icon

Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

avatar
xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 328 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Převod peněžité pomoci v mateřství (PPM) na otce je v diskusi popisovaný jako běžný způsob, jak umožnit volbu kratší varianty rodičovského příspěvku (např. tříleté místo čtyřletého), pokud otec splní podmínky nároku na PPM a nastoupí na PPM minimálně na jeden den; po měsíci se rodičovský příspěvek obvykle převede zpět na matku.
  • Otec obvykle musí mít 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky jako zaměstnanec, nebo 180 dní jako OSVČ, aby mu vznikl nárok na PPM; manželství není podmínkou, stačí být uveden jako otec v rodném listu.
  • Procedura zahrnuje formuláře u zaměstnavatele/OSSZ (Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte do jeho péče, Potvrzení o nároku na dávky), a žádosti na úřadu práce (Žádost o rodičovský příspěvek, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek); podpis matky v dohodě musí být ověřený nebo podepsaný před pracovníkem OSSZ.


Nejčastější otázky

Q: Jaké podmínky musí otec splnit, aby mohl nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)?
A: Otec jako zaměstnanec podle diskuse běžně potřebuje 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky; OSVČ musí mít podle příspěvků v diskuzi 180 dní placeného nemocenského před nástupem na PPM.

Q: Stačí, aby otec PPM čerpal jen jeden den, aby mohl zvolit tříletou variantu rodičovského příspěvku?
A: Ano; v diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že otec může čerpat PPM i jen na víkend (1–2 dny) a to mu umožní provést volbu délky rodičovského příspěvku.

Q: Kde a jaké formuláře se vyřizují pro převod PPM a volbu rodičovského příspěvku?
A: Žádost o PPM a Dohodu o převzetí dítěte do péče se podávají u zaměstnavatele a OSSZ/ČSSZ (dle sídla zaměstnavatele); potvrzení o čerpání PPM vystaví OSSZ/ČSSZ; žádost o rodičovský příspěvek a žádost o rozhodnutí o volbě nároku se podávají na Úřadu práce, odbor státní sociální podpory.

Q: Musí být podpis matky na dohodě o svěření dítěte do péče ověřený?
A: Ano; v diskuzi byl konkrétní postup, že podpis matky na dohodě musí být ověřený (např. na matrice nebo u pošty) nebo je možné dohodu podepsat před pracovníkem OSSZ.

Q: Kdy je nejpozději možné provést přepis na otce, aby si zvolil tříletou variantu?
A: V diskusi se uvádějí různé termíny: některé příspěvky uvádějí, že lze vzít PPM po skončení šestinedělí a nejpozději do 1 roku věku dítěte; jiné příspěvky zmiňují limit do 9 měsíců dítěte nebo speciální přechodné lhůty (konkrétně zmíněná legislativní úprava platná k 1.1.2011 měla vliv na lhůty). Tato otázka byla v diskuzi sporná a závisí na konkrétních zákonných úpravách a jejich přechodných ustanoveních.

Q: Kdo platí zdravotní a sociální pojištění během doby, kdy otec čerpá rodičovskou dovolenou?
A: V diskuzi se objevily rozdílné informace: jedna tvrzení uváděla, že zdravotní pojištění za otce na rodičovské za něj hradí stát (podle příspěvku v diskuzi od účastnice s právní informací), jiné příspěvky uváděly, že při rodičovské dovolené může být pojistné zaměstnance nulové a že zaměstnanec není povinen platit pojistné jako OBZP; v diskusi tedy byly oba výklady a otázka byla považovaná za spornou.

Q: Může otec, který jde na PPM, zůstat v práci a pobírat rodičovský příspěvek současně?
A: Ano; v diskuzi bylo opakovaně uvedeno, že při pobírání rodičovského příspěvku je možný neomezený přivýdělek a otec může být zaměstnán, rodičovská dovolená je v zaměstnání evidována jako překážka, která zaměstnavateli za určitých podmínek umožní vyhovět žádosti o rodičovskou dovolenou.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Přepis PPM na otce je podle diskuse reálná cesta, jak umožnit volbu kratší varianty rodičovského příspěvku; otec musí splnit podmínky nároku na PPM a nastoupit na něj (i na krátkou dobu).
  • Procedura vyžaduje formuláře u zaměstnavatele/OSSZ (Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte), potvrzení od OSSZ a žádosti/volbu na Úřadu práce.
  • Manželství není podmínkou převodu; stačí, že je otec uveden v rodném listu.


