Snažilky 2012 o 1. miminko po vysazení antikoncepce
Ahoj snažíme se s manželem o první miminko. V prosinci jsem dobrala antikoncepci. Všichni říkali, že to půjde rychle a zatím nic. Najde se nějaká spřízněná duše na pokec??
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce (HAK) se může cyklus dočasně rozkolísat; v diskuzi byly konkrétní případy 7–9 let užívání HAK následované až tříměsíční amenoreou vyžadující „vyvolávačku“.
- Běžné samostatné kroky ke zjištění plodnosti jsou měření bazální teploty, ovulační testy a užívání kyseliny listové; při perzistujících potížích lékař provede UTZ, krevní HCG, folikulometrii nebo odešle na spermiogram.
- Aniž by to bylo systematicky ověřeno, v diskuzi se objevily anekdoty o otěhotnění ještě před první menstruací po vysazení HAK; zároveň jsou zaznamenány i dlouhé periody zpoždění a nálezy jako cysty na UTZ.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi se objevily příklady otěhotnění během 1–2 měsíců po vysazení HAK i případy, kdy žena po 7–9 letech užívání neměla menstruaci téměř 3 měsíce a potřebovala vyvolávačku; reakce je velmi individuální.
Q: Jak sledovat ovulaci po vysazení HAK?
A: Doporučují se měření bazální teploty každé ráno ve stejnou dobu (vagínálně nebo pod jazykem) a ovulační testy; jedna účastnice využívala online grafy na womenzone.cz pro zaznamenávání hodnot.
Q: Kdy vyhledat gynekologa a jaká vyšetření lze očekávat?
A: V případech nepravidelného nebo dlouhého vynechání menstruace gynekolog obvykle provede UTZ (ultrazvuk), odběr krve včetně HCG a může nasadit Proveru pro srovnání cyklu; při pokračujících problémech se plánuje folikulometrie a další vyšetření.
Q: Kdy řešit mužské faktory plodnosti a jaké vyšetření se dělá?
A: V diskuzi bylo doporučeno probrat spermiogram zejména při delším neúspěchu; jeden navrhovaný postup byl vyšetřovat mužské faktory po přibližně půl roce neúspěšného snažení.
Q: Jak často mít pohlavní styk při snažení o miminko?
A: Názory se lišily: některé účastnice i lékařské rady uvádějí, že u zdravého muže není třeba omezovat frekvenci, jiní doporučují styk ob den (jednou za 2 dny) zejména při nižší koncentraci nebo pohyblivosti spermií.
Q: Jaké doplňky nebo vitamíny brát před otěhotněním?
A: V diskuzi ženy uváděly užívání kyseliny listové a multivitaminů; jedna zmínila dlouhodobou trojkombinaci vápník-hořčík-zinek a jiná užívala multivitamín jako trvalou suplementaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení HAK se může objevit rozhozený cyklus a nepravidelné zpoždění menstruace.
- Praktiky sledování plodnosti zahrnují měření bazální teploty, ovulační testy a konzultaci s gynekologem při potížích.
- Gynekologická vyšetření zmíněná v diskusi zahrnují UTZ, odběry krve včetně HCG, nasazení Provery, folikulometrii a spermiogram.
Sporné názory
- Frekvence pohlavního styku při snažení: některé příspěvky doporučují „podle chuti“ (bez omezení), jiné doporučují styk ob den jako optimální variantu pro lepší kvalitu spermií.
- Pravdivost anekdoty o vysoké šanci otěhotnět před první menstruací po vysazení HAK versus reálné zpoždění a potřeba lékařského zásahu.
Otevřené otázky
- Jak rychle se cyklus stabilizuje po dlouhodobém užívání HAK (7–9 let) u různých žen?
- Do jaké míry a jak rychle ovlivní Provera nebo jiné hormonální zásahy následnou plodnost?
- Jak dlouho optimálně čekat na zahájení komplexního vyšetření páru (půl roku vs. rok) v praxi jednotlivých gynekologů?
