Snažilky po třicítce, přidejte se.
Tak už jsem se sem taky dostala. Je mi 31 a neúspěšně se snažíme o miminko. Vloni jsem prodělala těžký zánět, tak o to menší mám naději na úspěch. Vztah s přítelem mám v tomto ohledu úžasný, ale přeci jen - je to chlap. Jste na tom někdo podobně?
Stručné shrnutí
- Vyšetření neplodnosti obvykle zahrnuje spermiogram u muže, hormonální profil, folikulometrii, imunologii a genetiku u ženy a v případě podezření laparoskopii nebo vyšetření v Centru asistované reprodukce (CAR).
- Metody léčby uvedené v diskuzi zahrnují IUI (inseminace), stimulaci ovulace (Clostylbegyt, Clomhexal), vyvolávací injekci Pregnyl, IVF s ICSI, zamražení embryí, asistovaný hatching a laparoskopické řešení zánětů či srůstů.
- Náklady na umělé oplodnění v diskuzi se lišily; zmiňovaly se částky cca 13 000 Kč, 18 000 Kč a 22 000 Kč za cyklus, doplatky za léky 4–6 000 Kč, ICSI kolem 8 000 Kč a prodloužená kultivace cca 2 500 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké vyšetření se dělají při neúspěšném snažení o těhotenství?
A: Standardně se dělá spermiogram, hormonální profil, folikulometrie, imunologická vyšetření a genetiky; pokud jsou podezření na tubární či zánětlivé změny, indikují se laparoskopie nebo vyšetření v CAR.
Q: Kdy vyhledat Centrum asistované reprodukce (CAR)?
A: Obvyklé doporučení je CAR po 1 roce nechráněného snažení; v diskuzi však lékaři a pacientky zmiňovaly indikaci dříve u žen starších 30 let nebo při zřetelných symptomech (opakované záněty, podezření na hormonální poruchu).
Q: Jaké jsou možnosti léčby při špatném spermiogramu?
A: U špatného spermiogramu se v praxi doporučují vitaminy (Selzink, koenzym Q10), antibiotická léčba při bakteriální infekci, IUI za vhodných parametrů nebo IVF s ICSI; v diskuzi bylo zmíněno i mražení spermatu a opakované spermiogramy pro sledování změn.
Q: Jaké léky a procedury se používají ke stimulaci ovulace a k vyvolání ovulace před IUI/IVF?
A: V diskusi se zmiňovaly Clostylbegyt (clomifen), Clomhexal, Duphaston nebo Utrogestan pro luteální podporu, Pregnyl jako injekční vyvolávač ovulace a Letrox při poruše štítné žlázy; některé pacientky užívaly také Prednison při imunologických nálezech.
Q: Co řeší laparoskopie a jaký je průběh zákroku?
A: Laparoskopie je operační výkon v celkové anestezii, kdy se přes pupík zavede sonda k prohlédnutí vejcovodů a dělohy; v diskuzi popisovala jedna nemocná operační čištění abscesů s následnou šestitýdenní rekonvalescencí a dalšími léčbami.
Q: Pomáhají při opakujících se zánětech autovakcíny nebo probiotické čípky?
A: V diskuzi jedna uživatelka uváděla autovakcínu z mikrobiologie (podaná kapičkami) s účinkem po cca 6 měsících a doporučovala vaginální kapsle Fermalac; zároveň se psalo, že účinek není jednotný a někteří lékaři výsledek negarantují.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyšetření neplodnosti by mělo zahrnovat hodnocení obou partnerů, přičemž spermiogram se často provádí jako první krok.
- IUI, hormonální stimulace a IVF/ICSI jsou standardní postupy dostupné v centrech asistované reprodukce (CAR).
- Laparoskopie slouží k diagnostice a léčbě vnitřních zánětů, srůstů a tubárních problémů.
Sporné názory
- Některé účinné postupy jsou sporné: někteří účastníci popisovali úspěch autovakcíny, jiní upozorňovali, že efekt není spolehlivý.
