Snažilky z Rodinky. Snažíme se o mimi a nejde nám to
Ahoj,zrušili nám jinde snažilkovské téma,tak chceme začít znovu tady,pokud se snažíte o miminko a nejde vám to,tak napište a budem se vzájemně podporovat.Já už se snažím 9 měsíců a stále nic ☹
Stručné shrnutí
- Centrum asistované reprodukce (CAR/CRM) obvykle provádí krevní vyšetření, ultrazvuk (UTZ), ovulační monitoring a spermiogram (SPG) a podle výsledků nabízí IUI, laparoskopii nebo IVF/ICSI jako další kroky.
- Urologické vyšetření a cílená suplementace pro muže (zmíněny Profertil, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek) jsou v diskuzi uváděny jako alternativa před přímým přechodem na IVF/ICSI při snížené pohyblivosti spermií.
- Po IVF/OPU mohou být embrya zamrazena a použita v KET (kryotransfer); v diskuzi měla jedna pacientka pět zamrazených embryí a plánovala KET v následujícím cyklu.
Nejčastější otázky
Q: Jak CAR obvykle postupuje při vyšetření neplodnosti?
A: CAR/CRM provádí krevní odběry, ultrazvuk (UTZ), sledování ovulace, stěr z děložního hrdla kvůli průchodnosti spermií a spermiogram (SPG); podle výsledků je v diskuzi plánováno IUI, laparoskopie nebo přechod na IVF/ICSI.
Q: Kdy lékaři doporučují laparoskopii a jak probíhá prakticky?
A: Laparoskopie se nasazuje při podezření na cysty, srůsty nebo pro kompletní anatomické vyšetření; pacientka v diskuzi popsala předoperační klystýr, narkózu, operační čas cca 45 minut, propuštění po několika dnech a odstranění stehů druhý či třetí pooperační den.
Q: Jaké doplňky a léky byly v diskuzi zmiňovány pro podporu plodnosti?
A: V diskuzi byly zmiňovány Regular kapky od MUDr. Jonáše, Profertil, Calibrum babyplan, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek, kyselina listová, Clomhexal, Duphaston, Anopyrin a Prednison 5 mg; pro udržení byly zmiňovány i gelové progesterony (Crinone gel / Utrogestan).
Q: Kolik může stát spermiogram a co dělat při špatném výsledku?
A: V diskuzi se uváděla orientační cena spermiogramu 3 500–5 000 Kč; při špatném SPG doporučují návštěvu urologa, genetické vyšetření, suplementaci (Profertil, Koenzym Q10 + vit. E + selen) nebo chirurgické odběrné metody/alternativy (TESE/MESA) a následné IVF/ICSI.
Q: Kdy je spolehlivý domácí těhotenský test a jaký typ se doporučuje?
A: V diskuzi byl doporučen počkat s domácím testem minimálně 7 dní po vynechání menstruačního cyklu; zmiňované testy byly Best-2 (levnější, citlivost ~20 mIU/ml) a Clearblue (účastnice označily za spolehlivější, cenově vyšší), přičemž krevní hCG test je považován za definitivní.
Q: Co znamená hCG v krvi a jaké hodnoty padaly v diskuzi?
A: Pacientka v diskuzi uvedla krevní hCG 8,5 mIU/ml po podezření na potrat; v diskuzi se zmiňovalo, že pro jasné potvrzení těhotenství v dané fázi jsou běžně uváděné vyšší hladiny (u účastnic se uvádělo, že hodnoty nad desítky až stovky mIU/ml bývají spojeny s potvrzeným těhotenstvím).
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyšetření plodnosti standardně zahrnuje krevní testy, UTZ, sledování ovulace a spermiogram.
- Při špatném spermiogramu je doporučeno urologické vyšetření a suplementace či další vyšetření před přímým přechodem na IVF/ICSI.
- Zamrazení embryí a následný KET jsou běžnou možností po IVF/OPU.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují Profertil a doplňky za účinnou léčbu mužské neplodnosti, zatímco jiní preferují rychlé přesměrování na IVF/ICSI při výrazně špatném SPG.
- Některé ženy doporučují laparoskopii i preventivně pro kompletní vyšetření, zatímco jiní lékaři považují laparoskopii za předčasnou bez jasných nálezů.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná účinnost preparátů typu Profertil u pacientů s různými typy abnormalit SPG?
- Jaká je míra přežití a výsledná úspěšnost rozmrazených embryí (KET) v konkrétních klinikách?
