Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

ivcan124
6. únor 2016

@vetra Maly má 19měsíců a vy kvůli jeho neustálé neschopnosti musíte od dítěte? Co je to za chlapa?

vetra
7. únor 2016

@j.a.n.i to je jasné to je hlavní 😉

vetra
7. únor 2016

@ivcan124 bohužel kam nastoupí tam dostává menší plat než jsem měla já a máme dvě děti 3,5 roku a 19m .Bohužel peníze potřebujeme.

j.a.n.i
7. únor 2016

@vetra Já si myslím, že není vůbec špatné, když otec zůstane s dětmi taky na nějakou dobu doma... podle mě se to pozitivně projeví na jejich vztahu.

ivcan124
8. únor 2016

@j.a.n.i Každý chlap se má hlavně po finanční stráce postarat o rodinu.

j.a.n.i
8. únor 2016

@ivcan124 Já osobně si to nemyslím, pro mě je důležitější, aby s nimi měl vztah a dokázal se o ně postarat, ne aby byl jen kasička.

akankeo
8. únor 2016

@vetra je to mozne, mela sem to taky tak, male bylo neco malo pres rok. Jinak z kecu o tom jak je to hrozne si nic nedelejte, ve svete se chodi do prace casto po sestinedeli, 3 mesicich nebo v pul roce ditete a nevypada to, ze by je ot nejak poznamenalo 🙂. A ze clovek prijde o praci? Nevim, jakeho chlapa doma mate, treba je to lempl, treba ma smulu, nam se stalo neco podobneho a prezili jsme, rekla bych, ze nas to i vic semklo, jen to nesmi byt dlouhodobe, prece jen ti clapi to pak spatne nesou, pokud nejsou vyzirky..

xpila
8. únor 2016

@ivcan124 Trochu předpotopní názor, nemyslíš?

ivcan124
8. únor 2016

@xpila Vůbec ne.

ivcan124
8. únor 2016

@j.a.n.i Mě by zase vadilo, že kvůli jeho neschopnosti si nemůžu užít mateřskou, resp.děti - jako ženská a musím jít předčasně do práce. Oni budou mít super vztah a co ta matka? Ta jako o nic nepřichází? Přichází. Děti tychle odrostou. Vím o čem mluvím.

kolibricek36
8. únor 2016

@ivcan124 taky si myslím že to je předpotopní názor - z doby kdy vdané ženy byly doma, protože dneska sehnat dobře placenou práci je kunšt, a opravdu někdy má žena větší plat než muž....
@vetra Ono ale pozor aby ho to pak nedeptalo, muži jsou dost ješitní, a pokud delší dobu nemůže uživit rodinu, tak je z toho nesvůj a hrozí deprese.....

j.a.n.i
8. únor 2016

@ivcan124 A to máš pocit, že žena má nárok být s dítětem 3 roky doma a chlap je jen od toho, aby nosil peníze? On o nic nepřichází, když s dítětem není doma ani chvíli a vidí ho v mnoha případech na půl hodiny než jde dítko spát? A jen tak mimochodem, mluví se tu o dítku, kterému je 19 měsíců, tedy tak dlouho už s ním matka byla doma, tak nevidím důvod, proč by s ním další rok nemohl být zas otec.

ivcan124
8. únor 2016

@j.a.n.i Jistě ne, ale žena je předurčená být s dítětem doma 😝

xpila
8. únor 2016

@ivcan124 Předurčena být s dítětem doma? A kým??? Kolik ti je, devadesát, že máš takový názory?

suzanna123
8. únor 2016

@ivcan124 co to je za pitomost? Já k tomu rozhodně "předurčena" nejsem, a i proto jsem se na čas se svým mužem na RD vyměnila. A musím říct, že to bylo ku prospěchu všech zúčastněných.

somalicats
8. únor 2016

@ivcan124 Tak tuhle starost bych, s dovolením, nechala na každém páru, nechť si sami rozhodnou, kdo je k čemu předurčen a jak jim bude dané uspořádání vyhovovat. Já rozhodně nestojím o to, aby mi kdokoli určoval, jestli a jak dlouho mám být s dětmi doma. Pokud se rozhodnu zůstat v domácnosti tak dlouho, dokud děti nevyletí z hnízda, nebo půjdu do práce hned po porodu, je jen a jen rozhodnutí moje a mého muže. A nikdo nemá právo nám do toho kecat, ani poučovat, co je či není dle jeho názoru správné.

Kdyby se stalo, že by muž přišel o práci, tak považuju za naprosto samozřejmé okamžitě začít dělat na plný úvazek a muž bude doma s dětmi, dokud nenajde práci novou. Ono jaksi placení účtů nepočká a hypotéka nebude brát ohled na jakési "předurčení" toho, že žena má být doma s dětmi 😉

ivcan124
8. únor 2016

@somalicats A kde píšu, že placení účtu počká? Nauč se číst 😝

ivcan124
8. únor 2016

@xpila Co je ti do toho? 😝

somalicats
8. únor 2016

@ivcan124 Číst umím 😉. Pokud tu tazatelky řeší, že chlap vydělává málo a byl by s dětma doma, tak to je jaksi o financích, tudíž o placení účtů 😉. Takže je trochu zbytečné tady vypisovat cosi o předurčení ženy apod. Bohužel, dokud budou potřeba pro chod rodiny finance, tak se budou řešit i takové věci, jako kdo z těch dvou nastoupí do práce a kdo bude s dětmi doma.

xpila
8. únor 2016

@ivcan124 Vzhledem k tvým názorům naprosto logická otázka.

ivcan124
8. únor 2016

@xpila tvůj názor 😎

kolibricek36
9. únor 2016

@somalicats to je fakt, třeba můj manžel má menší plat než já Sice hypotéku nemáme, ani nesplácíme půjčku - ale kdyby přišel jeden z nás o příjem, tak bohužel by byl problém ... a myslím, že tak je to v mnoha rodinách...

somalicats
9. únor 2016

@kolibricek36 My teď žádáme o hypo na baráček, do stávajícího bytu už máme problém se vejít, a při těch cenách nemovitostí v Praze by byl dlouhodobý výpadek jednoho příjmu už celkem malér. Takže kdyby byl muž třeba dlouhodobě nemocný, tak bychom si museli prohodit role - on by musel papírovat pěkně z domu od pc, a já chodit do práce.

ivcan124
9. únor 2016

@somalicats Neumíš 😝

vetra
10. únor 2016

Jejky koukám,že jsem tu rozpoutala neklid.Já jsem doma od 5/2012 a řekla bych,že jsem si dětí užila až až. Neříkám,že se mi po prckovi nebude stýskat,ale máme hypotéku a úvěry takže peníze jsou třeba.

xpila
10. únor 2016

@vetra Nic tu obhajovat nemusíš, je to naprosto normální a rozumně smýšlející člověk to pochopí.

kukokuko
17. kvě 2016

@vojtisek2007
Ahoj, prosím o radu...Dle aktuálních podmínek bych chtěla PPM a RD taky řešit přes přítele...Ale on je OSVČ a tuším, že si neplatí zmíněné nemocenské pojištění (jen povinně základní soc. a zdrav. pojištění), takže v tom případě smůla a z případné evidence na ÚP (a ne v ochranné lhůtě) bych neměla nárok na PPM a musela bych povinně zvolit RD na 4 roky?:(
Předem děkuju

xpila
18. kvě 2016

@kukokuko Už jsem ti odpovídala v jiné diskuzi, není potřeba to psát několikrát.