Kojení - málo mléka.

kate_kate93
19. kvě 2020

Ahoj holky, nenasla jsem tady svuj konkretni pripad. Napisu vam vse od zacatku. Mam doma mesicni miminko - narodilo se s vahou 3310, z porodnice mel 3110, za tyden mel zpet svou porodni vahu. Dalsi tyden pribral jen 60g, dalsi 200 a dalsi jen 150. Doktorka se branila dokrmum, takze tu nebudu psat, ze je vyslovene doporucila, ale nakonec jsme k tomu dosli, protoze maly pribira ne uplne tabulkove a kdyz ho pouze kojim, je pomerne nespokojeny. Casto place, dlouho ho uspavam a kdyz uz konecne usne, tak ho za hodku budim na dalsi kojeni abych kojila po tech 3 hodinach.. kdyz ho dokrmim je spokojeny. Kojeni probiha tak, ze prsa se mi jakz takz nalejou ale z kazdy sosa tak 5-10 minut a pak se krouti a pousti se. Dam ho soat a za 5 minut znova. Kdyz si prso zmacknu mleko vyskrine ale par krat, odsavackou par kapek. Takze je jasne, ze mleko se tvori jeho prisatim, protoze z neho vzdy vystriknu pouze po prisati. Zkousela jsem kojim na pozadani, ale to jsem tady vecne s kozama venku a jen kojim. Chci kojit plne a opravdu prikladam co to jde, kojim i 40 minut i hodinu a pul a horko tezko vytahneme 60,70 ml. Tak co s tim? Caje piju, homeopatika taky. Ale narovinu, ze by se nejak dusil polykanim, protoze mu tak buh vi jak tece mleko, se uplne nedeje 😂 nemluvim o tom, kdyz se hneme nekam z domu, po hodine a pul zacne brecet a ja ani nemuzu spocitat, kdy jsem hi naposledy kojila, protoze jak kojim 40 minut, tak ani neodhadnu kdy a jak zacal pit.. proto to nechci pocitat od konce kojeni. Tak co s tim? Nechci to rozhodne vzdat, ale nechci to ani takhle pulit a dokrmovat. Protoze to mi zas prijde se prejida a dokonce po dokrmu i blindi, po mleku nikdy. Tak co s tim? 🤔

olga_
19. kvě 2020

@kate_kate93 Za mě normální stav u měsíčního mimina. Prostě se chce v zásadě jen kojit (hodina je v podstatě normál), pak přebalíš, ťuťuťu a zase spí. A tak pořád dokola. Nepopisuješ tu v podstatě žádný problém, jen realitu kojení. Přibírání má krásné! Tabulkově přibírat absolutně nemusí, kojené děti jdou často skokově. Navíc kojení není jen pití mléka - uspokojuje to potřebu kontaktu, stabilizuje životní funkce atd.

neomenia
19. kvě 2020

@olga_ úplný souhlas.

ondul
19. kvě 2020

Za me to je normalka. Nasemu je tri a pul mesice a nektere dny taky kojim po hodine a pul, obzvlast dopoledne a rano. Pije nekdy deset minut, nekdy je u toho pul hodiny. Odsavackou taky nic moc neodstrikam; to neni moc nic ukazatel, mimino saje jinak, nez odsavacka.

marketka_m
19. kvě 2020

hele kdyz tak mi napis..prijde mi ze pises o mne..nechce se mi tady rozepisovat..spise bych odpovidala na tvoje otazky

lovemusicsun
19. kvě 2020

To je normalka, ustali se to. Osobne bych nedokrmovala, miminko Ti pribira, tak neni duvod. Koj co nejvic to jde, hlavne v noci, to se tvori nejvic prolaktinu. A doporucuju koupit Benedikt lekarsky a Piskavici Recke Seno. Podporuje to tvorbu mleka.

