Spolehlivost tehotenského testu?
mile nevesty, rada bych vas pozadala o radu
s pritelem se snazime o mimi neco pres rok, nyni jsem 5. den po vynechani menzes, tehotensky test pozitivni (delala jsem si jich vice), k dr. jsem objednana az na konec tydne, ale stale me boli bricho, jako predmenstruacni syndrom...muzu byt tehotna?..na kolik je spolehlivy teh. test?
stalo se nektere z vas, zde jste byla tehotna a presto vse nasvedcovalo tomu, ze "to dostanete"?
budu rada za kazdou radu, vim, ze musim pockat na vysetreni, ale nemuzu 🙂
pekny den.
Stručné shrnutí
- Domácí těhotenské testy detekují hCG v moči a opakované pozitivní výsledky jsou v diskuzi považovány za přibližně 95% indikaci těhotenství.
- Definitivní potvrzení se doporučuje krevním stanovením hCG nebo vaginálním ultrazvukem; v diskuzi je zmíněno, že laboratorní HCG z krve lze nechat udělat anonymně za 230 Kč.
- Domácí testy mohou být v raném stádiu falešně negativní, proto se v diskuzi doporučuje testovat týden až 14 dní po vynechané menstruaci, případně test zopakovat za 2–3 dny, a při podezření na mimoděložní těhotenství provést včas vaginální ultrazvuk.
Nejčastější otázky
Q: Jak spolehlivé jsou domácí těhotenské testy?
A: Testy reagují na hCG v moči; podle příspěvků jsou opakovaně pozitivní testy považovány za velmi pravděpodobné těhotenství (uváděno ~95 %), ale v raném období mohou dávat falešně negativní výsledky nebo velmi slabé čárky.
Q: Kdy nejdříve má smysl dělat těhotenský test?
A: V diskuzi doporučují počkat alespoň do prvního dne vynechané menstruace nebo ideálně 7–14 dní po vynechání; při nejistotě se doporučuje test zopakovat za 2–3 dny, protože hladina hCG rychle roste.
Q: Co je spolehlivější než test z moči pro potvrzení těhotenství?
A: Laboratorní odběr krve na hCG (v diskuzi zmíněn i anonymní odběr za 230 Kč) a vaginální ultrazvuk; vaginálním ultrazvukem lze v diskuzi zaznamenat gestační váček okolo 4.–5. týdne a srdeční akci plodu kolem 7.–10. týdne.
Q: Může být pozitivní těhotenský test i při mimoděložním těhotenství?
A: Ano; diskuze upozorňuje, že pozitivní test nezaručuje intrauterinní těhotenství a při podezření na mimoděložní těhotenství lékař většinou provede včas kontrolu vaginálním ultrazvukem.
Q: Jak funguje měření bazální teploty a jaké jsou pravidla?
A: Bazální teplotu se měří ihned po probuzení na stejném místě (ústně, vaginálně nebo rektálně), pravidelně ve stejnou dobu; v diskuzi jsou uvedené orientační hodnoty: v první fázi cyklu pod ~36,8 °C, po ovulaci nad ~36,8 °C a „pravidlo 6 před 3“ (6 nízkých teplot před 3 vysokými) jako pomůcka k rozpoznání ovulace.
Q: Které značky testů a jaké ceny byly v diskuzi zmíněny?
A: Uvedeny byly Best 2 (cca 25 Kč za balení 2 ks), Mamatest od GS (cca 30 Kč za 1 ks), Axiom plus, Rapipreg, Clearblue a Seratec (u Seratec byla uvedena kritika); diskutující uvádějí, že levné testy často fungují přibližně stejně jako dražší.
Q: Kdy by mě měl lékař vyšetřit při pozitivním testu nebo bolestech břicha?
A: V diskuzi je běžné, že praktická praxe je různá, ale mnoho lékařů objednává první kontrolu cca 14 dní po vynechání menstruace; při bolestech nebo podezření na mimoděložní těhotenství lékař většinou zajišťuje kontrolu dříve a provede vaginální ultrazvuk.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pozitivní čárky na více domácích testech se považují za silný indikátor přítomnosti hCG a tedy pravděpodobného těhotenství.
