V kolika letech jste měly první miminko?
ahojky, možná tu už nějaká diskuse na toto téma je z dřívějška, nicméně jsem je opravdu neprocházela všechny.
Beru antikoncepci už skoro 8 let. Nejenže to pořád zdražují a zdražují (stavíme domek a každá kačka se hodí), žádné problémy jsem s ní neměla, vyzkoušela jsem dvě různé a vše ok, každopádně mám teď ant na 3 měsíce a říkala jsem si, že bych ji už konečně po těch letech vysadila. Nevím, zda jsem ale připravená na miminko, kdyby náhodou přišlo.. v září mi bude 24.. Někdy si říkám, že ho chci, pak zase že je brzy, třeba to nebude hned po těch letech braní ant.
V kolika letech jste měli první miminko? jak jste to zvládali? jaká byla podpora partnerů? Měli jste taky takový strach?? 🙂 děkuji za komenty 🙂
Stručné shrnutí
- V diskuzi ženy uváděly první dítě ve věku přibližně od 17 do 41 let; nejčastější rozmezí bylo kolem 23–30 let.
- Mnoho žen vysadilo hormonální antikoncepci po 3–9 letech užívání a některé otěhotněly napoprvé nebo během 1–3 měsíců, zatímco jiné čekaly měsíce až roky nebo podstoupily hormonální léčbu při syndromu polycystických ovarií.
- Konsenzus v diskuzi byl, že „člověk není nikdy 100 % připraven“, a praktické kroky zmiňované účastnicemi zahrnovaly vysazení HA, dočasné nehormonální krytí (kondom, přerušovaná soulož) a využití státní podpory (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě).
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho po vysazení hormonální antikoncepce čekat, než se to pokusím nechat volně proběhnout?
A: Některé ženy v diskuzi doporučují vysadit HA a alespoň půl roku se chránit nehormonálně, aby se „tělo pročistilo“, a uváděly, že otěhotnění se poté objevilo napoprvé i během 1–3 měsíců.
Q: Jaké nehormonální způsoby ochrany ženy v praxi používají po vysazení pilulek?
A: V diskuzi byly konkrétně zmíněny kondom a přerušovaná soulož jako nehormonální metody ochrany.
Q: Jak rychle může otěhotnění nastat po vysazení antikoncepce podle zkušeností v diskuzi?
A: V příspěvcích se objevily případy otěhotnění napoprvé okamžitě, u několika žen během 1 měsíce (např. „otěhotněla cca měsíc po svatbě“), u jiných po 2–3 měsících i až po několika letech.
Q: Co dělat, když se po roce snažení nepodaří otěhotnět?
A: V diskuzi ženy uváděly vyšetření u lékaře, hormonální léčbu a další diagnostiku; jedna zmínka uváděla „pokud se za rok nepodaří, tak další kolo vyšetření“ a další příspěvky zmiňovaly diagnostiku syndromu polycystických ovarií a operační zákroky.
Q: Ovlivňuje věk šanci na snadné otěhotnění podle příspěvků?
A: Několik komentářů uvádělo jako „ideální“ věk kolem 25 let, ale diskuze obsahovala i početné příklady těhotenství ve 20., 30. i ve 40. letech, takže zkušenosti se liší.
Q: Jak moc záleží na podpoře partnera při rozhodnutí o dítěti?
A: V mnoha příspěvcích byla označena podpora partnera za klíčovou; několik žen popsalo, že partner „měl děti rád a hodně pomáhal“, což značně usnadnilo péči o dítě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Člověk podle příspěvků nikdy nebude stoprocentně připravený na dítě; rozhodnutí často přijde dříve, než bývá „optimální“ plán.
- Podpora partnera a rodiny je v zkušenostech diskutujících rozhodující pro zvládnutí rodičovství.
- Po vysazení hormonální antikoncepce se v praxi stává, že některé ženy otěhotní velmi rychle, zatímco jiné potřebují čas nebo lékařskou pomoc.
