Snažíme se o druhý pokus. O první mimi jsem přišla
Holčiny, život jde dál a sním i naše snaženíčko. O mimi jsem přišla v 8tt (zamlklý potrat), přestalo bít srdíčko. Je to už 5měsíc, co mám po revizi a snažíme se nyní.
Mimčo si moc přejeme a snad se nám to povede 🙂
Stručné shrnutí
- Po zamlklém potratu a revizi gynekologové v diskusi doporučovali buď počkat 2–3 měsíce, nebo — v jiných případech — začít znovu snažit hned po první menstruaci podle doporučení lékaře a příčiny potratu.
- Mezi běžně zmiňovaná opatření ke zvýšení šance na otěhotnění patří užívání kyseliny listové (1× denně), měření bazální těploty, ovulační testy, spermiogram u partnera, vyšetření v CAR (imunologie) a případné intervence jako IUI nebo laparoskopie.
- V diskusi byly uvedeny konkrétní přípravky a metody používané při snažení: Gynex, calibrum babyplan, Provera, clomhexal, injekční podpora žlutého tělíska do 12. tt, akupunktura, čínská medicína a bylinkové čaje (kontryhel, čaj podle Mojžíšové).
Nejčastější otázky
Q: Kdy po revizi nebo kyretáži po potratu můžu znovu začít snažit o početí?
A: V diskusi gynekologové i pacientky uváděli různé postupy: někteří lékaři doporučují počkat 3 měsíce po kyretáži, jiní povolí snažit se hned po první menstruaci; rozhoduje příčina potratu a doporučení ošetřujícího lékaře.
Q: Jaké doplňky a léky se běžně doporučují při snaze o otěhotnění po potratu?
A: Diskutující užívaly kyselinu listovou (zmíněna 1× denně), dále byly uváděny přípravky Gynex, calibrum babyplan a hormonální přípravky jako Provera nebo clomhexal; některé ženy dostávaly injekce na podporu žlutého tělíska až do 12. týdne.
Q: Jak často mít pohlavní styk, aby se zvýšila šance na otěhotnění?
A: Názory se liší: v diskusi zaznělo doporučení „každý den“, „každé 2–3 dny“ i „každé 3 dny“; několik žen doporučovalo cílit styk na den ovulace podle ovulačních testů.
Q: Kdy vyhledat specializované centrum (CAR) nebo poradit se o asistované reprodukci?
A: Diskutující doporučovali obrátit se na CAR při opakovaných spontánních potratech nebo při podezření na imunologické příčiny; gynekologé také posílají páry do Pronatalu nebo GEST a doporučují vyšetření spermiogramu u partnera.
Q: Co dělat, když má partner podprůměrný spermiogram?
A: V diskusi uvedli, že po diagnostice „podprůměrného spermiogramu“ lékaři doporučují kontrolní spermiogram a v některých případech IUI jako další krok.
Q: Pomáhá akupunktura nebo čínská medicína při neplodnosti?
A: Některé ženy v diskuzi uváděly pozitivní osobní zkušenosti s akupunkturou a čínskou medicínou; tyto zmínky jsou osobní zkušenosti a v diskuzi nebyly podloženy vědeckými daty.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kyselina listová se běžně doporučuje užívat při snaze o otěhotnění.
- Opakované potraty obvykle vyžadují další vyšetření (spermiogram, imunologická vyšetření v CAR).
Sporné názory
- Frekvence pohlavního styku: někteří doporučují každodenní styk, jiní doporučují každé 2–3 dny nebo každé 3 dny.
- Kdy znovu začít snažit po revizi: někteří lékaři radí počkat 3 měsíce, jiní povolí pokus hned po první menstruaci.
- Spolehlivost měření bazální těploty: někteří účastníci považují BT za užitečnou, jiní ji považují za neprůkaznou a radí spoléhat na ovulační testy.
Otevřené otázky
- Jaká je optimální čekací doba po revizi v konkrétním případě s ohledem na rizika opakování potratu?
- Jaká je skutečná účinnost akupunktury a čínské medicíny u neplodnosti bez jasné organické příčiny?
Zmíněné značky a firmy
calibrum babyplan, Gynex, Provera, clomhexal, Pronatal, GEST, CAR, Femoš
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, calibrum babyplan, Gynex, Provera, clomhexal, ovulační testy, měření bazální teploty (BT), akupunktura, čínská medicína, kontryhel, čaj podle Mojžíšové, laparoskopie, kyretáž/revize, IUI, spermiogram, injekční podpora žlutého tělíska, gestageny
Místa a osoby
Chomutov, Jablonec, Lukáš, Claudinka, Mojžíšová
evit no my se vlastně snažit nepřestali 😅 ale teď je to druhá ms od posledního neúspěchu tak teď už opravdu můžem podle mýho mudra. Měla jsem oba potraty mezi 5-6 tt a odešlo to samo bez kyretáže. Takže trošku silnější ms. Kdybych nebyla šťoural a netestovala hned jak vynechala ms tak bych o tom druhém ani nevěděla. 😢
ja som potratila v 7 tyzdni a musela som ist aj na kyretaz a podla mojho mudr som mala cakat 3 mesiace, ale vydrzali sme len 2,5 mesiaca tie dva tyzdne ma uz nezabiju
evit asi tak 😉 mě jeden doky řekl tři cykly druhej dva cykly a třetí že můžeme hned. Je to individuální podle toho jaká byla příčina potratu a tak dále
Dobré ráno holčiny, tak koukám že tu mezi nás zavítali i nové, tak je tu vítám.
