Mám nárok na mateřskou?

schelinta
29. črc 2008

Chtěla bych poprosit o radu. Určitě nejsem jediná, co jsem těhotná a ocitla jsem se bez práce. Ale od začátku. Musela jsem v únoru ukončit školu (prostě už jsem to nezvládala) a tak jsem nastoupila do práce. Koncem března jsem otěhotněla a jelikož jsem měla opravdu velké ranní nevolnosti nezůstalo to bez povšimnutí. Byla jsem ve zkušební době a tak mě zaměstnavatel bez problému vyhodil. Když jsem se přihlásila na úřad práce, tak mi řekli, že nemám nárok na žádné dávky. Proto by mě zajímalo, jestli vůbec dostanu mateřskou, nebo na comám nárok. Na úřadech se se mnou nikdo nechce bavit.... 😖

rozzaarka
24. srp 2013

@j.a.n.i muzu se zeptat proc? j tomuhle moc nerozumim🙂 i kdyz ma odpracovano, tak to nedostane kvuli te nemocenske?

j.a.n.i
24. srp 2013

@rozzaarka Ne, ale protože mít odpracováno je pouze jedna podmínka, druhá (na kterou spousta lidí zapomíná) je být ke dni nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Zaměstnaná není. A pravidla pro ochrannou lhůtu jsou následující: ochranná lhůta je 180 dní, pokud zaměstnání zaniklo v době těhotenství, ale pokud bylo zaměstnání kratší než 180 dní, tak je i ochranná lhůta kratší a je stejně dlouhá jako to zaměstnání, tedy cca 2,5 mesíce, takže ochranná lhůta uplyně někdy v září...

rozzaarka
24. srp 2013

@j.a.n.i ahaaa, to jsem nevedela. dekuju... takze jeste 18 dni me nesmi vyhodit🙂🙂

kataka84
26. srp 2013

@j.a.n.i Tak to jsi mi, ale vůbec neudělala radost. Mě na sociálce řekli, že sami nevědí, že se to bude muset posoudit, že jsem dost hloupě na hranici nebo co. Achjoo, tak to bude perné.

petaov
29. srp 2013

Ahoj holky, chtěla bych poradit. Příští rok v dubnu mi skončí rodičák (v práci už mi skončil pracovní poměr, takže nemám kam nastoupit), ale malého mi vezmou do školky až v září. (Chtěla jsem si rodičák o ten půl rok prodloužit, myslela jsem, že jdou rozložit ty peníze, co by mi náležely, ale ještě by mi je zkrouhly, takže to nic...). Nechci být ten půl rok (duben-září) bez peněz, tak jsem se chtěla zeptat, co musím udělat pro to, abych měla nárok na další mateřskou. Vím, že se musím určitý počet dnů podílet na nemocenském. Ale musí to být stálý pracovní poměr? Šlo by teď při rodičáku pracovat na poloviční úvazek, nebo jen na nározové brigády (počítají se brigády?) dokud nejsem těhotná a pokud bych dál pracovala jako těhotná při tomto rodičáku, počítalo by se to? Vím, že se to dá když tak přepsat na chlapa, ale to mi přijde zbytečně složité. Chtěla bych teď začít nárazově pracovat, hlídání moc nemám, takže o stálý pracovní poměr by nešlo. A ještě dotaz, někde tady padlo, že se do těch dní, kdy se musím podílet na nemocenském, započítává i škola, může to být i dálkové studium (ještě při rodičáku studuji)? Snad to píšu srozumitelně, předem děkuju za rady 🙂. Prostě pokud by bylo druhé dítěm chtěla bych mít regulérní mateřskou. Pokud by to nešlo, byla bych půl roku s malým doma a pak, až mi ho vezmou v září do školky, tak bych začala hledat normální práci a snažit bychom se začali až potom.

j.a.n.i
30. srp 2013

@petaov Ano, jde pracovat při rodičáku, ale aby se to počítalo pro mateřskou, tak se z toho musí odvádět sociální a zdravotní, což u nárazových brigád nebývá - tam jsou smlouvy konstruované právě tak, aby se to platit nemuselo, neb jsou to pro zaměstnavatele výdaje navíc. A škola se nepočítá, respektive, pokud úspěšně dostuduješ a pak nastoupíš do práce, tak se ti škola započítá, ale jinak ne.

