V noci co dvě hodiny kojím. Mám dát večer dokrm?

pavca159
7. led 2015

Ahoj chtěla bych se zeptat mam 3 tydenni holcicku mam problem ze treba pres den vydrží v pohodě i 4 hodiny bez jidla ale v noci co dve hodiny musim kojit myslite ze kdyz jidam vecer dokrm ze my vydrzi dyl spat nebo proste nejak to vydrzet nez se to spravi dik za odpoved

eficenka
7. led 2015

musíš se připravit, že celé šestinedělí se kojení teprve upravuje!
přes den je normální, pokud se dítě hlásí po 1-3 hodinách, 4 hodiny bez kojení už je na tak malinkaté miminko moc.
v noci je normální kojit po 2-4hodinách až do 6ti měsíců.

dítě prospí celou noc až kolem 2.roku života...

marecekavendulka
7. led 2015

Dokrm nic neresi,naopak vede ke snizeni laktace. Cim casteji budes kojit ted,tim lip do budoucna.

pavca159
autor
7. led 2015

Tak to vim ale jestli by to neslo nejak obratit treba skusit ju pres den co dve hodiny budit aby se zajedla v noci treba ji nechat spat myslis ze to pomuze ? protoze pres den ju treba za jedno kojeni nenakrmim tak na trikrat ju krmim vzdycky tak deset minut potom prestane sat a za dalsich deset minut ma zas hlad tak zas ji dam k prsu a to my tak dela furt potom kdyz se teda doji tak spi ty 3-4 hodiny max. pres den a ale v noci fakt co dve hodiny ju kojim a kojim ju tak v noci hodinu a stejne nevydrzi jak kdybych mela malo mlika me pripada.

pavca159
autor
7. led 2015

Ale zas nemuzu rict ze by mi nejak rvala proste se naji a spi akorat ze musim proste tak dlouho kojit aby se dojedla.

marecekavendulka
7. led 2015

@pavca159 tak male miminko efektivne saje jen asi 10-15 minut. Takze pokud ti pije kazdych 10 minut,nez se naji,zkontrolovala bych tok mleka a prisati. Prso ale slouzi i jako uklidnujici prostredek. Nocni kojeni bych neodbouravala,protoze prave pri nocnim kojeni se produkuje prolaktin. Pokud to redis z duvodu spatneho vyspani,tak si vem bud malou k sobe( vubec nejlepsi varianta) nebo nazen spamkovy deficit pres den.

marecekavendulka
7. led 2015

@pavca159 a jinak marna slava:miminko si proste rekne,kdy chce nakojit. Je nesmysl mu obracet rezim. Je jeste prcek,ale pak se to samo srovna. Ja ted kojim 2 krat za noc. Dceri je 7 m. To je dobry vysledek,kdyz jsem v jejich 3 tydnech kohila co hodinu,ze? 😀

luckaamilan
7. led 2015

vecerny dokrm trochu pomoze. sesternica mala vela mlieka, ale vecer i tak dala nutrilon, aby sa aspon vyspala 5 hod v kuse, mlieko jej neubylo, mohla by odkojit celu porodnicu.

gwennie
7. led 2015

@luckaamilan "aspon" vyspala 5h vkuse? 😀 Některé matky asi fakt neví, co to je spánkový deificit... Co jsem přijela z porodnice, nikdy nespím víc než 3h vkuse a když to jsou ty 3h tak skáču radostí....

pisisvori
7. led 2015

@gwennie já už od porodnice =6m vstávám po 1-2🙂.

pisisvori
7. led 2015

@pavca159 zkoušela jsem dceři dávat dokrm kvůli přibírání a na spaní to žádný vliv nemělo. ALe to bylo okolo jejích 4m ne tak malinké. Přestože nejsem žádný kojící maninak a některé fanatické rady laktačních mě dostrozčilují tady bych řekla, že @eficenka má 100% pravdu.

evulina77
7. led 2015

@pavca159 určitě nebude spát dýl a ty pomalu ale jistě příjdeš o mlíko. Podívej se na kojeni.net, je tam hodně rad ohledně kojení apod., ale myslím, že v noci co dvě hodiny není špatný, taky to může být po hodině. Prostě to tak je, nevyspíš se pár let... 😀

pavca159
autor
7. led 2015

Tak dekuju za rady nejak se stim poperem budem muset doufam ze se ji ten rezim potom upravy ze my nebude spat pres den a v noci vzhuru :D

marecekavendulka
7. led 2015

@luckaamilan to byla jedna z tech vyvolenych,kterym dokrm laktaci nesnizil. Nelze vsak pausalne rict,ze je to reseni 😉

luckaamilan
7. led 2015

@marecekavendulka
jeden dokrm z 8kojeni za den, alebo 9 urcite na laktaci vliv nema

luckaamilan
7. led 2015

@gwennie
niektore matky maju krasne spave deti, ine nie... holt tak to funguje. snad sa to u vas upravy.

arrowka
7. led 2015

@luckaamilan Nejde o to, že to je jeden dokrm z 8, ale o to, že to je noční dokrm. Večerní nebo noční dokrm je prostě pro udržení laktace velmi rizikový.

