Miminka v nákupních centrech

jbzirafa
4. lis 2014

nedávno jsem si zajela do obchodu, využila jsem babičku na hlídání a vyrazila koupit něco na sebe, taky okouknout něco pro prcka. A, protože byla sobota, a chtěla jsem toho oběhnout za drahocenný čas co nejvíc, vyhrálo nákupní centrum. oblíbené místo na trávení volného odpoledne, ale co obvlášt nepochopím, s malinkými dětmi, miminkdy, pár pěsíců starými. ještě mám v živé paměti, jak nás na to sestřičky v nemocnici upozorňovaly, at netaháme děti po nákupech, že je tam velká koncentrace lidí a tedy bacilů...
sama bych si ani nebyla schopna s prckem něco vyzkoušet, vybrat v klidu. nehlědě na ten slalom mezi regály, ostatními nakupujícími, hledáním čistého místa na přebalení, prostoru na krmení..
ted mi budou některé argumentovat, že není kam chodit, že si potřebují s kámoškou zajít na kafe, nemají hlídání...chápu že někdy opravdu nemá kdo pohlídat, ale vážně, netahejte děti po "výletech" v nákupních centrech, není to dobré ani pro jejich zdraví a troufnu si říct ani vývoj. a ted mi to popřete. nepo potvrďte?

sedmiteckas
4. lis 2014

Osobně nejsem maminka, co tahá dítě běžně do center na nákupy. Malé jsou necelé 3 měsíce a někde v Kauflandu atd. byla všehovšudy 3x. Není na ten hluk ani moc zvyklá, brzo ji to unaví a začne brečet - plno lidí, plno barev, ruch, hluk, atd. Takže jsem spíš měla stresy, aby mi neplakala, a myslela jsem na to, abysme byly co nejdříve doma 🙂 Některé městské maminky to mají jako životní styl, brát miminka nakupovat, vždycky se divím, jak můžou být tak klidné v tom vajíčku...no, asi jsou zvyklé 🙂

kaijko
4. lis 2014

Ve finale to by jsme vsechny mohly sedet doma na zadku! Vsude jsou bacily. To je spatne i chodit na detska hriste, do hernicek, .... Kdyz ma nekdo babicky daleko a chlapa casto v praci, tak si nakoupit proste nekdy musi..A ze si u toho daji mamci kavu a pokecaji, tak no a co? Nekdy mi to prijde jakoby nektere mamci zavidely to klidne spici dite v kocarku 🙂

trab1
4. lis 2014

Proč analyzovat co a jak dělá někdo jiný??? Jeho věc přece, jeho rozum, jeho důvody.

lubinkova
4. lis 2014

Já na tom nevidím nic špatného. My máme poblíž baráku takové mini "obchodní centrum"...je tam Billa, do které chodím denně, nebo ob den nakupovat jídlo... Dcera leží v kočárku, v hluboké korbičce, má nad sebou střížku... je úplně izolovaná. Nikdo se přece nenahýbá do kočárku, nesahá na ní a nekašle do kočárku. Ale je pravda, že já celkově nejsem zastánce toho, aby děti vyrůstali jako skleníkové kytičky (lahve ani dudlíky nevyvařuju, máme psa....). Nemyslím si, že žena na mateřské by se měla stranit lidem, izolovat se. Já jsem ráda, že mohu žít v dnešní době normální život i s dětma.
(Synovi je rok a půl a za celý život byl asi dvakrát nastydlý.... a teď, jak bude zima, budu do OC chodit častěji, protože je tam také dětská herna. V zimě nebudu chodit na písek a já chci, aby se stýkal s jinýma dětma- i jeho to baví... není moc jiných možností, než v zimě/dešti atd. vyhledávat dětské herničky a kavárny. Ty jsou často právě v těch obchodních centrech...).
(a taky by mě zajímalo, jak může někdo pozant, že "támhleta paní se tu jen poflakuje, ne že potřebuje bundu",.... to mi přijde celkem legrační... oni to mají napsané na čele, že nic nepotřebují, že si třeba jen nedávají oddych, než začne ta "hrůza", kdy si musí zkoušet x bund, než nějaká sedne?...) 🙂

