Zbývá jenom doufat v zázrak. Adopci ne
Zakládám toto téma, jelikož jsem v diskuzích podobné nenašla. Pro všechny doufalky, kterým nepomohlo umělé oplodnění, další si už nemůžou, nebo nechtějí dovolit a o adopci nemají zájem. Pro všechny, které už doufají jen v zázrak a stále věří, že je naděje
Stručné shrnutí
- V Česku pojišťovna standardně hradí tři pokusy IVF včetně odběru vajíček a transferu, ale pacientka si často doplácí léky, anestézii a nehrazené úkony (v diskuzi odhad doplatku přibližně +/− 22 000 Kč za pokus).
- IUI (inseminace) se v praxi provádí v centrech jako Gennet, obvykle na operačním sále s krátkým odpočinkem po zákroku, před IUI se často podává injekce pregnylu a procedura trvá řádově deset minut.
- Pacientky zmiňovaly široké spektrum komplementárních přístupů při neplodnosti: návštěvy léčitelů (např. pan Hakl, Pátky u Poděbrad), alternativní medicínu a produkty Energy, doplňky jako Fertiman pro muže, selen, zinek a koenzym Q10, a doporučovaly testy těhotenství s různou citlivostí (Mamatest citlivost 10 vs. testy citlivost 25).
Nejčastější otázky
Q: Kolik pokusů IVF hradí pojišťovna a co si pacient platí sama?
A: V diskuzi uváděly ženy, že pojišťovna hradí tři pokusy IVF včetně odběru vajíček a transferu; pojišťovna uhradila zhruba 35 000 Kč na pokus a pacientka doplácela přibližně 22 000 Kč na léky, injekce, narkózu a úkony nehrazené pojišťovnou.
Q: Jak probíhá IUI a co zahrnuje příprava?
A: V praxi (příklad Gennet) se IUI provádí na operačním sále, doporučuje se obléct košilku a pantofle, pacientka leží po zákroku obvykle zhruba hodinu; před IUI se často aplikuje intramuskulární injekce pregnylu a zákrok zahrnuje zavedení spermatu kanylou, trvá asi deset minut.
Q: Kolik stojí kompletní léčba IVF v reálných podmínkách?
A: Ženy v diskuzi uváděly celkové náklady kolem 80 000 Kč za cyklus, když se započítají doplatky za léky, narkózu a úkony, které pojišťovna nepokrývá.
Q: Co je biochemické těhotenství a jak se diagnostikuje?
A: Biochemické těhotenství nastává, když se embryo krátce uchytí, začne se produkovat HCG, ale vývoj se zastaví; laboratorně je to detekovatelné jako pozitivní HCG na testu nebo krevním odběru, následně HCG klesá a těhotenství nekončí klinickým těhotenstvím.
Q: Jaké domácí testy těhotenství jsou doporučované pro rané zjištění po IUI/IVF?
A: V diskuzi doporučovaly ženy testovat zhruba po 3 týdnech a upřednostňovaly Mamatest s citlivostí 10; testy s citlivostí 25 se používaly i dříve, ale mohou dát falešně negativní výsledek v raných fázích.
Q: Pomůže návštěva léčitele či alternativní terapie u neplodnosti?
A: Některé ženy uváděly osobní pozitivní zkušenosti s léčitelem (konkrétně pan Hakl, Pátky u Poděbrad) a pozorovaly subjektivní změny potvrzené lékařským UTZ; tato terapeutická tvrzení jsou však anekdotické a neodpovídají standardní lékařské důkazové bázi.
Závěry z diskuze
Shoda
- Infertilita je emocionálně i finančně náročná a léčba často vyžaduje opakované návštěvy kliniky, léky a postupy s významnými doplatky.
- Pojišťovna v diskuzi hradí tři pokusy IVF (odběr vajíček a transfer), ale pacientky si doplácí léky, anestézii a úkony mimo rámec pojištění.
- Ženy v diskuzi zmiňovaly využití alternativních přístupů (léčitelé, kineziologie, Energy produkty) jako doplněk k oficiální péči.
Sporné názory
- Některé ženy považují návštěvu léčitele za účinnou a uváděly potvrzení změn i lékařským UTZ, zatímco jiní tvrdí, že takové terapie postrádají lékařské důkazy.
- Některé ženy preferují přijmout život bez dítěte a odmítají adopci nebo dárcovství, jiné považují adopci nebo dárcovství za rozumné řešení; obě možnosti byly prezentovány jako legitimní volby.
Otevřené otázky
- Proč u některých žen zůstávají všechny standardní vyšetření normální a přesto se nedaří otěhotnět?
