Snažilky 2012 o 1. miminko po vysazení antikoncepce
Ahoj snažíme se s manželem o první miminko. V prosinci jsem dobrala antikoncepci. Všichni říkali, že to půjde rychle a zatím nic. Najde se nějaká spřízněná duše na pokec??
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce (HAK) se může cyklus dočasně rozkolísat; v diskuzi byly konkrétní případy 7–9 let užívání HAK následované až tříměsíční amenoreou vyžadující „vyvolávačku“.
- Běžné samostatné kroky ke zjištění plodnosti jsou měření bazální teploty, ovulační testy a užívání kyseliny listové; při perzistujících potížích lékař provede UTZ, krevní HCG, folikulometrii nebo odešle na spermiogram.
- Aniž by to bylo systematicky ověřeno, v diskuzi se objevily anekdoty o otěhotnění ještě před první menstruací po vysazení HAK; zároveň jsou zaznamenány i dlouhé periody zpoždění a nálezy jako cysty na UTZ.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle lze otěhotnět po vysazení hormonální antikoncepce?
A: V diskuzi se objevily příklady otěhotnění během 1–2 měsíců po vysazení HAK i případy, kdy žena po 7–9 letech užívání neměla menstruaci téměř 3 měsíce a potřebovala vyvolávačku; reakce je velmi individuální.
Q: Jak sledovat ovulaci po vysazení HAK?
A: Doporučují se měření bazální teploty každé ráno ve stejnou dobu (vagínálně nebo pod jazykem) a ovulační testy; jedna účastnice využívala online grafy na womenzone.cz pro zaznamenávání hodnot.
Q: Kdy vyhledat gynekologa a jaká vyšetření lze očekávat?
A: V případech nepravidelného nebo dlouhého vynechání menstruace gynekolog obvykle provede UTZ (ultrazvuk), odběr krve včetně HCG a může nasadit Proveru pro srovnání cyklu; při pokračujících problémech se plánuje folikulometrie a další vyšetření.
Q: Kdy řešit mužské faktory plodnosti a jaké vyšetření se dělá?
A: V diskuzi bylo doporučeno probrat spermiogram zejména při delším neúspěchu; jeden navrhovaný postup byl vyšetřovat mužské faktory po přibližně půl roce neúspěšného snažení.
Q: Jak často mít pohlavní styk při snažení o miminko?
A: Názory se lišily: některé účastnice i lékařské rady uvádějí, že u zdravého muže není třeba omezovat frekvenci, jiní doporučují styk ob den (jednou za 2 dny) zejména při nižší koncentraci nebo pohyblivosti spermií.
Q: Jaké doplňky nebo vitamíny brát před otěhotněním?
A: V diskuzi ženy uváděly užívání kyseliny listové a multivitaminů; jedna zmínila dlouhodobou trojkombinaci vápník-hořčík-zinek a jiná užívala multivitamín jako trvalou suplementaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení HAK se může objevit rozhozený cyklus a nepravidelné zpoždění menstruace.
- Praktiky sledování plodnosti zahrnují měření bazální teploty, ovulační testy a konzultaci s gynekologem při potížích.
- Gynekologická vyšetření zmíněná v diskusi zahrnují UTZ, odběry krve včetně HCG, nasazení Provery, folikulometrii a spermiogram.
Sporné názory
- Frekvence pohlavního styku při snažení: některé příspěvky doporučují „podle chuti“ (bez omezení), jiné doporučují styk ob den jako optimální variantu pro lepší kvalitu spermií.
- Pravdivost anekdoty o vysoké šanci otěhotnět před první menstruací po vysazení HAK versus reálné zpoždění a potřeba lékařského zásahu.
Otevřené otázky
- Jak rychle se cyklus stabilizuje po dlouhodobém užívání HAK (7–9 let) u různých žen?
- Do jaké míry a jak rychle ovlivní Provera nebo jiné hormonální zásahy následnou plodnost?
- Jak dlouho optimálně čekat na zahájení komplexního vyšetření páru (půl roku vs. rok) v praxi jednotlivých gynekologů?
