Neustálý růst a budoucí extrakce zubu moudrosti

verdos
15. zář 2014

Už jsem ji měla mít vytrhlou - poslední osmičku (ostatní 3 už jsou vytržené z dřívějška). Ale byla jsem těhotná, pak kojila, pak zase těhotná... no a teď zase kojím. Ještě kojím (dost), navíc se dvěma dětmi jsem neustále na nohou a musím "fungovat". Bývám i tak dost unavená a to mi nic není, nedokážu si představit, že nebudu moc třeba týden jíst a spát, tak jako při předchozí extrakci. A taky se moc netěším na antibiotika, nejraději bych se jim vyhnula, ale asi to neklapne (už vidím, jak zjišťuju, která můžu a která ne - vím, jak jsem obíhala kolečko po doktorech minule, když jsem měla zákrok na zubu a doktorka mi nechtěla doporučit ani prášek na bolest, protože nevěděla, co jako těhule můžu :(...). To nemluvím o tom, že to mám k doktorovi skoro 2 hodiny cesty a nemám hlídání. Ten zub mě teď ale zase bolí a odkládání mě pronásleduje. Protože nemá "partnera" na horní čelisti, roste pořád dál a dál, takže už ční tak možná 2 milimetry oproti ostatním zubům v čelisti... Zajímalo by mě - nevíte, jestli to odkládání může způsobit nějaké další problémy, krom toho, že to bolí, jak to pořád roste? Nezvětšuje se tím třeba i ten kořen, jak to pořád roste dál, a tedy pak bude vytržení komplikovanější? Ráda bych počkala třeba ještě až na léto příštího roku (menší riziko, že budu nemocná, mohla bych mít i hlídání, mladší dítko možná už bude odstavené úplně, nebo minimálně z velké části). Ale nevím no. Váhám. Máte někdo nějakou zkušenost, třeba Vám doktor k tomu něco řekl, poradil, ještě jste tou dobou hodně kojily, nebo prostě cokoliv, co by mi pomohlo se rozhodnout? Děkuji.

zyoma
16. zář 2014

Ahoj, ted resim taky extrakci osmicky... Mam to o neco horsi, kdyz po druhe otehotnet uz nejlepe v listopadu, ale mam za sebou teprv 1 pryc. A pryc by meli jeste zbyle 3. Furt taky vaham, jak to udelat, hlavne se bojim, ze dostanu nejaky zanet...
To se mi nejak nezda, ze by rostl furt, nemuze prece rust neomezene, uprimne mi to prijde jako nesmysl, ze roste protoze chybi preotejsi osmicka... Spis bych to udelala tak, ze bych zasla za zubarem, aby se podivala, jestli se tam nedela kaz, pokud jo a ten zub teda fakt boli kvuli tomu, tak bude dolet akorat vic a vic, takze musi ven. Pokud boli je kvuli tomu ze neni cela venku, pak to asi fakt nevadi pockat i rok...
Akorat, ze nejlepe se pozna z rentgenu jestli je tam nejaky problem, jen nevim jestli se muze behem kojeni...
Hodne stesti

janapavlik
16. zář 2014

@verdos mě čeká extrakce osmičky asi v dohledné době taky 😒 Zubařka mi řekla, až nebudu kojit, tak můžu zákrok podstoupit. Už jsem před těhotenstvím na jedné extrakci byla, tak vím, do čeho jdu. Já ji ale nemám vylezlou (nahoře), je zasazená šikmo, a tak ji budou muset vysekat a pak ránu zašít. Bylo to u té první komplikovanější, ale můžu říct, že mi to umrtvili dobře a pak dobře zašili, hned jsem vzala ibalgin proti bolesti a 2 dny jsem jedla tekutou stravu a byla v klidu doma. Antibiotika jsem neměla, ani na kontrole jsem tenkrát nebyla, zaplatila jsem si stehy, co samy vypadnou. Podle naší zubařky je kojení a těhotenství kontraindikací k takovému zákroku, takže bych počkala, až dokojíš. Já jsem ten zákrok odkládala dost dlouho, zánět jsem naštěstí neměla, ale pobolívalo mě to, jak se mi ta šikmá osmička tlačila vedle do sedmičky.

verdos
autor
16. zář 2014

@janapavlik No mně první dvě dělali najednou, protože ta jedna mi rostla ne šikmo, ale rovnou dopředu na ty zuby, tak mi tu horní vzali i s tím a antibiotika mi dali. Pak jsem byla trhat další dvě, jenomže se ukázalo, že ta horní má 3 kořeny, z toho jeden byl takový "háček", který se ve tkáni zasekl a nechtěl ven, takže se to taky muselo vyřezávat, a to jsem byla v 2. trimestru (se starším) a zážitek to byl o poznání horší (asi protože jsem ty komplikace nečekala a těhotenství se mnou dost mávalo emocionálně 🙂). Musela jsem na to jít, protože zub se začal rozpadat a už to nešlo odložit (původně to totiž bylo naplánované jakože "co nejvíc před porodem"). No, takže mi ta čtvrtá a poslední zůstala "na příště", jenže od té doby jsem se k tomu ještě nedostala, tak nevím no... :(. Každopádně taky vím, do čeho jdu (no, více méně), ale šlo mi o to ostatní. Takže podle vaší zubařky v těhotenství a kojení vůbec ne, jo? No, v tom případě bych asi taky odložila... Jen teda fakt doufám, že tím růstem nahoru to neroste i víc do hloubky, to bych pak nepřežila :D.

janapavlik
16. zář 2014

@verdos asi bych se poradila se zubařkou, ale mě řekla, že v těhotenství a kojení ne (tedy asi pokud to není akutní). Už nekojím, tak bych se tam měla objednat, ale vůbec se mi do toho nechce 😀

verdos
autor
16. zář 2014

@janapavlik Jo, já k ní jdu příští týden, tak se poptám, pokud Drobek zase nebude vyšilovat a řvát tak, že s ostudou zase z ordinace raději prchnu, než abych od zubařky poslouchala, že ho jeho účastí v ordinaci "týrám"...

suzina08
29. čer 2016

Nemyslím si, že hrozí nějaké velké komplikace. Mně tedy hrozilo, že my ty zuby nemají kam růst a můžu pak mít křivé zuby okolo, protože na ně ty moudráky tlačí. Nějaká rizika toho zákroku jsou tady https://www.nazuby.cz/trhani-zubu-moudrosti-se-... ale jak je to s trháním při kojení. Ale jestli to potřebuješ odložit třeba ještě o dva měsíce, tak se asi nic nestane 🙂