terezapetrova
4. lis 2014

@jbzirafa osobne si myslim, ze lidi budou delat, co budou chtit a ne co jim Ty reknes 😉 a jinak si myslim, ze by to mělo byt jako u všude jinde - všechno s mirou

mamkamarketa
4. lis 2014

Jee to je zase debata 😀
Ja nevim, ale co jako, ze vemu mimino do obchodu?? Od narozeni jezdil MHD, kdyz nemel ani 2 mesice, tak sme leteli pres 9000 km a nemel ockovani a ani kojeny nebyl. A hadejte co? Prezil! A dodnes nemel ani rymu 😀
Ja nevim, spousta z vas ma psa, olizuje deti. To nevadi. Ale OC vadi 😀

tulikiss
4. lis 2014

ty jo koukam, ze k ockovani/neockovani, jednorazovkam/normalnim plenam, kojenim/nekojenim se pridal novy fanatismus...
uz chapu proc maji chlapy pocit, ze zenska na materske nema co na praci, protoze kdyz si to tu clovek prectu tak jenom kroutim hlavou... co je komu po tom kam svoje dite taham nebo netaham..at si to kazdej dela tak jak mu to vyhovuje a nechte je zit..nevim proc kazdej ma pocit, ze jenom protoze on ma taky dite, tak ma pravo kecat druhymu do toho jak co dela nebo nedela..mozna by jste se divily kolik veci, ktere vy delate a povazujete za spravne a bezne by ostatni povazovali za spatne a kritizovaly vas.
kdyz proste potrebuju jit nakoupit tak proste jdu a nevidim v tom zadnej problem. to bych nemohla chodit vubec ven, protoze co kdyz se nejaka zvedava sousedka nahne nad kocarek a mimco neco chytne, nebo co kdyz sem se chytla zabradli a pak sahnu venku na miminko a ono neco chytne.

blahova_andrea
4. lis 2014

@kaijko já se klidně přiznám. já ty spavé děti často závidím 😀

luckiesj
4. lis 2014

Tuhle debatu jsem nějak nepochopila...Jestli se zakladatelce této diskuze nebo někomu jinému nelíbí chození po obchodních centrech s dětmi, tak ať tam nechodí, ale "zakazovat" to ostatním?? Ať si každý dělá co chce, ne? Já osobně si myslím, že v OC na dítě případné bacily působí úplně ve stejné míře jako kdekoliv jinde, kde je větší koncentrace lidí. Takže nebudeme miminka nikam nosit a budeme je mít doma v karanténě? Dítě si přeci má od malička vytvářet obranyschopnost a tu si ve sterilním domově nevytvoří. Taky by si mělo zvykat na lidi kolem sebe, aby z něj nebyl v budoucnu asociál, který se všech bojí. Neříkám, že jediná procházka maminky na MD by měla být po obchodech, ale když už se tam jde, ať už nakoupit, na kafčo nebo za jiným účelem, tak nevidím důvod proč nechat dítě doma. Pokud to teda nechce sama maminka, aby si trošku zarelaxovala 🙂

evik19
4. lis 2014

Holky, nepřeháníte tady trošku to rozhořčení z těch rodičů, kteří si dovolí jít nakoupit, nebo dokonce nedejbože zajít na kávu s dětmi? Já nevím jak vy, ale menší nákupy dělám ob den, někdy každej den a tak jednou za týden jedem na větší nákup. Fakt mi nejde na mozek, jestli jsme jediná rodina, která takhle často jí anebo jestli ostatní maminky mají opravdu tak často možnost nechat dítě hlídat někým venku v parku???
Syn má skoro 2 roky, nakupovat s ním chodím skoro od narození, bohužel tehdy jsem neměla jinou možnost, protože půl rodiny včetně manžela v průběhu šestinedělí lehlo s chřipkou a nebyla možnost poslat někoho nakoupit, natož si nechat pohlídat dítě, takže už tehdy jsem ho musela brát sebou. Dnes už to vůbec neřeším a musím zaťukat, že se mu choroby kromě rýmy zdaleka vyhýbají. A to, vzhledem k tomu, že máme doma hyperaktivního jedince, se kterým je třeba být minimálně 2-3 hodiny denně venku a který bez minimálně dvou uběhnutých km denně nemůže být, občas obchoďáky za hodně špatného počasí opravdu využíváme jako místo, kde se může vyběhat.
Kromě obchodů s ním taky chodím do hudební školy, mateřského centra a sem tam do dětské kavárny, a to jsou místa, kde je podle mě o dost pravděpodobnější, že něco pochytí, než obchoďák.

