Podařilo se vám některé dokončit VŠ už po porodu?

teeerez
13. črc 2013

Ahoj maminky, podarilo se vam nektere dokoncit VS uz po porodu? Me zbyvaji posledni 2 roky, ale proste jsme si rekli, ze tak od ledna bychom uz se opravdu chteli snazit o mimco. Pro me by to znamenalo jeste asi jedno zkouskove s briskem, ale statnice uz s prckem. Nerada bych prerusovala studium, ale zaroven uz vazne nechceme odkladat. Jednak se proste biologicke hodiny nejak ozvaly a jak uz temer nemyslim na nic jineho nez na deti :D a jednak me strasi predstava, ze za 2 roky se objevi nejaky zdravotni problem, nebude se darit, co ja vim, cokoli .. a ja si pak budu do konce zivota vycitat, ze jsme se do toho nepustili hned jak jsme oba s manzelem chteli.
Co me zajima - meli jste to nejaka podobne a zvladli jste dostudovat i pres tehotenstvi a tesne po? Podporu v rodine i u manzela mam velikou, tak si rikam ze by to s jejich pomoci snad jit mohlo, ale zaroven si uplne asi neumim predstavit co me ceka :(

lrg
14. črc 2013

Ahoj, já jsem měla letos končit, poslední semestr, BP, státnice. Taky jsme nechtěli čekat, ale předpokládala jsem, že po vysazení HA otěhotním tak za půl roku a všechno v pohodě ještě s mimísem v břiše stihnu. Ale člověk míní..... 🙂 Otěhotněla jsem hned a rodila v březnu. Všichni mi říkali, ať to dodělám, že to zvládnu atd, ale já jsem chtěla mít klid, věnovat se jen miminku a neřešit zápočty. Odložila jsem si to o rok a díkybohu za to. Měla jsem po porodu komplikace s nástřihem hráze, takže jsem celé šestinedělí jen ležela v posteli. Malá je navíc hodně náročná, nespí a často pláče,musím se jí pořád věnovat takže bych to nezvládla ani omylem. Příští rok už bude velká holka, nebudu kojit, budu jí moct dát hlídat babičkám a taky si (doufám) bude víc hrát sama a věřím, že už to zvládnu dodělat. Takže za mě, nikdy nevíš, jak to bude po porodu vypadat a jaké dítě budeš mít, takže pokud nechceš čekat, zvážila bych přerušení, alespoň na ten první rok. Ale zas znám hodně holek, které to zvládly levou zadní. Spolužačka chodila na zkoušky a mrňous ji chrupkal na lavici v autosedačce 🙂 Je to o štěstí 🙂

veruska007
14. črc 2013

Já dělala s dítětem doktorát a šlo to. Učila jsem se při kojení, při drndání (na kočárku cvaklá skripta kolíčkama), disertačku jsem psala s malým na klíně nebo pod nohama... byl to trochu záhul, ale zvládla jsem to. Státnice jsem měla necelý měsíc před porodem druhého prcka. Já bych školu nepřerušovala. Jezdila jsem do školy až cca do porodu a potom asi od 4 týdnů, drndal teda akorát manžel, bral si dovču, ale kojení ve škole bylo v pohodě (ve volných třídách nebo kabinetech ohledupulných vyučujících). Byli jsme všichni i na víkendové výuce, to bylo taky fajn 😉

berynka
14. črc 2013

Hmm já takhle studovala magisterské studium. Protože jsem kojila, tak jsem přešla na dálkové studium, diplomku a státnice jsem dělala za pochodu. Musela mi dost pomoc rodina (hlavně manžel) a už bych to takhle znova neudělala. V tu dobu mi to nepřišlo, ale zpětně vidím, jak ten čas s dětma uteče a už se nevrátí. Dneska chce každý stíhat práci, školy, zábavu, ale vždycky je to na úkor dítěte.

kocicinka
14. črc 2013

@teeerez Je lepší věnovat se pořádně jednomu a pak druhému, nežli pytlíkovat víc věcí najednou. Při VŠ jsem porodila dvě děti, sice díky dobrému načasování to docela šlo, ale hodně se ten stres ze státnic promítal na syna.
"Příště" bych nejdřív dostudovala, a pak až si pořídila děti.
Dost si vyčítám, že jsem ho kvůli učení se na státnice musela dát na pár hodin do školky, byl na to ještě maličký- měl 2,5 roku.

