Má smysl kupovat kojící podprsenku?
Ahoj holky, jsem ve 31tt. a zvažuji, jestli si mám koupit kojící podprsenku. Už mnohokrát jsem slyšela názor, že je to zbytečné vyhazování peněz, že mi zrovna tak poslouží normální a že jak do kojící, tak do klasické podprsenky si můžu vložit prsní vložky na vsáknutí přebytečného mléka. Ptám se hlavně proto, že všechny kojící podprsenky, co jsem zatím viděla, mi přijdou jak na starou bábu. Říkám si, že když budu kojit, postačí, když si sundám jedno ramínko a podprsenku shrnu. Vzhledem k tomu, že jsem ale prvorodička, tak s tím přece jen nemám takové zkušenosti. Budu ráda za každý názor 🙂
Stručné shrnutí
- Kojící podprsenky se běžně doporučují jako praktické a pohodlné řešení pro kojení, zejména s odepínacím klipem pro rychlé uvolnění prsa během kojení.
- Alternativy jsou sportovní (lambádové) podprsenky na noc a obyčejné podprsenky s vložkami; mnoho maminek kombinuje kojící podprsenky na den a sportovní bez kostic na noc.
- Ceny a dostupnost se liší: levné kusy lze koupit u vietnamců nebo na Aukru kolem 100 Kč, H&M nabízelo sady kolem 2 ks za 400 Kč, Bonprix sady kolem 500–600 Kč a Marks & Spencer sady cca 1 000 Kč; značky často zmiňované jsou Anita, Carriwell, Bonprix, H&M a Triola pro přeměření velikosti.
Nejčastější otázky
Q: Kdy si koupit kojící podprsenku — před porodem nebo až po porodu?
A: Většina radí vzít si jednu kojící podprsenku do porodnice, ale nechat hlavní nákup až po porodu, protože se velikost prsou mění; Triola byla doporučena pro zjištění skutečné velikosti po porodu.
Q: Kolik kojících podprsenek si pořídit na začátek?
A: Doporučení se pohybují od 1–2 kusů na začátek až po 3–4 kusy; konkrétně se často radí „koupit dvě (bílou a černou)“ a případně dokoupit další podle potřeby.
Q: Jaké typy podprsenek se hodí pro kojení?
A: Používají se kojící podprsenky s odepínacím klipem (značky Anita, Carriwell), sportovní/bezešvé podprsenky na noc (H&M, Bonprix) a běžné vyztužené podprsenky pro ven; vložky do podprsenky (laktační vložky, např. Chicco zmíněné v diskusi) se používají s oběma typy.
Q: Jsou podprsenky s kosticemi vhodné při kojení?
A: Názory se liší: některé uživatelky nosily kojící i vyztužené podprsenky s kosticemi a uvádějí dobrou podporu (značky Anita, Triola), jiné doporučují bezkosticové modely na noc; upozornění na možné ucpání mlékovodu kvůli příliš těsné podprsence bylo uvedeno jako osobní zkušenost a je to sporné tvrzení.
Q: Jak řešit silné prosakování mléka během prvních dní?
A: Řešení z diskuze zahrnují používání více laktačních vložek a častou výměnu, mít v porodnici více kusů kojících podprsenek a používat sportovní podprsenky na spaní; někteří uváděli, že mléko prosakovalo přes i tři vložky a že skvrny po zaschnutém mléku mohou zanechat žluté mapy.
Q: Kde sehnat kojící podprsenky ve velkých velikostech?
A: Byla doporučena značka Anita (odkaz a modely zmíněny), měření v prodejně Triola a prohlížení nabídky na Astratexu či v specializovaných e-shopech jako Ekskluzywna.cz; jedna uživatelka zmiňovala problém po ukončení prodeje značky Tveret.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kojící podprsenka je pro mnoho maminek praktická a pohodlná pomůcka pro snadné kojení a manipulaci s prsem během dne i venku.
- Sportovní nebo bezešvé podprsenky jsou obecně doporučovány pro spaní a domácí nošení.
- U většiny žen se doporučuje mít alespoň 1–2 kojící podprsenky k dispozici a další dokoupit podle změny velikosti po porodu.
Sporné názory
- Některé ženy považují kojící podprsenky za nezbytnost, zatímco jiné je považují za vyhozené peníze a preferují normální podprsenky s vložkami; oba přístupy byly v diskuzi prezentovány jako platné možnosti.
- Názory na kosticové podprsenky jsou rozdělené: část uživatelek tvrdí, že vyztužené podprsenky s kosticemi poskytují nezbytnou podporu, jiná část varuje před nošením kostic kvůli bolesti nebo riziku ucpání mlékovodu (toto riziko bylo v diskuzi uváděno jako osobní zkušenost a je sporné).
Otevřené otázky
- Jak velké je skutečné riziko ucpání mlékovodů při nošení kosticových podprsenek u různých žen?
- Kolik kojících podprsenek je optimální pro různé míry prosakování mléka a častost praní?
- Které značky a modely nejlépe sedí pro velmi velké velikosti (např. H, J) bez ztráty pohodlí a opory?
Zmíněné značky a firmy
Anita, Carriwell, Malvik, Happymum, Bonprix, Marks & Spencer, H&M, Triola, Astratex, Next, Lidl, Ekskluzywna, Ondalek.cz, moje-pradlo.cz, Aukro, Tveret, mammae
Zmíněné produkty a metody
kojící podprsenka, sportovní podprsenka (lambáda), bezešvá podprsenka, podprsenka s kosticemi, bezkosticová podprsenka, laktační/vložky do podprsenky (např. Chicco), kojící tílko, Anita 5041, Carriwell C-3005
Místa a osoby
žádné
Ano, pokud kojení myslíš vážně 😀 . A věř, že ty, který vypadají jak na důchodkyni jsou bohudík nejlepší, sice neerotické, ale mateřské, pohodlné, nikde netlačící (kostice), bavlna - bez umělotin a krajek. Prostě tady je vzhled druhořadý, prvotní je pohodlí pro tebe. A za nějakou dobu ti to ani nepřijde... V těhotenství se dá nosit třeba i bolerko, ale pak je to jedna z nejdůležitějších věcí, hlavně přes šestinedělí, kdy jsou prsa citlivá, může ti vytékat mléko, atd. A dvě ti rozhodně nestačí...
Určitě bych ti doporučila si koupit kojící podprsenku. Má to praktickou výhodu s tím jak si jí můžeš připravit pro kojení. Je to mnohem pohodlnější a praktičtější. Bude ti lépe sedět. Přeci jen z z výběru klasických podprsenek http://www.moje-pradlo.cz/podprsenky je viditelné, že sundávání a nasazování x krát denně, by byl "opruz".
Tak ja treba kojim 9 mesic a nikdy jsem ji nevyuzila, kojim normalne i s push-up, je to dost indivindi. Jednu bych si koupila a pak uvidis, zda ji vyuzijes nebo ne.
U mě to bylo s kojící podprsenkou celkem fiasko... Vybrala jsem pečlivě, velikost seděla dobře (a že byl fakt problém ji sehnat!), ale ta denní rutina s ní byla nepříjemná. Špatně mi v ní držely laktační vložky a z těch vnitřních popruhů mě po delší době bolela prsa. Rozloučila jsem se s ní po týdnu.
Používám teď své klasické prádlo: s kosticemi, lehce vyztužené. Dá se na kojení docela dobře shrnout, prsa dostatečně podpírá a jsem v suchu. 😉 Na noc mám obyčejnou lambádu.
Každému hold podle jeho potřeb: myslím, že dopředu se to moc předpokládat nedá - chce to zkrátka zkusit a ideální způsob si najít...
Nemá, celé kojení jsem odnosila ve sportovních podprsenkách (lambádách). Ale asi záleží, jak velká prsa budeš nosit🙂
ja koupila kojo podprsenku pred nalitim prsu a to jsem nemela delat-spatne jsem odhadla velikost a priskrtila mi mlekovody v podpazdi-prusvih v podobe ucpaneho mlekovodu byl na svete. tak sla z domu. ted mam jen volne sportovni podprsenky a je klid..
Určitě by ti poradili i v obchodě Happymum, prodávají kojící podprsenky Anita. Já jsem během těhotenství na tuto značku nedala dopustit. Je to elegantní a velmi příjemné spodní prádlo. Nebo můžeš zkusit zde https://www.happymum.cz/0,tehotenske-podprsenky...
Kojici podprsenku jsem nepotrebovala a nepotrebuji doted. (13 mesicu). Prvni dny jsem nenosila zadnou a pozdeji obycejnou s kosticemi. Normalne se da pohodlne zvednout, nikdo nic nevidi. Miminko se napije a pak to jednoduse das dolu..