milmic
4. lis 2014

Já si myslím, že to není úplně nejvhodnější prostředí pro novorozenečky.
Na druhou stranu chápu i maminky, které prostě hlídání nemají. Někdo tam musí za nákupem klasickým, někdo si chce cournout a vyvětrat hlavu, pokud vím, že mi dítě 3 hodiny prospí, tak proč ne. Jednou do lesa, jindy za nákupy, i to mají některé ženy rády. Někdo si jako odpočinek zahraje na klavír, jiná má chut si koupit něco na sebe, já bych to až tak neodsuzovala. Když potkáte maminku s miminečkem v nákupním centru, nikdy neznáte okolnosti. Jestli má hlídání nebo je tam s dítětem poprvé anebo tam chodí pravidelně....
Chybou asi je, pokud se maličkatý miminečka tahají pořád do těchto center a prakticky neznají nic jiného, nebo pokud je tam nespokojené a maminka trvá na svém nákupu.

Já jsem po většinu týdne s dětmi sama, manžel pracuje mimo domov a novorozenečka jsem prostě do obchodu, byť malého, vzít musela. Kočárek na ulici fakt nenechám, tak jsem dala miminko do šátku a nakoupit jsem musela. Teď už máme děti větší, do nákupních center nechodíme, ale už bylo pár situací, kdy jsme tam museli jít s dětma. Bud za velkým nákupem nebo do dm apod. Tak prostě dáme děti do košíku, oni z toho mají legraci, vyřídíme potřebné a jdeme.

pisisvori
4. lis 2014

Werunpa ja taky kojim. Prvni pila po 1-1,5. Normalni deti pijou po3 hod. mladsi mela krtiny starsi potrebovala kabatek. takze jsem nakojila,malou oblekla,dala do kocarku, tatka jel ven a ja se starsi do Letnan. Prosli jsme Next, HM, CaA, Spensra, boty, prolezla prolezacky, dala si zmrzlinu a 1,5jsme byly doma. Stejme tak kdykoli jsem potrebovala neco ja. Nerikam,ze deti nikam nesmi, kdyz to jinak nejde... a premira hygieny skodi podle mne. ale tohle je jen rodicich. na kafe s 2mesicnim snad chodit nemusim, velke nakupy muze delat tatinek atd. Jde o to,ze tam s tema mrnatama (0-3/6m) chodi proste zbytecne jako na prochazku, protoze si nemini nic odrict.

blahova_andrea
4. lis 2014

@pisisvori být matkou, ale neznamená, že už nemůžeš být ženou jako dřív a že si musíš vše odříkat. prostě někdo to nepotřeboval ani před dětmi a jiný to potřebuje i s nimi 😉 lidé s dětmi provádějí mnohem horší věci než, že je berou do obchoďáků ☹

pisisvori
4. lis 2014

@blahova_andrea, mluvím o obchodních centrech, to podle mne zakladatelka myslela..... a neříkám 1x za půl roku .....samozřejmě, že se mnou chodila normálně nakupovat, normálně na poštu, do malého obchodu s botama, hračkama...ale na co jí tahat na hodinu, dvě , tři do obchoďáku.... to snad žádné dítě k životu nepotřebuje ať si říká kdo co chce. Ale co někdo v obchodním centru potřebuje každý druhý víkend, když má dítě staré 2,3, 5 měsíců?? Tomu fakt nerozumím.

