Snažilky z Rodinky. Snažíme se o mimi a nejde nám to
Ahoj,zrušili nám jinde snažilkovské téma,tak chceme začít znovu tady,pokud se snažíte o miminko a nejde vám to,tak napište a budem se vzájemně podporovat.Já už se snažím 9 měsíců a stále nic ☹
Stručné shrnutí
- Centrum asistované reprodukce (CAR/CRM) obvykle provádí krevní vyšetření, ultrazvuk (UTZ), ovulační monitoring a spermiogram (SPG) a podle výsledků nabízí IUI, laparoskopii nebo IVF/ICSI jako další kroky.
- Urologické vyšetření a cílená suplementace pro muže (zmíněny Profertil, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek) jsou v diskuzi uváděny jako alternativa před přímým přechodem na IVF/ICSI při snížené pohyblivosti spermií.
- Po IVF/OPU mohou být embrya zamrazena a použita v KET (kryotransfer); v diskuzi měla jedna pacientka pět zamrazených embryí a plánovala KET v následujícím cyklu.
Nejčastější otázky
Q: Jak CAR obvykle postupuje při vyšetření neplodnosti?
A: CAR/CRM provádí krevní odběry, ultrazvuk (UTZ), sledování ovulace, stěr z děložního hrdla kvůli průchodnosti spermií a spermiogram (SPG); podle výsledků je v diskuzi plánováno IUI, laparoskopie nebo přechod na IVF/ICSI.
Q: Kdy lékaři doporučují laparoskopii a jak probíhá prakticky?
A: Laparoskopie se nasazuje při podezření na cysty, srůsty nebo pro kompletní anatomické vyšetření; pacientka v diskuzi popsala předoperační klystýr, narkózu, operační čas cca 45 minut, propuštění po několika dnech a odstranění stehů druhý či třetí pooperační den.
Q: Jaké doplňky a léky byly v diskuzi zmiňovány pro podporu plodnosti?
A: V diskuzi byly zmiňovány Regular kapky od MUDr. Jonáše, Profertil, Calibrum babyplan, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek, kyselina listová, Clomhexal, Duphaston, Anopyrin a Prednison 5 mg; pro udržení byly zmiňovány i gelové progesterony (Crinone gel / Utrogestan).
Q: Kolik může stát spermiogram a co dělat při špatném výsledku?
A: V diskuzi se uváděla orientační cena spermiogramu 3 500–5 000 Kč; při špatném SPG doporučují návštěvu urologa, genetické vyšetření, suplementaci (Profertil, Koenzym Q10 + vit. E + selen) nebo chirurgické odběrné metody/alternativy (TESE/MESA) a následné IVF/ICSI.
Q: Kdy je spolehlivý domácí těhotenský test a jaký typ se doporučuje?
A: V diskuzi byl doporučen počkat s domácím testem minimálně 7 dní po vynechání menstruačního cyklu; zmiňované testy byly Best-2 (levnější, citlivost ~20 mIU/ml) a Clearblue (účastnice označily za spolehlivější, cenově vyšší), přičemž krevní hCG test je považován za definitivní.
Q: Co znamená hCG v krvi a jaké hodnoty padaly v diskuzi?
A: Pacientka v diskuzi uvedla krevní hCG 8,5 mIU/ml po podezření na potrat; v diskuzi se zmiňovalo, že pro jasné potvrzení těhotenství v dané fázi jsou běžně uváděné vyšší hladiny (u účastnic se uvádělo, že hodnoty nad desítky až stovky mIU/ml bývají spojeny s potvrzeným těhotenstvím).
Závěry z diskuze
Shoda
- Vyšetření plodnosti standardně zahrnuje krevní testy, UTZ, sledování ovulace a spermiogram.
- Při špatném spermiogramu je doporučeno urologické vyšetření a suplementace či další vyšetření před přímým přechodem na IVF/ICSI.
- Zamrazení embryí a následný KET jsou běžnou možností po IVF/OPU.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují Profertil a doplňky za účinnou léčbu mužské neplodnosti, zatímco jiní preferují rychlé přesměrování na IVF/ICSI při výrazně špatném SPG.
- Některé ženy doporučují laparoskopii i preventivně pro kompletní vyšetření, zatímco jiní lékaři považují laparoskopii za předčasnou bez jasných nálezů.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná účinnost preparátů typu Profertil u pacientů s různými typy abnormalit SPG?
- Jaká je míra přežití a výsledná úspěšnost rozmrazených embryí (KET) v konkrétních klinikách?
- Kdy přesně přejít z konzervativní léčby (suplementy, IUI) na IVF/ICSI pro optimální šanci na úspěch?