- Domácí testy jsou méně spolehlivé v velmi raném stádiu a mohou vykazovat falešně negativní výsledky.
- Pro definitivní potvrzení těhotenství se doporučuje krevní stanovení hCG a vaginální ultrazvuk.
Sporné názory
- Některé příspěvky trvají na tom, že výsledek testu je platný pouze pokud se druhá čárka objeví do uvedeného časového limitu; jiné příspěvky uvádějí, že i pozdější slabá čárka (po 10–20 minutách) pak byla následně potvrzena lékařem.
- Názory se liší v doporučení, kdy jít k lékaři: část diskutujících poradila počkat ~14 dní po vynechání, jiní uváděli, že lékař může potvrdit nidaci nebo vyloučit mimoděložní těhotenství i dříve vaginálním ultrazvukem.
Otevřené otázky
- Jak častý je jev trvale mírně zvýšené hladiny hCG, který dává slabé čárky i při absenci vyvíjejícího se těhotenství?
- Jak konzistentně ukazují různě citlivé značky testů pozitivní výsledek v 4.–7. dni po očekávané menstruaci?
- Jak brzy a s jakou spolehlivostí zobrazí vaginální ultrazvuk gestační váček a srdeční akci v praxi různých gynekologických ordinací?
Zmíněné značky a firmy
Best 2, Mamatest (GS), Seratec, Axiom plus, Rapipreg, Clearblue, FertilityFriend, Rodina.cz, emimino.cz, laboratoř (anonymní HCG odběr), Podolí
Zmíněné produkty a metody
domácí těhotenské testy (Best 2, Mamatest, Axiom plus, Rapipreg, Clearblue, Seratec), stanovení hCG z krve, vaginální ultrazvuk, měření bazální teploty (BT, teplotní metoda, „6 před 3“), amniocentéza, triple test, estrofem, indukce porodu (vyvolávačka), hořčík jako symptomatická léčba křečí, lízátka proti těhotenským nevolnostem, FertilityFriend (online nástroj)
Místa a osoby
Holandsko, ČR, Podolí, Egypt
Já jsem si dělala Best 2 jednou,a vyšla tam slabounká růžová čárka,alei ta by měla být platná.Tak mi bylo hrozně,protože v žádném případě jsem si nemohla dovolit mít dítě.Naštěstí jsem těhotná nebyla.AAAaaaale slůyšela jsem pak,že Best2 to dělá často.
Yvett, nechci strašit, ale udělej si ještě pár testů. Mně v listopadu mrcha nedorazila, tak jsem testla a byly tam //. Testovala jsem ještě dvakrát, ale čárka pořád slabounká. Pak se dostavila mrcha, tak jsem vyrazila k doktorovi a on mi řekl, že těhu nejsem, že to je mrcha, ale ať po ní přijdu na kontrolu. A ještě se blbě usmíval, když jsem mu říkala, že testy byly pozitivní. Tak jsem si další den ráno udělala znovu test a tlustice. Tak to jsem nechápala. Měřila jsem i BT a ta byla jeden den nahoře a druhý dole a pak zase nahoře. No vůbec se mi to nelíbilo. Mrchu mívám slabou a krátkou a když jsem silně krvácela už 4 den, začala jsem být nervózní a ještě k tomu na testu tlustice. No a večer mně začalo bolet břicho. Nic moc, jen v kuse a bylo to nepříjemné. Jak už jsem z toho všeho byla na nervy, tak jsme vyrazili do špitálu. Tam jsem doktorovi všechno řekla, tenhle se blbě neusmíval, něchal mi udělat testy na HCg a za hodinu mi řekl, že HCG je vyšší, ale ne tak jak by mělo, na ultrazvuku nic nevidí, že to bude mimoděložní a už jsem tam ležela. Dělali mi testy na HCG, břicho už nebolelo, ale HCG jednou kleslo, pak zase stouplo a když pak zase kleslo, tak mně poslali v pátek domů, s tím, že to odešlo samo, ale vzali mi krev a měla jsem si ještě v pondělí zavolat na výsledky. A v pondělí mi řekli, že v úterý mám nastoupit do nemocnise a půjdu na laparku, protože je někde mimoděložní. No jo, bylo. A můj gynekolog mně měl za pitomce a mamatestu nevěřil. Já už mu věřím. Vždycky ukázal pravdu. Když jsem poprvé potratila v srpnu a testla ten den co jsem začala krvácet, čárka byla výrazně slabší než před tím. V prosinci zase pořád ukazoval tehu, i když doktor tvrdil něco jíného. Takže já už kupuju jen Mamatest.
Ahojte baby, moze test na piaty den meskania ukazat negat. a napriek tomu mozem byt
tehu? 😕 Lebo mne MS meska uz 8 dni, na piaty som si robila test a bol negat. ☹
Obcas mavam cez den pocity ze "uz" pride a stale nic...tak neviem co robit ci mysliet si 😖
fyalynka ano môže sa to stať ale je to skôr výnimočné
skôr sa ti len posunula ovulka
ja som teraz 1x merala
mavala som ms ako hodinky každych 28 dni
keby som nemerala aj ja by som testovala lebo mala som dostať v nedelu
ale kedže som merala viem že ovu bola o tyžden neskôr 😉
Ahojte, dakujem za odpovede.
Lehna, moja M trvala 3 dni normalne a potom este 2 dni spinenie.
Takze uplne normalne.ked mam pravdu povedat, na tehotnu sa vobec necitim, tak ani nemam nejako chut vyhadzovat dalsie peniaze za test.
Pockam si asi do dalsej M a uvidim, teda ak ju dostanem lebo som mala ukazkovy ovu hlien ako uz davno a prave vtedy sme sa aj snazilkovali 😉
Yvett - takže normáílní průběh. Tak zkus počkat na další MS a uvidíš co bude nebo nebude. Kdy má přijít??
ahoj holky,já jsem tady minule psala.Ale teď jsem moměntálně menzes nedostala,už ho nemám 4 dny,lae těhot.test ne ne naskočit!!Pořád je negatiivní,jestli si ho dělám ráno nebo přes den,dle výpočtů bych měla být v 5 týdnu,ale nic.Po zmáčknutí bradavek mi teče mlezivo,a bolí mě v podbřišku,takže kdoví třeba to ještě dostanu.K lékaři raději nejdu,mám strach z toho že by mi řekl že to těhot.není,minulý rok jsem totiž o dítě přišla.
takže dnes ráno mne probudily takové křeče v podbříšku,jsem myslela že se zblázním,no bohužel jsem to dostala,ale zajímavé je že mi stále teče to MLEZIVO.Každopádně nakonec budu muset jít k tomu lékaři ať mne prohlídne,protože to co se v mém těle děje v poslední době,to není možné.
Ahoj Lehna, no nic ine mi neostava len pockat ci M pride, ci nepride.Mam dostat az 3.8., ale to si este pockam min.7 dni lebo tak mi meskava.
Ale mozno tento mesiac ani mc nebude, kedze som mala ovulku pred tyzdnom.
Vcera som mala silny tlak na podbrusku a dnes pichnutie v lavom vajecniku a ten tlak citim stale, tak mierne.Tak uvidim, co to je, ci mimco alebo to zase robi ten duphaston. 😖
Welc, a uz mas nejake deti? Mne sa este nestalo, ze by mi nieco vytekalo z prs... to sa normalne stava? 😨
Yvett ahoj,
víš přesně,že jsi měla ovulku před týdnem? Ono teďka jak tě tak popichává, může být ovulka. A pokud bereš dduphaston, tak to může být i tím☹.
Mi se taky nestává, že by mi vytékalo mlezivo.
Jo jinak holky velmi zajímavá je diskuse - Negativní test a peřsto těhu. Pokud už jste nečetly 😉
yvett 78,ano mám jedno,ale Verči je 4a půl roku,ano je to zajímavé,ale je to tak.A nikdo si neví rady,myslela jsem že mi některá řeknete že to může být těhu,a tak nic,stejně menzes mám zase nějakou slabou.