pisisvori
4. lis 2014

@blahova_andrea hrozně to ty a ostatní překrucuješ, abys nemusela pochopit o co jde. A já jsem když už jsme u toho nevysedávala v obchoďácích ani před tím🙂🙂
A ano pořídit si děti znamená určitým způsobem svůj život změnit než jaký byl před dětmi a nějak se omezit to holt tak je....taky si nemlůžeš s 2 měsíčním spát do 9 nebo usínat v 1 ráno, když se t v noci 10x budí a v 5 už vstává🙂🙂 a to znamená, že už nejsem žena nebo člověk, když tohle musí podstoupit????🙂🙂
A ještě se zapomnělo podotknout, že tam ty chudáci miminka jsou narvaný v autosedačkách celé hodiny a potí se v oblečení na ven🙂

blahova_andrea
4. lis 2014

@pisisvori k životu to dítě nepotřebuje, ale pokud tam potřebují rodiče, tak tam dítě občas musí taky. děti nebudou dělat stále jen to, co potřebují a chtějí 😉 pro nás je třeba návštěva oc taky spíš o přežití než užití, ale když tam jedeme, tak většinou všichni. auto máme jen jedno. mě nejvíc vytočí, když se dokopeme tam jet, že teda každý potřebuje něco a vezmeme to všechno při jednom, obejdeme všechny krámy, strávíme tam celou věčnost a nekoupíme nic. to nás vždy vyléčí a měsíce nás tam nikdo nedostane 😀
a co tam kdo potřebuje tak často? nepatřím do té skupiny, ale pochopit to dokážu. třeba kontakt s lidmi. někdo je spokojený v opuštěném lese, někdo potřebuje cvrkot. třeba je oc na půli cesty mezi maminkou a její kamarádkou a proto jdou na kafe tam. já sama třeba ke kamarádkám na návštěvy domů nemůžu, protože všechny mají zvířata a já jsem alergik. ano...spousta maminek to má třeba jako koníček a třeba je to z tvého pohledu zbytečnost. spousta jiných maminek to má ale třeba jako nutnost. prostě z některého z mnoha důvodů je pro ně zrovna toto nejlepší řešení, ač se to tobě nebo zakladatelce diskuse nemusí líbit nebo se vám to těžko chápe. nešlapete holt v jejich botách 😉

terka_85
4. lis 2014

V šestinedělí jsem se synem také nikam nechodila, na doporučení v nemocnici, ale je mi jasné, že některým maminkám nic jiného nezbyde. Miluju módu a pěkné oblečení a chci prostě chodit hezky upravená, na tom nevidím nic špatného. Asi po 2-3 měsících po porodu jsem se synkem 1x za týden do obchoďáku zašla - ať už na kafíčko s kamarádkou, poradit mamce s výběrem oblečení nebo jen tak omrknout obchody. Je to pro mě prostě relax a mám to ráda. A klidně na rovinu řeknu, že se hezky oblékat, apod. ke svému životu potřebuji. Jak už tu psaly holky, někdo si rád přečtě pěknou knížku, někdo rád vaří, já chodím ráda nakupovat nebo jen tak mrknout po nové módě. Jasně pro dítě to žádný přínos nemá, ale já se alespoň zase cítila jako ženská a ne pořád myslet na mlíko, pokaděné plínky, apod. A když je šťastná maminka, tak je šťasné i dítě. Synkovi jsou dnes 3 roky, je to pěkný čertík, marodí normálně jako každé dítě a žádné následky to na něm opravdu nezanechalo 🙂

mollyweasley
4. lis 2014

A kojíš?
Já bych si ráda nechala pohlídat dítě babičkou a vyrazila vybírat vánoční dárky sama, ale bohužel. Co nevyberu na netu a je třeba vybrat osobně, tak sama jít nemůžu. Stejně jako mám smůlu a tahám s sebou kojence ke všem lékařům. Mám štěstí na tiché a zabavitelné dítě, takže nikoho neobtěžuje křikem, ale být bez něj můžu být maximálně tak hodinu a to ještě v dosahu a ve vhodnou denní dobu.