- Jak optimálně plánovat načasování a typ další intervence (IUI vs. IVF vs. pauza) s ohledem na věk, finance a psychiku?
- Jaké metody prevence nebo léčby endometriózy nejúčinněji zvyšují šanci na úspěšné těhotenství u žen s pravidelnou ovulací?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, CAR, Energy, Fertiman, Mamatest, Hakl (léčitel), Modrykonik, Regenerace, Pátky u Poděbrad
Zmíněné produkty a metody
IVF, IUI, pregnyl (injekce), Utrogestan / "Utroš", Fertiman, gel na podporu početí, selen, zinek, koenzym Q10, Mamatest (citlivost 10 a 25), biochemické těhotenství, laparoskopie, inseminace, dárcovství spermatu/vajíček, adopce, Energy produkty, kineziologie, Dornova metoda, Breussova masáž, spirulina, kyselina listová
Místa a osoby
Praha, České Budějovice (CB), Poděbrady, Gennet, Hakl, Dr. Madara
@zelvik Jojo, napiš mi jen jméno, příjmení a telefonní číslo. Já to zkusím v pondělí změnit ze sebe na tebe. Kdyby to nechtěli akceptovat s tím, že musíš zavolat sama, tak ti pošlu sms, abys jim to telefonicky sama potvrdila. Nebudete muset čekat na termín a pomohl mnoha ženám. Má i knihu s poděkováním od žen, které otěhotněly.
@zelvik Já myslím, že to půjde bez problémů, maximálně bude chtít, abys dodatečně zavolala sama. Já už u tohoto léčitele nedávno byla a pomohl mi zprůchodnit jednu stranu, protože mi nefungovala... Potvrdila to i MUDr. podle ultrazvuku 🙂 Takže určitě doporučuju 🙂
@cincinnati No vidíš, to jsem se právě chtěla zeptat, jestli už máš zkušenost a nebo nějakou referenci? A jak to probíhá? Týý jo, tak jestli má takovýhle výsledky, tak klobouk dolů.
Když to zítra klapne, určitě vám tu pak budu referovat, holky.
@zelvik Ptá se, proč jsi přišla. Sáhl mi na pravou stranu (přes oblečení) a řekl, že ta mi funguje. Pak na levou stranu, ta prý je neprůchodná. Působil na ni asi hodinu, aby ji zprůchodnil. Od té doby mi tam začala probíhat ovulace, nikdy do té doby jsem ji tam necítila. Na závěr řekl, že cítí, že se léčím se štítnou žlázou. Na ultrazvuku mi pak MUDr. v Gennetu řekla, že mám pravou stranu téměř bez vajíček, protože asi probíhala ovulace jen tam. Zatímco na druhé straně jsem měla vajíček až moc. Navíc říkala, že se nalevo zrovna jedno vyvíjí. Hlavně tomu musíš věřit, když na tebe působí... pak cítíš teplo, já byla skeptická a teplo necítila.
@cincinnati Tak to je výborný!!!!!!! Jen si říkám, že jak mám teď za sebou tu inseminaci a kdyby vevnitř jó´něco probíhalo, aby to třeba tou energií nepokazil. Ale když mu řeknu, v jaké jsem teď fázi a co mám za sebou, tak to asi uváží sám, viď? Před lety jsem navštívila párkrát kartářku a neměla jsem důvod nevěřit, tak si myslím, že tohle zvládnu taky🙂
@zelvik Jo, prostě mu vše řekni a uvidíš. Já z něj byla celkem překvapená, protože jsem byla vždy skeptik k alternativám a tou štítnou žlázou mě dostal.... A pak se to vše prokázalo ještě ultrazvukem. I MUDr. se mě ptala na jeho jméno a odkud je 🙂
Hezké pondělí všem. Jak se máme?
Cincinnati - tak co? Vyrazila jsi někam k doktorům na krev?Doufám, že jen se slávou potvrdili ty tvoje testíky!!!!!!
@zelvik Ke gynekoložce jdu ve středu, ale stejně asi nepůjde nic vidět.... Už se těším, až vypadnu z té blbé práce ...
@cincinnati ahojky, nezlob se, ale tento týden budu psát málo, od rána v práci a vracet se budu až večer, jako dnes. Šéfová se zbláznila a děláme inventuru. Jak se cítíš ty a co máš nového? Volala jsi do centra, nebo půjdeš na gyndu?
tak holky pište, pište a večer si vás přečtu. Tento týden mám hodně pracovní, tak se dostanu k pc až pozdě večer.