- Doba, kdy vyhledat CAR: oficiální hranice 1 rok versus návrhy na dřívější vyšetření u žen po 30; obě varianty byly prezentovány jako možné přístupy.
- Dále se liší názory na smysl „prstíčkové metody“ a spolehlivost ovulačních testů — někteří považují metody za užitečné, jiní je považují za neefektivní nebo zbytečné.
Otevřené otázky
- Do jaké míry lze zlepšit spermiogram dlouhodobou suplementací (Selzink, koenzym Q10) nebo krátkodobou antibiotickou léčbou, není v diskuzi definitivně vyřešeno.
- Jaký je optimální počet opakovaných IUI před přechodem na IVF/ICSI v konkrétních klinických situacích zůstává předmětem individuálního rozhodnutí.
- Které lokální varianty léčby opakovaných zánětů (autovakcína, Fermalac, jiné) jsou statisticky efektivní při zvýšení šance na otěhotnění není jednoznačně prokázáno.
Zmíněné značky a firmy
Pronatal, Pronatal Nord Teplice, Sanus Pardubice, Sanus Hradec, Institut reprodukční medicíny Plzeň, Nemocnice Na Homolce, Iscare Praha, Energy, Naděje
Zmíněné produkty a metody
spermiogram, hormonální profil, folikulometrie, imunologie, genetika, laparoskopie, IUI, IVF, ICSI, KET, autovakcína, Fermalac, Femigard, Femibion, Selzink, koenzym Q10, Pregnyl, Clostylbegyt, Clomhexal, Duphaston, Utrogestan, Letrox, Prednison, prodloužená kultivace embryí, asistovaný hatching, zamražení embryí, ovulační testy, měření bazální teploty, prstíčková metoda, Mojžíšova cvičení
Místa a osoby
Praha, Plzeň, Teplice, Pardubice, Hradec (Králové), Olomouc, Brno, Ostrava, Nemocnice Na Homolce
... samozřejmě se to týká pouze některých drben mého pracovního kolektivu.... v práci to nekomentuji...měly by radost...ale zamrzí to, když vám to řeknou, nebo se to dozvíte od jinud.... proti tomu se fakt špatně bojuje, jedině ignorace se osvědčila.....když nereaguji, nebo nekomentuji, tak jsem sice blbá, ale druhý den už řeší jiný problém, nebo jinou, ale bolí to....... Maximálně je pošlu do prd... i když jsou o 25 let starší..ale co mám dělat....?
holky, tak Eliška už nemá zoubek. Kýval se jí tak, že taťka za něj malinko vzal a zůstal mu v ruce. Elinka byla hrozně statečná, ani neplakala, smála s tomu, vůbec to prý nebolelo ani to moc nekrvácelo. Zítra chce vytrhnout i ten druhej. Hned jsem jí vyfotila, abychfotečku poslala i dědovi do Kanady, tak dám fotku do alba. 😀 😀 😀
Ahoj holky, hlasi se velky pracant, ktery kvuli praci na vas nema cas 😒
Ivo, v potravinarske laboratori, to me zajima, taky mam s timto oborem neco do cineni 😉 Ty kolegyne, to je teda des-bes. V jejich veku by mohly mit rozum, baby jedny 😠
Kami, jak se citis? Uz je to lepsi? Mate doma statecnou holku, jeste se tomu smala, to je dobry 🙂
Sepisuju clanek, bohuzel mi na to zbyl vikend, nebyl by to takovy problem, jenomze ja trubka jsem ztratila podklady, tak ted tvorim z niceho+jsem si vyhrabala v praci neco, co bych mohla pouzit. Ale vcera do noci jsem psala a neco uz mam 🙂
Jelmo, ahoj 😉
Dneska tady o vikendu nikdo neni 😕 Tak ja jdu vytahat pradlo z pracky a pujdu si zaplavcit. A pak zase psat. Zatim pa 😉
Ahoj holky!