Ahoj holky. Všem, co se povedlo otěhotnět gratuluji. My se snažíme už rok, po vysazení HA jsem měla celý rok slabou menstruaci, 1den nebo 1,5dne. 3 x měsíčně navštěvuji gynekologa, takže jsem pod dohledem a není prý žádný důvod neotěhotnět. Dnes jsem 44.den cyklu, ve 35.dni test negativní a dnes taky. Nemáte některá podobnou zkušenost? Nevíte čím to může být? Bývá mi nevolno, bolí mě často hlava, a břicho. Jinak nic. K doktorovi jdu 13.8., ale bude tam zástup, můj má dovču. Děkuji za radu.
Ahoj, tak já jsem další zoufalec...Udělala jsem si v průběhu týdně 4 testy mamatest,všechny pozitivní.Sice slabě,ale pěkně viditelně.No a před dvěma dny jsem začala špinit.Doktorka mi řekla když mě prohlížela že děloha je tam jak má být(jako u netěhotných) a sliznice je narostlá jako kdybych měla začít právě menstruovat..A že testy můžou být falešný..Všechny??Čemu pak má člověk věřit ☹
kukuca ahoj a nevzala ti dr. krvicku? 😕 neviem, ak 4 testy ukazu ciarocku a este k tomu mamatesty, tak by to malo byt tehu, mozno je este velmi skoro...skus este otestovat, ciarocka by mala byt silnejsia, ak hcg stupa a potom uvidis 😉 drzim palce, nech to je to , po co tuzi tvoje srdiecko 😵
Děkuju, no ona mi řekla že to může být i čerstvý tehotentsví..Ale jak pak můžu mít v těle všechno připravený na MS,dle ní?
predsa tehotenstvom predsa rastie sliznica maternice, nie? 😕 nic Ti neostava iba cakat a potom uz si budes ista 😉
jj, asi budu jen čekat.Vidíš a to nejsi sama kdo mi to říká že sliznice je narostlá i v těhu.Ona ta doktorka byla celkem neochotná.Těším se ke svýmu(měl operační den) ten mi snad všechno krásně vysvětlí..
ahoj holky, nám se taky objevili 2 čárky, ale moc jsme tmu nevěřili (byl to náš první pokus o miminko) a tak jsme vyzkoušeli celkem 5 testů od 3 různých značek a když vyšly pozitivní, tak jsme tomu teprve začali věřit tak na 95 % a dneska nám doktorka potvrdila 100% 🙂
baby, ktora ste s tym mala skusenost - ja som si pred asi tyzdnom a pol urobila tehu test a mala som ho pozitivny - a bola som teda aj presvedcena ze je to pravda - ciarka bola velmi silna bez pochyby to bolo ono aj ine naznaky uz naznacovali ze som tehu, v piatok som zacala spinit a tak som si spravila este jeden testik aj ten este vysiel dost pozitivny, v sobotu nadranom som uz zacala krvacat a vlastne moje "tehotenstvo" sa tymto skoncilo. na kontrolu ku dr som objednana az v pondelok - myslite si ze ona mi moze potvrdit ci som naozaj potratila alebo ze by sa mylili obidva testiky ? 😢
prasiatko-urcite ti vezme krev na HCG a z toho by to mela poznat....ale myslim si,ze je to jasny zamlkly tehotenstvi ☹
poletucha - bude to este mozne zistit - lebo uz som aj dospinila - vypada to ze sa to vycistilo bez problemov len ja neviem do kedy su tam zvysene hodnoty HCG
inak tiez si myslim ze uz sme mali zarobenu dalsiu fazulku ale nejako sa neujala 😢 no co uz mozme sa snazit znovu
Cau holky, mám 3 dny po vynechání a stále doufáme ... jsem utahaná a dost mě bolí břicho, takové řezání v podbřišku, myslíte, že je to normální? Mám trochu strach, aby to nebyl nějaký průšvih, miminko si moc přejeme a nechceme doufat marně. Jde o to, že příští týden jedu jako průvodce do zahraničí a lehce vyšiluju ☹
ještě jsem zapomněla ... nevydržela jsem a udelěla jsem si test, který je negativní ☹ úplně jsem tam tu čárku malovala pohledem 😒
Jo, tak ten jsem si dneska dělala taky a taky je negativní. U mě bylo asi brzo, ale nevydržela jsem, na testu psali, že je citlivej už od 5 dnů po oplodnění......... a nic ☹ ☹ ☹

yvett a jak dlouho M trvala,??