Mějte se krásně
@pigy Volala jsem dnes po všech čertech 🙂 Volala jsem léčiteli a měnila sebe za zelvika. Pak jsem volala do gennetu, kdy mám přijít. Přišlo mi divný, že počítala 5 týdnů od IUI, takže mě objednala až na 24.listopadu. Nevím, jestli se ta mladá sestra nesekla a neobjednala mě špatně. No nevím no... Pak jsem volala na gyndu, protože tam jsem objednaná na středu a mám normálně přijít. Dál jsem volala na štítnou, protože tam budu potřebovat změnit dávkování. Pak jsem volala na astma, protože ty léky se musí změnit, nejsou pro těhotné...
@cincinnati teda tys byla dnes jenom na telefonu 😀 už se těším, až nám ounámíš, že máš potvrzené těhu. Moc ti to přeju 😉 Co manža? to je asi blbá otázka, viď? 🙂 já vám to štěstí tak moc přeju 🙂
Ahoj holky, v prvni rade moc dekuju cincinnati z ten termin u lecitele. Mame to za sebou. Mozna bude potreba jeste jedna navsteva, pry se mam pro jistotu objednat. Jednim slovem - zajimavy.Priznam, ze jsem cekala, ze se bude pekelne soustredit, ze mi to bude treba pripadat komicky az teatralni🙂 Ale naopak.Byla jsem tam 3/4 hodiny - manzel se mnou.Celou tu dobu jsem stala, on mi drzel pravou ruku na brise - podotykam ze pres veskery obleceni - zadny tlak, zadny divadylko okolo...Nejdriv se zeptal, - s cim prichazim. Rikam, ze s neplodnosti. Pry neplodnost neexistuje - to neni vrozeny. Existuje jen zneplodneni - stav ziskany behem zivota.
No a pak mi polozil tu ruku na bricho. Jenze sotva ji tam na zacatku polozil, povida - "vy si davate mliko do kafe co?" A ja - "davam"."Hmm, leva strana je hodne utlumena (tam mam kus toho ufiknuteho vajecniku), prava je aktivni, ale pro zmenu tam mate endometriozu". A pry to nejak souvisi to kafe s mlikem - i s moji krevni skupinou a vubec i mlecny vyrobky - jako jogurty a pasterovany kravsky mliko - vytvari to hlen a nejak to "lepi" vnejsi stenu strev s okolim a dela srusty.No a takhle mlel a mlel celou tu 3/4 hodinu, pak ruku oddalil a jakoby to negativni ze mne vytahoval ven.
Rekl, ze je mozny, ze budu druhy den trochu spinit.A pry kdyz nebudu tehotna, mam se objednat jeste jednou, ale ze max. dve navstevy by mely stacit no nevim, to mi prijde trochu utahly za vlasy, ale nejsem uplne skepticka.
Je fakt, ze jsou dve veci, ktery me utvrzujou ze mu verim - hned ta jeho prvni veta, ze mam endometriozu.
Jak to prilozenim ruky muze zjistit clovek, ktery me v zivote nevidel a moji diagnozu nikdy necetl a ja mu nic nerekla?
A pak za druhy - cestou zpatky a i vecer jsem tu pravou stranu citila - proste tam neco pracuje, takovy pocit jak treba pri ovulaci nebo tak neco.
Uffff, to jsem vam toho napsala🙂 Takze - cincinnati - jeste jednou dekuju a preju hodne stesticka.
No a celou tu dobu tam tu ruku jen tak drzel - a nekecam, fakt jsem citila vyrazny teplo z ty dlane, jen na tom urcitem miste.A celou tu dobu mlel pantem, jakoby mimochodem, o uplne jinych vecech o krevnich skupinach, o kuratech nadopovanych hormonama a tak.
@zelvik No vidíš, já ti říkala, že musíš věřit, abys cítila teplo. Já jsem na sobě účinky taky potom cítila, když jsem začala ovulovat na straně, kde jsem to nikdy necítila a MUDr. mi tohle vše pak potvrdila. Tak doufám, že budeš těhulka 🙂
@pigy už zítra se snad dozvím něco víc. Nejhorší je, že nevím, jestli se musí na odběr krve nalačno nebo můžu jíst....
@cincinnati na odběr krve na hcg můžeš jíst, ím to z vlastní zkušenosti 😉 jinak já mám taky novinu, ale to se rozepíšu, až budu mít čas, teď ho nemám ani na přečtení mejlů, ale příští týden už budu mít normální. Tak zatím pa

@pigy Dobrou noc