Snažilky 2012 o 1. miminko po vysazení antikoncepce
Ahoj snažíme se s manželem o první miminko. V prosinci jsem dobrala antikoncepci. Všichni říkali, že to půjde rychle a zatím nic. Najde se nějaká spřízněná duše na pokec??
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce (HAK) se může cyklus dočasně rozkolísat; v diskuzi byly konkrétní případy 7–9 let užívání HAK následované až tříměsíční amenoreou vyžadující „vyvolávačku“.
- Běžné samostatné kroky ke zjištění plodnosti jsou měření bazální teploty, ovulační testy a užívání kyseliny listové; při perzistujících potížích lékař provede UTZ, krevní HCG, folikulometrii nebo odešle na spermiogram.
- Aniž by to bylo systematicky ověřeno, v diskuzi se objevily anekdoty o otěhotnění ještě před první menstruací po vysazení HAK; zároveň jsou zaznamenány i dlouhé periody zpoždění a nálezy jako cysty na UTZ.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi se objevily příklady otěhotnění během 1–2 měsíců po vysazení HAK i případy, kdy žena po 7–9 letech užívání neměla menstruaci téměř 3 měsíce a potřebovala vyvolávačku; reakce je velmi individuální.
Q: Jak sledovat ovulaci po vysazení HAK?
A: Doporučují se měření bazální teploty každé ráno ve stejnou dobu (vagínálně nebo pod jazykem) a ovulační testy; jedna účastnice využívala online grafy na womenzone.cz pro zaznamenávání hodnot.
Q: Kdy vyhledat gynekologa a jaká vyšetření lze očekávat?
A: V případech nepravidelného nebo dlouhého vynechání menstruace gynekolog obvykle provede UTZ (ultrazvuk), odběr krve včetně HCG a může nasadit Proveru pro srovnání cyklu; při pokračujících problémech se plánuje folikulometrie a další vyšetření.
Q: Kdy řešit mužské faktory plodnosti a jaké vyšetření se dělá?
A: V diskuzi bylo doporučeno probrat spermiogram zejména při delším neúspěchu; jeden navrhovaný postup byl vyšetřovat mužské faktory po přibližně půl roce neúspěšného snažení.
Q: Jak často mít pohlavní styk při snažení o miminko?
A: Názory se lišily: některé účastnice i lékařské rady uvádějí, že u zdravého muže není třeba omezovat frekvenci, jiní doporučují styk ob den (jednou za 2 dny) zejména při nižší koncentraci nebo pohyblivosti spermií.
Q: Jaké doplňky nebo vitamíny brát před otěhotněním?
A: V diskuzi ženy uváděly užívání kyseliny listové a multivitaminů; jedna zmínila dlouhodobou trojkombinaci vápník-hořčík-zinek a jiná užívala multivitamín jako trvalou suplementaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení HAK se může objevit rozhozený cyklus a nepravidelné zpoždění menstruace.
- Praktiky sledování plodnosti zahrnují měření bazální teploty, ovulační testy a konzultaci s gynekologem při potížích.
- Gynekologická vyšetření zmíněná v diskusi zahrnují UTZ, odběry krve včetně HCG, nasazení Provery, folikulometrii a spermiogram.
Sporné názory
- Frekvence pohlavního styku při snažení: některé příspěvky doporučují „podle chuti“ (bez omezení), jiné doporučují styk ob den jako optimální variantu pro lepší kvalitu spermií.
- Pravdivost anekdoty o vysoké šanci otěhotnět před první menstruací po vysazení HAK versus reálné zpoždění a potřeba lékařského zásahu.
Otevřené otázky
- Jak rychle se cyklus stabilizuje po dlouhodobém užívání HAK (7–9 let) u různých žen?
- Do jaké míry a jak rychle ovlivní Provera nebo jiné hormonální zásahy následnou plodnost?
- Jak dlouho optimálně čekat na zahájení komplexního vyšetření páru (půl roku vs. rok) v praxi jednotlivých gynekologů?