Zmíněné značky a firmy
O2, Tesco, sweetbaby.cz, womenzone.cz, Motol
Zmíněné produkty a metody
HAK, Provera, UTZ (ultrazvuk), HCG (krevní test), folikulometrie, spermiogram, měření bazální teploty, ovulační testy, kyselina listová, multivitaminy, trojkombinace vápník-hořčík-zinek, vyvolávačka, mojžíšovka (cvičení)
Místa a osoby
Úhonice, Rudný, Jinočany, Zbuzany, Zličín, Košíře, Praha, Kolín, Motol, Bali, Mauritiu
@minima bohužel nedalo no, tak se teď trošku bojím, že po těch 3 měsících s orgametrilem na tom budu stejně jak na začátku :( Chceme se začít v létě snažit, ale pokud nebude MS, tak nebude ani ovulace. Bojim bojim, jsem taková plánovačka, že to chci mít předtím v cajku, ale bohužel to není moc v mé moci :(
ahoj kamarádky...tak jsem dnes prožila den plnej slz a vzteku...MS přišla, já bych do toho kopla. tak jsem hned letěla k doktrorovi, abychom se dohodli co dál. 28.3. mi budou dělat laparoskopii a prolezou mi celý břicho, vaječníky, vejcovody a dělohu. Katko - my jsme byli zatím na spermiogramu a folikulometrii, obojí v pořádku, takže se pokračuje kontrolou průchodnosti vejcovoců. s panem doktorem jsme se shodli na tom, že bude lepší, když mi udělají rovnou tu laparoskopiii, když mám vnitří neklid a blok a strach, že je něco v nepořádku, nebude mě trápit tím rentgenem, po kterým bych stejně možná musela ještě i na laparoskopii, tak ji uděláme rovnou. a bude pro mě lepší si u toho zdřímnout, než se stresovat a být celá stažená. ve finále snad i souhlasím. za dva dny prý půjdu domů a hlavně budu mít už jasno, jestli můžu mít děti nebo ne. holky, myslete na mě :(
já bych fakt brečela dneska.
@ivatko0406 Jejda, chudinko, to je mi tě moc líto. Tak snad bude všechno v pořádku. Ti chlapi to mají o tolik snazší co?
@minina to mají. odevzadí vzorek do kelímku a tím to pro ně končí..........holky přeji vám všem, abyste otěhotněly bez trápení.
@ivatko0406 Je mi to také moc líto, drž se !!!! Já tady řeším blbé fousy a ty se takhle trápíš. Určitě je potřeba vyzkoušet všechny možnosti a neztrácet naději.
@ivatko0406 Na jednu stranu ti to vubec nezavidim a vubec by bylo lepsi, kdybychom nikdo z nas neco takoveho vubec nepotrebovali. Ale na druhou stranu ti zavidim, ze to tvuj doktor zacal tak rychle resit. Sice pujdes na takoveto neprijemne vysetreni, ale konecne se ukaze, jestli vubec neco a co ti je. Ja mam pocit, ze uz se tady pres rok trapim a proste nikde nevidim zadny vysledek.
@katka1313 ono se mi svým způsobem taky trochu ulevilo. aspoň budu definitivně vědět, jestli mám být prostě jen trpělivá a nebudu se trápit nějakým "co když". můj pan doktor je úplně výbornej, všechno mi trpělivě vysvětlil. ten zákrok bude dělat osobně, takže to jsem taky ráda. znám ho a strašně mu věřím. můj dřívější gynekolog mi tvrdil, že to, jaké mám šílené bolesti při menses (někdy i mimo), jsou normální, že to k tomu patří. jednou jsem bolestí i omdlela. a tenhle? naopak mi řekl, že to tedy moc normální není a můžu mít klidně endometriozu a že je potřeba, abychom to řešili. snad to dopadne dobře a řekne mi, že mám být jen trpělivá
@trckin chichi, taky bych asi řešila fousky, kdyby to bylo moje aktuální trápení. já vám pak aspoň budu moct podat zprávu, jak to všechno probíhá, kdybyste se na to některá chystala. budu takovej váš průzkumník 🙂
a hrozně mi pomáháte, fakt. manžel to bere sportovně, říká mi, že by si šel odpočinout do nemocnice hned
@trckin já jsem na to byla před 3 lety, z -5,75 mi udělali jen -0,5 🙂
což je úplná sranda. dřív jsem neviděla skoro nic, jen barevné fleky. a teď? mám jen půlky na dálku a nosím je jen v noci do auta, pro jistotu. tu zbytkovou vadu jsem si odstranit nenechala, dokud to není třeba. zaplatila jsem si doživotní záruku, takže kdyby to jednou bylo třeba, budeme vesele laserovat dál. úplně se těším za tebe, jak budeš šťastná, že ráno otevřeš oči a VIDÍÍÍÍÍÍŠ 🙂 tak pak dej vědět, jak se ti kouká novýma očičkama. a hlavně si kup dobré sluneční brýle, očička budou malinko citlivější, prvních pár dní. 😎
@ivatko0406 Já mám dokonce o trošku víc a fakt se těším, až vše poprvé uvidím bez čoček nebo brýlí...sportuju a dost mě to omezovalo. Taky budu mít celoživotní záruku, takže taky mi to kdyžtak ještě doupraví. Co myslíš dobré sluneční brýle ? Jako hodně tmavé ?