Zmíněné značky a firmy
O2, Tesco, sweetbaby.cz, womenzone.cz, Motol
Zmíněné produkty a metody
HAK, Provera, UTZ (ultrazvuk), HCG (krevní test), folikulometrie, spermiogram, měření bazální teploty, ovulační testy, kyselina listová, multivitaminy, trojkombinace vápník-hořčík-zinek, vyvolávačka, mojžíšovka (cvičení)
Místa a osoby
Úhonice, Rudný, Jinočany, Zbuzany, Zličín, Košíře, Praha, Kolín, Motol, Bali, Mauritiu
Sakra holky, vy jste takhle študovaný? Páni, tak to klobouk dolů. Já mám jen blbou maturitu a zatím mi stačí. Vlastně ani si neumím představit ještě dál študovat - nebavilo mě to. Ale je fakt, že ročníkovku jsem taky musela psát na téma Front office a když jsem měla 139 stran, tak mi kyksl počítač a mě se 60str. ztratilo, nevěděla jsem jestli brečet nebo se smát 🙂 Ale dopsala jsem to a super 🙂
@kesi01 Jasně šup sem k nám🙂
Konečně mám spojence, mě je taky už přes 30🙂 Takže počítám jen s jedním mimčem, víc asi nestihneme, ale mě přijde 1 akorát🙂
Tak držím pěsti, ať to vyjde co nejdřív, máš dobrou šanci být mezi první těhulkami tady, protože hodně z nás se ještě nesnaží, čekáme na něco (dovča nebo tak...) a mě se to te´d slušně komplikuje, mám poměrně dobrou nabídku jiné práce, ale znamenalo by to id alší posun mimča, tak vůbec nevím:(
@bjoucik.15 No mě by maturita z gymplu asi k ničemu nebyla, takže mi ani nic jiného nezbylo.) Ale ročníhovka je mazec, to je delší než moje odě diplomky i s bakalářkou dohromady🙂 Jsi borec.
@minina trochu jsem se rozepsala + nějaké tabulky a postupy a obrázky, a bylo to hned. Když jsem to přinesla všichni na mě koukali jak na blázna 🙂
@bjoucik.15 No já už jsem se lekla, že byl nějaký limit typu 150 stran 😀
Já diplomku dopisovala ještě v noci před odevzdáním a to tak, že jsem fakt seděla a psala, pač jsem to neměla hotový🙂 Takže toliko k mému přístupu k různým pracem🙂
no holky, ne že bych se cítila méněcenná mezi všemi těmi mgr., judr. a dalšími...je tu nejaká bez diplomku z vysoké školy? kromě mě?
@bjoucik.15 Taky dost, my měli diplomku limit myslím 50 a nechtěli abychom měli víc jak 60, že se jim to nechce číst a pokud člověk překročil těch 60 stran o nějaké procento, měl o stupeň nižší známku automaticky🙂
@ivatko0406 to rozhodně nemusíš, v některých případěch je titul jen kus papíru a ten dotyčnej naprostý pako🙂) me se třeba moc líbí mít vystudované obory jako je sdružená uměnověda 😀
@minina @ivatko0406 Přesně tak, diplom nic neznamená, důležité je to, jak je člověk použitelný do života 🙂)))
Jinak holky, dnes jsem byla ségru zapsat do porodnice a normálně mi bylo líto, že tam nesedím kvůli sobě...ještě se nesnažíme, ale to jaro na mě fakt působí. Dokonce jsem byla svědkem několika příchozích maminek co rodili, ale žádné drámo 🙂
@ivatko0406 v klidu já nejsem nic vyštudovaného krom střední 🙂
@minina tam to bylo tak, že čím více snahy tím líp. Moje práce pak posloužila dalším ročníkům jako vzor, chudáci 😅
@trckin jaro působí na více lidí 😒 Hlavně já jsem ze všeho úplně na palici. Jak jsem doma pořád sama a nemám co dělat tak mě je hrozně líto, že se aspoň o toho prcka nestarám, nebo nevybírám výbavičku apod :(
@trckin No na mě jaro taky působí, zejména jerní únava 🙂 Rános e nemůžu vykopat z postele, ale jinak mám pořád super náladu.