ivca1986
1. říj 2013

@j.a.n.i Ahoj, koukám, že té mateřské rozumíš. 🙂 Chtěla bych se Tě zeptat jak to mám já... ? Dnes (1.10.13) jsem natoupila do nového zaměstnání - smlouvu mám na rok (do 30.9.14) a zajímalo by mně, jestli je možné v tomto období otěhotnět a uplatnit tak mateřskou, popř. kdy by to pro mě bylo nejlepší. Díky za odpověď 😉

j.a.n.i
1. říj 2013

@ivca1986 No, hodně záleží co si dělala před nástupem do téhle práce. Ale pokud tě nevyhodí ve zkušebce, tak ti nárok na mateřskou vznikne a otěhotnět ne dříve než ke konci zkušebky a ne později než 2 měsíce před koncem smlouvy, kdyby ti ji neprodloužili. To, jakou bude mít radost zaměstnavatel z toho, že mu otěhotníš hned po zkušebce je věc druhá...

ivca1986
1. říj 2013

@j.a.n.i předtím... 2 roky jsem pracovala, 4 roky opět studovala a pak šla na pracák, ale teď mám práci a vím na 100 % že mě nevyhodí, ale mám ji jen na dobu určitou 1 rok - takže musím vycházet pouze z toho 1 roku co teď budu v práci. Ráda bych otěhotněla tak, abych měla na mateřskou nárok, ale vím, že je to o náhodě, za zkoušku nic nedáme 😉 😉 Moc děkuji za radu. Co jsem si tak pročítala ty podmínky, tak jsem sama usoudila, že by snažení bylo nejlepší okolo června příštího roku, ale nevím, jestli jsem to pochopila dobře. 😒

j.a.n.i
2. říj 2013

@ivca1986 Pokud to vezmu pouze z tvého pohledu, tak mi červen přijde pozdě, začala bych se snažením klidně v lednu, nikdy nevíš jak dlouho to bude trvat, u nás třeba první trvalo 8 měsíců... Ono, pokud to není práce těhotným zakázaná, tak i když otěhotníš někdy v únoru, tak ti to v práci vyjde akorát do mateřské.

ivca1986
2. říj 2013

@j.a.n.i máš pravdu, děkuji moc 🙂

barborkal
15. říj 2013

Prosím vás mám otázečku na mateřskou, protože tomu moc nerozumím...mám smlouvu na dobu určitou. když mi skončí zaměstnání a já nastoupím na mateřskou např. 3 měsíce po odchodu ze zaměstnání (stihnu to v ochranné lhůtě) a ty 3 měsíce budu na ÚP. Bude se mi mateřská počítat jen ze zaměstnání? nebo se tam nějak promítají i 3 měsíce podpory v nezaměstnanosti?

leejlaa
22. říj 2013

@barborkal Ne, pouze z posledního zaměstnání ;)

barborkal
23. říj 2013

@leejlaa děkuji 🙂

lennittka
5. lis 2013

Můžu to tu obnovit ?
Já už mám ze všech informací hlavu jako pátrací balón ! 14. listopadu jdu na úřad práce, kde jsem evidovaná od začátku září, takže se tam rovnou na vše optám, ale budu poslouchat zase to samé, ty samé věty, tak si nechci připadat jak blbec.. Měla jsem práci 6 měsíců, od března do konce srpna. Byla jsem u nás na vesnici na Obecních pracích. Tuto práci stát povoluje pouze na půl roku, takže smlouva byla na určito. V polovině března jsem otěhotněla.
Mám odpracovaných 184 dní a podle různých internetových kalkulaček nárok na PPM mám, tak jak to tedy je ? 😖
I jsem volala na sociálku a paní mi jen řekla, ať jim zkusím poslat tu Žádost, co dostanu od gynekologa ..

j.a.n.i
5. lis 2013

@lennittka Nějak nevím, jak si z té internetové kalkulačky přišla na to, že máš nárok na mateřskou?
Pokud si v posledních dvou letech nepracovala nikde jinde (nebo si v tomhle období úspěšně nedokončila školu) tak nárok nemáš. Což nic nemění na tom, že ten papír na OSSZ poslat můžeš.

lennittka
5. lis 2013

@j.a.n.i Takhle se mi to tam vypočítalo, právě proto to nechápu ..

j.a.n.i
6. lis 2013

@lennittka To je logické, že se ti to vypočítalo, to se vypočítá vždycky, ta kalkulačka nijak nezjišťuje nárok na mateřskou, pouze počítá její výši.