Zmíněné značky a firmy
O2, Tesco, sweetbaby.cz, womenzone.cz, Motol
Zmíněné produkty a metody
HAK, Provera, UTZ (ultrazvuk), HCG (krevní test), folikulometrie, spermiogram, měření bazální teploty, ovulační testy, kyselina listová, multivitaminy, trojkombinace vápník-hořčík-zinek, vyvolávačka, mojžíšovka (cvičení)
Místa a osoby
Úhonice, Rudný, Jinočany, Zbuzany, Zličín, Košíře, Praha, Kolín, Motol, Bali, Mauritiu
@hanicinka: já byla u kartářky dvakrát, jedna mi řekla že nebudu moct otěhotnět a trefila se i do soukromých věcí a zdrav. problémů. No a teď byla moje mamka u kartářky a ta jí řekla znovu že nebudu moct otěhotnět, ale pak že budu mít dvojčata. Máme je v rodině, ale spíš si myslim že to bude umělým oplodněním.
@eiram2010: Mě došel čajík od L. Mojžíšové dneska, tak pocucávám. 🙂 Jsem už druhý týden doma, mám salmonelu tak jsem v karanténě. 😖 Na jednu stranu si zase odpočnu od práce. 😝
@eiram2010 - dneska jsem byla u doktora, dělal mi ultrazvuk a prý tam něco viděl, je to malý a může to být buď krevní sraženina nebo těhotenství. Zítra musím na krevní testy a pak se uvidí. Říkala jsem mu, že jsem si dělala 2 testy a on mi řekl, že nejsou spolehlivý, tak nevim ☹ Mám z toho všeho docela nervy a výsledky budou až ve čtvrtek po obědě.
Díky za podporu holky, jsem z toho všeho trochu mimo, netušila, že mě čekají takové změny po vysazení HA ☹
@eiram2010 Tak to máš opravdu o zábavu postaraný. 🙂 Já mám taky hafika, původně to měl být yorkshier ale asi je nakřížená s čivavou. 😝 Tak to máš jedno takový miminko už doma. 🙂 Taky se snažím na to nemyslet a hlavně nechci brát sex jako povinnost ale zábavu. Takže to je každej měsíc takový překvapení jestli jo nebo ne.. 😖
Takže nic, HCG negativní, zítra si mám dojít na vyvolávačku ☹ Doufám, že mi řeknou něco k té sraženině. Jinak manžel, který děti dřív vůbec nechtěl se začal těšit a byl víc nedočkavější víc než já a asi bude i víc zklamanej. Nevím, proč jsem si myslela, že by to vyšlo hned naporvé, jak to vypadá moje tělo se bude dávat do kupy ještě dlouho.
Taky sem si myslela že to bude hned, ale ani po 5 měsících po vysazení nic. ☹ Jestli ani po 9 měsících to nepůjde, asi začínám panikařit. 😢
Ahoj holky 🙂 Tak ode dneška se k Vám přidávám i já. Abych se Vám trochu představila. Je mi 25 let. S přítelem (33) jsme spolu necelé 4 roky. Před asi 14ti dny přítel nečekaně přišel s tím, že bych mohla vysadit antikoncepci. Měli jsme totiž v plánu svatbu v září 2013. Bylo pro mě docela těžké se rozhodnout, jestli tedy do toho jít nebo počkat až po té svatbě. Jsem totiž zastánce toho, že děti se rodí až po svatbě 🙂 Zakládala jsem tady i diskuzi "Svatba nebo miminko", abych si přečetla názory ostatních. Nakonec jsem ale kůli problémům v práci usoudila, že dám přednost miminku a s tou svatbou to nějak dovymyslíme.