jjasmina
19. kvě 2020

Taky bych řekla , že je to naprosto normální, zažívala jsem to prakticky stejně, ustálilo se to až ted ve třech měsících, jediná rada : vydrž, vím , že je to náročné 🙂

zuzita15
19. kvě 2020

@kate_kate93 gratuluju ke zdravemu kojenci!! Odbourej prikrm a proste koj.... bude se to lepsit. Kojene deti casto nebyvaji tabulkove. Tabulky jsou delane na kojenych i nekojenych detech a ty je hodne zkresluji

jade85
19. kvě 2020

Jestli opravdu chceš kojit, tak okamžitě vyhoď flašku a um. Nenamlouvej si, že je po tom miminko spokojenější, prostě je jen zapláclý umělým mlíkem, které snadno vytáhne z lahve, ale je hůř stravitelné, takže rychle odpadne a tráví. Není to přirozené. Minimálně v šestinedělí je naprosto normální trávit den s prsama ven a kojit se a mazlit s novoškem. Udělej si pohodlí, obklop se jídlem, pitím, něčím pro zábavu, pro případ že na tobě mimčo usne a buďte spolu 🙂 přírůstky má úplně krásné, to, že se prsa nenalévají je žádoucí, to, že neodsaješ je normální. Mléka máš určitě dost. To, že se kroutí a pouští může znamenat, že ho bolí bříško, můžeš zkusit sundat plínku a dát v klubíčku vyčůrat/vykakat. Nebo se prostě s kojením ještě srovnává, je možné, že už nechce pít a chce jen dudat na uspání a štve ho, že mléko ještě teče, ale to se časem naučí, chce to fakt trpělivost, nedat flašku ani dudlík. Držím palce. Když budeš chtít, půjde to.

mafulin
19. kvě 2020

Vypni hlavu a prostě koj. Nepočítej intervaly mezi kojením, nekoukej na hodiny.. Syn byl taky na prsu klidně půl hodiny, usnul, spal, vzbudil se, znovu se kojil.. to tak prostě je u měsíčního miminka. Vydrž, bude se to lepšit 🙂

drakenn
19. kvě 2020

Zkus nosit v šátku..

jana_zofie
19. kvě 2020

Když měla malá měsíc, tak sice pila co 3,5 hodiny, ale pod 50 minut jsem se s kojením nedostala. Teď má 3 měsíce, délka kojení je 5-15 minut, zato co hodinu a půl, občas co hodinu. Takže bych to neviděla tak zle. Pokud přibírá (a hlavně pokud dostatečně čůrá) a doktorka nevidí vyloženě nutnost dokrmu, zkusila bych to bez něj a třeba občas vážila. Ale fakt jen jednou týdně, jinak budeš ve stresu i z toho.

jana_zofie
19. kvě 2020

@kate_kate93 Ale víš co? Pozvi si domů laktační poradkyni. Taky jsem měla pochybnosti, takže tě chápu. Taky malá řvala (bříško). Vyšlo to na dost velký peníz, ale bříško se upravilo a já kojím, musím zaklepat, zatím bez problémů. A když tak se můžeš utěšovat tím, že ty prachy se ti časem vrátí v nekoupeném UM.

olga_
19. kvě 2020

@zuzita15 Naprostý souhlas. Navíc to přibírání - fakt záleží na miminu. Dvojčata - holka přibírala tabulkově řádem pod průměrem (ale v rámci tabulek), kluk řádem nad průměrem. Prsa mám jedny, takže prostě holka potřebovala a vyžadovala míň, plus doktorka říkala, že to bude rychlejší metabolismus, klukovi to doslova teklo nosem (jako fakt) a za první měsíc přibral kilo a půl. Kdybych měla jen holku a neměla své dvojče, tak věřím, že mě kdekterý pediatr nutí do převažování, dokrmu a bla bla. Ale já si v tomto teda vždycky věřila, i když u staršího to ze začátku byly boje, jen jsme naštěstí nebrouzdala pro moudra na koni a prostě jsem si pustila film a tu hodinu jsem kojila 😂