Sporné názory
- Některé účastnice považují za „ideální věk“ cca 25 let, zatímco jiné preferují odklad do 30. a více let z důvodů kariéry nebo finanční stability.
- Některé ženy doporučují vysazení HA a čekání, jiné varují před očekáváním rychlého otěhotnění a zdůrazňují možnost nutnosti vyšetření a léčby.
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně trvá „pročištění“ po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce u konkrétní ženy?
- Kdy je vhodné začít vyšetřování plodnosti, pokud se nedaří otěhotnět (po 6 měsících nebo po roce)?
- Jak velký vliv má na individuální šanci věk vs. zdravotní faktory jako syndrom polycystických ovarií?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
hormonální antikoncepce, HA, kondom, přerušovaná soulož, vysazení antikoncepce, nehormonální ochrana, těhotenský test, antibiotika, hormonální léčba, syndrom polycystických ovarií, revize, operace
Místa a osoby
žádné
Já jsem poprvé otěhotněla v 21, dcera se tedy narodila když už mi bylo 22 🙂. Teď je jí 20 měsíců a čekáme druhé 🙂
Ja otehotnela ve 20 a prvni dcerka se na rodila kdyz me bylo cerstvych 21! Bylo to prekvapeni a neplanovany, clovek byl mladej a rikal si, ze se mu to asi nemuze stat ... 😀 ale stalo....od prvni chvile kdyz me to doktorka potvrdila, jsem vedela, ze to dite chci ! Okolo me to rozmlouvali, ze jsem mlada, dodelala jsem skolu, nasla si praci....ale ja presto byla rozhodnuta ze ho chci at to stoji co to stoji ! A nikdy jsem toho nelitovala a nelituji ! /i kdyz jsme se s otcem dcery brzo rozesli, ja si "sve" dite uzivim sama! / Byla jsem samo ze vseho vykulena ze nebudu vedet co a jak ale ono to proste prijde samo....a prirozene ! A dcerkou kdyz povyrostla, tak jsme hodne vyletily, uzivali si kazdy rok dovcu u more procestovaly skoro cely svet ! Proste super ! Dlouho jsem taky hledala toho praveho a chtela do 25-26let/coz nevyslo/ mit druhe dite ale uz jsem si myslela, ze ho ani nenajdu ale porad jsem si rikala ze na kazdeho nekde nekdo ceka a ejhle....nasla jsem toho praveho ...sice az ve svych 34 ..ale jsem opravdu stastna ! Kratce po svatbe se nam narodila dcerka a ted cekame nase spolecne druhatko a me tretatko 😀 a az se to narodi tak me bude 37 😀 Starsi dcera je proste kamoska a super si rozumime ...ted o to vic si to materstvi oboje uzivam...jak uz tady bylo psano, clovek porad hleda pro a proti ....a nikdy si neni jisty ....ten cas proste prijde ..at uz brzo nebo pozdeji ... drzim palecky at to vse vyjde a rozhodovani je snadne ....
Na tom, že je správný čas na založení rodiny jsme se s manželem shodli a dohodli. První dítě se nám narodilo, když mi bylo 28 a druhé ve 31 letech.
U nás to byla dohoda obou, že nechceme být staří rodiče, takže 100% přesvědčení o tom, že chceme dítě to nebylo 🙂 Malá se narodila, když mi bylo 28, zvládli jsme to myslím skvěle a zvládáme to dál, všichni tři 🙂 Pokud by tehdy přišlo miminko dřív, asi by to bylo třeba nečekané, ale určitě bychom to dali stejně dobře 🙂 Ten prcek ti tak nějak nedovolí to nezvládat 😉 A cítit se vyloženě na miminko, podle mě nebudeš nikdy. Nikdy nebudeš 100% připravená a vždy se budeš bát, ale o tom to taky je 🙂
v 34 letech první dítě (druhé když se podaří bude v 38-39☹) a 100% souhlas se sarkabou, že úplně připravený na to člověk není nikdy. Dokud to nezažiješ nevíš o čem to je🙂. Hodně tady záleží na pomoci a pochopení partnera podle mě. Kdybych mohla vrátit čas budu mít určitě první před 30, ale nebylo s kým, bylo spoustu jiných problémů... Dohodli jsme se s manželem po svatbě společně, že už chceme, protože nebylo na co čekat, jemu bylo 38.
