Snažilky České Budějovice. Popovídáme si?
Ahoj holky.
Sice už tady téma Česko Budějovice je, ale už je dooost obsáhlé a jsou tam především maminky. Chci tedy založit nové téma, jen pro ty, které ještě miminko nemají, ale rády by měly 🙂 A samozřejmě jsou z ČB 🙂
Tak si pojďte povídat 😎
Stručné shrnutí
- Sledování ovulace se v praxi řeší měřením bazální teploty (BT), ovulačními testy moči a testy na sliny (mikroskop); v diskuzi byly zmíněny ceny ovutestů kolem 19–49 Kč a mikroskopu na sliny cca 300 Kč.
- Gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku (UTZ) se používá k diagnostice nepravidelného cyklu a k vedení léčby; v diskuzi byla zmíněna jednorázová platba za UTZ 200 Kč a lékaři předepsali „prášky na navodení cyklu“ na 10 dní s očekáváním menstruace do 10 dnů.
- Volně dostupné doplňky a bylinky zmíněné jako podpůrné prostředky při snažení: kontryhelový čaj, Femigard, listovka (kyselina listová) a Calibrum Babyplan; uživatelky uváděly jejich užívání pro úpravu cyklu nebo přípravu na těhotenství.
Nejčastější otázky
Q: Jak přesně vypočítat plodné dny u nepravidelného cyklu?
A: V běžném 28denním cyklu se ovulace často počítá jako 1. den MS + 14 dní; v diskuzi bylo uvedeno, že u cyklů 26–27 dní je třeba posunout vypočet na cca 11.–12. den DC, protože „+14“ by při kratším cyklu vycházelo pozdě.
Q: Jak se měří bazální teplota (BT) a jaké hodnoty očekávat?
A: BT se měří ráno před vstáním, ideálně 5 minut v klidu; v diskuzi se uvádělo, že před ovulací bývá běžná teplota kolem ~36 °C až 36,6 °C a po ovulaci stoupá směrem k ~37 °C, přičemž individuální hodnoty se liší.
Q: Jak fungují ovulační testy moči a testy na sliny a kolik stojí?
A: Testy moči detekují vzestup LH před ovulací; v diskuzi uživatelky uváděly ceny běžných ovutestů cca 49 Kč, někteří zmiňovali nákupy i za ~19 Kč, a mikroskopy na sliny byly zmíněny kolem 300 Kč; slinné mikroskopy zobrazují „kapradiny“ při plodných dnech, ale spolehlivost byla v diskuzi považována za spornou.
Q: Jaké léky se používají na navození cyklu a jak dlouho se berou?
A: V diskuzi gynekolog předepsal „prášky na navodení cyklu“, které se braly 10 dní a mělo by dojít k řešení menstruace do cca 10 dnů; byly také zmíněny konkrétní preparáty Utrogestan a Estrofem.
Q: Kdy je zapotřebí gynekologické vyšetření nebo návštěva CAR (centra asistované reprodukce)?
A: V diskuzi byly zmíněny běžné postupy: při dlouhodobé anovulaci či opakovaných neúspěších gynekolog indikuje ultrazvuk a odběry, výpovědi lékařů se lišily a jedna diskutující byla doporučena do CAR; rozhodnutí o CAR se odvíjí od výsledků vyšetření a klinického obrazu.
Q: Jaké vitamíny a doplňky se doporučují při snažení o dítě pro ženy i muže?
A: V diskuzi byly konkrétně zmíněny: listovka (kyselina listová), Calibrum Babyplan a Femigard; uživatelky uváděly i podávání listovky mužům jako možnou podpůrnou možnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Měření BT a ovulační testy jsou v praxi nejčastěji užívané metody pro identifikaci ovulace.
- Ultrazvuk (UTZ) a gynekologické vyšetření se používají k diagnostice nepravidelností cyklu a k rozhodnutí o léčbě.
- Bylinné čaje (kontryhel) a volně prodejné doplňky (listovka, Calibrum Babyplan, Femigard) jsou běžně zmiňované podpůrné prostředky při snažení.
Sporné názory
- Mikroskop na sliny: někteří uživatelé hlásili, že mikroskop zachytil „kapradiny“ ve plodných dnech, jiní považují slinné testy za nespolehlivé.
- Úhrada UTZ: někteří pacienti zaznamenali placení (200 Kč), jiní uvádějí, že v těhotenství pojišťovna některé UTZ hradí — praxe se liší.