Já měla z Marks & Spencer. Prodávali 2 za asi 1000 Kč a vypadaly v podstatě normálně. Ale pokud si dobře vzpomínám, používala jsem je jen u prvního mimina, u druhého jsem se na to vykašlala a nosila normální. Mám pocit, že při kojení se nemají nosit kostice, ale já s normálními podprsenkami neměla nejmenší problém
Normalne nosim push up podprsenky a vubec se mi do kojicich nechtelo, ale kdyz to bylo na seznamu do porodnice tak jsem si ji radsi koupila, ale chtela jsem alespon dve. Objednavala jsem na Astratexu. Vzala jsem asi 4ks a doma zkusila. S kosticema nevypadala spatne, ale bylo mi lito dat tolik penez za kojici podprdu, ze si radsi koupim normalni, ale rikala jsem si, ze budu potrebovat v nejaky spat a v klasicky podprsence bych rano byla cela rozlamana. Tak jsem si vzala cernou obycejnou bez kostic, i presto, ze stala 500,- . Nakonec ji od porodnice nosim nonstop a jsem strasne spokojena. Staci mi jedna, vyperu a za chvili je sucha (mezitim si vezmu klasickou). Kdyz jdu do spolecnosti tak si beru klasickou podprsenku 🙂
@petra984 Já jsem měla na kojení hned několik a bylo to fajn. Hlavně na noc bych pořídila bezkosticovou, protože mě třeba mlíko teklo i samo a měla jsem od toho celé triko. Kupovala jsem od Eksluzywna a nebyla to nějaká pálka. https://ekskluzywna.cz/materske-spodni-pradlo Jinak je každopádně dobré si třeba zajít do Triola, abys zjistila svou skutečnou velikost. Já jsem si myslela, že mám 80E a měla jsem nakonec 75H. 😉
Mě se prsa hodně zvětšila ještě před polovinou těhotenství a do svých podprsenek jsem se nevešla, tak jsem si koupila rovnou 2 kojící a před porodem jsem přidala ještě 2. Ty druhé jsem brala elastičtější, aby byly dost velké i po nalití prsou. Malému jsou 2 měsíce a zatím jsem je nesundala 😉 stejně jsem si musela kupovat větší, tak už rovnou kojící, co bych časem dělala s velkýma normálníma. Šla jsem z košíčků B tak na F 😁
V prvnim tehotenstvi jsem mela 3 a vyuzivala jen ze zacatku-desne me pak stvalo to rozepinani kosicku a tak jsem koupila sportovni lambadu (duopack v ff asi za 350,-) a stacilo to.U druheho syna uz jen txy sportovni-kojici mi velikostne stejne nebyly (prsa jsem mela jeste vetsi nez u prvniho) a nechtelo se mi uz utracet za kojici podprsenky.
Jsem 35tt a už tak 4, 5 měsíců nosím jen mateřské podprsenky. V těhotenství mám hodně citlivá prsa a vše kolem nich, takže kostice nesnesu. Mám dvě sportovní z HM, dvě "tílkové" od Carriwell a tři obyč bavlněné babkovské z Bonprixu připravené do porodnice. Takže za mě nutná investice, i kdybych náhodou nekojila.
Mám z bonprixu, dve koupene v sade. Nedam na ne dopustit. Netlaci, jsou pohodlne. Po porodu jak mam vetsi prsa tak me kostice tlacily, nosim je porad ikdyz kojim jen v noci. Jeste se mi libily i z Astratexu, ale v bonprix vyjdou levneji. Tusim dve za cca 500-600kč. Kupovala jsem az po porodu.
@petra984 Kupovala jsem si dvě - jednu černou a jednu bílou. Kojila jsem tři a čtvrt roku, z toho kojicí jsem nosila dva roky - a rozhodně to nebyly vyhozené peníze. Stahováním ramínka a deformací košíčku si svoje běžné podprsenky zaručeně zničíš. Navíc ti možná nebude sedět ani velikost, protože až se prsa nalijou, bude to mazec, takže se možná stejně investici do podprsenky nevyhneš... A dají se teda koupit i moc pěkné kousky 😉.
