SIOFOR/Metformin. Jaké máte zkušenosti?

nurik
16. pro 2020

Ahojte, chcela by som sa opytat ake mate skusenosti so sioforom. Ci ste po nom otehotneli, co vam spravil/nespravil s cyklom, kolko ste schudli a pripadne ak mate odsledovane -ci ste ovulovali a tak. tesim sa na kazdy prispevok v diskusii. 🙂

tynka9
16. pro 2020

Nevím, jestli sis nějak nespletla lék, respektive jeho indikaci. Siofor je lék na diabetes, upravuje hladinu glykémie (krevního cukru). Pokud plánuješ otěhotnět, je dobré to konzultovat s lékařem, který ti ho předepsat, předpokládám, že to byl diabetolog. Často se pak převádí na inzulin. S ovulací a cyklem ti nic neudělá. Bez pohybu a racionální stravy jen se sioforem taky nezhubneš.

lufinka90
16. pro 2020

@tynka9 metformin předepisují gynekologové i při pcos. Při tomhle syndromu je problém s hladinou cukru. Mně dokonce doktorka říkala, že hubnutí napomáhá🙂

nurik
autor
16. pro 2020

@tynka9 predpisal mi ho gyn v car na pcos 🙂

nurik
autor
16. pro 2020

@lufinka90 ja som schudla 4kila za mesiac

tynka9
16. pro 2020

@nurik aha, tak to promiň, tuhle indikaci jsem neznala... člověk se učí celý život 😊

pampeliska1313
16. pro 2020

Metformin a euthyrox - dva měsíce užívání a jsem v desátým týdnu. Gynekolog mi rikal že u metforminu tak tři měsíce užívání než bude jistota pozitivního dopadu. Mám ho na pcos/ neměla jsem ovulaci. 🙂 takže teď porad zobu a nesmím vysadit.🙂 ovulaci mám teprve po tyhle medikaci, nevim jestli jsem zhubla ale rozhodne jsem neměla chutě na prasarny a měla jsem víc energie (ale to asi zase souvisí se stitkou.🙂 )

nurik
autor
16. pro 2020

@pampeliska1313 gratulujem!!!! mozem sa opytat ako casto ste sa snazili?

pampeliska1313
16. pro 2020

@nurik díky.🙂 snažili jsme se skoro tři roky...nechávali jsme to náhodě..aktivní řešení s lékařem asi půl roku ( vyšetření, čekání než dorazí vůbec ms, zkoušeli jsme i clostilbegyt, ale bez odezvy, prostě ovulace nebyla, doktor byl opatrnej co se mnou udělat) pak nastala první ovulace a zrovna jsme se strefili.) bez další stimulace, chtělo to ale udělat hormonální profil, začít řešit stitnou žlázu a začít dlabat prášky 🙂 tahám sebou seniorskou krabičku na léky, protože jich mám asi 7 na den, ale stojí to za to.:D

nicoltom
16. pro 2020

@pampeliska1313 ja se vam tady vetru do diskuze 🙈 taky mam PCO a momentalne jsem teprve v zacatku reseni problemu... Byla jsem u obvodaka a poprosila ho jestli by mi nevzal krev na stitnou zlazu,prolaktin a cukr. Nadvahu nemam ale sladkyho muzu sezrat tuny 😂 cekam co z toho vyleze... Ovulace u me na bodu nula 🙈

nurik
autor
17. pro 2020

@pampeliska1313 my cakame 2roky od mmt a odobrani jedneho vajcovodu. cakam na ms a ide sa na stimulaciu. predtym ešte covid test a ten mi to dufam nezkazi vysledkom. 🙄. 7?to je strasne vela ale stoji to za to 😇

