pěkně,dávej na sebe pozor a zase si někdy písneme 😉 dobrou noc