naomi6
14. črc 2013

@teeerez Ahoj, já teda dostudovala VŠ bezdětná, ale rozhodně bych do toho nešla. Malá první 4 měsíce prořvala kvůli prdíkům a já celé noci nespala. A jak dítě roste, je toho času čím dál míň. Navíc nevíš, jaké budeš mít těhotenství a porod. Takže já bych rozhodně v klidu dostudovala a pak se teprve vrhla do mimča. Držím palce 😉

aronek
14. črc 2013

@teeerez hodně záleží na tom jaké bude těhotenství, porod, dítě a možnost pomoci od manžela a rodiny při následném hlídání. Všechno se ale dá nějak zvládnout. Já neměla ani bezproblémové těhotenství, ani porod, jen pak zlaté dítě. Několik měsíců po porodu jsem nemohla chodit a bylo mi zle. Říkám, že jsem neprozvracela 9 měsíců, ale deset 😒 To nic nemění na tom, že v pěti měsících malého jsem nastoupila do práce a kombinovaným studiem jsem si dodělávala magistra. Toho jsem končila pár měsíců před druhým porodem 🙂 a dalo se. Měla jsem tedy zlaté dítě a obrovskou podporu rodiny. V práci jsem odstříkávala, školu jsem měla o víkendech a to mi tam brácha vozil malého na kojení 😀 Takže dobře rozmýšlejte, je to záhul, ale dá se to 😵 Nyní mám zase roupy něco dělat, tak to vidím na nástup od září do práce, pár hodin a možná ještě nějaká škola či kurz 😵

milmic
14. črc 2013

@teeerez Já myslím, že to jde. 😉 Ale... záleží na víc okolnostech. Můžeš mít potíže v těhotenství, mít rizikové, klid na lůžku (v posteli se sice dá studovat, ale už ne chodit na přednášky). Po porodu spoustu miminke hodně spinká a budí se jen na jídlo, ale taky jsou miminka, který pláčou.

Já jsem třebas měla mít státnice v posledním měsíci těhotenství. Nakonec jsem porodila o měsíc dříve a ze státnic se omluvila a dodělávala jsem je s 4 měsíčním miminkem. Dalo se. Bylo to náročné, dcerka mi spinkala po 30 minutách a víc ani ťuk. Takže během těch 30 minut jsem do sebe musela nalít maximální množství informací a potom ještě večer třebas do devíti jsem se učila. Náročné, ale dalo se to zvládnout. Výhoda byla, že jsem nepsala už diplomku, jelikož ta už byla dávno hotová. DP jsem měla časově hodně náročnou a tu bych s miminkem těžko zvládala.

Ale pokud máš podporu rodiny... 😵

fiallinka
14. črc 2013

Jestli víš, že máš do budoucna někoho na hlídání, jestli do školy nejezdíš přes půl republiky, jestli máš školu, při které se to do zvládat, tak proč ne... ale někde to prostě nejde, byla by škoda, kdybys poslední rok měla trávit ve škole a někdo ti neustále hlídal mimčo - pro vás oba ,ale fakt to asi záleží na konkrétní škole a situaci. Já jsem studovala práva - tam by nebyl žádný problém s docházkou, stačí se naučit na zkoušky, to by šlo (i když možná pak to učení dost těžko, dělala jsem pak rigor. práci s 4 prckem a to bylo o hubu)...

Jestli ale máš pocit, že to jinak nejde, tak jdi do toho, školu můžeš přerušit vždycky, nějak se to udělá. A taky otěhotnět hned taky nemusíš, že... (nicméně, možná bych to snažení plánovala tak, abys aspoň příští rok končila s břichem, ne řvoucím prckem 🙂.

redrosse
14. črc 2013

Ahoj, otěhotněla jsem v říjnu 2012 - v posledním ročníku bakalářského studia, které jsem minulý měsíc úspěšně dokončila a dokonce s červeným diplomem. Nebylo to vždy jednoduché, VŠ jsem studovala 80 km od místa bydliště, takže jsem dojížděla cca 2-3x týdně, zpočátku se to dalo, ale pak s rostoucím bříškem už to bylo někdy dost únavné. Státnice jsem zvládla před porodem - 34. týden těhu. Mám teď v plánu dát si rok pauzu od studia, ale příští rok bych si dala ráda přihlášku na Mgr. 🙂 Snad vše vyjde tak, jak si přeješ a budeš zvládat obojí školu i miminko. Přeju hodně štěstí 🙂

teeerez
autor
14. črc 2013

Dekuji Vam vsem moc za nazory! No, snad to nejak pujde a kdyz to nepujde jinak, tak proste prerusim 🙂

posibilities
20. črc 2013

Mám kamarádku a ta s prckem udělala poslední semestr a státnice ale třeba já jsem v posledním semestru kvůli rizikovýmu těhu zkončila.. záleží na spoustě věcí.

jancip
20. črc 2013

Já jsem tedy studovala ještě před otěhotněním, ale mezi spolužačkami bylo hodně maminek, takže to určitě nějak jde. Vždy ale záleží na podpoře rodiny.