Opět musíme začít od začátku
Ahojte holky,
pročítala jsem spusty diskuzí a někam se znovu zapojit je těžký. Minulý týden mě bohužel "potkal" spontánní potrat, cca 5tt . Kamarádky na MK už mám, ale poohlížím se, jestli je tu někdo s podobnou, i když smutnou, zkušeností koho teď právě čeká vše od začátku, což je...chvilku počkat a pak hurá objevit zase ty kouzelný // 😵
Budu ráda za všechny příspěvky...
Stručné shrnutí
- Spontánní potrat se v diskusi popisuje jako relativně častý problém; lékaři v příspěvcích uváděli, že "se to stává každému 10. těhotenství" a běžné medicínské řešení je revize dělohy (kyretáž) nebo konzervativní sledování s medikací dle ultrazvuku.
- Doporučení, kdy znovu začít s početím, jsou v praxi rozporuplná: lékaři v příspěvcích doporučovali intervaly od 14 dnů přes čekání na první normální menstruaci, 3 měsíce až po 6 měsíců, a konkrétní ženy v diskuzi uváděly, že některé otěhotněly už po 10 týdnech navzdory doporučení 12 týdnů.
- Po opakovaných potratech se v diskuzi zmiňují konkrétní vyšetření a postupy: genetická vyšetření plodu, histologie odbaveného materiálu, imunologická vyšetření v CARu a měření projasnění šíje (nuchal translucency) s uvedením normy vs. zvýšené hodnoty (v příspěvcích uváděná odchylka např. 6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak se medicky řeší spontánní potrat?
A: V diskusi jsou uváděné postupy: revize dělohy (kyretáž) v nemocnici, medikamentózní zastavení krvácení tabletami s následným kontrolním ultrazvukem a histologické vyšetření odebraného tkáňového materiálu; u několika žen proběhla operace dopoledne a propuštění domů tentýž den (př. operace v 10:00, návrat v 14:00).
Q: Za jak dlouho po revizi dělohy smím znovu otěhotnět?
A: V diskuzi gynekologové doporučovali různé intervaly: 14 dnů, počkat na první normální menstruaci, 3 měsíce nebo 6 měsíců; jedna žena uvedla, že jí bylo řečeno pauza 12 týdnů, ale otěhotněla po 10 týdnech.
Q: Jaká vyšetření se doporučují po opakovaných potratech?
A: Diskutující zmiňovaly genetická vyšetření plodu, histologii materiálu z revize, imunologické testy v CARu (Centrum asistované reprodukce) a vyšetření projasnění šíje (nuchal translucency) spolu s přesným měřením (v diskuzi bylo zmíněno zvýšení na ~6 mm vs. očekávané ~2 mm).
Q: Jak řešit opakující se vaginální výtok a záněty po potratu?
A: V diskuzi uváděly ženy léčbu antibiotiky a vaginálními globulemi, opakované kontroly u gynekologa a snahu "vyléčit čípek" před dalším těhotenstvím; jedna diskutující psala, že absolvovala řadu globulí bez trvalého efektu.
Q: Co si vzít a na co se připravit při hospitalizaci na revizi dělohy?
A: Z příspěvků: hospitalizace může být jednodenní, pacientky popisovaly příjezd ráno, zákrok v dopoledních hodinách a propuštění odpoledne; po narkóze bývá omezení vstávání, kontrola močení a jídlo až po propuštění.
Q: Jaké doplňky a bylinky ženy v diskuzi doporučovaly před dalším počátkem těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uváděla kyselina listová (folát), bylina kontryhel a volně prodejné produkty typu "babyplan" (u jedné ženy upozornění, že produkt má vysoký obsah jodu a nehodí se při poruše štítné žlázy).
Závěry z diskuze
Shoda
- Spontánní potrat je pro ženy silně psychicky zatěžující zkušenost a ženy v diskuzi doporučují vzájemnou podporu.
- Revize dělohy (kyretáž) a kontrolní ultrazvuk jsou běžné medicínské postupy po potvrzeném zamlklém těhotenství.
- Kyselina listová je v diskuzi považována za důležitý suplement při plánování dalšího těhotenství.
Sporné názory
- Kdy znovu začít s pokusy o početí: někteří lékaři a ženy doporučují čekat 6 měsíců, jiní čekají na první menstruaci nebo 3 měsíce, a některé ženy otěhotněly dříve (např. po 10 týdnech).
- Příčiny potratů jsou uváděny různě: část diskutujících zmiňuje genetickou vadu (v některých příspěvcích uváděná hodnota "60 %"), jiní zmiňují infekce, imunologické poruchy nebo náhodu.
Otevřené otázky
- Jaký přesný interval je medicínsky optimální před dalším pokusem o početí po revizi dělohy (14 dnů vs. 1 MS vs. 3 měsíce vs. 6 měsíců)?
- Kdy a v jakém rozsahu je indikováno imunologické vyšetření (např. v CARu) po opakovaných potratech?
- Jak spolehlivě rozlišit příčiny potratů mezi genetickou vadou plodu, infekcí a imunologickými faktory?