V neděli 18.11. jsem brala poslední pilulku HA. Teď v sobotu přišla mrcha. Snad bude vše v pohodě a drobeček se zahnízdí co nejdříve 🙂
Všem Vám moc přeji, abyste se z snažilek co nejdříve přesunuly do skupiny těhulek a dále maminek 🙂
@fachy Ahoj, vítám tě 🙂. No já jsem vysadila přášky až po svatbě, kterou jsme měli teď 29.9.2012. A to spíš z toho důvodu, že jsem si říkala, kdyby se náhodou zadařilo, tak už bych si tu svatbu s mimčem v bříšku moc neužila. Ale teď když je po svatbě, tak to vidím úplně jinak. Kdybych se měla vrátit a rozhodovat se znovu vysadím prášky klidně hned. Za prvé ono to tak rychle nejde jak si většinou všechny představujeme, že vysadíme prášky a hup hned jsme těhotné a za druhé na svatbě jsem stejně nějak extra nepila a užila si to skvěle i tak. Přece ožralá nevěsta by byla škaredá 🙂 Takže klidně vzhůru do toho a přeji hodně štěstí 🙂
@eiram2010 - máš pravdu. Já byla ráno na vyvolávačce, už jsem to nedostala 16 dní. Doktor mi klad na srdce, že se hlavně nesmím snažit a myslet na to, tělo se potom zablokuje a nic. Chtěla jsem od něj doporučit nějaké vitamíny, čaje, ale on mi všechno rozmluvil. Prý to mám nechat na přírodě, že naopak braní nějakých preparátů může zase působit na psychiku opačně (jak to, že když piju čaj nebo vitamíny proč nemůžu otěhotnět, apod.) Tak se snažím myslet spíš na práci, které mám teď hrozně moc ☹ A co ty, jak to jde u vás ?
@ivanatl My jsme právě původně měli v plánu vše jinak. Svatba, pak mimčo. Do toho řešíme potíže s domem. Teď mi odešla na mateřskou kolegyně - jediná se kterou se dalo mluvit. Máme tu totiž hodně špatný kolektiv. Asi to přítele přesvědčilo, že to zkusíme teď. Sám nechce abych tady pracovala. Já jsem totiž člověk, který si věci hodně bere a moc se na ně nedokáže povznést. Strašně špatně snáším nespravedlnost, bonzáctví od lidí, kteří by sami měli pomlčet a ignorantství. Tohle vše v práci mám. Myslím, že je jedno, jestli se miminko narodí teď nebo za rok. Ale když to bude teď alespoň se budu z práce míň nervovat. Už to že se pokoušíme mě docela hodilo do pohody.
@fachy Já to mám v práci podobně, ale na nás tlačí vedení. Proto už se taky těším na mateřskou že si od práce odpočnu. ☹ My nejdřív plánovali miminko, že se začneme snažit v březnu 2013. Ale pak jsme se s přítelem zasnoubili, že se nejdřív vezmeme.. jenže ze situace pak nějak vyplynulo že chceme dřív miminko. 😲 No ještěže tak, sem si myslela jak to nepůjde rychle a ono nic. 😖 Takže s tebou soucítím, mám to podobně jak ty..
@fachy no to chápu, jak je špatnej kolektiv v práci je to na prd. To se člověk už od rána netěší, že bude muset 8hodin trávit s lidma, které nemusí. Otázkou je, aby jsi pak nebyla ještě víc ve stresu, kdyby miminko nešlo tak rychle. Tohle se totiž bohužel nikdy nedá ovlivnit. Ale určitě čím dřív začnete tím líp.