Ivomal, Ty jo, vesnice, no... to je na prd! Ještě že si s nimi poradíš! 😉
Jelmo, vítej!
Brundik, Ty tu výjimečně jsi a zrovna nikdo, viď?! 😀
no, o víkendu to tu fakt nějak skomírá... já jsem sama doma... a tady nikdo nikde.... ☹
Hezký sobotní podvečer 🙂
Jelmo taky tě vítám.
O vvíkendu je tady vždycky mrvo. A tentokrát je venku konečně hezké počasí, tak se toho musí využít 😉 Já jdu zítra po zimě provětrat brusle. Konečně začnu dělat něco pro svou kondici.
Evi, presne tak kdyz tady vyjimecne sem, tak vsechny nekde poletujete 😀
Krasne jsem si zaplavala, byli tam nejaky kraulovy namakanci, tak jsem pozorovala techniku. Je pekny koukat, kdyz nekdo neco umi 🙂 Pak jsem si na pouti koupila pendrek a sla s mamcou k nam na obed. Takhle jsme si uz dlouho nepovykladaly 🙂 Odesla az ted, takze clanek se nepohnul. Ale jdu na nej. Rikala jsem si, ze kdyz dam clanek dohromady behem soboty, ze v nedeli pojedu s kamaradkou na bezky, ale prdlacka.
Bibo, kam chodis na brusle? Taky chodim-nejcastejc do Stromovky, ale jsem dost zoufala, manzel se mi smeje, ze na nich chodim 😀, mu se to rika, kdyz hral hokej a je na bruslich letnich i zimnich stabilni. Nejhorsi je, kdyz potkam psa, deti nebo nejaky vetvicky na zemi 😀 Ale bavi me to 🙂
Já chodím nejčastěji do Braníka, ale občas si zajedeme na Letnou. Ve Stromovce jsem byla všehovšudy dvakrát. Nezáleží na stylu ale na radosti z jízdy. Já jsem jezdila docela dobře, ale před 2. roky jsem měla oeraci kolena a od té doby se nějak bojím. Mám pocit, že to koleno není už tak stabilní. Ale stejně mně to baví.
Na Branik nemam moc dobre vzpominky, jednou se tam musi vyjet takovy maly kopecek a pak sjet a ja si pri tom sjezdu udelala cernou modrinu pres jednu celou pulku 😀 S tim kolenem to je jasny, clovek uz to vnima jinak a vi, ze by si mohl skarede ublizit. Opatrnost je urcite na miste, ale kdyz nejses uplny zacatecnik, tak si myslim, ze je to v pohode, to uz se nepada. Radost z jizdy, jo to ja mam 🙂 Vlastne kdyz jdu s manzelem, tak ho nevidim, vzdycky mi ufrnken a pak me jen obcas prijede zkontrolovat, jestli ziju 😀
Holky, ja ted ani nevim, jestli jsem vam to tady psala. Ve ctvrtek jsme slozili rezervacni poplatek na byt. Chteli jsme domecek se zahradkou, nakonec je to panelak, ale stejne se nemuzu dockat. V jednatriceti bydlet s tatou uz je fakt trapny a ja trapka bejt nechci 😀
Brundi tak moc gratuluji. To máte super, že budete mít něco svého. Kdy se budete stěhovat? Já vůbec nemám představu jak to jde rychle, nebo pomalu?
Jo Braník je trošku kopcovitý. Mně vyhovuje, že se může jet až do Vraného. Ale zítra to vidím jen na krátkou projížďku. Abych pak byla schopná jít v pondělí do práce. Přeci jen jsem přes zimu ten pohyb dost flákala.
holky, jsem doma, byly jsem s Elí a s mamkou na zámku, byla tam pravá česká zabijačka, fakt tam zastřelili prase atd... Davy lidí, jako vždy, když se v tom našem zapadákově něco děje. Potom jsem zašly do cukrárny na zmrzlinu a na dortíčka, mňam
Holky, zkoušela jem úpravu fotek, tak se jukněte...