- Kdy přesně přejít z konzervativní léčby (suplementy, IUI) na IVF/ICSI pro optimální šanci na úspěch?
Zmíněné značky a firmy
CAR, CRM, Gennet, Krajská nemocnice Zlín, Clearblue, Best-2, Calibrum (Calibrum babyplan), Palladium
Zmíněné produkty a metody
Regular kapky od MUDr. Jonáše, Profertil, Calibrum babyplan, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek, kyselina listová, Clomhexal, Duphaston, Anopyrin, Prednison 5 mg, Crinone gel (Utrogestan), Utrogestan, Best-2 těhotenský test, Clearblue, měření bazální teploty (BT), test z děložního hrdla (stěr), spermiogram (SPG), ultrazvuk (UTZ), laparoskopie, hysteroskopie, IUI, IVF/ICSI, ET (transfer), OPU (odběr vajíček), KET (kryotransfer), TESE/MESA
Místa a osoby
Brno, Praha, Zlín, Nučice, Rudná, Zličín, Kladno, Úsov, Krajská nemocnice Zlín, MUDr. Jonáš, Libuška Vojtková
No já ho zatím nechám u těch vitamínů co má a v lednu se uvidí. Je pravda že bych šla i do úvěru, ale asi bych si to dvakrát rozmyslela. Já mám naštěstí možnost počít normální cestou (teda doufám) ale to manža musí mít lepší spermoušky. Uvidíme jak se jim budou líbit vitamínky navíc 😀
No já jsem taky zvědavá a pěkně dlouho si na výsledek počkám,až 5 týdnů,hrůza.No nic,já už dnes letím,tak se mějte krásně a zítra pa pa
Ahojky Roni,
tak už máme čvrtek a já mám z nepochopitelných důvodů pátek 😀
Příští týden v úterý mám soud s exmanželem o úpravu výživného...Štěstí,že je to před transferem,do té doby snad nervy vyprchají a budu v pohodě... 😉
Sluní já jsem mezi nás pozvala tu mojí tetu,ona je nervní a v sobotu to má dostat,tak neví kdy testit a tak..myslím,že transfer měla týden před tebou..ale nevím,jestli sem nakonec něco napíše..je opravdu dost nervozní a asi se bojí o tom mluvit. 😒
Tak to ti nezávidím,snad ti to dobře dopadne Sluníku 😉 a kde dneska máme Janču a Lenďu,že by byla ještě na horách?
Ať klidně napíše fakt!!!!!!!!! Víš jak se toříká:"sdělená starost = poloviční starost a sdělená radost = dvojnásobná radost!!" Mně to teda tady dost pomáhá...Jinak bych toho svého broučka svými pocity asi utrápila...Takhle to nechám v PC,on to schroustne a je to... 🙂 😉
ahoj holky, tak to jsem já ta teta, přišla jsem mezi vás, ale výsledky budu mít až příští týden, v pondělí to budou teprve dva týdny po ET.
díky, že se o mě tak hezky staráte, ale ten můj nemá o mojich pocitech ani tušení zatím se mi to docela daří skrývat. Jediný komu jsem to řekla je Verča a její mamka.
Moni,
klidně se svěř,od toho jsme tady!!!! 🙂 🙂 😵 Např. já jsem o rok mladší než Ty a mám teď těsně po neúspěšném IVF + ICSI...Ale chci teď zkoušet KET... 😉
Já jsem tedy ráda,že mezi nás nakonec přišla,šla teď ven,ale jak se vrátí tak sem koukne,Sluníku to je fajn,páč ty tomu rozumíš víc,já netuším jak je to s testy po IVF,kdy už se může a tak. 😖 Jinak ta Janina dnes je asi už v práci a nemůže psát 😒 ..
Roni,
nevím jestli tomu rozumím,jsem jen "příbuzný obor"...Možná se jen snažím naslouchat svému tělu... 😉
aha,no každopádně doporučují dělat těhu test až po jednom dni zpoždění,takže v Mončiném případě je to až neděle,takže ten dnešní negativní testík ještě nemohl ani vyjít dobře.Ona totiž dnes testila,ale necelé dva týdny po ET je ještě asi moc brzy. 😒 A co ty Sluní,jak je dnes??Ten transfer 12.11. už máš potvrzený?
