Snažilky z Rodinky. Snažíme se o mimi a nejde nám to
Ahoj,zrušili nám jinde snažilkovské téma,tak chceme začít znovu tady,pokud se snažíte o miminko a nejde vám to,tak napište a budem se vzájemně podporovat.Já už se snažím 9 měsíců a stále nic ☹
Stručné shrnutí
- Centrum asistované reprodukce (CAR/CRM) obvykle provádí krevní vyšetření, ultrazvuk (UTZ), ovulační monitoring a spermiogram (SPG) a podle výsledků nabízí IUI, laparoskopii nebo IVF/ICSI jako další kroky.
- Urologické vyšetření a cílená suplementace pro muže (zmíněny Profertil, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek) jsou v diskuzi uváděny jako alternativa před přímým přechodem na IVF/ICSI při snížené pohyblivosti spermií.
- Po IVF/OPU mohou být embrya zamrazena a použita v KET (kryotransfer); v diskuzi měla jedna pacientka pět zamrazených embryí a plánovala KET v následujícím cyklu.
Nejčastější otázky
Q: Jak CAR obvykle postupuje při vyšetření neplodnosti?
A: CAR/CRM provádí krevní odběry, ultrazvuk (UTZ), sledování ovulace, stěr z děložního hrdla kvůli průchodnosti spermií a spermiogram (SPG); podle výsledků je v diskuzi plánováno IUI, laparoskopie nebo přechod na IVF/ICSI.
Q: Kdy lékaři doporučují laparoskopii a jak probíhá prakticky?
A: Laparoskopie se nasazuje při podezření na cysty, srůsty nebo pro kompletní anatomické vyšetření; pacientka v diskuzi popsala předoperační klystýr, narkózu, operační čas cca 45 minut, propuštění po několika dnech a odstranění stehů druhý či třetí pooperační den.
Q: Jaké doplňky a léky byly v diskuzi zmiňovány pro podporu plodnosti?
A: V diskuzi byly zmiňovány Regular kapky od MUDr. Jonáše, Profertil, Calibrum babyplan, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek, kyselina listová, Clomhexal, Duphaston, Anopyrin a Prednison 5 mg; pro udržení byly zmiňovány i gelové progesterony (Crinone gel / Utrogestan).
Q: Kolik může stát spermiogram a co dělat při špatném výsledku?
A: V diskuzi se uváděla orientační cena spermiogramu 3 500–5 000 Kč; při špatném SPG doporučují návštěvu urologa, genetické vyšetření, suplementaci (Profertil, Koenzym Q10 + vit. E + selen) nebo chirurgické odběrné metody/alternativy (TESE/MESA) a následné IVF/ICSI.
Q: Kdy je spolehlivý domácí těhotenský test a jaký typ se doporučuje?
A: V diskuzi byl doporučen počkat s domácím testem minimálně 7 dní po vynechání menstruačního cyklu; zmiňované testy byly Best-2 (levnější, citlivost ~20 mIU/ml) a Clearblue (účastnice označily za spolehlivější, cenově vyšší), přičemž krevní hCG test je považován za definitivní.
Q: Co znamená hCG v krvi a jaké hodnoty padaly v diskuzi?
A: Pacientka v diskuzi uvedla krevní hCG 8,5 mIU/ml po podezření na potrat; v diskuzi se zmiňovalo, že pro jasné potvrzení těhotenství v dané fázi jsou běžně uváděné vyšší hladiny (u účastnic se uvádělo, že hodnoty nad desítky až stovky mIU/ml bývají spojeny s potvrzeným těhotenstvím).
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyšetření plodnosti standardně zahrnuje krevní testy, UTZ, sledování ovulace a spermiogram.
- Při špatném spermiogramu je doporučeno urologické vyšetření a suplementace či další vyšetření před přímým přechodem na IVF/ICSI.
- Zamrazení embryí a následný KET jsou běžnou možností po IVF/OPU.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují Profertil a doplňky za účinnou léčbu mužské neplodnosti, zatímco jiní preferují rychlé přesměrování na IVF/ICSI při výrazně špatném SPG.
