Otcovská dovolená, jak se o ni žádá?

danielka2709
23. lis 2017

Ahoj maminy.
Mám dotaz ohledně otcovské dovolené. Ta se bude moct čerpat od roku 2018 po dobu 1 týdně nepřetržitě v šestinedělí. Tatínkovi bude vyplácena částka 70% z hrubého výdělku.
Jde mi o to, jakým způsobem o to táta zažádá. Je na to nějaký formulář? Protože na netu jsem o tom nic nenašla.
Nebo prostě jen nahlásí zaměstnavateli, že se mu narodilo dítě a domluví se s nim? - Jde o to,že si to nebude vybírat ze své dovolené,ale tahle je vyplácena jinak- jako nemocenská, jen s tím,že od prvního dne nástupu na otcovskou dovolenou se mu vyplácí těch 70%.
Poradíte mi někdo, jak to funguje? Na netu jsem našla jen info o tom, že to bude možné i výpočty, kolik dostane peněz,ale nic víc.
Děkuji.

ferrari
23. lis 2017

My se o to také zajímavé určitě na to bude nějaký papír a budou moci i OSVČ to je můj manžel

anetka1701
23. lis 2017

Dle mejch informací se to jen zadá do docházkového systému podobně jako dovolená 🙂 A účetní program už to přechroustá... My formulář dělat nebudem - jen jim to zadám v docházce "otcovská" 🙂

karlax
23. lis 2017

Ahoj, asi se neptás na otcovskou (tzn. rodičovskou) dovolenou, ale na otcovskou poporodní péči... Otec donese svému zaměstnavateli rodný list, pokud se jedná o jemu narozené, ne např. osvojené dítě. Zaměstnavatel pak vyplní tiskopis ČSSZ, na základě kterého ČSSZ dávku vyplácí. Lékař nevyplňuje nic. Ten formulář možná ještě není k dispozici, ještě mají čas🙂

hanih
23. lis 2017

@danielka2709 Na stránkách České správy sociálního zabezpečení by měl být ke stažení formulář (nevím, jestli už je), který je třeba vyplnit a odevzdat zaměstnavateli. Zaměstnavatel by pak měl formulář poslat dál na Okresní správu sociálního zabezpečení. Alespoň tak jsem to našla.

danielka2709
autor
28. lis 2017

@hanih Děkuji mockrát. Zkusím si to najít 🙂

hanih
28. lis 2017
andreas16
28. lis 2017

Dneska mě s tímhle manžel naštval sice má nárok si ten týden vyčerpat v šestinedělí ale zákon který je v platnosti od 1.1 bude moct vybrat až od 1.2.2018 takže když se vážně stane že porodím dříve tak máme stejně po srandě.

andreas16
28. lis 2017

Jinak je na to papír který sew odevzdá v nemocnici. Aspoň tak mi to dnes říkal ale ještě budou mít jedno sezení kde se to bude projednávat.

hanih
28. lis 2017

@andreas16 Nemyslela jste, že se papír odevzdá zaměstnavateli? Nemocnice s tím podle mého nemá nic společného, ne?

bayt
28. lis 2017

@andreas16 Tohle jsem nepochopila...mám rodit na začátku ledna. Takže na otcovskou může jít manžel až od února?

A nevíte někdo, když se dítě narodí ještě v prosinci, tak už máme smůlu?

vilibalda
28. lis 2017

@andreas16
@bayt Dá se jít až od 1.2. a nastoupit se musí v šestineďelí, takže to vychází pro děti narozené po 21.12.2017. Od února to půjde hned od porodu, pro starší děti až ten únor (kdy bude miminku třeba měsíc).

bayt
28. lis 2017

@vilibalda a nevíš, čím to je, že to jde až od února?

hanih
28. lis 2017

@bayt Novela zákona, která to umožňuje, nabude účinnosti až k 1. 2., proto to dřív nejde.

bayt
28. lis 2017

@hanih hele, ale tady píšou, že dle té novely lze vybrat dávku ještě šest týdnů před datem nabytí účinnosti

https://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pr...

vilibalda
28. lis 2017

@bayt Vzhledem k mému datu porodu nepředpokládám, že by se mě to týkalo, proto jsem to víc nezkoumala. Holky v termínovce došly k datu narození 21.12. (V přechodném ustanovení daného zákona je to rak psané, že se to týká i dětí takto narozených, tj. 6 týdnů před nabytím účinnosti). Ten 1. Únor je nabytí účinnosti a to se odvíjelo od data podpisu všech, co zákon museli podepsat. Nerozumím přesně všem právnickým slovům, ale v tom odkazu nečtu, že to lze vybrat před datem nabytí účinnosti. Čtu tam, že se to týká i dětí narozených 6 týdnů před nabytím účinnosti, což je logické. Pokud má dítě 1.2. maximálně 6 týdnů splňuje podmínky pro otcovskou. Ale nikde tam nevidím, že by to šlo čerpat už v lednu.

