Snažilky po třicítce, přidejte se.
Tak už jsem se sem taky dostala. Je mi 31 a neúspěšně se snažíme o miminko. Vloni jsem prodělala těžký zánět, tak o to menší mám naději na úspěch. Vztah s přítelem mám v tomto ohledu úžasný, ale přeci jen - je to chlap. Jste na tom někdo podobně?
Stručné shrnutí
- Vyšetření neplodnosti obvykle zahrnuje spermiogram u muže, hormonální profil, folikulometrii, imunologii a genetiku u ženy a v případě podezření laparoskopii nebo vyšetření v Centru asistované reprodukce (CAR).
- Metody léčby uvedené v diskuzi zahrnují IUI (inseminace), stimulaci ovulace (Clostylbegyt, Clomhexal), vyvolávací injekci Pregnyl, IVF s ICSI, zamražení embryí, asistovaný hatching a laparoskopické řešení zánětů či srůstů.
- Náklady na umělé oplodnění v diskuzi se lišily; zmiňovaly se částky cca 13 000 Kč, 18 000 Kč a 22 000 Kč za cyklus, doplatky za léky 4–6 000 Kč, ICSI kolem 8 000 Kč a prodloužená kultivace cca 2 500 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké vyšetření se dělají při neúspěšném snažení o těhotenství?
A: Standardně se dělá spermiogram, hormonální profil, folikulometrie, imunologická vyšetření a genetiky; pokud jsou podezření na tubární či zánětlivé změny, indikují se laparoskopie nebo vyšetření v CAR.
Q: Kdy vyhledat Centrum asistované reprodukce (CAR)?
A: Obvyklé doporučení je CAR po 1 roce nechráněného snažení; v diskuzi však lékaři a pacientky zmiňovaly indikaci dříve u žen starších 30 let nebo při zřetelných symptomech (opakované záněty, podezření na hormonální poruchu).
Q: Jaké jsou možnosti léčby při špatném spermiogramu?
A: U špatného spermiogramu se v praxi doporučují vitaminy (Selzink, koenzym Q10), antibiotická léčba při bakteriální infekci, IUI za vhodných parametrů nebo IVF s ICSI; v diskuzi bylo zmíněno i mražení spermatu a opakované spermiogramy pro sledování změn.
Q: Jaké léky a procedury se používají ke stimulaci ovulace a k vyvolání ovulace před IUI/IVF?
A: V diskusi se zmiňovaly Clostylbegyt (clomifen), Clomhexal, Duphaston nebo Utrogestan pro luteální podporu, Pregnyl jako injekční vyvolávač ovulace a Letrox při poruše štítné žlázy; některé pacientky užívaly také Prednison při imunologických nálezech.
Q: Co řeší laparoskopie a jaký je průběh zákroku?
A: Laparoskopie je operační výkon v celkové anestezii, kdy se přes pupík zavede sonda k prohlédnutí vejcovodů a dělohy; v diskuzi popisovala jedna nemocná operační čištění abscesů s následnou šestitýdenní rekonvalescencí a dalšími léčbami.
Q: Pomáhají při opakujících se zánětech autovakcíny nebo probiotické čípky?
A: V diskuzi jedna uživatelka uváděla autovakcínu z mikrobiologie (podaná kapičkami) s účinkem po cca 6 měsících a doporučovala vaginální kapsle Fermalac; zároveň se psalo, že účinek není jednotný a někteří lékaři výsledek negarantují.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyšetření neplodnosti by mělo zahrnovat hodnocení obou partnerů, přičemž spermiogram se často provádí jako první krok.
- IUI, hormonální stimulace a IVF/ICSI jsou standardní postupy dostupné v centrech asistované reprodukce (CAR).
- Laparoskopie slouží k diagnostice a léčbě vnitřních zánětů, srůstů a tubárních problémů.
Sporné názory
- Některé účinné postupy jsou sporné: někteří účastníci popisovali úspěch autovakcíny, jiní upozorňovali, že efekt není spolehlivý.
- Doba, kdy vyhledat CAR: oficiální hranice 1 rok versus návrhy na dřívější vyšetření u žen po 30; obě varianty byly prezentovány jako možné přístupy.
- Dále se liší názory na smysl „prstíčkové metody“ a spolehlivost ovulačních testů — někteří považují metody za užitečné, jiní je považují za neefektivní nebo zbytečné.
Otevřené otázky
- Do jaké míry lze zlepšit spermiogram dlouhodobou suplementací (Selzink, koenzym Q10) nebo krátkodobou antibiotickou léčbou, není v diskuzi definitivně vyřešeno.
- Jaký je optimální počet opakovaných IUI před přechodem na IVF/ICSI v konkrétních klinických situacích zůstává předmětem individuálního rozhodnutí.
- Které lokální varianty léčby opakovaných zánětů (autovakcína, Fermalac, jiné) jsou statisticky efektivní při zvýšení šance na otěhotnění není jednoznačně prokázáno.