lennittka
11. lis 2013

@j.a.n.i Tak mě zmátlo, že jsem zadala, že mám odpracovaných 184 dní a ne 270 a i tak mi něco vyšlo 😒
A co se týče tohoto:Peněžitá pomoc v mateřství - aktualizace 2013
Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. ?

j.a.n.i
11. lis 2013

@lennittka Protože je to kalkulačka na výpočet výše, takže když někdo změní práci, tak v té poslední taky nemá 270 dní...
A jinak to s tou školou platí, pokud si ji úspěšně ukončila a spadá ti do toho sledovaného období, tak bys nárok mít mohla.

lennittka
11. lis 2013

@j.a.n.i Děkuji za odpověď, my Vás tady nemít, tak jsme ztracený 🙂

evelinkapc
12. lis 2013

já mám něco podobnýho.. v listopadu 2012 jsem přeřušila studium,2 měsíce jsem byla na pracáku a pak od 22.ledna jsem nastoupila do práce.. otěhotněla jsem v květnu a pracovala jsem do půlky srpna a od půlky jsem na nemocenské a 31.12. mi končí smlouva,tak taky nwm na co mám a nemám nárok :/

lennittka
14. lis 2013

@evelinkapc Mně dneska zase na Úřadu práce řekla, že se to asi už zrušilo s tou školou, že opravdu neví...
Neví asi vůbec nic tady u nás ve městě 😝 Tak prostě počkám, jestli něco vypadne z OSSZ.

petulkavikulka
15. lis 2013

j.a.n.i vidím, že tomuto tématu rozumíte tak by mě zajímala jen teoretická otázka. Od 1.7.2011 do 31.3. 2012 jsem byla zaměstnána a kvůli stěhování jsem skončila a byla na ÚP.Od 22.4.2013 do 31.6.2013 jsem pracovala bohužel jen jako záskok za nemoc a teď jsem opět na ÚP. Tudíž by mě zajímalo když bych teď otěhotněla jak by to bylo s mateřskou a rodičákem? Moc se v tom neorientuji tak budu ráda za radu.

j.a.n.i
16. lis 2013

@lennittka Tak je celkem logické, že na UP neví nic o mateřské, není to jejich práce, je to asi tak stejné, jak kdyby se na to člověk ptal třeba na stavebním úřadě 🙂 nicméně to s tou školou stále platí, pokud si ji úspěšně dokončila a pak nastoupila do práce, tak se škola započítá. Není problém nárok spočítat, ale potřebovala bych termín porodu a přesně (tedy s datumy) co si dělala poslední 2 roky.

j.a.n.i
16. lis 2013

@petulkavikulka Kdyby si teď otěhotněla a už do práce nenastoupila, tak nárok na mateřskou nemáš. Pokud bys do nějaké práce šlo, tak by záleželo kdy a jak dlouho bys tam byla, nedá se takhle obecně říct, zda by nárok byl nebo ne.

lennittka
16. lis 2013

@j.a.n.i Moc děkuji, ale včera už mi volala paní z OSSZ, že nárok nemám .. Že bych musela úspěšně odmaturovat v listopadu 2011, abych byla ještě v ochranné lhůtě .. Tak bohužel ..

j.a.n.i
16. lis 2013

@lennittka Jojo, to má pravdu, nojo, holt nic ☹

lennittka
16. lis 2013

@j.a.n.i Bohužel no, měla jsem propadnout, abych teď netrpěla hlady 😀

sjumania
26. lis 2013

Ahojky, vidím, že tady je možno získat nějaké info. Dnes jsem zjistila, že jsem nejspíš těhulka (zatím dle těhutestu). Ale vyvstává mi tím otázka, jak to budu mít s mateřskou. Nikde na netu jsem se totiž nedočetla jak je to těmi 270 dny (jestli se jedná o dny pracovní a nebo jestli se počítají uplně všechy včetně sobot, nedělí, svátků - prostě doba, kdy smlouva trvá)
Jsem zaměstnaná od 9.července a mám smlouvu do konce tohoto roku, tj. do 31.12.2013
Zaměstnavatel mi nabídl prodloužení smlouvy na půl roku od 1.1. do 30.6. Splním tedy podmínky? (v každém případě bych musela chtě nechtě v průběhu příštího roku už zůstat doma na ryzikovém, protože práce je dost fyzicky náročná) měla bych nárok na mateřskou dovolenou i tak? Děkuji moc za odpověď, budu moc vděčná, protože prvotní radost z toho, že budeme mít minko okamžitě vystřídal strach, že zůastanu bez koruny 🙂