Já těhotná byla už dvakrát a nevyšlo to ( asi špatná doba) a teď po třetí a termín mám v říjnu a je mi 23🙂 viděla jsem kolem sebe spooustu kamarádek co to pořád odkládaly a ve 30zjistily že to nebude tak snadný..takže za mě určitě spíš dřív než později 🙂 (alespoň to první)
První mimčo se mi narodilo ve 30 letech (a asi půl), vždy jsem si to malovala o ty 2-3 roky dříve, ale nebyl tatínek. Když jsem začínala se svým manželem, mně bylo 27 a jemu 22, v té době jsem už v hlavě měla, že určo budu mimi chtít v nejbližší době, zatímco on by na to mohl ještě teoreticky mít čas o pár let déle, takže hned v počátku jsem ho upozornila, jestli si ten rozdíl uvědomuje i to, že to mimčo budu chtít a naštěstí byl taky pro, takže po 10 měsících žádost o ruku, za další půl rok svatba a asi tři měsíce po svatbě jsme se rozhodli, že tedy vysadim antiko - po cca 10 letech. Otěhotněla jsem asi 4. měsíc od vysazení, ale napoprvé to bohužel nevyšlo, podruhé jsem otěhotněla po dalších 4 měsících od revize a malý se tedy narodil v mých 30, manželovi bylo za 5 dní 25. Teď čekáme druhé - mně 33, jemu 27 🙂
Zdravím, já jsme měla 1 dítě v 17-ti letech a druhé v 19-ti, nyní jse akorát čas pořídit si třetího prcínka 🙂
Ahoj,mě bude letos 27 let a snažíme se o první miminko,myslím že je to tak akorát věk i když všude píšou že ideální je to 25 let je nejlepší že je to bez zdravotních problémů během těhotenství a tak dále i porod že je snažší v brzkém věku. Tak snad se brzy zadaří a bude průběh těhotenství v pořádku.
27llet....a je to tak nějak pro mě akorát.... 🙂 mi přijde... 😉 myslím si, že je dobre mí první mimčo do 30...max 33let....ale určitě záleží na životním stylu atd.....jsou maminky, ktere ve 35 mají lepší podmínky i životní styl, stravování atd než ve 25letech jiná žena....
pokud se vše povede, tak první bude v mých 39 ;) a druhé bude až po čtyřicítce. Elixír mládí si musím nějak zajistit :D
Prvni ve 23 letech, druhe ve 26 letech a treti by se mi melo narodit ve 29 letech 🙂
Antikoncepci jsem brala cca 5 a pul let 🙂 s manželem jsme se rozhodli, že bychom chtěli miminko tak jsem vysadila ( abych se pročistila, chránili jsme se kondomem no a občas i bez 🙂 ) Jinak brali jsme se po 5 a pul letech chození a 3,5 letech spolubydlení ( máme koupený byt, auto, jsme zajištěni, manžel má dobrou práci) 🙂
Otěhotněla jsem cca měsíc po svatbě 🙂 My jsme to nijak nehrotili ( žadne špiclovani zda příjde MS nebo jestli mam či nemam ovulaci :D prostě jsem tomu nechali volný průběh, žádný stres). Otěhotněla jsem v 24 a rodit budu v 25 ( manželovi bude 30 jak se nám narodí PRVNÍ prcek). 🙂 Moc se těšíme
@tarra27 nemáme, jsme první 🙂 teď jsou jim 2 měsíce. Je to dvakrát taková radost 😀 akorát občas nastane situace (třeba dnes) kdy pláčou oba naráz a člověk pak neví, kterého dřív chovat a tišit.. Naštěstí to není tak často, snad se to nezmění.

první Sebastian se mi narodil mesic po dvacetinach ,ted 23 r . cekam druhe 🙂