jade85
19. kvě 2020

@jana_zofie s tou LP naprostý souhlas, já si nakonec na všechno přišla sama, ale věřím, že včasnou konzultací s dobrou LP bych si ušetřila dost nervů, spánku a bolesti bradavek 🙂

puhelin
19. kvě 2020

Souhlasim s holkama nade mnou. Jeste doplnim, ze to odtahovani muze znamenat i nedostatecne odrihnuti. Jedno mimi mi rihat nepotrebovalo, druhe i nekolikrat behem kojeni. Popr. je to treba i nepohodli pri kojeni - ja uz kojim jen v leze, to jsme uvolneni oba.

lennus
19. kvě 2020

@kate_kate93 Ta nespokojenost nemusí pramenit z hladu, ale ty první týdny až měsíce si prostě miminka zvykají na svět - existuje termín čtvrtý trimestr, u nás seděl, malá ty první měsíce proplakala až prořvala a pak zlaté dítě! Kamarádka takto přestala kojit, přitom měla velké miminko, ale dokrmovala. Mně říkali před propuštěním u prvního syna, narodil se dřív, ať každé druhé krmení dávám svoje odstříkané mléko z flašky, byla to otrava, plus vážení, podle kamarádky laktační poradkyně i LP, kterou jsem si zavolala, fakt jen přikládat, kdykoliv potřebuje, nebude to tak furt a je to nejlepší cesta k plnému kojení, flašku i dudlík zahodit, taky nošení pomáhá, kontakt kůže na kůži, to jsem i cítila, že jakmile jsem méně nosila, jakoby bylo méně mléka, mně osobně ještě kdysi pomohly kapky Emulips na podporu mateřského mléka, mají i příchuť anýz proti nadýmání. LP jsou prý kvalitní od Mamila organizace, takovou jsem měla já, za mě nejlepší investice, konzultovala jsem pak i po mailu a věřím, že mi zachránila kojení, u druhé dcery už to bylo v pohodě, nikdy jsem už neodměřovala, jako asi jsem nikdy neměla mléka na rozdávání, ale krom prohlídek u pediatra jsem to nezjišťovala, oba jednu dobu méně přibraly, taky prý odsátí nemusí korespondovat s množstvím, které si miminko vysaje. Věřím, že někdy ani to doporučované množství nevysály, ale neřešila jsem to. Ty začátky jsou náročné, kor u prvního, ale krásně bojuješ a snažíš se, ono se to ustálí, držím moc palce!

jednaholkaa
19. kvě 2020

@kate_kate93 Malo mleka bych rekla, ze nemas. Jestli chces aby vic sal nez dumlal tak muzes polechat na bradicce jako ze strany. Vlastne jsem v sestinedeli resila totez co ty, taky jsem myslela, ze mam malo mleka, ale nedokrmovala jsem. Pak jsem ho zase mela moc. Ono se to v tomto obdobi jeste ustaluje.. Taky jsem si pozvala LP.

baraskaska
19. kvě 2020

Na to mam jen jednu radu. Vydrz prtka vydrz. Mela jsem to ze zacatku naprosto stejny ale jakozto dvojnasobna matka jsem proste nehodlala pripustit ze by me dite melo dostat jakykoliv prikrm. 3 mesice byli trochu boj. Ale nemyslim ze s kojenim ale se mnou samotnou, proste pochopit ze dite ye nemuze kojit podle tabulek. Naslouchej mu, dej mu kdykoliv kdy bude chtit ikdyby to bylo po pul hodine uvidis ze si to sedne. Mela jsem to fakt presne jako presne jako ty a ted kojim za 14 dnu druhym rokem a pro dcerku to je stale mnam mnam. 🙂