Ale dětské myšlenky jsem teď nějak trochu odsunula, mám naopak psí🙂 Už se narodily štěnda, tak se na něj moc těším, sice jsou to zatím taková myšátka, ale za 2 měsíce to budou medvídci🙂
@bjoucik.15 určitě hodím, mám na něj nový foťák, tak se na to už moc těším🙂 Te´d čekám na další fotky, abychom si vybrali,který fešák bude náš🙂
Holčiny mám otázku.
může být ženská těhotná, pokud jí bylo před MS špatně (měla všechny náznaky jako že je) a pak to dostala?Ale měla to první den dost silně a další jako když utne - nic? A potom samé nechutě, občas nevolnosti, ospalost,pak naopak večer nemůže usnout. Co by to mohlo být?
@bjoucik.15 to by mohlo být těhotenství. moje známá menstruovala ještě ve třetím měsíci. ale jí nebylo tedy vůbec nic, ani nevolnosti. i když co si budem povídat - já už jsem příznaků měla, že bych bývala byla těhotná asi tak každý měsíc. dokud ti to nepotvrdí test nebo nejlépe lékař, asi bych na to nespoléhala. to nechutenství může být i jen tím, že je jaro. lidi jsou obecně unavení, večer naopak přetažení, malátní...já tedy nevolnosti nemám, ale ten posun času mi dobře neudělal, ráno mi vstávat nevadí, ale kolem oběda bych nejradši zalehla a večer? to už mám zas "tááákovýdle voči" a spát se mi co? nechce.
@bjoucik.15 Nakonec to bude pan pes, vzhledem k tomu, že paní chovatelka říkala, že ti jsou daleko přítulnější a pohodovější, což potřebujeme🙂
Ty jo, tak držím pěsti, třeba to tam fakt bude🙂 Já mám MS teda taky hodně slabou, slabšní než když jsem brala HAk...
@ivatko0406 no tak to jsme na tom podobně. Já těhotná nejsem, jen mě to zajímalo. Dneska jsem opět špinila, tak to asi vážně nebude. Jaro nemám ráda, jak říkáš všichni jsou takový malátní a nemocní.
@minina jéé pejsek a jak se bude jmenovat? Určitě to tam není 🙂
@bjoucik.15 já jaro miluju, ale ne tohle upršené:(
U pejska šekáme na jméno, které mu vyberou - je to vrh D, tak uvidíme, pkud by se nám nelíbilo, budeme vymýšlet jiné🙂
holky jsem fakt smutná, byla jsem dneska na gyndě, dostala jsem vyvolávačku, sliznice vysoká a ovolaci nemám vůbec, tělo chce menstuovat, ale nejde mu to:( teď čekám 14 dni, zda dostanu MS, to myslím, že po vyvolačce asi jo, ale bojím se, co bude pak:(
@minina koukám, že to taky nemáš žádný med. já jsem nikdy neměla MS s větším zpožděním, než 2 dny. a dřív než o 1 den taky nikdy nepřišla. možná v prvním roce. to musí být taky šílené, když nevíš, kdy to natebe skočí a všude s sebou tahat tampony nebo vložky. a asi ještě hůř se dá naplánovat početí viď ☹
moje MS je přesná skoro jako hodinky, ale co je mi to platné, když mám esovité vejcovody....udělat z nás všech jednu 🙂, to by to šlapalo, to by bylo dětí! to jsou samozřejmě holé nesmysly, ale úsměv na tváři to vyloudí 😀
@minina nevěs hlavu, třeba nepřijde vůbec 😉 A pokud budou problémy s ovulací, tak se to vždycky nějak dá zařídit (třeba práškama). Je teda pravda, že bych nechtěla dopadnout jako kámoška. Ta se snaží už dlouho a chodí do CARu ☹ Ale určo nechci strašit, u tebe to bude v pohodě 🙂
Včera jsme se s přítelem dohodli na léto. Teda jen pokud budu mít práci (alespoň 3 měsíce). Chtěla bych to stihnout do těch 25r, a čas moc nezbývá... 😒
@ivatko0406 To je určitě tím strašným počasím, i těla se nám blázní!