Uvidíte, že všem se nám to povede a budeme na Vánoce všichni už s mimiskama 😀
nemo tka to každopádně 🙂 nehcystáte se některá do CARu? Mě tam chce mudr poslat kvůli vyšetřením na imunologii manžela na kontrolní spermio tak nevim kam jestli do Pronatalu nebo do gestu nemám zdání 😖
musil-mě tam chce poslat dr už víc než rok,ted mi zase řekl,že na jaro, tak jsem zvědavá,jestli mě tam vůbec někdy pošle..... 😒
evikmi no já tam mám jít v březnu. Po další mrše jdu k dokymu tak se s nim domluvim asi na březen.
Protože se vlastně vůbec neví důvod proč jsem 2x za stejných okolností potratila. Můžu mít protilátky proti manželovým spermošům
musil-my jsme se o tom už taky párkrát tady bavily...my taky nevíme proč k tomu došlo.jedna dr ve špitále mi řekla, že děloha nebyla připravená na takovou zátěž,pak mi řekli,že hormony,......prostě neví a snaží se něco vymyslet,abych se jich furt neptala.tu laparku jsem si taky vvyžádala sama. jen doufám,že bud teda otěhotním už nebo že mě dr pošle do toho CARU a tam se mnou něco udělají....dr mi jen pořád opakuje,at šetříme a šetříme,že to nebude nic levného
evikmi já mám prokázaný PCO měla jsem jít v lednu na laparo ale po tom potratu to přešoupli na jaro. Mám potíže s cyklem pořád kolem 45-50 dní teĎ mi mudr napsal proveru koupila jsem si gynex a cyklus krásných 28 dní. Ale ovulka nikde. A manža byl v září na spermiu a má podprůměr a lenochy 😠
nazdarek,evitko presne tak ja myslela kazdy treti den.my tam poctive se snazily a povedlo se.ta divne pachut v ustech taky muze znamenat,ze uz jsi cekatelka.jdu do postele jsem nemocna,manzel se stara o nase miminko tak mam leharo. 😎
Ahoj holky, koukám, že se zase scházíme 😉 😖 No ale snad už se nám konečně zadaří 🙂
Jsem Tě poznala oranžádo 😀 My se fakt sejdem všude 😀 Se mnou ten druhej pokus holky tenhle měsíc zase nevypadá, ovu to, zdá se, stihla zrovna v těch čtyřech dnech, co jsem byla bez přítele. 😝
Musil i s tím gynexem??Jo, četla jsem zpět...no mohla to bý výjimka, prý se to stane, občas anovulák je normální
jany u mě je to běžný s tim pcočkem 😒 ale ten gynex je fajn sklidnila se mi pleť a hlavně ten cyklouš 28 dní.... o tom jsem si mohla dřív nechat jen zdát. Za měsíc mi mudr napíše clomhexal na podporu ovulky
musil-já jsem taky byla bez ovu a bez MS,ale po té laparce to ted přišlo přesně po28dnech bez hormonů!!!to se stal zázrak,ted jenom čekám,kdy bude(jestli bude ovulka) a PCO u mě taky ☹ ale dá se i s tím vším otěhotnět,určitě,musí 😠
nevím,jestli se mi neposunula i ovulka,protože dnes jsem poprvé měřila po MS a mám tam37,tak nevím
Jo tak to abych si taky objednala, bo Femoš to nějak nezkracuje, se mi zdá 😉 Ale PCO nemám, nebo o tom nevím, hihi. No a ovu podle teplot prý stejně nejni průkazná
jany-tou teplotou bych si nebyla až tak jistá.....dá se celkem jistě "prokázat" při zvýšené teplotě ovulaci,ovšem tu teplotu ovlivňují další faktory,jak třeba nachlazení,viroza,málo spánku,alkohol v předvečer měření,nějaký zánět,....pokud jsi ale zdravá,celkem se dá na to spolehnout
Já vím Evi, ale kamarádce Dr říkal, že BT je neprůkazná, ať hlídá ovu z papírků. No a jiná, která je teď v těhulkách srpen 2008, měla podle BT ovu, a Dr jí zjistili, že neměla, dali jí hormony a otěhu. Tak nevím...jo a taky se dost holkám ovu podle BT neshoduje s ovu na testech. Orientačně je ale BT dobrá, bych řekla
jo a holky taky jestli mate moznost si zajdete na akupunkturu,ta hodne pomaha.Ja jsem toho prikladem 4 roky mi rikaly,ze nemuzu mit deti.pak jsme se odstehovaly do zahranici a tady jsem si zasla k cinskemu dr [trpela jsem zanety ledvin a moc.mechyre] on mi uvolnoval kolem pupku az k deloze jehlickami to jsem tam zacala chodit v cervenci cely dva mesice pak jsem na zacatku rijna vysadila prasky a tyden pred vanocemi jsem zjistila,ze jsem tehotna 5 tt.to byla krasa,fakt to zkuste jestli mate moznost. 😉

ahoj taky se k vám vcucnu 😉 mám za sebou 2 spontánní potraty ale o tom už nechci moc mluvit spíš teď o tom novém snažení. Mám PCO nepravidelnou MS. Ale tehle měsíc poprvé asi pomocí provery a gynexu přišla mrcha přesně 28 DC 😀 to je úžasný tak snad to tak půjde dál a navodíme i tu ovulku 🙂 držím nám všem palce!!