Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
no já ani kytkou neházela 😀 😀
neboj to dáme do kupy,ti řeknu co a jak!!jsem profík!!jsem se jednou vdávala 😀 😀 😀 😀
Tak papapa já nemám nervy na ten NET!!!a musím vyžehlit 😝
jasně držím palečky na zítra 😉 to zvládneš!!!!
já byla konečně teď nakoupit po takový době a už toho mám zase dost,jsem unavená,takže sprcha a za chvilku alou do postýlky 😒
niky... jsem se na Tebe přišla podívat 😉
byli jsme odvézt přítelovo mladší ségru k mámě,tak jsme se stavili nakoupit,ale těch lidí 😖 necháou co pořád kupujou
jo to bylo včera taky plno-šílený a ješte ty slevy ☹
Jůů ty jsi hodná že jsi přišla!!ne mě zas padá depka 😠
my jsme proběhli jen potraviny a mazali domů...jo a ještě jsem si dala Twistera 😅 😀
tak já jdu koukat na tu komedii Xfaktor 😀
koukni na to taky,určitě Tě to rozesměje 😉
papa a dobrou noc 😉
no už se u toho bavím.je to síla 😀 😀 😀
mňam twistra,já včera snědla v nákupáku vafli s jahodama 🤐
Tak papa a dobrou
jééžiš wafle,to mi ani nepřipomínej,u těch arabl,nebo co to je,že jo? tak tam jsme byli když to otvírali,a ještě teď se olizuju 😅
no nevím zda arab ale je to v letňanech u tesca u vchodu 😉 a jsou výbornýýýýýýýýýýýýýý 😅
joooo,to je vončóóó,sice trošku hnus cena,ale jednou dvakrát,vyjímka..znáš to 😕 😀
no jo cenu ani nevím,pač platil manža,když mě viděl jak tam slintám - to jsem byla těhu a včera mi jí koupil,pač viděl jak tam očkem šilhám 😀
mě taky přemlouval přítel,já bych se tady do těch cen moc neangažovala,ale on mě vždycky přemluví,teda ani nemusí moc přemlouvat 😅 😀
už vidím jak tě přemlouvá 😀 😀 😀 😀 😀 myslím,že když se na nás podívaj,je jim to jasný 😀
😕 jéééé,v tomhle máš teda pravdu,jak dneska s tim twisterem, prej dáš si něco a já ne,pak v autě říkám, jsem si ho měla vzít a on,já Ti tam skočím 😀
to dělám taky,že říkám,že nééééé a pak hmm,jsem si měla dát,tak jedem do drivu a nebo se tam Tom vrací taky!Pač pak by se mnu asi nevydržel 😅
😀 teda no ženský,ehm 😀 to jsme my,kouzelný,neodolatelný,no prostě bezva 😕 😀
mě minule řekl,jestli bych nemohla jíst slušněji 😅 já měla takovou chuť na tu vafli,že než jsme došli k autu,vafle byla ve mě!§Ale jak do mě padala no šílený,jako kdybych dostala po týdnu najíst!!Ten na mě vyvalil oči a nechápal 😅 😅
a to jsem frajerka jela na podpatkách jo,abych nějak vypadala!!!takže dámička,kebelčička,podpatky a huba a bunda od jahod a já se cpala o 106 😀 pohled pro bohy!!!!!šlehačka mi tekla skrz prsty to príma!Kočka že? 😀
😀 😀 se nedivim,no hlad je mocnej no 😀
niky..já mažu spát,ráno hurá do práce 😅 tak se měj krásně a pěkný sníky...ahojík
niky..ahojííííík,tak v práci hrůza děs,tváří se tu všichni jak kdybych byla největší simulant 😖 šmejdi a práce samozřejmě žádná 😠
Ahojky sluni!!!!!Co????????????????idioti!!!!!!!!!Oni vědí co se stalo???Nebo si myslej,že jsi jen tak se hodila marod?????Ach jooo..kde to děláš,že tam jsou takový lidi??I když u mě no.....sice se nebudou tvářit blbě,ale berou to že se nic nestalo,že to je jak chřipka-přijde a odejde ☹
biky...neřekla,ani se neptali šmejdi,kašlu na ně...no já musim "pracovat" tak se tu ukážu jen občas,ale večer tu kdyžtak budu 😉 jakpak Ti je?
no to je šílený sluni,to bych tam nevydržela v takový atmosféře! 😒 to je mi líto 😔
Mě no nic moc,ještě jsme se dozvěděli že už nám strhávaj prachy za hypotéku a ještě ani neplatíme,takže te´d nevíme jak co zaplatíme,takže budíček suprovej!!vypadá to,že budem muset jít bydlet k našim než se byt dodělá 😒
A jak se máš ty?
no já huuumus v práci,každej tu na mě čumí jak idiot,no děs,už aby bylo pět 😖

no já se jdu válet..teď už vážně...tak já se tu zase ukážu a zítra mi drž palce v práci 😖 ať se z toho nezbláznim 😖