roozenka
4. lis 2014

@terka_85 Aspon sis zachovala svuj zensky rozum, a jsi zdrave ,,sobecka,, Jen tak dal, jsem rada, ze existuji i maminy, co mysli i na sebe a ne, jestli dite ma vsechno. 🙂

tamarila
4. lis 2014

Chodila jsem s malou od narození všude, i po nákupech. Teď mám třítýdenního chlapečka, a už byl na víkend na Vysočině, v obchoďáku, chodím s ním pro dceru do školky (a proti školkovým bacilům se může jít obchoďák zahrabat), byli jsme na venkovní akci dlabání dýní a byla dost zima atd atd. Nikdy jsem toto neřešila, a starší nebyla nikdy nemocná. Já myslím, že pokud novorozenec přežije návštěvní hodiny na nemocniční chodbě, pak nějakej obchoďák... :D Ještě nedávno nebyl doktor na každým rohu a auto neměl kdekdo, a běžně se s miminkama od narození jezdilo MHD po doktorech. A kdo má doma starší školkové dítě by mohl o bacilech povídat, asi je potřeba miminko balit do igelitu nebo sourozence odstěhovat na rok z domova. Chápu že někdo má strach chodit s miminkem mezi lidi, každýho věc. Ale nechápu proč se kdo stará jak to dělají ostatní 😅

pisisvori
4. lis 2014

@terka_85 napsala jsi to moc hezky. Takhle to i beru, když to člověk takhle přizná i když mi to přijde trochu "sobecké..(ohrožovat dítě nemocí, kvůli tomu abych 2-3 měsíce vydržela bez něčeho, co mě baví)." Ale tvářit se, že je to nutnost a že tam musím je něco jiného. A znova opakuji, mluvím o vysedávání a procházení se v OC...ne o nutné koupi čehosi a mluvím o malých miminkách, v šestinedělí, 2-3, 4 měsíčních ne o dětech ročních a starších (přestože pro ně je to také podle mne zcela nevhodné trávit sobotu v obchoďáku)

pisisvori
4. lis 2014

@tamarila pokud to nejde jinak tak to jinak nejde. Ale proč ho vystavovat něčemu co není potřeba o to tady jde. Ty asi taky nepůjdeš do divadla jeden den a druhý den do kina a třetí den na kafe....když bude řádit epidemie třeba ptačí chřipky, že? Ale do práce nebo koupit si rohlíky půjdeš, protože do práce musíš a jíst také, ale kino určitě za měsíc nespadne🙂🙂. Když půjdeš do lesa a kamarádi ti řeknou, že tam jsou infikovaný klíˇštata, tak se nastříkáš repelentem??? nebo půjdeš dobrovolně do restaurace , o které ti někdo řekne, že 6 lidí co tam včera jedlo má salmonelu???

blahova_andrea
4. lis 2014

@pisisvori dítě ohrožuješ nemocí všude. i doma. ve vakuu je držet nemůžeme.

blahova_andrea
4. lis 2014

@pisisvori ty přirovnání mi přijdou trošku přitažený za vlasy. kolik miminek umřelo nebo prokazatelně onemocnělo po návštěvě oc? 😉 že to srovnáváš s nákazami, epidemiemi apod.

pisisvori
4. lis 2014

@blahova_andrea poslední komentář, ALE NE ZBYTEČNĚ!!!!