- Některé ženy doporučují laparoskopii i preventivně pro kompletní vyšetření, zatímco jiní lékaři považují laparoskopii za předčasnou bez jasných nálezů.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná účinnost preparátů typu Profertil u pacientů s různými typy abnormalit SPG?
- Jaká je míra přežití a výsledná úspěšnost rozmrazených embryí (KET) v konkrétních klinikách?
- Kdy přesně přejít z konzervativní léčby (suplementy, IUI) na IVF/ICSI pro optimální šanci na úspěch?
Zmíněné značky a firmy
CAR, CRM, Gennet, Krajská nemocnice Zlín, Clearblue, Best-2, Calibrum (Calibrum babyplan), Palladium
Zmíněné produkty a metody
Regular kapky od MUDr. Jonáše, Profertil, Calibrum babyplan, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek, kyselina listová, Clomhexal, Duphaston, Anopyrin, Prednison 5 mg, Crinone gel (Utrogestan), Utrogestan, Best-2 těhotenský test, Clearblue, měření bazální teploty (BT), test z děložního hrdla (stěr), spermiogram (SPG), ultrazvuk (UTZ), laparoskopie, hysteroskopie, IUI, IVF/ICSI, ET (transfer), OPU (odběr vajíček), KET (kryotransfer), TESE/MESA
Místa a osoby
Brno, Praha, Zlín, Nučice, Rudná, Zličín, Kladno, Úsov, Krajská nemocnice Zlín, MUDr. Jonáš, Libuška Vojtková
taky nemám odvahu...pokud to má dopadnout dobře,vyjde to i bez toho... 🙂 😉 🙂
Sakra ať už to dostanu anebo ať se mi ukáže na těhu testu že jsem, tohle není fér. Hrozně se trápím a nikdo mi nemůže pomoct. 😖
Tak mě napadlo, jak jsem nervózní kontroluji se zevnitř jestli už.....no a čípek mám měkký, zkrácený a otevřený. Myslíš že to něco znamená?
Jé začala jsem se červenat 😀
Ne, já jenom myslela jestli jsi něco nezaslechla, jsi dost zběhlá na diskuzích. Tak nic ale zkusila jsem to 🙂
Jani,tohle je spíš typické pro ovulaci,aspoń co jsem četla...Takže fakt neporadím... 😒
Tak na to jsem si taky hned vzpoměla, četla jsem o tom na Rodince. Tak to jsem zmatená tuplem.
A jak seš na tom ty? pořád mluvím jen o sobě.
Jak se cítíš? Na krev jdeš 1.11. a v 11 hodim viď? To si pamatuju-samé 1 😉
Jani, zkus ráno změřit BT a uvidíš. Tušíš alespoň jakou tak teplotu míváš, protože je to u každý jinak. Já se přes 37 dostanu a před MS to klesne. Zkus to, za to nic nedáš nebo vydržet. Ono někdy bohužel i ta psychika hraje svojí roli (prostě to dostat nechceš a tím se to oddálí).
Jinak já mám ovu taky později cca 18.den.
S tím manžílkem ti neporadím, jak ho dostat na spg. Já bych asi s takovým chlapem nechtěla být. Vždyť je to váš společný problém, kt. byste měli řešit spolu. Vžďyť není malé děcko, měl by to pochopit. Můj manža s tím neměl problém. A v CARu byl i u urologa a dělali mu genetický testy. Je lepší se obrátit na ně (měla jsem žádanku od gyn. na spg).
Tak manžela se musím zastat, u mé dr. (je i uroložka)byl pře 5 lety na spg a kontrolovala ho i hmatově, jestli má dobře varlata a zjistila že tam má od neštovic jizvu ale že ničemu nebrání. Na spg měl problém-málo se jich hýbalo. Papal tedy Ečko a po 4 měsících jsem otěhotněla.
Teď začal brát znovu Ečko a myslí si že to bude jako tenkrát, ale já mám strach že to může být tentokrát horší, proto ho tam ženu.