nurik
autor
17. pro 2020

@nicoltom to s tym sladkym závidím 😃. drzim palce

pampeliska1313
17. pro 2020

@nicoltom při pcos ani nadváhu mít nemusíte a stejně cukr může dělat problémy/ nebo štítka. Já teda problémy s váhou mám celý život, ale tlustá jsem teprve teď, kdy se paradoxně snažím jist normálně a ne se stresovat z brambory navíc. :D a moc nevěřím tomu, ze bych se ve svým týdnu dostala jen tehotenstvim na váhu, kdy nemůžu zatáhnout břicho.:( .:D aha, to vám nevzal gynekolog? Já jsem teda nemusela nic s obvoďákem řešit..ale čekala jsem docela dlouho na endokrinologii. Ale je pravda, že ty začátky jsou náročný na to co všechno potřebujete a oběhat to.🙂 Gynekolog mi řekl ze sem ji asi v životě neměla .:D ono se to tělo rozjede, jen to chce tu správnou kombinaci a vyčkat, opravdu.🙂 to jsem porad poslouchala jak jsem vůbec nezareagovala třeba na clostil, přestože bych měla, ještě se čekalo než přijde ms, než mi to vyjde s praci, protože to je pak o tom tam kazdej tejden jít..a ve finále zabere “blbej” euthyrox na štítku a léky na cukr. Nevěřila jsem ani, ze tu ovulaci někdy budu mít, chodila jsem na gyndu už docela demotivovana, ze ovulace nebude, dítě nebude, bylo to hrozny. A gynekolog porad ať se nebojím, ze pcos není taková tragédie a ze to zvládneme, ze dělal deset let v caru a problém by byl, kdybych dostala hormony za dvacet tisíc a na ne nezareagovala atd atd, jenže v tom zoufalství jsem si už říkala, ze se jen snaží mě uchlacholit a určitě tomu sám nevěří.:D takže opravdu - nebuďte negativista jako já, dopadne to.🙂 je to určitě otázka par měsíců.🙂 a na mne vidíte, ze to jde i když nemáte celej život ovulaci a menstruaci třeba několik let a tvrdí vám, ze mate nádor na mozku.🙂

pampeliska1313
17. pro 2020

@nurik vůbec vám nezávidím situaci, ale stejně bych nevesela hlavu.🙂 nebyla byste první ani poslední komu se to povedlo i s jedním vaječníkem.🙂 a covid test dopadne dobře taky! A kdyby ne, vím jak je naprd čekat i o den navíc, ale prinejhorsim by se zvladlo i to.🙂 i když je člověk nedockavej na každou možnost která může pomoct, přijde spravnej čas.🙂 už jen to čekání na ms dokáže byt dlouhý -_-
Mmm je toho dost. Už mi to leze ušima, protože to byly asi dva měsíce před otehotnenim a teď to vysadit nemůžu, občas mám pocit, ze stejně zvracim jen z těch prasku.:D navíc jsou docela velký a dat si jeden po jídle ještě jde, ale dva, to je už nechutný.:D nehledě na to, ze s metforminem nesmíte pít, takže jsem si ani toho panáka na to, jakej je to občas vo*er dat nemohla.:D a teď už mám tuplem smůlu.:D

nurik
autor
17. pro 2020

@pampeliska1313 dakujem za povzbudenie. cítim sa dost na dne. niekedy mam pocit ze mi z toho uz roztrhne srdce a o zufalosti by sa dali pisat litanie. clovek nechape preco sa to nedari a nevie ako dalej a ci sa vobec ivf podari co sa skomplikuje atd. a ten covid test ak vyjde pozit tak je stimulka v haji lebo sa zacina od 2DC cize budem musiet cakat do dalsej. niekto sa mozno zasmeje ze je to len mesiac ale mna by to uz zlozilo.

nurik
autor
17. pro 2020

@pampeliska1313 strasne chvália ten metformin. ma vela dobrych ohlasov co sa tyka ovulacie a zevraj pomaha otehotniet. ja mam problemy s váhou a uz teda viem z coho priberam. ja mam aj problen s pecenou zevraj to suvisi s pco. to si nemala niekolko rokov ms? :( a ten nador to bol omyl?

pampeliska1313
17. pro 2020

@nurik tak měsíc není málo, taky se mi stalo, ze sem nemohla kvůli práci třeba a proste měsíc navíc je daleko, když člověk musí čekat. Jakmile se to hne, je to lepší.🙂

pampeliska1313
17. pro 2020

@nurik neměla. 🙂 a omyl to byl, pan doktor byl dost neprijemnej, myslím, ze se mi snažil ukázat nějakou převahu, nebo nevim. Od tyhle zkušenosti mě do Vinohrad nikdo nedostane.:D s Pcos souvisí hromada věcí, který by člověk neřekl. Já měla třeba měla psychický problémy a ve finále se to srovnalo až když se mi srovnala stitna žláza. Ale nabrala jsem.:D a nenapadlo by mě, ze mám problémy se stitkou. 🙂

nicoltom
17. pro 2020

@pampeliska1313 ja to resim v Nemecku protoze tu bydlim a uz toho mam plny zuby tady! Nikdo nic neresi a gynekolog uz vubec ne,ten me posila rovnou do CARU a ten mam pres 200km a dojizdet tam 3x tydne je momentalne sebevrazda. 🤣 Poprosila sem obvodaka a vzal mi ty tri veci a dneska jdu pro vysledek a na endokrinologii mam zadanku a musim si udelat termin. Sama jsem zvedava co je vlastne ,,to” spatne... Sladky muzu zrat horem,spodem 🙈 Ty uz si tehotna? Me spis prijde ze nikdo to PCO nechce lecit a vsechny cpou hned na IVF 🤦‍♀️ Jenze ja chci ten problem vyresit a ne jenom odsunout a to na me vsichni cumi jak na blazna. Gyndu jsem kvuli tomu zmenila uz 3x 🙄