blahova_andrea
4. lis 2014

@pisisvori 😀

tamarila
4. lis 2014

@pisisvori Ale já nima necourám z nutnosti, ale protože chci. A když řádí epidemie čehokoliv (aspoň tedy dle médií), tak klidně chodím do kina, divadla, na kafe atd. By mě popravdě nenapadlo dělat nějaká opatření, různé epidemie neberu v potaz :D Asi jsem lehkomyslná, ale nebyla jsem nemocná ani nepamatuju kdy, chřipkové epidemie se mi vyhýbali k mému vzteku už na základní škole... Ale v restauraci kde si lidi odnáší salmonelu bych nejedla, a kdyby vypukla epidemie moru, tak bych se asi taky znepokojila .o)

barinkas
4. lis 2014

si také myslím, že každého věc, kam své dítě bere...
Jak byla malá mimino, moc jsme ji do nákupáku netahali, spíš jen nakoupit jídlo a pak jsem chodila sama, když taťka hlídal. Stejně to s kočárkem nebylo tak pohodlné 🙂
Ale jaksi nevidím důvod, proč tam nejít s větším dítkem? Malá má přes 2 roky, OC se jí líbí, bo tam dávají balonky, jezdí výtah, který miluje, bydlíme v domku, takže přichází o výtah v paneláku 😀 Dál tam jsou vláčky a další blbosti pro děti. Navíc jak je venku škaredě je to fajn zpestření tam na hoďku občas zajít...

Vy co to odsuzujete, že tam dítko něco chytne, no až ho ve 3 letech dáte do školky, pak se budete divit, že je furt nemocně, ať si trošku zvykají na takové prostředí, což samozřejmě nemyslím u miminek 🙂 Ale kolem těch 2 let je držet bokem je za mě blbost... ale každého věc 🙂

liss_durman
4. lis 2014

Asi takhle: žádný extrém není dobrý. Myslím, že novorozenci nemají v nákupním centru co dělat. Pak už bych to tolik nehrotila. Třeba děti vyrůstající ve velkém městě se zkrátka od narození dostávají do styku s lidmi v MHD a zkrátka všude. To je nevyhnutelné. Nejsou pak tolik citlivé ani v těch NC. My třeba žijeme na vesnici, takže musím říct, že se bojím i posílat dcerku do školky v tomhle nebezpečném období. aby mi syn nemarodil. Nicméně zatím ji posílám a modlím se, aby byla co nejvíc zdravá. Na nákupní centra moc nejsem já a manžel už vůbec ne 😀 Ale třeba před týdnem jsme jeli do Ikei. Není to otázka života a smrti, chtěli jsme se tam na něco mrknout a zrovna ve státní svátek tam byla hlava na hlavě. Přežili jsme a malému jsou 3 měsíce... Jako zásadně bych to nějak nehrotila.
A teď ještě jiný aspekt nakupování s dětmi, jak tu zmínila @blahova_andrea.... U dcery jsem si fakt mohla lítat, kde se mi zachtělo. Manžel měl dost času, takže jsme se u ní střídali, tchyně taky hodně hlídala, moje mamka taky. No a navykla jsem si na to až moc. Takže já si vyřizovala v klidu všechno sama a malá byla s babičkama nebo s tatínkem. A teď je vážně horor s ní jít nakoupit, neumí se zkrátka vůbec chovat. A musím říct, že je to docela boj. U čtyřletého dítěte už se očekává, že nedělá scény, neválí se po zemi a neřve na celý obchod. A my s tím teď dost bojujeme, nemáme na ni s mužem trpělivost, protože jsme ji to zkrátka nenaučili dřív. Takže teď zpětně si říkám, že jsem ji měla brát víc s sebou, aby se nějak socializovala. Ale to není vyloženě o nákupních centrech, to se týká především supermarketů, ale i chození po městě...

somalicats
4. lis 2014

Mně nemá kdo hlídat, takže jak s tou starší, tak s tou mladší prostě na nákup občas zajít musím. Když to vyjde tak, že starší je doma a nemá kroužek, ohlídá mladší a já se otočím v OC. Když nemůžu využít tu starší, beru mladší s sebou, posbírám nákup a tradá ven. Courat po obchodech mě nebaví, když potřebuju něco na sebe, tak na to si musím hlídání nějak zajistit, bez vyzkoušení hadry neberu. Ale nenapadlo by mě někomu vyčítat, že do OC s miminem chodí. Jejich věc.