Utrogestan. Může zablokovat ovulaci?

petulak1988
1. bře 2011

Zdravím,snažím se již 9.měsíc o otěhotnění a stále nic..Beru utrogestan na srovnani cyklu a dočetla jsem se že muže zablokovat ovulaci..beru ho od 17.dne od zacatku menstruacea presne nevim kdy mam plodne dny..Muzu poprosit o vas nazor?Moc dekuji moc si s pritelem miminko prejeme

len
2. bře 2011

Záleží na tom, proč ho bereš. Pokud máš nepravidelnou MS, Utr. ji zcela jistě zpravidelní, ovšem pravidelná MS nemá s otěhotněním nic moc společného. Důležitá je ovulace a na tu Utr. prokazatelně žádný POZITIVNÍ vliv nemá. Utr. ovlivňuje pouze druhou fázi cyklu (po ovulaci), podporuje ji dodáváním progesteronu, který tělo v téhle fázi samo tvoří. Podání před ovulací proto nemá žádný smysl (před ovulací prostě ve větší míře nemá v těle co dělat) a ano, skutečně dost lékařů zastává názor, že je dokonce na škodu - může blokovat ovulaci a negativně ovlivňovat vývoj sliznice.

Důležité je, jak míváš dlouhé cykly, pokud +- 28 dní, 17.DC jsi nejspíš po ovulaci a Utr. podpoří žluté tělísko a vše je OK. Pokud máš ale cykly třeba 33 či delší, ovulace, pokud nastává, bývá s největší pravděpodobností právě až po tom 17. dnu, a pak je braní Utr. spíše kontraproduktivní (byť navenek může cykly nádherně zpravidelnit).

Při hodně dlouhých či nepravidelných cyklech je lepší podpořit PRVNÍ fázi cyklu, například Clostilbegytem či Tamoxifenem. Ty podpoří růst folikulu, dojde k ovulaci ve správný čas a cyklus se pak přirozeně srovná.

Pokud netušíš, kdy ovulaci máš, doporučuji buď ovulační testy (mají tu i samostatnou diskuzi) nebo mnohem levnější, ale technicky náročnější symptotermální metodu: http://merenibt.xf.cz/index2.html. Po devíti měsících bych se ani nebála lékaře požádat o spermiogram partnera a později hormonální profil a kontrolu růstu folikulů ultrazvukem.