Sporné názory

  • Lhůta, do kdy může otec nastoupit na PPM, aby mohl zvolit tříletou variantu, byla v diskuzi uváděna rozdílně (do 1 roku dítěte versus do 9 měsíců versus zvláštní přechodné lhůty do konce určitého měsíce); různé příspěvky uváděly odlišné termíny.
  • Výklad toho, kdo a jak platí zdravotní a sociální pojištění během otcovské/rodičovské, se v diskusi lišil; některé příspěvky uváděly, že zdravotní pojištění za otce hradí stát z titulu rodičovské dovolené, jiné uváděly, že v tomto období je pojistné nulové a není placeno zaměstnavatelem ani státem.


Otevřené otázky

  • Jak přesně aplikují místní OSSZ/Úřad práce termíny a doklady v konkrétních případech (rychlost vyřízení, požadavek na dodatečné potvrzení)?
  • Jak se změny legislativy (uvedené v diskuzi k 1.1.2011) reálně promítnou do maximálních lhůt pro přepis PPM v konkrétních případech?


Zmíněné značky a firmy

OSSZ, ČSSZ, Úřad práce (odbor státní sociální podpory), MPSV, aperio.cz, mimibazar.cz, hrajanek.cz

Zmíněné produkty a metody

Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče, Dohoda o svěření dítěte do jeho péče, Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, Žádost o rodičovský příspěvek, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek, Hlášení změn, peněžitá pomoc v mateřství (PPM), rodičovský příspěvek (volba 2/3/4 let), ochranná lhůta, 270 dní účasti na nemocenském pojištění, 180 dní pro OSVČ

Místa a osoby

Zlín, Praha 5, Středočeský kraj

avatar
j.a.n.i
16. říj 2012

@aemmi Tvoje 🙂

avatar
aemmi
16. říj 2012

@j.a.n.i moc díky za odpověď 🙂

avatar
vvvecna
21. říj 2012

@j.a.n.i ahoj prosímtě mám dotaz,čekám druhé dítě a jsem na pracáku,takže se mě mateřská netýká a nastupu hnedka na 4letý rodičák,což nechci,tak jsem myslela,že bych to nechala napsat na manžu a potom na sebe - nebo jak to je,kdy to musím napsat na něj abychom simohli vybrat na 3 roky a jak dlouho to na sebe musí mít

avatar
j.a.n.i
21. říj 2012

@vvvecna Nemusí a sebe nic psát, stačí když doložíš, že mu vznikl nárok na mateřskou a z OSSZ potvrzení o denním vyměřovacím základu a můžeš si vybrat rovnou ty.

avatar
vvvecna
21. říj 2012

@j.a.n.i no na sociálce mi nějaké papíry dali ale moc nevysvětlili,měli toho hodně
dostala jsem žádost o RP,Potvrzení o nároku na dávky,potom nějakou přílohu k žádosti ,on vyplní teda jen to potvrzení a ten zbytek já?

avatar
j.a.n.i
21. říj 2012

@vvvecna On vyplňuje potvrzení o denním vyměřovacím základu a jeho účetní tu přílohu k žádosti, obojí pak odnese na OSSZ podle sídla zaměstnavatele a tam mu vypočtou ten dení vyměřovací základ a potvrdí ho do toho formuláře. Zbytek je tvůj.

avatar
vvvecna
22. říj 2012

@j.a.n.i joo tak to je supermoc děkuju

avatar
egrregg
30. lis 2012

ahoj,chtela jsem se zeptat,tech 270 dnu musi byt v poslednim roce?pritel totiz v kuse 1 rok nepracoval,a to jsem na neho chtela prepsat materskou,aby jsme meli 3 LETOU varianru,ale bohuzel dostal vypoved,tak nevim.dekuju

avatar
j.a.n.i
1. pro 2012

@egrregg Ne, těch 270 dnů je za poslední 2 roky, ale ke dni narození dítka musí být zaměstnaný, jinak máte smůlu.