😉
Bibo, ja taky nemam predstavu 😅 Mame podepsanou jen rezervacni smlouvu. Ted musime zacit vyrizovat hypoteku, to by melo trvat tak mesic a sejit se se soucasnymi najemniky kvuli podepsani smlouvy. Od podpisu smlouvy by se meli vystehovat do 3 mesicu a pak bychom zacali rekonstrukci. Je to klasicky panelakovy byt s umakartovym jadrem. Tu rekonstrukci neumim casove vubec odhadnout, pricky jsou z papundeklu, takze se vsechno da pryc a udelaji se nove, coz je vyhoda, protoze je moznost zvetsit koupelnu, spojit obyvak s kuchyni a tak. Vypada to, ze budem letos travit s manzelem prvni Vanoce spolu. Zatim jsme kazdy byl u svych rodicu, ale ja jsem chapal, ze on nechce byt na Vanoce s mym tatou a me se zas nechtelo byt u nich. Takze se mame opravdu na co tesit. Nikdy by me nenapadlo, ze se budu takhle tesit na sidliste. Verim, ze si tam zvyknu.
Kami, my jsme meli pravou zabijacku v unoru u tchanovcu. Je to zazitek a taky spousta prace kolem 😝 Odpoledne jste si suprove uzily. Eli na me pusobi jako takova vzorna holcicka, nebo se pletu 😉
Ahojky holky...dckami - koukla jsem na fotečky... fakt pěkný... 🙂
Já jsem taky celý den sama doma, manža je služebně pryč..,ale každou chvíli má konečně dorazit...takže - klasika ven se psem, uvařit, umýt nádobí, tv, spánek, nuda a fakt jsem měla depku...nikde nikdo...
brundi - gratuluji k bytečku, to je super !!!! taky jsem si ve třiceti pořidila vlastní a pak ho dávala sama do kupy... moc mě to bavilo🙂, manžela jsem poznala, když jsem dodělala poslední věc, takže přišel do hotového🙂. My chceme stavět domeček...
Kami fotky jsou fakt moc povedený. Jsi šikulka.
Brundi tak ať vše proběhne bez problémů, aby jste si letošní vánoce mohli pořádně užít spolu 😉 .
je to radost tvořit vlastní bydlení 🙂, společně... 😎 při posledním přiděláváním poliček šel manža raději vařit oběd (a fakt umí), prý si to mám raději navrtat sama, když jsem na to šikovnější .... 😀 , pak jen chválil a kontoloval pevnost🙂
díky za pochvalu foteček, tady je adresa, kde je dělám, je to fakt jednoduchý a pěkný 🙂 http://www.photofun.od.ua/
Elí vypadá jako vzorňáček,ale je to pěkný ďáblík. tatínek si rozhodně nemůže stěžovat, že má holku, protože to není taková ta Barbie, ale sportovní holčina - jezdí s náma na kole, lyžuje.... 😉 Jsem moc ráda, že jí máme a doufám, že bude mít brzo sourozence. 😅
ivo, takovou predstavu jsme taky meli, ale ceny pozemku nas uzemnily 😔 Ale nejaky domecek asi bude-na Vysocine, tam ma manzel pozemek po strejdovi. Koukam, ze jsi holka pro vsechno 😉 To ja umim vylozene zenske prace, ale verim, ze kdyz mi manzel rekne co a jak, postavim se ke vsemu. Monterky mam jeste z praxi ze stredni 😀 Nejvic se tesim na zarizovani, ale to asi nebude moc prasuli, vsechno pujde na hypoteku, ale snad to nejak zvladnem. Teda zvladnem to urcite ne snad 😉
Kami, ja si to myslela, ze to bude taky trosku dablik. To je super, ze takhle sportuje. Nesnasim takove ty tluste deti, jak se cely den vali u telky nebo pocitace a kondicka nulova.
