Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

nurbanu
16. led 2017

určitě to nebude 270 dní :( spíš mi šlo o to, jestli se to nepočítá nějak jinak, když jsem na rodičovský a jestli se k tomu nepočítá i ta práce před tím

j.a.n.i
16. led 2017

@nurbanu Na rodičovské nejsi, neb ti netrvá pracovní poměr, pouze pobíráš rodičovský příspěvek, což je rozdíl. A na mateřskou mít nárok nebudeš, možná kdybys stále pokračovala v té DPČ, tak by to vyjít mohlo, ale k tomu bych potřebovala přesné datumy a jak máš postavenou smlouvu, zda tam máš měsíční mzdu nebo jen hodinovku a pokud hodinovku, tak zda je tam daný minimální počet hodin za měsíc.

nurbanu
17. led 2017

@j.a.n.i DPČ jsem měla jen do konce roku, teď od ledna mám DPP a žádný měsíc si nevydělám nad těch 10 000, což mi účetní řekla, že je zásadní...
Smlouvu teď v ruce nemám, ale podívám se na ní. Ale každopádně už ztrácím iluze, že bych mohla mateřskou dostat 😉
Mockrát Ti děkuji za odpověď

Ještě bych měla jednu otázku, pokud by šel tedy na mateřskou manžel, tak asi nejde, aby šel nějak zpět do té stejné práce, viď? Jako třeba nová smlouva nebo tak.

pettule87
17. led 2017

Ahoj, dnes mi přišel dopis ze socialky, že nemám nárok na ppm :( termín porodu mám 4.2 a prý můžu až po porodu žádat o rodičák... Nevíte jak je to se zdravotním pojištěním tento měsíc? Musím si ho platit sama? A ten rodičák dostanu na 4 roky? Děkuji za odpověď :(

okinkaa
18. led 2017

@pettule87 a co dát si to přes chlapa jestli on splnuje podmínky?

j.a.n.i
18. led 2017

@nurbanu No, na novou smlouvu teoreticky jo, ale musela by byt na jinou cinnost, ale prakricky to zamestnavatel nerad dela, neb ossz je jasne o co jde a prudi.

pettule87
18. led 2017

@okinkaa on nemůže pobírat jako zaměstnanec ppm ☹ může jen zkusit rodičák....zrovna sedím na UP a čekám na řadu, sem zvědavá jak tady pochodim, snad mě nenechají úplně bez peněz 🙏🙄

j.a.n.i
18. led 2017

@pettule87 No a ty jsi tedy aktuálně nezaměstnaná nebo jak to máš?

jancaaa12
24. led 2017

Ahoj,chtela jsem se zeptat v lednu 2012-2015 jsem byla na rodicaku v lednu 2015 mi skoncil rodicak jsem musela na operaci takze pracovni neschopnost nastoupila jsem v dubnu 2015 v rijnu 2015 jsem byla zase na nemocenske v breznu 2016 jsem nastoupila do prace a v zari 2016 jsem otehotnela a jsem na rizikovem tehotenstvi na neschopence budu mit narok na materskou nebo vubec?Dekuji za radu vubec se v tom nevyznam.

j.a.n.i
24. led 2017

@jancaaa12 Budeš, stále ti trvá pracovní poměr.

jancaaa12
24. led 2017

@j.a.n.i diky🙂

jancaaa12
24. led 2017

@j.a.n.i dost me to zmatlo cetla jsem,ze musis mit odpracovanych 270 dni abych mela narok na materskou od zamestnavatele nevim jak se to presne pocita a jestli mi to prave da kdyz jsem byla takhle nemocna.

j.a.n.i
25. led 2017

@jancaaa12 Ne, musíš mít 270 dní účasti na nemocenském pojištění, o tom, že by musely být odpracované třeba jako pro dovolenou se tam nepíše.

jancaaa12
25. led 2017

@j.a.n.i tak to je super diky se mi docela ulevilo🙂

pettule87
25. led 2017

@j.a.n.i smlouva mi skončila 30.9 2016 ale, protože sem byla na neschopence, tak sem byla v ochranné lhůtě... Jinak se to nakonec vyřešilo tak, že mi dr vystavil zpětně neschopenku od 1.1 2017, obnovil mi ji... Teď můžu dal marodit až do konce šestinedělí a pak přejdu rovnou na rodičák...