Zmíněné značky a firmy
CAR, CRM, Gennet, Krajská nemocnice Zlín, Clearblue, Best-2, Calibrum (Calibrum babyplan), Palladium
Zmíněné produkty a metody
Regular kapky od MUDr. Jonáše, Profertil, Calibrum babyplan, Koenzym Q10, vitamin E, selen, zinek, kyselina listová, Clomhexal, Duphaston, Anopyrin, Prednison 5 mg, Crinone gel (Utrogestan), Utrogestan, Best-2 těhotenský test, Clearblue, měření bazální teploty (BT), test z děložního hrdla (stěr), spermiogram (SPG), ultrazvuk (UTZ), laparoskopie, hysteroskopie, IUI, IVF/ICSI, ET (transfer), OPU (odběr vajíček), KET (kryotransfer), TESE/MESA
Místa a osoby
Brno, Praha, Zlín, Nučice, Rudná, Zličín, Kladno, Úsov, Krajská nemocnice Zlín, MUDr. Jonáš, Libuška Vojtková
Musím říct že já na tuto dobu měla brzy dítě, ale vůbec mi to nevadí, vždy jsem chtěla mít rodinu. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím mít velkou kariéru. Jsem ráda že jsem Milouška měla tak brzo. Je to pro mě velký dar být matkou, jsem na to pyšná. Do školky jsem ho dávala nerada ve třech letech, ale dostala jsem příležitost dělat hl. účetní v jedné dceřinné společnosti od firmy v které jsem před mateřskou dělala. Nelituju toho-vlastně vůbec ničeho co mě v životě potkalo. 😀
Jani,musím uznat,že máš pravdu = člověk když zpětně probere všechno co ho v životě potkalo,tak musím uznat,že i když to nebylo třeba zrovna pěkné nebo fajn,tak mi to určitě něco dalo...A v tom případě to má smysl!!!!!!!! 🙂 😉
Vše co nás potkalo, dobrýho nebo zlýho má smysl, nemůžeš mít život jako peříčko. Myslím že si člověk musí projít tím zlým aby poznal že i trošička štěstíčka je hodně.
Já po tom co se stalo, vím že teď můžu otěhotnět i bez umělého oplodnění. Jen si počkat na tu správnou spermijku 😀
Jani,
dívala jsem se ve slovenské lékárně na netu na složení toho Profertilu - je tam mj.i Q10,L-Carnitin a takové antioxidanty...Nevím,co Tvůj manža bere,ale možná by stálo za to mu to přidat... 🙂 😉
Bere cem-m, vitamín E, selen, zinek, hořčík, vápník. Možná že byl ten Profertil lepší, nevíš kolik tam stojí? Já že jsem na českých stráknách a lékárnách nic podobnýho nenašla.
Jani,
jak jsem pochopila je to potravní doplněk ne přímo lék...Na slovenských stránkách stojí 100 tablet cca 3500,- až 3800,-SK...Spíš kdyby to někdo dovezl...Jen nevím,zda je to i bez předpisu...Dneska s přítelem koupíme v lékárně tu Q10 a asi L-carnitin...Kdyby se KET nepovedl a my museli do dalšího cyklu IVF,tak aby spermie byly připravené o něco líp...Jen doufám,že to nebude třeba 😉 Nekouříme,ani nepijeme...Tak snad to dobře dopadne... 😉 🙂
Tak to my máme nevýhodu-jsme oba kuřáci, tak musím vybírat opatrně vitamíny. Na slovensku nikoho neznám aby mi to přivezl. Ale možná na něco přijdu, určitě by to stálo zato. Zatím budu manžu dopovat vitamínama 😀
Jani,
takže to manžel nesmí takové ty betakaroteny a pod.,že?? No to je blbé...Vidíš - bývalý manžel byl kuřák a hodně pil a přesto jsem byla těhu 3x...to jsou ty životní paradoxy... 😉 🙂
No právě že nesmí betakaroten, ostatní b vitamíny může ale v malém množství. Není sice silný kuřák, ale špatný vliv na spermijky to má, nebudeme si nic nalhávat 😉 Ale na pivčo si zajde tak 1 do týdne, má moc práce tak to ani častěji nestíhí-jsem ráda 😀
Můj přítel na pivo nechodí,no občas v létě si dáme,ale jen jedno,víc jich prostě nevypijeme a po jídle doma si dáme 1 Birell a ještě napůl.Nějak nám to víc chutná...Jinak jezdí 2x týdně na policejní cvičák s naším rotvíkem...Má 1,5 roku,je u nás asi 2 měsíce...Jeho pán pil a neměl na něj čas...Takže je na něm práce jak na kostele...Je to takový puberťák... 🙂 😉
My máme rozmazlenýho boloňáčka, vychovala jsem ho na salku a piškotech, pak nejaké ta štěněcí kašičky a pěkně po třech hodinách krmit. Taky jsem na něm citově závislá. Dostali jsme ho pod stromeček ale měl smůlu a narodil se až na začátku prosince, tak ho vzali od maminky brzo a já byla náhradní mamča. 😀
Tak trošku, oni jsou oba mazlíci. Dost mi pomáhají uklidnit se v těžkých chvílích. Milouškovi teď zjistili pravděpodobnost astmatu atk to chtěli hodit na psa-mají smůlu, boloňáčci jsou psi pro alergiky. Nelínají a když se koupou jednou týdně tak se jim v kožíšku neusadí ani prach 😀
Jani,
oni bohužel můžou mít pravdu!?! Alergie na zvířata je totiž nejen o srsti,nebo prachu z ní,ale ona se zvířatům olupuje i kůže a to je ten pravý alergen plný roztočů...Možná to mysleli takhle... 😉
No uvidíme, až dobereme antibiotika tak máme jít na alergologii. Myslím si ale že je to něčím jiným. Máme dost vlhký byt a občas se tu udělá plíseň....myslím si že to tou plísní.