Ahojky holky, jsem zas v takovém časovém presu že nevím co dřív, teď jsem byla 14 dní skoro každý den v práci, do toho odevzávat seminárky a za 2 týdny mi začíná praxe tak se drtím na zkoušky jak jen to jde .... jinak dneska po 2 dnech zpoždění a 2 úúúplně čistých testech přišlo to co sem čekala ... takže sem zase 1DC a začínáme znovu. Včera sem byla odpoledne s kamarádkou která je v 7.týdnu a říkala že ji fakt hodně pomohla listovka a železo ... tak už jsem si to objednala.
@ivatko0406: no já titul ještě nemám, pracuju na Bc. ale takový bordel na té škole že sem si musela přehodit dvě zkoušky, takže další semestr asi nedám ... tak ve výsledku nejspíš taky nebudu mít výšku ....
@ivatko0406 No včera jsem z toho byla docela rozhozená, dneska už je to trochu lepší, ale bolí mě brutálně zadek od té vyvolávačky. Ale můžu si za to sama, protože jsem si lehla a jak jsem zvyklá ležet při cvičení, tak jsem zvedla nohy a měla zatnutý sval na zadku:(
No udělat z nás jednu, jsme dokonalé viď🙂
@bjoucik.15 No pokud nepřijde vůbec, tak je to průšvih a musím zas naklusat na gyndu a budeme to řešit dát:( Těhotná nejsem stopro, ani nemůžu, bez ovulace to asi neklapne🙂
Jinak už mezi vás asni moc nepatřím, snažení se odkládá, rozhodla jsem se, že vezmu tu novou práci, takže to vidím tak za rok začít, ovšem, pokud se mi dřív srovná cyklus a bude vše ok, což je taky otázka:(
@ange_de_la_morte A co studuješ? Nebylo by to škoda, aby to takhle dopadlo? ☹
@minina jéé až za rok? No ale zase na druhou stranu, pokud můžeš tak proč ne? Práce je bohužel v této době přednější a potřebná ☹
@bjoucik.15 No můžu, to je otázka, přece jen už nejsem nejmladší... Ale co se dá dělat, ta práce mě hodně láká, je to přesně to, co chci dělat a nezbyde, než mimčo o půl roku odložit.... Možná si to pak budu vyčítat, pokud to nepůjde:( No uvidíme, zatím je to stejně bezpředmětné vzhledem k tomu, jak na tom jsem s cyklem🙂
@minina no já to myslela tak, že nemusíš ze zdravotního hlediska mít dítě dřív. taky bych brala nějakou práci, ale zatím jdu jen na jeden pohovor a to do překladatelského centra, a to s tou moji Angličtinou nedopadne nejlíp 😒
@bjoucik.15 No spíš nevím o tom, jestli mám zdravotně nějaký problém🙂
Tak budu držet pěsti, musíš si věřit a třeba to zrovna klaplne🙂
@minina lepší snad ani nevědět 😒 Já vím a žádná výhra to není, pořád mě někam posílají a hlídají a tohle nesmím a tamhleto... Opruz!! 😠
Já si věřím,ale moje angličtina mi nevěří 🙂
@bjoucik.15 No já se to dozvím, však počkej a uvidíme🙂
Musíš věřit té angličtině🙂 Napadá mě, že kamarádka hledají asistentku, ale platové podmínky nejsou nic moc teda:(

@kesi01 ahoj, tak snad vám to vyjde 🙂