j.a.n.i
25. led 2017

@pettule87 Jojo, tím, že jsi předtím byla na neschopence, tak ji obnovit mohl, super, že vyřešeno 😉

peanuty
26. led 2017

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat na podstatnou věc. Zaměstnavatel za zaměstnance platí nemocenské pojištění (zdravotní?) za celý měsíc a né jen za ty dny, kdy pracoval, ne.? Ráda bych si vypočítala, zda-li mám nárok. Ale nevím, jestli se (těch 270dní) berou jen odpracované pracovní dny nebo všechny kalndářní (odpracované + víkendy, kdy jsem nepracovala), potřebuju pomoc, prosím. Předem děkuji za odpověď.

lenoulinkaa
26. led 2017

@peanuty počítají se kalendářní dny

peanuty
26. led 2017

@lenoulinkaa Tedy klasicky měsíc.? Když jsem byla v v jedné práci 4 dny, tak se počítá měsíc zaplaceného zdravotního.? V dnešní práci jsem již 4 měsíc a TP mám 14.září, tak by mě zajímalo, jestli budu mít nárok.

lenoulinkaa
26. led 2017

@peanuty počítají se kalendářní dny v zaměstnání. A tyto dny se sčítají a za 2 roky, aby byl nárok na PPM musí být těch dnů 270. Dny nemocenské se do této doby taky počítají.

peanuty
26. led 2017

Kalendářní dny jsou všechny dny, počítají se spíš PRACOVNÍ DNY (odpracované dny, ne.?)

lenoulinkaa
26. led 2017

@peanuty Jestli Ti jde o PPM tak více info zde. http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk... Počítají se kalendářní dny... Prostě dny od pondělka do neděle (za měsíc 30 nebo 31 podle délky)

eldorado89
20. bře 2017

Ahoj, mám dotaz. Jsem OSVČ, ale aby na nás zaměstnavatel co nejvíc vydělal,tak mám smlouvu na DPPČ a jako vedlejší činnost mám OSVČ... Bohužel na sociálce jsem si nepriplacela nic na víc... Tak teď vůbec nevím jestli budu mít nárok na mateřskou, a jak to bude s rodičovským příspěvkem... V práci mi bylo nabídnuto že mě můžou zaměstnat na HPP na dobu co budu ještě moci pracovat. Jsem 8tt.... Nevíte někdo co teď??? 🙏

xpila
20. bře 2017

@eldorado89 Podle toho, za kolik je DPČ. Pokud nad 2500 Kč, tak se z ní platí i nemocenské pojištění nutné pro nárok na mateřskou.

langoska92
20. bře 2017

Ahoj holky, prosím o radu, jsem doma na rodičovské dovolené a plánujeme s manželem druhé mimčo, až mi rodičák skončí, mám znovu nárok nejdřív na mateřskou, i když nenastoupím do práce? 🙂 Děkuji.

blahova_andrea
20. bře 2017

@langoska92 to záleží na tom, zda ti stále běží zaměstnanecký poměr a kdy porodíš to druhé dítě 😉

jannca82
20. bře 2017

Ahoj, do konce května 2017 pobírám rodičovský příspěvek, u zaměstnavatele mám nahlášenou rodičovskou dovolenou do tří let dítěte tedy konec července 2017. Dne 26.6. 2017 nastupují na druhou mateřskou dovolenou. Postup: nechám si vystavit papír od gynekologa a předám zaměstnavateli, na zdravotní pojišťovně nahlasím že se starám o dítě do 4let a to v období od 1.6-25.6. a poté nastupují na mateřskou? Mateřská mi bude vypočítána tak jako u první mateřské? Smlouvu mám na dobu neurčitou.
Děkuji všem.

langoska92
20. bře 2017

@blahova_andrea ano zaměstnanecký poměr mi stále běží, o druhém mimču zatím uvažujeme, rodičák mi končí za rok v březnu, tak bych pak nějak chtěla navázat..

eldorado89
21. bře 2017

@xpila... hrubý příjem je 11000 ... Takže čistý 8500 a zaměstnavatel za mě odvádí kolem 800kc a i já sama jako živnostník platím zálohy na sociálním.

blahova_andrea
21. bře 2017

@langoska92 tak pokud s dětmi navážeš, tak budeš mít opět mateřskou, stejně jako u prvního