nicoltom
17. pro 2020

@pampeliska1313 no takze prave sem byla vyzvednout vysledky a vsecko mam v poradku... Stitnou zlazu,cukr,prolaktin tak nevim kde je priblem v tom pco 😭

nurik
autor
17. pro 2020

@nicoltom citala som niekde ze pco je aj dedicne :(

nicoltom
17. pro 2020

@nurik ano to by mohlo byt protoze moje babka mela problemy otehotnet X let a nedarilo se ale nakonec mela dve deti prirozene.. Ale vim jenom tohle takze nevim jaka byla presna pricina. Ale jakoby ja mam priznaky az ted posledni tri roky kdy mi vypadaly strasne vlasy a zacali rust fousy jako jezibabe a mam trosku pneumatiku na pupku nez sem kdy mivala... Doktor mi dnes rekl ze to muze byt i tim ucpanym vejcovodem. Ale fakt nevim no,pockam na tu endokrinologii

pampeliska1313
17. pro 2020

@nicoltom ježiši. Jako gynekolog mi rikal, ze pcos bývá dědičný stejně třeba jako vady srdce ( mám vrozenou vadu srdce a celej život jsem si myslela, ze je to z toho, ze matka v těhotenství kourila) každopádně, není asi lehký to léčit, protože to prvně nejde - jde to akorát stabilizovat, a sekundárně se asi musí přijít na to, na co tělo reaguje. Když si třeba zlomíš ruku, vi se co dělat. Tady je tolik možnosti důsledku/příčin, ze se to asi musí brát postupně. Nejsem lékař, ale takhle mi to vysvětloval doktor..ze se musí proste zkoušet. On ani ten metformin není přímo na pcos ale je to proste lék na kterej se často reaguje a zlepší se stav. Pak ti nastane ovulace a pak se čeká.. jojo jsem. Zítra teda mám kontrolu v 11 týdnu, tak uvidíme, snad bude všechno v pořádku. Po letech neúspěchu jsem asi trochu skeptictejsi než bych měla byt. IVF by prej měla bejt poslední cesta, když všechno ostatní selže..ale je pravda, ze co čtu, je hromada zenskejch, který jsou skoro přímo na ivf s tím, ze se jim zalecuje pcos. Ještě mě tak napadá..mluvili jsme s gynekologem třeba i o možnosti nějaký stimulace a třeba mi řekl, ze je tam velký riziko tvoření vody v brise a komplikaci, ze to ani nechce dělat pokud se přímo nemusí, takže kdo ví, co všechno za tím je a co se muže s tím tělem stát. Já třeba měla i chloupky na bradě a co mám ty léky a asi i tím tehotenstvim a změnou hormonu, tak mi to najednou přestalo růst..ale jak říkám, jsem tlustčí ještě.:D a to jsem čekala opak.:D

nicoltom
17. pro 2020

@pampeliska1313 taky radost 😂 Gynekolog se vubec nechyta takze chodim po doktorech a rikam co po nich chci udelat a oni mi to udelaji 🙈 hodne jsem si nacetla veci a od toho se odrazim. Treba se zjisti ze by mi mohla pomoc jenom laparoskopie a treba to klapne potom. Na jednu stranu sem rada ze mi defakto nic neni ale zase me stve ze to telo nefunguje jak ma... Na moji mamu se jenom podivas a je tehotna a na me by clovek vycumel dulek nez bych otehotnela... 😂

nurik
autor
18. pro 2020

@nicoltom obdivujem tá ako ideš za tým riešením problému. Je to tak lepšie samozrejme a prirodzene počať je super .ja som doktorovi povedala rovno že idem do ivf. 3roky čakania má dorazíli.hlavne musím pracovať,keby som nechodila do práce bolo by jednoduchšie hľadať príčinu a dobrých gynekológov odborníkov čo je ťažké.moja kolegyňa nemohla 4roky otehotnieť,príčina nezistena všetko v poriadku u oboch,3 potraty po ivf a nakoniec počala po pití maliniku a alchemilky po 1mesiaci od pitia tých čajov. Ťažko povedať či pomohli len čaje ale ja to zvaľujem na je 🙂 paradox mne nepomohli :D

nicoltom
18. pro 2020

@nurik nemam jinou moznost nez si pomoct sama a ivf si nechavam az jako uplne posledni moznost. Trosku me mrzi ten laksni pristup doktoru 😢 ale co jednou to dopadne 👌