@beandy neboj ono se určitě zadaří co nejdřív 🙂 Musíme v to doufat, nic jiného nám nezbývá 😀
@jitkana tak co už přišla MS? Tak zkus bylinky o tom jsi nepřemýšlela? Já jsem se teď dívala,že má dobré ohlasy přípravek Femigard, http://www.hemann.cz/cz/11/femigard-i.html uvažuji, že do toho půjdu jestli mi to pomůže s tou ovulaci. Doporučují používat ho 3měsíce, tak to asi zkusím za to nic nedám. Teď dobírám bylinky od firmy Naděje. To je taky na ustálení cyklu. Proč to nezkusit prvně nenásilnou formou. A hlavně myslete ne to, že je to opravdu chvilička co jsme se začali snažit, takže hlavně klid 😀
@beandy vedení je druhá věc, od nového roku máme přecházet pod nové velení (pracuji v obzbrojené složce) a nový vedoucí je pěkný rad a vyřaduje po svých lidech i věci na které nemá právo... Mám z toho strach. K tomu máme nadřízeného, který je v podstatě z našich řad a je to člověk, kterému jsem hodně věřila a dokonce považovala za kamaráda, bohužel před necelými 3 lety se mi v práci stalo něco hodně ošklivého a z něho se vyklubal akorát srab, kterýho rajímá jeho místo a myslí akorát na sebe. Opravdu jsem se hrozně zklamala... Ale to, že se snažíme mě alespoň udržuje v naději, že už to nebudu muset dlouho snášet.
@ivanatl já tady s nima trávím dokonce 12 hod. Naše parta je ještě ucházející, ale protiparata je strašná, je to banda primitivů, kteří zapomněli, že doba, kdy se v práci nic nedělalo akorát chlastalo a válelo je dávno pryč. Ke všemu by si chtěli hrát na mazáky a z nás dělat bažanty. To že jsme ve skutečnosti schopnější si nepřipustí.
ahoj holky, můžu se taky přidat? HA jsem vysadila na začátku srpna a samo taky doufala, že to půjde hned. a ono pořád nic. zítra bych to měla dostat,tak se modlím, ať už ta mrcha nepříjde a my měli pro naše rodiče hezký dáreček na vánoce 🙂 Jinak jsme se taky rozhodovali kvůli mé práce, vypadá to tu nějak bledě :-/
@jitkana já mám teď ovu, to je jediné co vím, bolí mě podbříšek a je to 12 den, ale za 2 dny odjíždím tak na to máme jen 3 dny. Ten minulý měsíc jsem to řešila a pořád tu něco četla a to bylo právě to co mě stresovalo,moc jsem se tomu věnovala. I jsem si dělala asi 3 testy. Teď na to kašlu, taky mě to nestresuje. Mám moc práce a starostí a snažíme si užívat jeden druhého, přeci jen jsme teprve 3 měsíce manželé a radujeme se z toho a i z našich třech pejsků.
Jím tu kyselinu 3 týden a piju čaj, ale taky ne úplně pravidelně. Zatím mám vysazeno 3 měsíce a pokaždé jsem to dostala přesně, tak to mě jediné uklidňuje. A asi opravdu nemá cenu to řešit pořád dokola,ten stres si pak děláme sami. Moje doktorka mi ríkala, že ty čaje jsou dobré na urovnání cyklu, tak ho pořád pij a měj nějaký doplněk, tu kyselinu nebo něco jiného. Hlavně zdravě jíst, cvičit nebo pravidelný pohyb a určitě to půjde. Myslím si, že se příští rok budeme radovat všechny 🙂
@ivanatl - MS nepřišla, na injekci jsem byla v pondělí a zatím nic, mám čekat 10 dní ☹ Díky za tip na Femigard asi si ho objednám. Ani ve snu by mě nanapadlo, že s tím budu mít takové problémy.
@eiram2010 - přesně takhle mi to radil doktor, vůbec na to nemyslet a nestresovat se. Ještě, že teď máme tolik práce, že není čas myslet na všechny tyhle věci 🙂
Je těžký na to nemyslet jestli se to povede nebo ne.. ale jak říkáte holky, já tomu věřim že se to povede a za chvíli se budem předhánět s novinkama ve skupině Už to vím, nebo 1. trimestr. 😀

@hanicinka já mám jednu super v Liberci, už jsem u ní nebyla pár let,protože bydlím v Praze, ale vždycky všechno trefila, moje ségra když tam jde a ptá se na mě,tak se taky vždycky trefí .... ne všechny jsou stejné ...