gwennie
8. led 2015

@pisisvori no to je teprv masakr 🙂 u vas "aspon" 5h vkuse nehrozi, co? 😀

emin
8. led 2015

LP nečetla jsem předchozí komentáře. Pokud to uděláte tak, jak píšete, patrně brzy o mléko postupně přijdete. 4 hodiny bez kojení v tom to věku je hodně, pokusila bych se pi přes den nakojit o něco drive, večer a v noci kojte dle potřeby, mělo by se to upravit. Min v šestinedělí, ale lépe I poté nedoporučuji dudlík, dokrm , pokur prospívá tak take ne a pokud by váhově neprospívala a nezabraly by pravidla pro zvýšení laktace, pak dokrm ne lahvičkou. Ostatně, možná by stálo za to, domluvit se s LP. Evidentně jste se rozkojila a podobnými chybkami (jako dokrm večer lahví) byste mohla odstavit předčasně, což by bylo škoda. Držím palce.

emin
8. led 2015

@luckaamilan Je mi líto, ale eden dokrm z osmi kojení za den na laktaci ROZHODNĚ vliv má, zvláště večer a zvláště lahví. Není to ze dne na den, ale postupně laktace klesá, nestačí pak reagovat na zvýšenou potřebu v období růstových spurtů, navíc lahev kazí techniku a konečně, když date jednou, často pak není problem dát I dva z osmi, pak tři... a za pár neděl nekojíte. Věřte, je to statisticky dokázáno (což neznamená, že se nenajde výjimka) a I má zkušenost to potvrzuje. ☹

gwennie
8. led 2015

@emin a co lahvičky jako Medela, u nichž sání funguje na stejném principu jako u prsu? (narozdíl od ostatních láhví) Ty by techniku kazit neměly, nebo?

katyxq
8. led 2015

@gwennie Medela Calma nefunguje jako prs (žádná láhev se nepodobá prsu při kojení a zapojují se jiné svaly při sání) a jen to z ní pomaleji teče .... ta údajná studie, kterou se výrobce ohání, se týkala pouze jednoho jediného kojenía jednoho jediného krmení z láhve, sledoval se pouze podtlak v pusince miminka a studie nezahrnovala ani 20 dětí 😉

valik
8. led 2015

@luckaamilan
@emin Já to u prvorozené měla přesně tak. Přišel růstový spurt a s ním rada dát flašu umělého na noc. Pomohlo to, byla spokojená, déle spala... Ale mlíka ubylo, k jedné dávce umělého pak přibyla druhá.... A bylo vymalováno... U syna jsem už byla trochu chytřejší a jakmile byl problém, šla jsem se poradit tady za LP a málo mléka vyřešilo častější přikládání. Do tří dnů se mi vždycky laktace zvýšila... 🙂 Dokrm kvůli prodloužení spánku bych za sebe nedávala...
@pavca159
A mimochodem, mám teď ročního a čtyřletou a o pěti hodinách spánku v kuse se mi ani nezdá... 😀 U nás se zhruba jednou za týden podaří tři hodiny v kuse, ale to je asi tím, že spím jak mrtvola a vzbuzen některým z našich dětí během těch tří hodin je tatínek... 😀

emin
8. led 2015

@valik Za tento příspěvek moc děkuji. Maminky totiž většinou dělají opak - dušují se u 2měsíčního miminka, že zvládá dudlík, lahvičku I prso a nedělá mu to problem. Za měsíc nastane bojkot, odstavení a pak to svedou na "slabé mléko". Pravý důvod byl ovšem jiný. Takže ještě jednou díky 🙂

emin
8. led 2015

@gwennie Bohužel, ani Calma od Medely nefunguje jako prs. Ostatně viděla jste někdy prs ve tvaru tohoto dudlíku? Jedinné, co Calma umí, je těžké sání - přes membrány v dudlíku mléko teče opravdu málo a miminko se musí hodně snažit. Snaží se ale špatnou techniku. Silikon nikdy nenahradí prsní tkáň. Neriskovala bych ani Calmu.

gwennie
8. led 2015

@katyxq
@emin aha, díky za info, to jsem vůbec nevěděla... právě taky večer dává dokrm UM, z medely, a marně jsem se domnívala, že to nemůže uškodit, když je to jen jedenkrát za den a ještě poté, co malý vysaje obě prsa (dělám to samozřejmě z čistě sobeckých důvodů, aby trochu déle vydržel, a já měla naspané více než 2 hodiny naráz) ... Dává tak 40-50ml... Takže doporučujete odbourat? Pokud nechci přijít o kojení?

katyxq
8. led 2015

@gwennie dokrm na noc nejvíc snižuje laktaci (v noci je nejvíc hormonu prolaktinu, který tvorbu mlěka podporuje) .. plus láhev má vysoky potenciál pokazit přisátí a tím celé kojení

emin
8. led 2015

@gwennie Určitě odbourat. Všechny (opravdu všechny) dlouhodobě kojící maminky (tedy ty které kojí déle než rok) kojí min 1x v noci, ale spíš častěji.

gwennie
8. led 2015

@emin
@katyxq
ja ale i s tim dokrmem kojim v noci dvakrát...tak přesně nerozumím proč to tu laktaci snižuje

valik
8. led 2015

@emin Není vůbec zač, spíš bych ráda poděkovala já Vám. Díky Vašim radám a radám od @katyxq totiž stále kojím svého ročního chlapečka. 🙂 Moc děkuji 🙂

emin
8. led 2015

@gwennie A když nedokrmíte, je v tom rozdíl? Budí se častěji? Dvojí noční kojení laktaci patrně udrží, takže rizikový je jen ten způsob dokrmu (lahvička)