Odcestování zpět do ČR. Máte radu, zkušenost?

24. led 2020

Dobrý den, ocitla jsem se v situaci kterou vlastně nepreju ani nejhoršímu nepříteli. S přítelem (Angličan) jsme se rozhodli mít druhé dítě, po par měsících jsem mu přišla na to ze se schází s někým jiným za mými zády už několik měsíců. Tak odešel, k ni. Syna 2roky vidí zhruba 5 hodin za týden (pondělí, středa, pátek) no a dneska mám termín s druhým dítětem. Mám ze všeho strach, jsem tu na všechno úplně sama. Chtěla bych se vrátit do ČR, s nim jsem o tom doslova ještě nemluvila, jen když od nás odcházel , zřetelně mi naznačil ze pro nej stačí zavolat policii a nahlásí mě za únos. Cítím se tu jako vězeň, o mem psychickém zdraví ani nemluvím, jsem doslova na dně. Samozřejmě ze myslím i na děti a na to ze bych jim vzala otce a to ze ho můžou vídat kdykoliv chtějí, jenže ja už to fakt nedávám a chci být zase normální a ne usinat a vstavat v slzách. Mate tu někdo rady či zkušenosti?

marcicek84
25. led 2020

@caverina ty se asi hodne nudis vid? Ale radeji si najdi jiny hromosvod,dneska nemas zrovna den,snad si to zklamani uzijes,ja se totiz loucim,diskutovani s tebou mi opravdu nic neprinasi,bohuzel ani dusevni obohaceni...

caverina
25. led 2020

@marcicek84 já se mám fajn o to se neboj... Jen srážku s lidskou hlouposti ještě nějak nezvladam😉

marcicek84
25. led 2020

@caverina napodobne 😜

merope
26. led 2020

@mariegroth Rozdíl je, zda se narodí na území EU nebo právě mimo území EU. Neteř měla české občansví, aniž by ČR byť jen zahlídla 🙂. Právě proto, že se narodila v Británii Čechům. Samozřejmě by to bylo, pokud by matka neřekla, že otec je Angličan.

mataharyy
26. led 2020

@gamboland No já zírám, toto je výkřik hodný vysokého IQ... Gratuluji a posílám klíčenku...

me_druhe_ja
26. led 2020

@mariegroth Pokud je jeden z rodičů Čech a má české občanství, tak má dítě automaticky nárok na české občanství i kdyby se narodil kdekoliv na světě. Děti rodičů, kteří mají každej jiný občanství, mají automaticky narok na obě. Takže pokud žena - Ceska - žije např. V Německu, Anglii, USA atp. s Němcem, Angličanem, Američanem a narodí se jim tam dítě, tak má automaticky hned německé/anglické/americké, ale pak si může kdykoliv zažádat pro potomka i české občanství: řeší to speciální matrika v Brně a není to složité: stačí jen kopie pasu otce, občanka a RL matky a pro dítě RL úředně přeložen a pokud nejsou manželé tak ještě uznání otcovství, pokud není v RL dítěte. Dítě pak dostane česke RC i RL a může v budoucnu kdykoliv mít i český pas/OP, volit atp...Prostě normálně český občan. 🙂 Nevím, jak dlouho trvá vyřízení, ale není to vůbec složité. 🙂

mataharyy
26. led 2020

@me_druhe_ja cca 90 dní to trvá, když je to přes konzulát může to být delší...

me_druhe_ja
26. led 2020

@mataharyy tak to není vůbec dlouho. 🙂 Jasny, přes konzulát je to na delší lokte, ale většinou to stejně není akutní. A vím, že v ČR to můžeš podat kdekoliv na matrice. Jen to pak zpracovávají v Brně.

mataharyy
26. led 2020

@me_druhe_ja Dokonce na základě plné moci to může podat i prarodič, či strýc/teta dítěte.

mariegroth
26. led 2020

@me_druhe_ja No takhle jsem to myslela. Narok ma, ale neni to hned...alespon v men pripade. Ja to ted resim pro syna. Konzulat v Seattle po me chce docela psi kusy s prekladem naseho oddaciho listu a jeho birth certificate. A to jsem s nimi mluvila co a jak. A pak processing time minimalne 90 dni.

piggy123
26. led 2020

Absolutně veškeré informace vám VŽDY podá ambasáda ČR v daném státě. Například zde dle tazatelky pro Anglii:

https://www.mzv.cz/london/cz/konzularni_a_vizov...

Vyřídit český rodný list a poté si lze zažádat o český pas a tudíž děti budou oficiálně občané ČR. Nezáleží na tom, zda je dítě novorozenec či už větší.

S tím, jaké povolení či co dělat pro případ odcestování zpět do ČR bez otce Angličana, by také měli umět poradit. Češi jsou rozsetí v nemalém počtu všude po světě (včetně mě) a pracovníci na velvyslanectvích mají bohaté každodenní zkušenosti se všemi možnými případy.

Takže obrátit se v první řadě na ambasádu. A nebo jak jsem již ve vyšším příspěvku říkala - na Facebooku “Češi a Slováci v UK” - zajisté také spousta lidí se zkušenostmi z první ruky

luciebx
26. led 2020

Podívej se. V UK jako svobodná matka od které odešel otec ty mas nárok na úplně vše. Bydlení zdarma bude ti ho platit council. Dávky atd též. Takže začni litat po úřadech. A uvidíš ze ti bude finančně lip než když by s tebou chlap zůstal. A bohužel je pravda ze bez jeho souhlasu děti nevyvezes. Platí ti na ne něco ? A co jeho rodina ? Oni ti nijak nepomahaji ?

salinecka
Autor odpověď smazal
Zobraz