Roni,
počítala jsem to odhadem podle cyklu...Ale podělaná jsem tentokrát až za ušima...Poprve jsem vůbec nepochybovala a nepřipouštěla jsem si,že to nevyjde...mám kolegyni,která po ET chodila po flámech a to měla potíže s těhotenstvím jak ona,tak partner...a vyšlo to...U nás jsem já OK a partner má problém a nevyšlo to... 😒
ale to vyjde neboj,však máš ještě několik možností před sebou ne??Tak přinejhoším třeba dárce,to by nešlo?
holky, díky, chci jen upozornit roni, že s dárcem to není taky tak jednoduchý, hlavně pro toho chlapa, nemusí to přijmout, nevím teda, jak ti vaši, každej je jinej, ale my máme taky problém ze strany partnera, ale dárce jsem odmítla i já. Pořád tam něco běhá a naděje prostě je.
jo, a že je brzy na ten test mi taky došlo, ale připadá mi to už jako věčnost, a je to tprve asi deset dní po ET, to čekání je prostě nejhorší
holčičky,
u nás by dárce neprošel a ani já ho nechci...Přítel už tak platí na dítě,které jak jsme zjistili není jeho...Takže buď naše,nebo prostě nic... 😉
plně s tebou souhlasím, můj muž už jedno dítě taky má, je jeho, ale odmítá už i adopci, prý je na to už starý, což má chudák asi pravdu, je něco jinýho o tom uvažovat ve dvaceti nebo skoro ve čtyřiceti.
jabluncanka - chtěla jsem se zeptat, kde jsi byla na IVF?
Moni,
jsem od Valašského Meziříčí(i když pocházím z Brna),takže ve Zlíně... 😉
Jablu, já jsem teda původně z Blanska u Brna, ale ted bydlím na jihu Čech, tak jezdím do Č.Budějovic a do Prahy
Holky tak s tím nesouhlasím!!!Moni starej rozhodně není a adoptujou i lidi,kteří jsou mnohem starší a kdybych si měla vybrat jestli dítě s někým cizím a mě neznámým anebo žádné,tak je pro mne odpověď jasná,navíc můj partner je taky pro,už jsme to řešili,ale nebudu předbíhat.Když to pak má člověk řešit,tak je to jiné..proto nebudu psát svůj názor,protože mne tato možnost zatím snad nehrozí..ale vlastní dítě je samozřejmě to,co bychom chtěli všichni a pokud je jen třeba malinká šance a nějaké spermiijky jsou,tak je jasné,že raději volíte ty vašeho partnera.. 😉
jo, Roni, jenže nikdy nevíš, co se mezi váma může stát, kdy ti to ten druhej třeba vyčte, že to dítě není jeho, vždyť ty víš sama dobře, kolik už toho mám za sebou, a drahouška mýho znáš taky dobře, není to prostě jednoduchý. já jsem řekla buď naše nebo úplně cizí, jenže ten můj lenoch už prostě nechce ani adopci.
Moni,
s takovým člověkem nych do toho nešla,promiň!!! 😒 - Když jsem se rozvedla,slíbila jsem sama sobě,že tatínka pro své budoucí potencionální dítě si vyberu a to jsem dodržela.Mám toho nejlepšího chlapa pod sluncem.... 😉
já si na něho nestěžuju, dobrej táta to je, děti miluje, já bych ho už nevyměnila za nic na světě. Ono to tak ted vypadá, ale já ho s tou adopcí chápu, má pravdu že už není nejmladší. A to co ted podstupoval, to by taky jen tak někdo neskousl.
Sluní to je prostě všechno moc těký,každý má doma jiné problémy.Každopádně do tohoto IVF šli oba a to proto,že mimčo moc chcou a navzájem si jsou oporou.Jenže každý chlap je jiný a někteří odmítnou jít na SPG,jiní podílet se na IVF a pak také ti,co nedokážou unést to,že by jejich žena měla dítě vlastně bez nich a jejich genů atd.Je to holt těžké a žádná by toho svýho chlapa stejně nevyměnila..

jejda,je to balík peněz,to je právě ta smůla no,ale vyčítat se to nedá,já bych si kvůli dítěti vzala i úvěr,protože bez dětí bych žít nemohla,vy už alespoň matky jste,ale představa,že by mi nikdo nikdy neřekl mami,je šílená..To bych klidně vykradla i banku.Jinak myslím léčení to,že by přítel půl roku bral vitamíny a pak nový SPG a to je pro mne strašná doba nicnedělání 😖 .Snad to dopadne dobře,jinak Jani vitamíny mi dnes ještě (pro přítele) doplnila o Centrum s Luteinem a také listovku..