Zmíněné značky a firmy
dumfinanci.cz, Podolí, Apolinář, www.laznekynzvart.cz, Tesco, Letňany, CAR
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy (kyretáž), ultrazvuk (UTZ), projasnění šíje (nuchal translucency), histologie, genetické testy, imunologická vyšetření v CARu, kyselina listová, kontryhel, babyplan, vaginální globule, antibiotika, HAK (hormonální antikoncepce), morfin (použití při porodu), denní vyměřovací základ (DVZ), nemocenská kalkulačka (dumfinanci)
Místa a osoby
Praha, Podolí, Apolinář, Kralupy nad Vltavou, Letňany, Tesco, Orava, Štrbské Pleso, Tasos, Lázně Kynžvart
já jsem to chtěla řešit atd,ale sama vidíš jak 10 dr to 10 názorů a každej jinej!!!!a pak ty moje kamarádky a kamarádi zdravotníci mi potvrdili,at dodžím 6ti neděli a pak na to kašlu pokud bude vše OK!!tělo si samo řekne,tak mu VĚŘ 😉
Veru...no jo,asi do toho půjdem hned,uvidim názor mýho dr a hotovo dvacet 😕 Ty začneš taky hned??
Jo taky!!jen co přijde Ms a odejde!a teda pokud budou výsledky z genetiky OK!Nebudu nic hrotit,jako že si budu hlídat ovu atd,ale necháme tomu volný průběh!
Antikoncepci fakt nechci-přece si nerozhaším zas tělo a cyklus a kondom NE bych se poblila a dávat si pozor??No nevím,to mě nebere!!!A jak říkám,já nechám rozhodnout tělo kdy spermíky přijme a kdy NE 😉
Jasně že mám strach,ale prostě nemínim se stresovat nějakýma časama
Veru, má ambulanci jen někde a dělá ten časný screening. Dobrý den Dobrý je fakt výborněj dotaz 😀 Ten doktor je mi čím dál sympatičtější, vypadá, že j ehrozný pohodář. Doufám, že ti s těma výsledkama pohnou!
Tan tak to jo!Simpaťák je,tak hlavně ať je v pohodě 😵
Dotaz výbornej co? 😀 😀
Kde má ambulanci?????A ty ho máš jako svýho Dr??nebo jak?
Holky pojďte mi některá domu uklidit ten mrdník 😅 nechápu kde se to tu vzalo 😖 No nic hadřik jar a teplá voda a jdu mydlit. Nesnášim obalování pak je ten svinčik všude
musil, je to nespravedlivý, že nám na volný víkend nezbyde volno a relax, ale uklízení!!!!!
Veru, švagrová měla vadné embryo, tak proto tenhle časný screening, určitě si pak o to taky řekněte, kdyby Vás tam sami náhodou neposlali- dělají to projasnění a ještě krev a je to právě už v 11.týdnu, což je fajn brzo. Je to ordinace někde v Modřanech-což je čvtrť, kterou teda fakt nemám ani ťuk prochozenou. Jinak to dělají i v Podolí, gennetu..
tan netuším co myslíš!ten 1.gen,screenig že jako dělaj už v 11tt??
No já každopádně budu chtít od Dr pak UTZ a krev někdy kolem 11tt 😉
Modřany znám dobře,kousek od nich jsem bydlela
čoveče já taky přesně nevím, asi něco takového http://www.prenatal.cz/faq.htm
Ale to projasnění je na šíji, ti s Downovým syndromem nebo nějakým neuro problémem ho mají jiný, a dobrý ultrazvukař to posná, je fajn, že tak brzo...
jojo, já si myslím, že to je ono! Ale bohužel to zatím není věc, kterou by dělali běžně úplně všem, jen když je nějaký problém.. Snad to co nejdřív zavedou pro všechny,
Normálně, představ si, jak jsem byla u gyn, tak tam přede mnou byla pani, byla u gyn poprvé v životě!!!!! a byla 16tt, ty vole... jsem myslela, že v ČR, navíc v Praze se takové věci už nedějí. Asi je taková hodně alternativní 🙂
teda když má vše OK, tak to není závažné - v době těhu našich maminek se ty kontroly vůbec tak nehrotily...
čaute tak mám vyleštěnej byt a jdu si zase užívat koníka 😀 Jak se jinak máte při sobotě?
mne v nemocnici zakázali 3 mesiace otehotnieť.a na štvrtý sa to podarilo.a to doktor povedal,že žena môže potrebovať po potrate aj do tých 9 mesiacov,akože sa zmieriť s tým odídeným tehotenstvom...ale to je taký trochu šarlatánsky názor si myslím.ajtak je to stres.a bála som sa že by sa to mohlo stať znovu..
ahoj - kdy by se podle vás mohlo znovu začít se snažením po revizi dělohy??? mám 14 dní po a už proběhla ovuace...po mimoděložním mi vzali jeden vejcovod ☹
kapu ahoj, no ono je to těžký...každej dr tvrdí něco jinýho,většinou 3-6měsíců,ale kdo tohle má vydržet? je to individuální a protože doktoři se nikdy neshodli kdy se může začít,tak to určitě nebude tak horký 😉 my máme po 1.MS a už jsme začali

Veru... asi máš recht 😒