Ivo, jak jsi psala o manzelovi, jak varil a vrtani policky nechal na tobe, tak muj manzel je neuveritelne sikovny na vsechny ty muzsky prace, kde co opravi udela, ale vareni ani tuk, teda abych nekrivdila, uvari asi jen caj, vajicka a udela rybi pomazanku, kterou jsem ho naucila a dokonce se mu do toho nesmim montovat, kdyz ji chysta 😀 A taky mi pomaha v kuchyni pri odblanovani masa nebo treba loupe brambory. To je velice zasluzna prace, kterou moc ocenim. Jeste jsem si vzpomnela, kdyz jsem byla v nemocnici a tata s manzelem, tehda jeste pritelem hospodarili sami doma, prisli za mnou na navstevu a prvni co rekli, ze si delali kure a bylo nejake cerne 😀 a hned druha vec byla otazka, jak maji vyprat 😀
Kočky, pro dnešek se loučím a mažu do postýlky 😔 Nezapomeňte si přeřídit hodiny, mění se čas 😀 😀 😀
No jo, jeste, zes mi to pripomnela, Kami. tak dobrou. Ja budu dneska ponocovat a jeste o hodinu min spat 😝
ahoj holky,
promiňte, že Vám tady tak vpadnu, ale přečetla jsem si od Vás jenom začátek diskuse, kde se některá ptáte, kde se dá zjistit, že máte alergii proti spermiím. Možná, že zde potom někdo už na to odpověděl, ale pokud ne, tak podrobná imunolog. vyšetření se dělají buď v Praze nebo v Plzni, ale je tam docela dlouhá čekací doba na objednání. Moje kamarádka byla na třech IVF+ICSI a žádný pokus nevyšel , pak se na stránkách neplodnosti dozvěděla, že existuje toto vyšetření a zařídila si u svého gynekologa žádanku. Tam ji zjistili právě tu alergii, brala pak 3 měsíce Prednison a zadařilo se. Já jsem si taky myslela, že jsem naprosto v pořádku a když se nám nedařilo několik let, tak jsem si vyběhala taky spoustu vyšetření a nakonec jsme (v mých 34 letech) podstoupili ivf+icsi a naštěstí vyšel hned první pokus. Pokud by nevyšel, tak bych si určitě zažádala o to imun. vyšetření, protože se většinou najde problém tam. Nyní je mi 36 let a moc bychom si přáli druhé mimi a obávám se, že to taky tak lehké nebude. První pokus nás stál se vším všudy přes Kč 25 000,- a to bylo ještě před zdražením injekcí, takže počítám, že nyní by to stálo tak o Kč 10 000,- více. A to nám chce ještě pan Topolánek prosadit, aby každá žena měla nárok na hrazený zákrok pouze 1x za život místo nynějších 3 zákroků, takže by potom takový zákrok vyšel na cca Kč 80 000,-. což si nedovedu představit. Ach jo, závidím kamarádkám, které si řeknou , že vysadily prášky , aby otěhotněly a podaří se jim to tak do 3 měsíců. Má to někdo štěstí.
Brundi, tak to se máte! 🙂 My jsme takhle rekonstruovali před 3 lety! 😉 Měli jsme to hotový asi za měsíc, ale nebylo to úplně nejlevnější... 😒
Ahoj,tak něco o mně...Mám 13tiletou dceru z prvního manželství a s nynějším manžou jsem 9 let.Chtěli bysme spolu mimi,ale příroda nám to asi nepřeje.Snažíme se už 16 měsíců a stále nic.Hormonální vyšetření mi ukázalo zvýšenou hladinu hormonu prolaktinu a tak beru nějaké pilule.Mám za sebou první stimulaci ovulace clostilbegytem,ovšem neúspěšnou.Takže mě teď čeká další a uvidíme.
Taky chodím na kolečkáče,jezdím ze Zbraslavi do Bráníka a zpět,je to super,ale letos jsem ještě nebyla,jsem nějaká líná a hlavně nebylo zatím moc počasí.Tak zatím ... 🙂

protože jsem ta blbá tříbarevná inženýrka...a jen proto, že jsem studovala a měla jiné zájmy, tak jsem divná.... 😒