Zmíněné značky a firmy
Pronatal, Pronatal Nord Teplice, Sanus Pardubice, Sanus Hradec, Institut reprodukční medicíny Plzeň, Nemocnice Na Homolce, Iscare Praha, Energy, Naděje
Zmíněné produkty a metody
spermiogram, hormonální profil, folikulometrie, imunologie, genetika, laparoskopie, IUI, IVF, ICSI, KET, autovakcína, Fermalac, Femigard, Femibion, Selzink, koenzym Q10, Pregnyl, Clostylbegyt, Clomhexal, Duphaston, Utrogestan, Letrox, Prednison, prodloužená kultivace embryí, asistovaný hatching, zamražení embryí, ovulační testy, měření bazální teploty, prstíčková metoda, Mojžíšova cvičení
Místa a osoby
Praha, Plzeň, Teplice, Pardubice, Hradec (Králové), Olomouc, Brno, Ostrava, Nemocnice Na Homolce
Georgik, jestli chceš tak se přidej k nám do tabulky - ona ji má teď Bib v albíčku, takže Tě tam vlastně musí přidat ona, ale Ty jí musíš do IP napsat ty údaje... 😅
Holky, není to fakt trochu komplikovaný?? Nezůstaneme u obyčejný tab., do kt. se budeme samy přidávat??? 😕
evamik: ráda se přidám 🙂 chodím na koníka už dlouho, ale zatim jen na čumendu 🙂
studuju vyšší odbornou hospodářskou - daně a účetnictví 😖 Sice to dělám každý den v práci a myslela jsem si, že se mi ten papír bude hodit, což asi jo, ale svádím neskutečný boj s angličtinou a němčinou - to mi fakt nikdy nešlo. Myslela jsme si, že už jsem zodpovědnější a že když se budu víc učit tak že to půjde - a nejde. Vůbec sem si neuvědomovala co to je přijít domů z práce a učit se - fakt pakárna. Nezvládám a to bych měla dělat v němčině absolutorium.
nejbe ale obdivuju tě, že ses na to vrhla při práci. Měla jsem kolegyni, která při práci studovala poslední dva roky vysoké školy dálkově, navíc se starala o sedmi (resp.osmi) letou dceru.... zvládla to a já před ní smekám 🙂
já jsem si to fakt představovala jak Hurvínek válku 😅, až teď obdivuju všechny co to dokončej...
manžílek mi dorazil z práce - jdu na něj 😀
Ty jo, Nejbe, tak to se nedivím, že Tě to štve! Já němčinu úplně nenávidím... A z účetnictví jsem málem propadla, ještě že jsem šla na humanit. VŠ! 😀
Nejbe držíme ti palce 😀
Hele je mi to jedno s tou tabulkou. Není problém do téhle tady to doplnit a já podle toho upravím tu v albu. A každá bude používat tu co jí bude víc sedět.
Tak Georgik přidej se do tabulky. Je někde pár stránek zpět.
Já jsem byla taky nesvá, nic se nedělo a jen jsme čekali. Ale zítra jdu k dr. a snad se zase trochu pohnem dopředu.
Hezký večer holky.
bibova, myslím, že tabulka je super. Je fajn, že nemusíme dohledávat stránky dopředu, jen mrkneme k tobě do alba a je to 🙂
Tak Bib, zítra napiš, jak to dopadlo!! 🙂
Já sem tu tab. hodím, aby se tam všichni doplnili. Stejně se k tomu nikdo další (kromě Nejbe) nevyjádřil... Jsme tu jediné tabulkářky my! 😀 Tak ne, už i Aquila, tak jste mě asi přehlasovaly... 😉
Doufám, že je to ta poslední (ale to je vlastně jedno). Tak až se tam G. přidá, tak už to budeš mít, Bib, kompletní, viď?! 🙂
evamik......30........rok..............nevíme (zatím vše OK).............IUI s horm. stim............???
konka.......35.......3 roky...........špatný spg.............................3x IUI se stim..........v březnu IVF
Dckami......33.....přs 1,5 roku....protilátky proti spermiím, štítná žláza...2xIUI.................laparoskopie
bbrita.......31.....1/2 roku.........těžký zánět + asi chybí ovu.......laparoskopie..............horm. stimulace
Rychnov3….30….1,5 roku…………spermio pod 1 mil., 5% živých…..IUI,gnetika-OK……..IVF v březnu
brundik....31...rok a 3/4........zvyseny prolaktin+asi srusty (zatim neprokazano)....HP, folikulometrie....laparoskopie
aquila......32........rok......nepravid. ovu, špatný spg.......HP,folikulometrie,horm.stimulace.....po kontrole asi IVF
deren......31.......3,5 roku...........nepravid. ovu.....................IUI se stimulaci ..........koncem unora vysledek?