@trckin no, tmavé.....spíš aby měly kvalitní UV filtry víš. aby to nebyly nějaké vietnamské. já jsem si koupila v optice, byly i s polarizací, za 1 200,-. sice drahé ale na druhou stranu - zrak mám jen jeden. nosím je dodnes.
Tak díky za upozornění. Já mám docela kvalitní, ale nejsou úplně tmavé. Jo jo zrak je jen jeden, tak to nějak pořeším...
@leenulka89 no tak občas se míchají témata, pak si všelijak odpovídáme, ale já se už docela orientuju. ty se snažíš také tedy o miminko?
Jeste ne,chceme zacit v cervnu 🙂 HA jsem vysadila v rijnu,davame si pozor. Ale mam strach z to nepujde hned,pracuji jako zdravotni sestra a zadna z mych kolegyn neotehotnela hned,je to asi dane nasi praci... :((
dovol mi tě hned uklidnit - ségra je zdravotní sestra a otěhotněla první měsíc po vysazení. poprvé i podruhé, má dva kluky. 5 a 2 roky
manžel se mě ptá "jak že si to říkáte? zoufalky???" ... "ne, snažilky" ... "ahááááá"
už to vidím, jak se svěřuje kamarádovi, doprovází ten výklad samozřejmě ťukáním na hlavu, že jeho žena je členka nějakých zoufalek posedlých miminem ... ach ti muži. co ty vaše polovičky?
@trckin: tak na laserovou operaci očí bych asi nechtela, ale zas na druhou stranu ta představa že nechodím prad po baraku a nehledam kam sem zas položila brýle, to je dobrá představa 🙂 .... fousy ? tak za to miminko to stojí ne 🙂 ... no když se zeptáš doktora na příbalovou informaci tak ti obvykle doporučí nečíst nežádoucí účinky, protože někdy fakt hledíš co tam všechno napíšou
@ivatko0406: dneska blbý den co ? to mně mrzí, drž se a nestresuj dokud to není nutné 🙂 ( zní to směšně když to napíšu, vím že je to těžké) ... ,,snažilky,, - ,,zoufalky,, ? tak to mi fakt něco připomíná, manžel je taky přesvědčen že mi hrabe a že sem miminem naprosto posedlá a když jsem včera mamce na netu ukazovala novou kolekci Anavy plínek tak říkal že mi koupí štěně
@leenulka89: vítej mezi náma , sestriřko 🙂 ... studuju na Bc. sestru 🙂 a že se tady ještě moc neorientuješ ? buď vklidu to pochytáš rychle 🙂
Holky ani nevíte jak jsem dneska ráda že jsem vždycky odmítala HA, fakt jsem ráda že jsem do sebe ty hormony necpala, ale jestli mi to pomůže otěhotnět tak to teda fakt nevím ..... teď se s manželem fakt snažíme jen občas ( není čas nebo nálada) talže by byl zázrak kdybych otěhotněla - alespon se tím uklidňuju .... no říkali jsme že ještě 3 měsíce to necháme takhle a pak bychom se fakt už úplně cíleně snažili
Jinak dneska sem měla šílený den - fakt honička už od rána, a děsně mě bolí hlava ...
@ange_de_la_morte Ty fousy jsem napsala spíš pro příklad co je ten orgametril zač, samozřejmě se bojím i jiných vedlejších účinků a hlavně jak to se mnou bude po něm, ale asi nemá cenu to řešit dopředu...jen jsem myslela, že možná některá budete s ním budete mít zkušenosti. K té operaci....každý se na to dívá jinak ( doslova 😀) ale já jsem fakt velký slepoň a až budu mít jednou mimi, tak na ně chci vidět...třeba při porodu 🙂
@ ivatko0406 Můj manžel moje pokukování po koníkovi radši nekomentuje ha ha ha Myslí si, že je brzo na všechny informace, obrázky pokojíčků, kočárků a oblečků. Radši to s ním moc neřeším, jen občas mu řeknu, co jsem se tu dozvěděla nebo přečetla a společně se divíme ;)
@trckin: tak já mám jen 1 a 3/4 dioptrie do dálky, ale zvykla jsem si na brýle/ čočky takže třeba nedokážu bez nich řídit , nebo se dívat na TV ... a jinak ten lék neznám, každopádně uvidíš, teď už je to jedno když už to bereš, šak nesmíš nad tím moc přemýšlet, protože jinak se zblázníš, ale snad ti to pomůže 🙂

@minina Vysadila jsem po 9 letech a tři měsíce nic. Doktor mi píchl vyvolávačku a rovnou napsal ten orgametril.