avatar
achmed
13. pro 2012

ahojky..mam dotaz..mam s pritelkyni dceru,je mozne na me prepsat materskou dovolenou když malé je už přes rok??pracuji legalne na smlouvu uz rok a pul..??děkuji za odpověd...

avatar
benjik
13. pro 2012

@achmed mateřskou ne,rodičák ano

avatar
j.a.n.i
14. pro 2012

@achmed No, jestli to myslíš ve smyslu, že bys rodičák pobíral ty, pak ano, pokud byste to chtěli dělat kvůli volbě délky a partnerka neměla nárok na mateřskou, takže má 4 letý rodičák, tak to bude možná problém, protože podle toho co píšeš nemáš ke dni narození dítěte odpracovaných těch 270 dní, takže taky volit nemůžeš.

avatar
achmed
14. pro 2012

aha a muze se to pak zase zpět převest na přítelkyni??

avatar
achmed
14. pro 2012

musel bych jit tedy taky na 4 roky??

avatar
j.a.n.i
14. pro 2012

@achmed Pokud nemáš těch 270 dní odpracovaných k datu narození dítka, tak ano.

avatar
tina74
1. bře 2013

@j.a.n.i Ahoj, mohla bych se prosím zase na něco zeptat? Manžel je momentálně na RD (rodičovský příspěvek máme 11.500 Kč na cca 2 roky), já jsem OSVČ, pro jistotu si platím NP. Uvažujeme o druhém dítěti. Jak by to vypadalo s PPM a RP v případě těchto variant?
1) (více pravděpodobná varianta) Po otěhotnění bych zůstala doma já (budu mít nejspíš opět rizikové těhotenství). To bych nejspíš přepsala na sebe RP a případně mohla něco málo přivydělat na vedlejší činnost. Pak by doběhl RP a já bych zase měla PPM a RP jako u prvního dítěte? S tím, že bych si mohla PPM opět nechat zpětně doplatit do výše RP? Mělo by na výši RP nějaký vliv to, že byl manžel na RD? (Maximální výši máme díky jeho platu.) A co kdybych porodila, dříve než doběhne první RP? To by pak na něj plynule navázal další, nebo by mezitím byla PPM?
2) (méně pravděpodobná varianta) Po otěhotnění by byl doma i nadále manžel a já bych v omezené míře pracovala na hlavní činnost. Pokud by zůstal doma i nějakou dobu po porodu, jak by to vypadalo s PPM a RP? Mohl by po šestinedělí pobírat PMM? Z čeho by se vypočítala, když by byl už nějakou dobu na RD?
Moc děkuji!🙂

avatar
j.a.n.i
1. bře 2013

1) No, pozor na to, že aby sis mohla platit NP, tak musíš mít hlavní činnost, tudíž pokud bys přecházela na vedlejší, tak tím končí účast na nemocenském pojištění a pak je třeba spočítat zda budeš splňovat podmínky pro nárok na PPM. Jinak na PPM jdeš vždycky, pokud ti na nic vznikl nárok.
2)Pokud je manžel zaměstnanec a byl by celou dobu doma na RD by se PPM počítala z posledního platu před tím než na RD šel, pokud se mezitím vrátí do práce, tak z toho aktuálního co bude mít.