Nechám se překvapit 🙂 Každopádně už snad bude po věčným OČR a budu v klidu chodit do práce.
Čauec holky,já byla ne té gyndě.No prý mám krásnou reakci na ty hormony a ukázková vajíčka,navíc pravidelný cyklus.Doktorka se sama divila,že ještě nejsem těhotná a tuší problém u partnera.Napsala nám žádanku na spermiogram a ve středu za týden tam Víťánka odkázala.Jsem zvědavá jak to dopadne a trochu se bojím,výsledky budou až za 5 týdnů
_________________
Roni a kam Vás na to spermio poslala?? Nám totiž spermio řekli za hodinku... 😕
hele nás normálně poslala na Veterinární stanici,prý tam dělají nejlepší UTZ a hlavně nejpodrobnější,prý jinde tak kvalitně vypracovaný není,hlavně ne v CAR.Koukala jsem jako blázen..
...tak možné to je...Četla jsem na jiné diskusi stesky na Helios v Brně,že ti udělají "schválně" špatné spermio,aby měli kšeft z IVF...Když to pak zkusili třeba na Obilním trhu,tak to buď nebylo tak zlé,nebo to bylo úplně v pořádku...
Hele no ona mi vlastně říkala něco podobného,právě jsem myslela hned na to,aby si manžílek od Léni nechal udělat spermouše taky jinde,alespoň na porovnání.Jinak prý se právě v CARu tomu chlapovi nevěnují pořádně a pak je zbytečně ženou do IVF i když by byli schonpní mít dítě přirozeně.Pokud by nám SPG dopadl dobře,tak mne čeká ta laparka.Raději bych ale i tak byla,aby dopadl dobře,protože léčení spermatu by trvalo dost dlouho 😢 .
Roni,sperma se nijak výrazně léčit nedá...Maximálně nějaké vitamíny,protože to může být dáno i třeba geneticky a geny léčit neumíme...
Já holky zírám, to se opravdu m§že stát že ti nakecají úplně něco jiného, než pravdu? Jen aby měli kšeft, fůůůj to je hnus. Mě ho naštěstí dělá moje dr. a ta je pro přirozenou cestu oplodnění.
No to sice znám, ale proč by trápili lidi kvůli pár korunám. My na tom moc dobře finančně nejsme takže ona ta stimulace je pro nás dost drahá, tak pořád doufám že to vyjde normální cestou 😉
Jani,
my jsme platili za 1.cyklus stimulace + doplatek na léky + zamražení embryí 26.500,-Kč a vidíš je to v háji...taky to pro nás není málo,ale přítel mi nevyčetl ani slovo... 😉
Tak to je dobrá bomba, to bych neušetřila ani za rok ☹ No tak to to vzdávám už teď. Pokud to nepůjde normálně tak vůbec ☹

Šťastnou cestu a nezlom si nohu!!! 😀 Já měla (dnes už 16tiletého)PRCKA taky ve 20ti letech...Bylo to brzo,vůbec jsem si to neužila.Navíc mi ho neustále brali a někam odnášeli...Byl totiž prvník vnuk mužského pohlaví...V jeho deseti měsících jsem musela jít do práce,synek do jeslí,protože můj bývalý manžel nebyl a schopen a ochoten se starat...Zato teď si to užiju.Jen aby už to vyšlo... 😉