hanih
28. lis 2017

@bayt Aha, tak možné to je. Já právu moc nerozumím, vím jen, co jsem načetla 🙂 Pokud to takto jde, tak je to super. Jen mě ještě napadá, jestli to není myšleno tak, že toho půjde využít třeba poslední týden šestinedělí, pokud se tento týden bude shodovat s prvním únorovým týdnem. Ale to už jsou z mé strany jen dohady... Správně by nám to asi řekli jen na ČSSZ.

bayt
29. lis 2017

@vilibalda Tohle je přímo citace ze zákona:

1. Nárok na dávku otcovské poporodní péče vzniká, pokud se dítě narodilo v období 6 týdnů přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

Tj. nárok na čerpání dávky vzniká (bez omezení). Že by vznikal nárok, bez možnosti ten nárok uplatnit, to mi připadá docela nelogické, ale třeba se tu objeví nějaká právnička, která nám to ještě víc osvětlí 🙂

vilibalda
29. lis 2017

@bayt Jak říkám, mně se to týkat nebude a právně vzdělaná nejsem. 🙂 Ale všechny ty děti, co se narodí 6 týdnů před nabytím účinnosti (jak je v přechodném ustanovení) mají možnost otcovskou využít od 1.2. Takźe nárok vznikne a možnost uplatnění taky (od 1.2.)Otcovská není týden hned po porodu, ale nastupuje se kdykoli v šestinedělí. Kdyžtak dej vědět, jestli se Vám podaří čerpat tuhle dávku už v lednu.

bayt
29. lis 2017

@vilibalda Právě že kdykoliv po porodu, ten nárok tam není omezený pro lednové děti, takže pro ně platí to co pro ostatní. Dám vědět 🙂

amalkap
1. led 2018

Ahojky, omlouvám se, že se připojuji do diskuze s trošku jiným dotazem, ale zajímalo by mě, jak to udělat, když potřebuji, aby se manžel po porodu staral o starší dceru.. Jestli je možné to nakombinovat s ošetřovačkou?

absintka19
1. led 2018

@amalkap casto se to dela tak ze si vezme ocr-musi k tomu doktor byt schudny.

paulie
1. led 2018

@amalkap buď bude starší dítě nemocné a pediatr vypíše OČR, nebo Váš praktický lékař napíše manželovi OČR na Vás s tím, že “nemůžete pečovat o dítě” (2.kolonka OČR) a on si vzadu vyplní, že pečoval o zdravé dítě...

bayt
1. led 2018

Tak holky, už je výklad a otcovská platí pro děti narozené už o Vánocích, ale výběr bohužel až od prvního února. https://zpravy.idnes.cz/zdravotni-pojisteni-otc...

amalkap
1. led 2018

@absintka19 @paulie děkuji za radu, mně jde hlavně o dobu, co budu v porodnici, protože první šla císařem, tak pokud půjde i druhá, tak je to 5 dní a jestli si potom bude moct vzít tu otcovskou.. Přinejhorším si bude muset vzít dovolenou na tu dobu, co budu v porodnici..

rsr
1. led 2018

manžel měl po dobu co jsem byla v porodnici na starší děti paragraf

paulie
1. led 2018

@amalkap OČR je proplácena 9 (u osamělých až 16) dní.
O “Otcovskou” si manžel požádá zaměstnavatele, který vyřídí další papírování s OSSZ (např. odeslání podkladů - přílohy k dávce,...)

kachnicky
1. led 2018

Holky jen mimo dotaz... Myslíte že se to vyplatí? My to doma počítali a my bychom přišli o 3 tis na výplatě, což je už v rozpočtu znatelné :( Přemýšlíme že by si vzal jen paragraf na který v práci má 100% a pak normalní dovolenou :(

paulie
1. led 2018

@kachnicky upřímně? Nevyplatí... Je to 70% denního vyměřovacího základu (tj. částky na den po redukcích) proti 100% při dovolené...
Navíc nejde přerušit - jak se na ni nastoupí, musí se vybrat, i kdyby bylo mimčo např. na ošetření v nemocnici...

bayt
1. led 2018

@kachnicky tak já nevím, my jsme tímhle směrem vůbec neuvažovali, je super ta možnost volna (navíc dovolená není nárokovatelná, tohle je), ještě k tomu dobře placeného - jasně, muž přijde o dost peněz, ale stjí mu to za to a dovolenou určitě ještě využije během roku

kachnicky
1. led 2018

@bayt Můj přítel dělá na 4 směny což není zas tak hrozné a je víc doma.. Pro nás to je dost peněz, které využijeme raději pro miminko...

@paulie Mě to prostě příjde hrozný nesmysl :( Rodina předci potřebuje příjem a ne 70% jako není to moc ale ani málo :( Co se bavil s kolegy tak na to všichni kašlou a jdou do klasických dovolených :(