BT si změřit každopádně můžu. Ovu mívám cca 20.den. Při Ovu mívám b. teplotu 37,0 a výš -max. 37,2. normální teplotu mám 36,7. Tak to zítra zkusím.
S tou psychikou si myslím že jsem na tom stejně jako jiné měsíce.
Díky holky že se mnou o tom mluvíte, moc mi to pomáhá uklidnit se. 😀
Jani,
na to tady jsme...Myslím,že každá jsme více méně zahlcená spoustou různých pochybností a obav... 😵 😉
...ale jo,jde to...Ráno jsem myslela,že mám místo prsou silikon,ale jinak dobrý... 😀
Tak to míváš stejné teploty jako já. No, to jsou náhody. Tak to zkus od zítřka ráno měřit a uvidíš.
Hlavně to chce klidnou hlavu. Já to říkám celý cyklus a když to mám dostat, tak jsem nervní a chce se mi brečet.
A co sluníčko, jak ti je? Stále odpočíváš doma??
Jo Leni, taky se snažím zachovat klidnou hlavu, ale jak sama dobře víš ono moc nejde. A k tomu to trápení se spožděním 😠
Včera jsem byla s přítelem na cvičáku s naším psem(rotvíkem).je to ještě takový puberťák.Tak jsem se trochu "vyvětrala" 🙂 Pak jsem doma vařila zázvorový čaj...
Jinak ano,jsem doma.Zdravotnictví je rizikové pro těhotné...Jsou tam desinfekce,zářiče,nepřetržitý provoz a v tomhle stavu noční,tak mně mí embroušci brzy zamávají... 😉
Jojo, znám to. Sice už jsem ve fázi, že vím, že se nám to povést nemůže. O to víc jsem klidnější, ale rozumím ti.
Snaž se opravdu být v pohodě, ráno změř BT a uvidíš. Každopádně držím palečky, ať ti to vyjde.
Jsem hrozně neklidná, vím že mi test vyšel ráno negativně, ale pořád myslím na dr. jak říkala abych si test udělala nejdřív týden po vynechání a taky myslím na to že jestli jsem těhu tak na tom nic nezměním stejně jako na tom kdybych nebyla-jenom proto že si to přeju. Pořád se ukliňuju a opakuju si to co mi napsalo Sluníčko.
Sluní říká se procházky jsou pro začátek tehu moc důležitý, že se prý prokrvuje děloha a dostává se tak maximální výživa pro mimísky. 😉
...u nás včera totiž pořád padalo nějaké "mokro"..Naštěstí má outdoorovou bundu s kapucí.A tam se schoval i ten zatím nepotvrzený pupík..Já totiž už nezapnu kalhoty a mám je na gumičku... 🙂 😀 😉
Neboj oni ti ho do týdne potvrdí-myslím ten pupík. Pak si budeš kupovat o dvě čísla větší kalhoty a těšit se..... 😉
Tady u nás bylo taky celý den poněkud mokro.
Těším se,že mi to potvrdí!!! 😵 Ještě úžasnější by bylo,kdyby ty váčky byly dva...Už mám nějaký ten"pátek" a nevím,jestli by se to všechno později podařilo... 😵 😉 🙂
Jani,všema deseti!!!!!!! 😵 Má doma skvělé zázemí,trochu o tom něco vím(profesní stránka)...První rok je zápřah,ale pak už si děti pohrají a vůbec je to veselejší...Doteď jsem měla jedináčka a není to ono...Nějak jsem "na stará kolena" zatoužila po "velké rodině"... 🙂 😉
Taky jsem si říkala že bych je chtěla, když jsem čekala prvního, ale teď už bych si asi netroufla. 😲
Dvojky bysme brali,ale budeme vděční za každé zdravé dítě a je jedno co to bude... 😵
Rozumná řeč. Člověk by měl být skomný, mě taky stačí jedno a zdravé ☹ ale nějak to prostě nejde. 😢

To je v int. lékárně. Každopádně je to jedno. počkám do úterka. 😎