Plánujete otěhotnět? Jděte k zubaři

juanka
23. kvě 2014

Ahoj holky,
mám pro vás takovou malou radu - než otěhotníte, tak si zajděte k zubaři. Stejně tam budete muset, až dostanete těhotenskou průkazku - je tam kolonka přímo na razítko od zubaře. Mnozí zubaři vám totiž pak odmítnou dát znecitlivující injekci a vy budete muset vydržet kde co... Samozřejmě asi záleží i na zubaři a na typu zákroku, ale pro klid bych tam zašla. Pak až otěhotníte, tak už si tam skutečně půjdete jen pro razítko hezky v klídku.

Tohle kdybych věděla, tak bych tam šla hned. Zubaře nesnášim a jdu tam tak jednou za 3 roky 😒 Takhle mě donutila až těhot. průkazka a když mi pak doktorka řekla, že mi tam bude něco dělat, ale že injekci mi nedá, tak jsem myslela, že uteču 😝

mondulka21
24. kvě 2014

@lu777 myslím že problém je že v některých koutech republiky je zubařů opravdu málo a člověk nemá šanci se k někomu dostat, tak jak má pak chodit na preventivku 😉 .

ellar
24. kvě 2014

Ahoj holky,
jako dentální hygienistka říkám, že nejdůležitější je prevence. Jednak preventivná prohlídka u zubaře 2x ročně a taky ta domácí. Na dentální hygieně vám odstraní zubní kámen a pomůžou s vyléčením zánětu. Důležitá je i instruktáž čištění zubů zubním i mezizubním kartáčkem. Není to o tom jen zuby 2 minuty pošmrdolit 🙂
Svým pacientkám říkám, že v těhotenství má vaše tělo spoustu jiných starostí, a proto nemá čas udržovat zánět ve stavu, kdy to nekrvácí jen se na to podíváte. Proto se zánět dásní v těhotenství hodně zhoršuje. Zvýšená kazivost zubů je zase o tom, že většinou jíte víc, jiná jídla nebo v noci, zvracíte nebo jste unavené a hygiena se prostě zhorší.. S tím by vám hygientistka taky měla být schopná poradit.
Než jsem otěhotněla, nechala jsem si nasadit fixní rovnátka (dva důvody, proč se zhorší hygiena dutiny ústní) a nikdy mi dásně nekrvácely. A nemůžu říct, že bych v koupelně trávila 15 min jen čištěnám zubů 🙂
Podle mě skutečně platí: "Čistý zub nemůže onemocnět" 🙂
A ještě mě napadlo: dítěti čistěte zuby hned po prořezání. Na to existují takové gumové návleky na (váš) prst- prsťáčky. Pastu pro děti kupujte dětskou podle věkové kategorie, ale pastu použijte tehdy, až umí dítě vyplivnout. Po prožezání prvních zubů dítě objednejte k zubaři na čumendu, aby si zvyklo, že chodit tam je ok. Když první zážitek u zubaře bude vrtání, tak tam asi nebude chodit moc rádo. A hlavně: víte co děti nejvíc motivuje k čištění? Když vidí, jak si rodiče čistí zuby 🙂

kamilka007
24. kvě 2014

@juanka Já byla zrovna předevčírem - trošku jsem se na to vybodla, ale sestra na gyndě mě práskla doktorce a ta mi promluvila do duše.. 🙂 Zubařka mi řekla, že je někdy lepší k nim v těhu ani nechodit, protože ty hormonální změny dělají se zuby a dásněmi divy, které se ale z většiny samy po kojení upraví. Jinak vrtala mi jeden malinký kaz, ale po patnácti letech bez kazu se to fakt dalo přežít. 🙂

lu777
24. kvě 2014

@mondulka21 taky jsem zubaře hledala před lety a trochu to trvalo...
ale záleží na Tobě jak k tomu přistoupíš.... na gyndu se taky chodí na preventivku.... a s dítětem se taky pak musí na preventivní prohlídky 😉 na začátku dost často...
leckdy se to nehodí, leje, člověk nemá auto, jede kočárem s tramvají, druhé dítě za ruku, člověk je nevyspalý kvůli nočnímu kojení, ale musí se...

prevence je právě o tom, že se dělá i když není problém.... proto je tak důležitá...
ale jak píšu, každý si na to musí přijít sám, bohužel ta cesta většinou vede přes pohotovost... taky jsem tu blbost udělala 😉

marketst
26. kvě 2014

@lu777 Přesně, já myslim, že každý něco někdy odkládal a pak to bylo sice horší než kdyby to nezanedbal, ale jsme jen lidi a jde o to, jestli se poučíme. Já se o zuby snažím pečovat, mám měkký kartáček, pastu Pronamel, která má nižší podíl složek co brousí zubní sklovinu (už teď totiž skovina nevypadá jako co bývala, tak raději preventivně) a teda pravda, že mezizubním to trochu flákám.

swellt
17. črc 2014

Mám ze zubaře setsakramentský strach....!
I přesto, že mám skvělou zubařku...
Ale po včerejší návštěvě, kdy mi byly opraveny dva dost nehezké kazy a za, sice krásné, bílé plomby jsem vysolila 1700,- a za 14dní jdu na druhou a snad poslední návštěvu, kdy jsem smířená s tím, že tam též něco nechám....jsem dospěla k závěru, že i přes strach půjdu raději 2x za rok k zubaři, než aby má šrajtofle byla chudší o tolik peněz...
🤐

salomee
29. črc 2014

@13051988 ...asi tak nějak, já nebyla u zubaře roky, po posledním zážitku jsem měla prostě neskutečnou fóbii a tak vůbec, nezvládla jsem tam dojít... tak šest let?..no a to právě ani během těhotenství, prostě jsem nešla..ale uznávám, že to byla blbost, to nedoporučuju🙂. Teď už mám zuby pod kontrolou a vůbec to nebylo tak hrozné, jak kdysi, bála jsme se zbytečně...jen ty finance pak...!.. takže už budu poctivá.. slibuju🙂.