vm....skoro 36....víc než 2 roky....já O.K.,manžel spermio kol.10%....6x neúspěšná IUI,...v březnu IVF
koni.kles...31......5 měs...........zatím žádné vyšetření
campi....33....5 let....vysetreni ok, bez priciny...............IUI se stimulaci ..........koncem unora vysledek?
evinka.......31.......18 měs. .............nevíme..........................UTZ, SPG..................HSG
mirkson......31......7 měs..................nevíme..............................................................
kacabik.......30......2 mě...........................................................................................
bibova........35.......8 měs................nevíme...........................SPG, HP
calu..........31.......11 měs.............zatím nevíme
Teda už je nás tady celkem dost 🙂 Doufám, že za rok tam budeme jen doplňovat termín porodu 😀
Jani taky se doplň a já to zítra v práci upravím. Doma mám bohužel starý křáp (novější pc snad bude brzo) Nemám tady potřebný program.
Je to takové seznámení. Aby jsem o sobě něco málo věděly. Aspoň se trochu líp poznáme a líp se komunikuje.
Buď to zkopíruj a nebo mi písni ty údaje do IP.
Tak holky - nakousla jsem téma a manžel se sám nabínul, že půjde. Najednou mám strašnej strach co bude dál...
Tak pá zítra
Nejbe super, vidíš ani to nebolelo 😉
Mě začalo bolet břicho jako na OVU, ale je to nějak brzo. No uvidím zítra.
Za chvilku mi dorazí manža, tak ypínám PC. Přeji dobrou noc všem
dobré ránko,
Nejbe, to je skvělá zpráva, že manža půjde na spg 🙂 , alespoň budete vědět,jak na tom jste.
My máme jasno - manža O.K.* já K.O. 😒
ahojte holky, vitam nove snazilky .. tabulka je nadherna, to ja bych nesvedla.. musim rict, ze me opet prepadla depka ... jak vagon. manzel na me ve stredu vybafnul, ze IVF je proti prirode.. a ze vlastne by to jeste chtel zkousset normalne, ale ja uz normalne ne, protoze je to dlouha doba co porad nic. mame jet v po do Ol mam pocit, ze se toho boji, ze zase bude muset podstupovat nejake vysetreni a ja blba mu ze srandy rekla, ze se mu treba kouknout na pytlika ☹ . ach jo. taky se bojim, ale nemuzu moc cekat, cas a pojistovna jsou neuprosne.
bibova: tak napis jak jsi dnes dopadla, obavam se, ze moje IVF v breznu se trosku posune, kdyz jsme zmenili centrum.. kdyz nevim co a jak
jinak ja mam za sebou 3 IUI se stimulaci, jsem taky v poradku, pry ukazkova, ale manzel bohuzel velice kriticky spg. takze me stimulovali, aby se utvorilo vice folikul a aby nektera z jeho linych mrsek doputovala alespon k jednomu. ale po tech hormonech jsem byla jako balon. bricho jak v 5mesici tehotenstvi. udesne. nemohla jsem v noci ani spat na brichu.
Bib doplnila jsem se do té tabulky 🙂
evamik......30........rok..............nevíme (zatím vše OK).............IUI s horm. stim............???
konka.......35.......3 roky...........špatný spg.............................3x IUI se stim..........v březnu IVF
Dckami......33.....přs 1,5 roku....protilátky proti spermiím, štítná žláza...2xIUI.................laparoskopie
bbrita.......31.....1/2 roku.........těžký zánět + asi chybí ovu.......laparoskopie..............horm. stimulace
Rychnov3….30….1,5 roku…………spermio pod 1 mil., 5% živých…..IUI,gnetika-OK……..IVF v březnu
brundik....31...rok a 3/4........zvyseny prolaktin+asi srusty (zatim neprokazano)....HP, folikulometrie....laparoskopie
aquila......32........rok......nepravid. ovu, špatný spg.......HP,folikulometrie,horm.stimulace.....po kontrole asi IVF
deren......31.......3,5 roku...........nepravid. ovu.....................IUI se stimulaci ..........koncem unora vysledek?
vm....skoro 36....víc než 2 roky....já O.K.,manžel spermio kol.10%....6x neúspěšná IUI,...v březnu IVF
koni.kles...31......5 měs...........zatím žádné vyšetření
campi....33....5 let....vysetreni ok, bez priciny...............IUI se stimulaci ..........koncem unora vysledek?
evinka.......31.......18 měs. .............nevíme..........................UTZ, SPG..................HSG
mirkson......31......7 měs..................nevíme..............................................................
kacabik.......30......2 mě...........................................................................................
bibova........35.......8 měs................nevíme...........................SPG, HP
calu..........31.......11 měs.............zatím nevíme
georgik.....29.......1,5 roku........... zatim nevime................HP, spg a imuno......... pokud bude OK-laparka

evamik ahojky 🙂