Kojila jsem 20měsíců a nosím stále i v těhotenství, po porodu se jen vrátím k těm větším velikostem jako s malým a nedám bez nich ránu. Mám velká prsa a při kojení jak přes den, tak v noci si neumim představit něco jiného, natož sportovní. Mám několikery z Bonprix, cena super, peru stále na 60 a jsou stejné a naprosto je necítím ani ve spánku. Jako "lepší" mám dvě krásné s kosticemi z Trioly, ale jsou nepohodlné, tlačí, ale na zamaskování vložek zase super, takže ty mám na léto. Z lidlu mi nevydržely a z Astratexu mám jednu dražší a z Bonprix jsou opravdu lepší.
Ty jo, docela koukam, ze nektere holky koji s normalnimi, treba i push up podprsenkami. Ja s nimi kojila parkrat, kdyz uz jsem nekojila tolik a na navstevu jsem si nehtela brat normalni a bylo ki to fakt nepohodlne.... Jako za me kojici rozhodne ano, kupovala jsem v nextu. Jedina nevyhoda pro me byla, ze v lete mi v ni bylo horko, protoze je na ni "hodne latky". Ale jinak to pohodli, ze jen odepnes, nikde to nedre... Za me super vec a jedna z veci, kterou budu urcite na druhe pouzivat znovu. Navic, ja v podprsence i spala, abych nemela mleko vsude 😀 a ja bych treba v klasicke podprde spat nemohla... Ale jak to tu ctu, tak je to asi opravdu individualni 🙂
Rozhodně kup,do zacatku dve,pak treba dokoupis,ale rozhodne to neni vyhazovani penez a věř,ze o pohodlnosti v normalni podprsence s nalityma prsama nemuze byt řeč,nebýt praktičnost s kojici se vazne lip manipuluje
Docela by me zajimalo, jak ty, ktere pisi, ze nosili normalni nebo zadnou, kojili nekde venku nebo jak resili tekouci mleko, nez se ustalila laktace. Nemyslim to zle proste me to zajima. 🙂 Ja koupila dve obyc z HM pred porodem a pak cekala, co bude. Po ustaleni laktace jsem na noc nosila starou pohodlnou sportovni a sla si koupit na bezne noseni jednu vyztuzenou. Ale hned po porodu, jak jsem vedela, ze budu kojit, letela jsem do HM pro kojici tilka. Prohlizela jsem je pred porodem, ale to nesli s brichem moc zkouset a vyhodit osum devet stovek a nic, se me nechtelo. Nosila jsem je cele kojeni, dvena doma a obcas na spani, tam me bylo jedno cim to zaspinim, jak rychle se vytahaji a dve "na ven" :D Pekne me prsa drzeli a chodila jsem v nich i v lete jako v klasickych tilkach. A hlavne jsem ocenila, ze jsem nemusela vyhrnovat vsechny vrstvy obleceni, v lete jsem nemusela nikomu ukazovat holy pupek a zada a v zime jsem mela pupek a zada behem kojeni aspon trosku v teple. :D Ted uz nekojim, ale doma je nosim porad.
Jenom jsem zapomela napsat, ze tech osum stovek bylo za dve, takze za me dobry kup 🙂
A ted se divam, docela stara diskuze :D Ale mozna si to nekdo rad precte a pomuze mu to :D
Nosila jsem pouze j první dcery a to v porodnici. Pak jsem měla vyztužené pevné a díky nim nemám prsa u pupku ale i po třech detech pěkná a celkem pevná. Jasný není to jako v 17ti ale jsou ještě pěkná .... kdybych nosila kojici tak mi je proste neudrží tam kde měly být...
Já bych si koupila jednu max dvě a pak viděla...ale hlavně kupovat až po porodu nebo v těsně blízkosti....protože prsa se ti změní...
U prvního jsem si koupila kojící podprsenky a byly mi na ****. . . - nekojila jsem. U druhého jsem nekoupila - plně kojím a používám své pohodlné - mám jednu hodně vytahující se a dvě které mají zapínání vepředu a ne vzadu. . . Když má ženská blbé horní oblečení, tak se blbě prso vyndavá z každé podprsenky. Ke všemu sehnat opravdu dobrou kojící podprsenku pro velká prsa je vážně umění!!!

ja koupila v tehu kojici z HM 2 za 400kč a byla jsem spokojena tak jsem si koupila jeste jeden par, mam 2černe a 2bile a jsem spokojna, nemenila bych