jjasmina
20. kvě 2020

@puhelin jj to je přesně u nás, malá skoro neŕíhá

mariegroth
20. kvě 2020

Ja teda moc kojici rady davat nemuzu, ale uvidis, ze ten sesty tyden je opravdu takovy meznik. A i ten termin ctvrty trimestr je presny - tri mesice po porodu jsou fakt zahul. Miminko roste a brzy bude umet pit rychleji. Ani se nenadejes a krmeni bude opravdu rychly proces. A ja chapu, ze zkousis UM a nekdy se to mamky boji priznat, protoze ty reakce jsou nekdy opravdu spatne, ale na druhou stranu nekdy lekari opravdu zbytecne plasi. Tabulky jsou fajn, ale jako mama proste sama nejlepe vidis, jestli mimco prospiva.

zuzita15
20. kvě 2020

@olga_ dcerka na tom byla podobne, akorat nemela dvojce. Ja si uzila prvnich 6 tydnu, kdy jsem pri kazdem kojeni prebalila, zvazila, prilozila na kazde prso 10-15min, aby se nevysilila, zvazila, odecetla pd davky, z lednice vyndala odstrikane MM, odmerila, ohrala, nakrmila, uspala a hura na odstrikavani a za hodinu znova vcetne noci. Tak se mi pak libi ty narky matek “jezis ja kojim snad nonstop” 🤣 Kdyz se v podstate v puvodni termin sveho narozeni rozesala, kojila jsem 45min minimalne, hmotnostni krivka rostouci, ale slava to teda nebyla. Doted je drobounka a stale pribira skokove a jednou jde do delky a jednou do vahy

lela82
20. kvě 2020

@jana_zofie jen chci rict, ze naprikkad VZP mi sluzbu laktacni poradkyne proplatilo (prispiva 3.000,- a je jedno, na co vycerpate, ja dala za 1 navstevu poradkyne 900,- a jeste budu cerpat zbytek prospevku za jibe veci).... A k otazce, mam 3 mesicni dite a zazivam s nim uplne to same, ale jen kojim... Pres noc nepije, ale pres den by byl u prsu porad, taky se u nej nekdy krouti, taky ho asi boli brisko, taky jsem vubec nevedela a tapala, jestli mu muzu davat tak casto pit, jestli se mu nebude michat natravene a nove mleko, ale kdyz brecel a vztekal se, zacala jsem proste kojit casto a je to lepsi, ani mi neprijde, ze by mu po tom bylo nekak vic spatne, tak asi je to ok)...

olga_
20. kvě 2020

@mariegroth Hlavně pediatři mají velké rezervy v osvětě ohledně kojení. Raději kolikrát hned strčí letáček s UM, doporučí váhu, někteří předpotopní dokonce nechají maminku zkušebně kojit v ordinaci atd. Nebo to vlastně všechno začíná už v porodnicích... Holt naše prsa nezaplatí velké kongresy... Kdyby pediatr maminku jako první uklidnil a nevyšiloval, bylo by na světě hned víc spokojených kojených miminek a prostě v prvních zhruba třech měsících unavených, ale také šťastných maminek. Někdy je toho kojení prostě fakt škoda, protože realita není nikdy tak růžová jako fotečka spinkajicího neviňátka v načančané postýlce s copánkovým mantinelem.

chrystyanna
20. kvě 2020

upřímně vykašlat se na časové rozestupy v kojení. taky jsem trápila prcka tím, že by měl co tři hodiny pít. reálně to byly dvě max dvě a půl já pořád hodiny v hlavě.. pak jsem na to hodila bobek.. když je nevrlý, cuca si prsty atd dam prso.. chce X nechce. on mi přestal blinkat mliko(nemusí se tolik cpát).jakoprvomatka to je těžké, ale také taková jsem.

chrystyanna
20. kvě 2020

@olga_ tohle je pravdivé.. ono to um, kasičky, kapsičky a susencicky musí někdo platit..