- Metoda BT vs. ovutesty: část diskuzí preferuje BT jako přesnější grafickou metodu, jiní upřednostňují ovulační testy pro rychlé rozpoznání LH špičky.
Otevřené otázky
- Jak spolehlivě stanovit ovulaci u výrazně nepravidelných cyklů?
- Jak dlouho držet farmakologickou „nadstimulaci“ (10 dní vs. delší režimy) při opakované anovulaci, pokud se cyklus nevrátí?
- Jaké konkrétní diagnostické kroky a vyšetření pojišťovna standardně hradí mimo potvrzené těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Telefonica O2, Znamylekar.cz, Modrykonik.cz, Wunschkinder.net, FertilityFriend, Bejbycentrum, Miminko.com, Žena-in.cz, ovulation-calendar.net, patentnimedicina.cz, tehotenskytest.cz, Antear.sk
Zmíněné produkty a metody
Kontryhel (čaj), Femigard, listovka (kyselina listová), Calibrum Babyplan, Mamatest, ovulační testy moči, mikroskop na sliny (ovu mikroskop), bazální teplota (BT) měření, UTZ (ultrazvuk), „prášky na navodení cyklu“ (10 dní), Utrogestan, Estrofem, Mojžíšová (metoda/poloha)
Místa a osoby
České Budějovice, Červená Lhota, Hluboká nad Vltavou, Karlštejn, Soběslav, Liptovský Mikuláš, Bratislava, Dr. Švec, Dr. Turková
ahoj bodlásku! já těhu zatím nejsem, ale doufám, že co nevidět budu 🙂 holky těhulky sem skoro nechodí 😒
Ahoj 🙂
já sice snažilka taky už nejsem, ale ráda kouknu do druhého budějckého témátku. 😉
šári, koukám, jaký jste odvahy - dvě děti do jednoho roku a kousek... jak se vám to povedlo? 😉
no, povedlo se nám to trochu neplánovaně... ale nakonec jsem ráda. sice budu mít hoňky, ale pro děti to bude fajn a to je to hlavní. 😉 a říká se, že po porodu se otěhotní mnohem snadněji než než napoprvé 🙂 .
Ahoj Marcelko.
Krásne vám to utíka.... 🙂 V profile 19tt, no to je za chvíli venku....
Jak se máš? Byvalo ti blbě? Napíš jak to probíha. Myslím na teba a držím palečky. A hlavne sleduju nové a nové fotečky v albu.
U nás nič nového. Tehu pořád nejsem a nic s tím nedeláme, tak doufame že príroda to zařídi sama.
Šárko u nás se po porodu neotehotnelo snadnejí.... Ale je vela párov co mely problém s 1. otehotnením a druhé se povedlo hned. A vidím že to máš zapár. Držím palečky na lehký a pohodový porod. 😉
ahojte holky, jdu se jen pochlubit, že po minulém nevydařeném těhu se nám zase podařilo, tak doufám a věřím, že to tentokrát dotáhneme až do konce!
Ahoj holky. Teda úplně se stydím, že jsem tu tak dlouho nebyla. Kebul, straaaašně moc gratuluju a budu držet pěsti, aby tentokrát bylo všechno v pořádku.
Nám to nějak utíká...2. a 3. měsíc jsem trochu trpěla, ale teď už je to paráda. Na konci ledna jsem přestala chodit do práce, takže se mám výborně a pořádně si užívám toho, že můžu pěkně odpočívat a dělat si věci po svým.
bodlasek: Ahoooj 🙂 Koukám, že jsi o kousek víc těhu než já. A jestli hledáš spřízněné duše, tak jsi tu správně 🙂
Ahoj Holky.
Marcelko to jsem ráda že už ti nebýva blbě. A moc sa budem tešit čo budete mít.
Holky u nás to vyzerá že sa k vám pridávame...... Dneska som bola u dr a máme v bříšku 6 týždnovu fazulku 🙂 Tak som strašne štastná. Akurát som teda nepochopila či som 6tt od ms, nebo mimi má 6 tt a ja jsem 8tt????? Takže podrobnosti upresním 15.4. - mám ist na kontrolu.
Kebulko, budem to mít tak nejak jako ty..... 😀
Teda holky, já z vás mám takovou radost. To už můžeme zrušit tuhle diskuzi 🙂
slavuško, moc gratuluji, to budeme mít stejně staré miminka 🙂
marcelko, ty se máš, že jsi od ledna doma. My teď máme v práci docela hoňky, tak nějak nestíhám. Příští pátek jdu do Artu na potvrzení, tak jsem zvědavá!
Tak koukám, že téma nějak upadlo, ale třeba se najdou zase nějaké nové snažilky v ČB, které si tu budou chtít povídat. Z nás už za chvíli budou maminy...to to uteklo, že se mi tomu ani nechce věřit 🙂
@zuzka_mamka Ahoj, určitě se přidat můžeš, ale tady to zatím vypadá docela mrtvě. Z nás všech snažilek se tu stali těhulky, skoro už maminky 🙂
Budějovický témata jsou ještě ČB-těhulky a Jihočendy (to je soukromá diskuze, ale může se přidat kdokoliv).
jo děkuju za info, já jsem nejdřív napsala příspěvek až potom jsem koukala na diskuzi 🙂
Ahoj holky, trvalo mi dva dny, než jsem přelouskala tuto diskuzi, ráda bych se připojila, ale bohužel sem už nechodí žádná snažilka ☹ Tak ani nevím, zda sem psát či ne, ale říkám si, že pro oživení tématu, třeba se nějaká ČB snažilka najde a bude si se mnou psát 😀 Takže halo holky snažilky z ČB rychle sem!!!! 😀 😎
@janaelka ahojík, krásné ránko, jsem z čb a snažíme se již rok za podpory různých tabletek 😀. Co ty?
@jarca.macho já jsem taky z ČB a snažíme se rok pomocí asistované reprodukce, tak doufám, že to výjde
@janaelka a kam chodíte? Do Artu? Jak jsi spokojená? Moje paní doktorka taky něco naznačovala, že mne tam nejspíš příšít rok asi taky pošle, pokud to nepůjde ☹ Ale ono to vyjde 😉 už jsme taky na řadě, co? 😅
@jarca.macho chodíme do ARTu a jsou tam všichni moc super. Já jen lituju toho, že jsem čekala moc dlouho ☹ dnes je mi 35 a kdybych to mohla vrátit, tak jsem tam šla už před deseti lety. A co ty? Jaké máte vyšetření a jak to s váma vypadá?
@janaelka Já brala 10 let antikoncepci, po vysazení jsem to vůbec nedostávala ☹ Nasadli jsme utrogestan a estrofem. od června beru i clostylbegyt. Hormonální profil s těma práškama je OK. Při každé kontrole děláme ultrazvuk břicha. Min. měsíc na vyšetření říkala paní doktorka, že už to vypadá nadějně, sliznice velká tak uvidíme. Dneska jde manža na vyšetření do nemocnice🙂 tak uvidíme jak dopadne, ale spíše očekáváme, že "chybka" bude u mne... Je mi 27 takže máme prý ještě čas. Minulý rok jsme měli svatbu a ted je na řadě mimi 😀 Co ty? Jak se snažíte Vy v Artu? Uměle nebo přirozeně? Ani nevím jak to tam probíhá, ještě jsme to neřešili...
@jarca.macho tak vám držím palce, ať vám vše dobře dopadne 🙂 nám to přirozeně nešlo, manžel má trochu špatný spermiogram, ale jsme jinak ok, máme za sebou genetické i imunologické vyšetření. V pondělí jdu na kontrolu, jak dopadla poslední akce, tak jsem zvědavá, jestli budu mít potvrzené těhu 😉
@janaelka no manža má vyšetření za sebou, do týdne prý budou výsledky, tak uvidíme. Takže očekáváš, že máš mimíska v bříšku? Tak to ti v pondělí budu držet pěstičky pro štěstí 😉
@jarca.macho tak nechala jsem si zavést 4 a v pondělí uvidím, kolik jich je, doufám, že aspoň jeden bude 🙂
tobě držím palce na výsledky. Pak se bude viděť, co bude dál?
@janaelka jj přesně tak, uvidíme, co dál. Zavést 4 znamená přesně co? A jaká je úspěšnost? Kdyby to ted vyšlo tak máš mimi v červnu 😉 Krásný. Držím pěstičky

Ahoj děvčata! Tak tady tak koukám po nějakých spřízněných duších v ČB, které jsou poprvé těhu jako já! Sice nejsem už snažilka, ale už čekám přírustek!