avatar
tina74
5. bře 2013

@j.a.n.i Moc děkuji za odpověď!🙂

avatar
zelvatko
7. bře 2013

ahojte.. tak za týden mám termín porodu, momentálně jsem na 4leté variantě RP, bez možnosti výběru tehdy a bez PPM, přepsání na manžela nebylo u prvního možné - nyní to půjde, manžel si od loňského roku platí nemocenské.. paní na sociálce mi říkala, že hned jak se druhé narodí, tak musíme podat žádost o nový RP, manžel musí na sociálku, aby mu potvrdili papír, že to jde a já musím mít ze sociálky potrvzení o tom, že nemám nárok na PPM, musím tam já zajít osobně? ještě jsem tam totiž nebyla.. stačí, když to vyřídí manžel???
Jo a zajímalo by mě.. dostanu v tom prvním měsíci určitě 2rodičáky - za mladší 3800 a pak nový RP cca 6tis, budu to vracet???? někdo říká, že ano, někdo že ne..
Je toho víc co mám v hlavě.. je to takové zmatené, že 🙂 ale snad se někdo najde, kdo poradí 🙂)) díky!!!

avatar
j.a.n.i
7. bře 2013

@zelvatko No asi takhle, určitě v tom měsíci nemáš na oba rodičáky nárok, nárok máš pouze na těch cca 6000,- na mladší dítko, takže já myslím, že ti ty dva rodičáky prostě nepřijdou, že přijde těch 3800,- a pak už jen 2200,- (prostě doplatek do těch 6000,-) ale obě tyhle platby se už započítávají do těch 220 000,-

avatar
janinkakretin
22. bře 2013

Ahoj,prosím o radu... Někomu jistě budu připadat pitomá,ale já tomu dnešnímu systému nerozumím...
Po porodu je půl roku rodičovská dovolená a potom se přechází na rodičovský příspěvek???
A když bych to chtěla napsat na přítele,kterej víc vydělává - o kterou variantu z tohoto jde,nebo jak se to vyřizuje??? Ten příspěvek je od státu,takže částka neměnná,takže jde jen o ten první půlrok????Díky moc za odpověď. J. 😨

avatar
benjik
22. bře 2013

@janinkakretin po porodu máš mateřskou,pokud na ni máš nárok,jinak hned od porodu pobíráš rodičák

avatar
janinkakretin
22. bře 2013

Nárok mám určitě i přítel...jen potřebuju vědět o co z těch dvou věcí jde a co se víc vyplatí...

avatar
j.a.n.i
22. bře 2013

@janinkakretin No, mateřskou může pobírat jen ten, kdo ve svém zaměstnání nepracuje, takže nejspíš bude výhodnější, když budeš na mateřské ty. Po skončení mateřské se pobírá rodičák a ten se volí podle vyššího příjmu v rodině a celkově je to 220 000,-

avatar
cital
10. bře 2014

Ahoj holky, mám dotaz. Byla jsem OSVČ, neplatila jsem nemocenské pojištění. Přerušila jsem živnost a teď jsem na ÚP. Manžel je zaměstnán ve firmě. Nemám nárok na mateřskou, budu pobírat hned rodičovskou, ale tím, že jsem nezaměstnaná mě ji dají automaticky na 4 roky. Já bych ji ráda měla na roky 2. Vím, že se to dá nějak převést na manžela a pák následně opět na mě. Můžete mi prosím vysvětlit jak na to a kdy se ta žádost má podat?

avatar
j.a.n.i
10. bře 2014

@cital Nemusí se nic převádět, pouze po porodu necháte účetní vyplnit manželovi přílohu k žádosti o PPM, ta se pošle na OSSZ a na základě ní vám pak na OSSZ vypočítají denní vyměřovací základ a potvrdí do formuláře u UP. Ten pak přiložíš k žádosti o rodičák a můžeš volit.

avatar
cital
10. bře 2014

@j.a.n.i Ale já nárok na PPM nemám...

avatar
j.a.n.i
10. bře 2014

@cital Já taky psala manželovi 🙂 ten nárok předpokládám má.

avatar
vetra
5. únor 2016

Potřebovala bych radu jsem na rodičovské synovi je 19m a přítel je opět bez práce a já přemýšlím o návratu do práce.Jen možné na něj rodičovskou převést?plánovala jsem návrat 7.7.2017.tedy chtěla jsem si užít prcka do 3let.

avatar
j.a.n.i
6. únor 2016

@vetra Ano, rodičák je možno na něj převést, ale ty se musíš domluvit v práci, zda budou ochotni vzít tě dřív zpět.

Strana