Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

**Roušky i pro batolata? A jak s kouřením na veřejnosti?** S praktickými problémy při nošení látkových roušek radí epidemiolog Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

lostakova
25. bře 2020

Jakou "roušku" pro dvouměsíční miminko bohužel ale neporadili. Třeba pro mě bude mít praktický tip někdo jiný?

martiniquest
25. bře 2020

@lostakova zadnou. Hod pres kocar plinku. Ale da se to praktikovat jen dokud nezacnou vedra

lostakova
25. bře 2020

@martiniquest Potřebuju s malým na povinnou preventivní prohlídku ve dvou měsících. Musí mít tedy opravdu něco na obličeji...

pekuka1989
25. bře 2020

S nasi mudr sla dobluvit navsteva doma...neslo by to?

prejeta_zaba
25. bře 2020

@lostakova žádnou proboha. Už jsem to odpovídala několikrát. Jestli to vyžaduje pediatr, vyměnila bych ho. Kvůli SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců) se řeší každý materiál v postýlce, jestli je bezpečný a jestli dítě neudusí a teď se budou zavazovat miminkům dýchací otvory? Nesmysl. Jestli to vyžaduje pediatr, ať si vezme štít, aby ho případně nenakazilo a jinak miminko v kočárku s překrytou boudou. A hlavně bych teď teda nikam nechodila, převážení na prohlídce není nějaký závažný důvod, pokud není mimčo nějaké problémové.

lostakova
25. bře 2020

@prejeta_zaba Pokud vím, preventivní prohlídky jsou ze zákona povinné a aktuálně se dělají právě jen dětem do dvou let. Pro starší je zrušily.
Doktorce budu zítra volat, jak to s miminky a rouškami řeší. Zatím nevím, jak se k tomu staví. Dle nařízení vlády jsou ale povinné i pro ně.

ivis_b
25. bře 2020

@lostakova to teda nevim, u naseho pediatra preventivky v soucasne dobe nemusi absolvovat nikdo, kdyz nechce. Jinak vyjimka pro miminka stran rousek neni...

prejeta_zaba
26. bře 2020

Však si jednej dle svého uvážení - u každého nařízení se přece dá stádovitě poslechnout, nebo dodržovat rozumně, a nebo obcházet nesmyslnými výmluvami. Každý snad vidí rozdíl, jestli roušku nemá bezohledný kuřák a nebo kojenec, který sice výjimku v zákoně nemá, ale logicky ho nebudu dusit něčím na nose a třeba jen překryju kočárek. 🤷‍♀️ Také je rozdíl na prohlídky nechodit a nebo se s pediatrem dohodnout na posunutí z důvodu ohrožení takhle nakažlivým virem - k tomu "ze zákona povinné". 🙄

jipe
26. bře 2020

@lostakova plínku přes kočárek nebo vajíčko, nic jiného nevymyslíš. Na preventivce dr. stejně kouká do krku a do pusy, takže v ordinaci je rouška u miminka bezpředmětná. V čekárně holt krýt celý dopravní prostředek

hojda
26. bře 2020

Tady inspirace, ale nevím, jestli není nezbepečnější ta rouška než koronavirus pro děti☹.

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/rousky-deti...

lostakova
26. bře 2020

@hojda Díky za tipy. A jdu volat té doktorce, protože jsem na to samozřejmě zapomněla...

lostakova
26. bře 2020

@pekuka1989
@prejeta_zaba
@ivis_b
@jipe
@hojda Tak po telefonátu s doktorkou jsem klidnější. Roušku prý u miminek nevyžaduje, ačkoli některá, co k ní chodí, ji mají.
Když jsem vyjádřila pochyby, jestli je to vůbec nutné tam chodit, protože malého jinak nikam neberu a problémy žádné nemá, ujistila mě, že mají výborná opatření. V čekárně se nikdo s nikým nepotkava, dítě jde rovnou do ordinace a protože mají ordinace dvě, tak preventivní prohlídky a zdravé děti chodí do jedné a nemocné do druhé. Možnost nákazy by tedy byla v tomto případě opravdu minimální.
A ačkoli se jedná o povinnou prohlídku, v podstatě nechala konečné rozhodnutí, zda opravdu přijdeme, na mě. Ještě to promyslím, ale celou dobu se přikláním k tomu nechodit tam. V pondělí jí mám dát vědět.
Opravdu mě svým přístupem potěšila.

ivis_b
26. bře 2020

@lostakova to je super, náš doktor to má podobně. Ale i tak bych nechodila, pokud mimčo nemá žádné problémy. Nakažená může být i doktorka nebo sestra, nebyl by to první případ... Za mě k doktorům nebo kamkoli jinam, jen když je to fakt nutný.

lostakova
26. bře 2020

@ivis_b Vidím to stejně.

jitulka87
26. bře 2020

Taky jsme meli v utery jit (syn teda uz 8m). Ale u nas to vyresila situace sama...nase pediatricka je v domaci karantene (byla lyzovat v Rakousku). Alei tak bych se priklanela k tomu asi nejit...

hojda
26. bře 2020

U větších dětí byla prevence zrušena? Dnes mi přišla sms, že se máme objednat na prohlídku v 11 letech...

alcar
26. bře 2020

Prevenci si prece muze lekar klidne kvuli pojistovne napsat. Po telefonu mu nahlasite vahu (pokud doma mate) a ze je dite v poradku. Pokud to neni rizikovy kojenec (nedonoseny, s nejakou vrozenou nemoci atd.), tak neni duvod poradnu neodlozit. Ten mesic ci dva to pocka.

lostakova
26. bře 2020

@hojda Bylo doporučeno dělat poradnu jen u dětí do dvou let. Předpokládám, že rozhodnutí je ale na konkrétním lékaři.

hojda
26. bře 2020

@lostakova Stejně tam nepůjdeme, jen mě furt bombarduje email a sms...

Sem začni psát odpověď...

Odešli

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru