Přibírání po antidepresivech, máte zkušenost?

urtica
28. srp 2016

Dobrý den,
máte s tím nějakou zkušenost? Dá se tomu vyhnout? Existují AD, která jsou v tomto směru rizikovější?
Díky moc za sdílení zkušeností.

jennyy12
30. srp 2016

@urtica jsou i ruzne formy depresi, lehci, tezsi, musi to opravdu posoudit psychiatr. Ale urcite to nepodcenuj! Ja v nejhorsi fazi nejsem ani schopna prepnout televizi, vykoupat se,,,je to fakt hnus.

danahladnickova
30. srp 2016

Tak to asi definovali jako laktační psychozu ale co jsem zažila v tom Kroměříži, to byl jiný mazec. nekteré ty ženské tam....

urtica
autor
2. zář 2016

Holky, všem moc děkuji za podporu.
Vyfasovala jsem příručku "Depresivní porucha a jak ji překonat", sertralin na ráno, trittico na noc a magnosolv přes den...

sinkosasa
2. zář 2016

@urtica
Bude to dobrý. Jen věř🙂

anehap
2. zář 2016

@urtica tu příručku mám taky doma, je fajn 🙂
Určitě bude líp, jak léky zaberou, uleví se ti....a na noc máš brát léky jak dlouho? Máš je hned vyměnit s těmi, co bereš teď? Já brala AD taky ráno, původně večer, ale nemohla jsem po nich spát...když jsem potom na radu dr změnila na ráno, bylo to dobrý 🙂
Nad Magnosolvem jsem už taky přemýšlela, že pořídím, ale myslím, že je jen na předpis? Asi zkusím v jiné podobě, ale řekla bych, že mi taky hořčík chybí....hlavně, když ty naše poklady něco provedou 😀 , tak si říkám, že potřebuju něco na nervy....počítání do deseti někdy nestačí 😝

urtica
autor
2. zář 2016

@sinkosasa Děkuju 🙂!
@anehap Děkuju. Jak dlouho, to mi zatím dr. neupřesnila, asi dle toho, jak se to bude vyvíjet...zatím jen pomalu zvyšovat dávky - mám to tu rozepsané, je to celkem složitý systém 🙂.
Konkrétně to trittico by prý mělo pomoct navodit spánek. Magnosolv je opravdu na předpis, ale možná by Ti ho napsala dr, kdybys ji poprosila...?? Vyrozuměla jsem, že je to pouze čistý hořčík, žádný oblbovák. Neurol okamžitě vysadit, je to prý zlo 🙂.
Jo, zrovna včera jsem zakládala diskuzi na téma "Období vzdoru", doufala jsem, že dostanu nějaký zázračný tip, jak to oboustranně zvládnout - dcerka se v tomhle začíná opravdu rychle zdokonalovat a vybrušovat 😀.

anehap
2. zář 2016

@urtica to je fajn, že Neurol můžeš hned vysadit 😉 Ono asi když to nahradíš těmi jinými léky na spaní, tak by to mělo být bez problémů, že?
Ano, Magnosolv je čistý hořčík, možná se zkusím domluvit s praktickou dr., brala jsem ho u obou těhu a pomáhal, většinou ho maminy berou....
Noooo, období vzdoru - u nás platilo asi nejvíc přejít to...jak jsem zkusila plácnout(ač jsem to nikdy neměla v plánu, nejsem zastánce takových "trestů", ale žel je to asi prvotní reakce rodiče - který se tím sice možná zklidní, ale dítě naopak...), tak to mělo opačný efekt, takže dokud byly malý - tak kolem 1,5 roku, většinou zabralo odvést pozornost, později nechat být, odvést do vedlejšího pokoje a říct, že až bude v klidu, může přijít za náma....horší byly situace, kdy je to chytlo venku a okolí se evidentně bavilo - tak jsem se je aspoň snažila odvést z dosahu pozornosti....a řešit a vysvětlovat pomohlo až později, když se zklidnily a největší vztek je přešel...přišlo mi, že si někdy ani potom neuvědomovaly, co v tom "afektu" vyváděly, dalo se s nima potom domluvit...nejhorší už máme za náma, ale mladší to občas ještě popadne - většinou, když někam spěcháme, do školky atd...nejčastější důvod oblékání, no to je potom konec 😝 😀

anehap
2. zář 2016

@urtica a bavily jste se s dr. o tom přibírání, říkala na to něco? 😉

urtica
autor
2. zář 2016

@anehap Malá má rok a půl, mentálně odpovídá spíš roku, takže vysvětlování nezabírá - zatím rozumí pouze v rámci "ukaž", "kde je" "jdeme ven" apod. Trestat ji za to, že se vzteká, nechci - nicméně, když je fakt v ráži a začne sebou mlátit o zem, tak ani odvedení pozornosti nefunguje 🙂 - jakýkoliv pokus z mé strany pouze zvyšuje intenzitu jejího záchvatu...doma je to relativně v poho, počkáme až to přejde, ale mezi lidmi...to se vždycky orosím 🙂. Jak staré máš děti?
K přibírání mi dr. řekla, že tato AD by to neměla způsobovat, že teda někdy lidi přiberou proto, že při depresích neměli chut k jídlu a s AD se jim tato chuť vrátí...a taky že trochu přibrat by mi teda neškodilo 😀. Já teď vypadám jak smrtka - ale ne že bych byla tak vyhublá v těle (mám 164 cm na 51 kg), ale obličej mám jak kobyla - k tomu kruhy pod očima a povislé koutky...prostě radost pohledět 😀

anehap
2. zář 2016

@urtica tak to je ještě malinká, to ještě není takový to vztekání, který by si uvědomovala....každý z těch prcků si tím projde, asi fakt musíme vydržet a posilovat nervy sami 😅
To je fakt, že chuť k jídlu jsem neměla vůbec, proto jsem před užíváním AD hodně hubla, ale potom si nemyslím, že bych jedla nějak víc, jedla jsem normálně jako dřív...
Já jsem taky vypadala děsně - když teď vidím ty fotky 😝 ....prý kobyla 😀 Neboj, bude líp, to se všechno spraví...jak je dobře na duši, i tělo kvete 😉

urtica
autor
4. zář 2016

Ahoj, obnovuji diskuzi...od pátku beru AD, ale musím říct, že ty vedlejší účinky jsou celkem intenzivní - nejsem si jistá, zda je toto normální průběh. Zažili jste?

Jsem v určitém útlumu, zhoršilo se mi trávení, včerejší ráno jsem se vzbudila s mírnou migrénou. To bych příliš neřešila, nicméně s tímto útlumem se objevila i zimnice, jejíž intenzita se od té doby zvyšuje, zvlášť po užití Trittica - dnes v noci jsem už "jektala zubama". Když jsem se pokusila vstát, udělalo se mi mdlo a na zvracení, sesula jsem se k zemi, manžel mi zvedal nohy nad hlavu. Na dnešek jsem vůbec nespala - kvůli břichu - mám ho non stop nafouklé a bolestivé. Ta bolest není nijak intenzivní, ale je dost silná na to, aby rušila spaní. S dr. budu mluvit až v pondělí, tak přemýšlím, jak to pořešit. Plus ještě jeden dotaz - mohou se při AD brát analgetika?? Díky moc za případné reakce.

anehap
4. zář 2016

@urtica ahoj, tak migrenu mam dnesni noc za sebou☹ Jinak ty ucinky...to ma zas kazdy jinak - ja to nejak nepocitovala, trochu nevolnost, dost casto me bolela hlava - to i predtim, ale po AD byla intenzita vyssi...ja kdyz mela problem, volala jsem primo do FN Olomouc, protoze moje dr.tam je primarka, sice tam nebyla,ale na oddeleni vzdy lekar je a poradil mi😉 Nemas moznost?Analgetika jsem taky konzultovala kvuli migrenam, mela jsen v pribal.letaku, ze se nesmi....ale rikala mi, ze 1-2 ibalginy(nic jineho mi nezabere) muzu v pohode, jen je nebrat soucasne a brzy po sobe,ale treba 1-2 hod rozestup😉 Drzim ti palce, zitra urcite dr.zavolej!

urtica
autor
4. zář 2016

@anehap Díky, Ty jsi taky taková online poradna🙂. Jj, volala jsem,ale přepojili mě na internu a měla jsem pocit (možná paranoidní), že jamile jsem řekla slovo "psychiatrie", začal dr. mluvit pomalým a veselejším hlasem🙂. Asi by to chtělo spíš přímo na psychiatrii, ale už jsem na to neměla nervy (a taky jsem si říkala, aby mě fakt neodvezli🙂! ).
Jak jsem psala výše, kromě depresí mívám i úzkosti, zažila jsem kdysi i ataku, kdy jsem skončila na pohotovosti s domnělou dušností a odjížděla s Lexaurinem - mám problém posoudit objektivně svůj stav...
No, já blbec si zadala do vyhledávače "AD" a "zimnice" a řádně mě to vyděsilo - jako první totiž vyběhl "serotoninový syndrom". V průběhu noci jsem usoudila, že problém by mohl být s vysazením Neurolu, je to asi pravděpodobnější než vzácná komplikace při braní AD. Co píšou lidi, kteří v tom jeli, tak tam to jde fakt rychle...po půl roce braní už se většinou neobešli bez detoxu, takže zimnice po dvou měsících by asi byla možná, je to jeden z klasických abstinenčních příznaků.

kaja2016
4. zář 2016

@urtica Delam s lidma s dusevnim onemocnenim, nejsem lekar, ale co jsem tak vypozorovala, tak po AD te starsi generace (napr. Zyprexa) obvykle nebyvaji zadne vedlejsi priznaky, krome toho pribirani, ale to se da prirknout i vetsi dusevni pohode. Mam trosku podzreni, ze nekteri psychiatri tak trochu s pacienty experimentuji misto aby dali osvedcenou klasiku.

kaja2016
4. zář 2016

@urtica jinak jsem nepochopila, ty beres neurol dlouhodobe? To by se nemelo, to je podpora pri nejake krizi, napr. umrti v rodine, pokud jsou uzkosti dlouhodobe melo by se uvazovat o dlouhodobych AD. Ale je potreba pocitat s tim, ze to zacne fungovat za par tydnu...

maximaty
4. zář 2016

Moje matka z 55 kg na 125!!!kg
Shodila pak na 90kg vic dolu nejde.

urtica
autor
4. zář 2016

@kaja2016 Díky. Vím, že by se to nemělo 🙂. Byl to hlavní důvod, proč jsem šla na psychiatrii 😉.

kaja2016
4. zář 2016

@urtica aha, jasne, to jsi dobra, ze ses k tomu takhle postavila. No drzim ti palce!

kaja2016
4. zář 2016

Pardon ne zyprexa, ale zoloft.

anehap
4. zář 2016

@urtica no jo,teb Neurol me nenapadl, to bude fakt ono!Serotoninovy syndrom ma vic priznaku, mela jsem to popsany v pribalaku k Zoloftu,ted to u sebe nemam, ale zkus na nej mrknout na net😉Mne nez AD zabraly,mela jsem pocit, ze to je horsi a horsi...ty deprese se vlastne zhorsuji nez zaberou,ale potom se ulevi...ja prvni ucinky zacala pocitovat po 14 dnech(i rodina si toho vsimla), nejhorsi je tu dobu vydrzet,ze?😅 Jinak na to spani jsem brala ctvrtku Mirtazapinu, ale jen 14 dnu...zitra si radeji brnkni sve dr.a jestli muzu poradit,napis si predem na papir, co se chces zeptat...ja jinak vzdycky pulku zapomnela😅 Drz se!

anehap
4. zář 2016

@urtica omlouvam se za chyby,pisu z mobilu😉

urtica
autor
4. zář 2016

@anehap Určitě budu volat - dr. to po mně sama chtěla 🙂. Jj, taky mám pocit, že mi najednou vygradovaly všechny psych. problémy - deprese, panika, s bolestmi hlavy to jde, ale hodně se mi zhoršilo to trávení, které mě zlobí už pár let a taky to přičítám psychice...Myslím, že dr. mi nechtěla hlavně předepsat žádná sedativa vzhedem k tomu, že jsem tam šla kvůli počínající závislosti na Neurolu - jinak co vím, tak pacientům píše jako rychlou pomoc Rivotril. Každopádně, pokud je jediným abst. příznakem vysazení Neurolu jen zimnice, tak je to vlastně v pohodě. Co jsem četla, tak po pár měsících intenzivnějšího braní končí lidi v lepším případě na detoxu.
Hele, není to příjemný, ale kdybych měla na starosti jen sebe, tak 14 dní proležím a asi by nebyl větší problém. Jenže bych měla fungovat pro dceru, která je teď teda u babičky , ale dnes ji vezeme zpátky domů...naštěstí chlap je fakt zlatej a pomáhá mi ze všech sil.

anehap
4. zář 2016

@urtica to je fajn, ze ti to nabidla, moje taky byla ochotna kdykoliv poradit na tel.,pomuze to😉Travici problemy jsem u depresi mela taky, driv by me nenapadlo, ze to souvisi s depresi, ale jo - AD zacaly ucinkovat a bylo po problemech😉 To mas hodnyho manzela, taky mam doma poklad a kdyz mi bylo nejhur, chodila k nam denne mamka - ve spolecnosti druhych mi bylo lip, nemyslela jsem tak na problemy...a rychleji utikal cas..😉

urtica
autor
4. zář 2016

@anehap Tak držím palce, ať už jsi a zůstaneš v pohodě - a ještě jednou děkuji za účast 🙂.

bachovy_esence_poradna
4. zář 2016

@urtica k přibírání po antidepresivech někdy dochází...
co se týká Neurolu, tak ten určitě není dobré brát dlouhodobě...
antidepresiv je celá řada a účinky se mohou dost lišit....

každopádně by bylo dobré řešit přímo příčinu těchto pocitů 😉

nepotlačovat, nepřekrývat, ale podívat se na to co je spustilo a kde byl začátek potíží... protože pokud se vyřeší přičina, tak se potom potíže nevracejí 🙂

přírodní alternativou při duševních obtížích (včetně depresí, úzkostí, panických atak, laktační psychózy, obsesivně kompulzivní poruchy atd.) jsou Bachovy esence... u nich dochází přímo k léčení příčiny potíží...
nemají nemají vedlejší účinky a lze je kombinovat s antidepresivy nebo léky na úzkost, spaní atd. (ty je tak možné omezit nebo postupně vysadit mnohem rychleji)

účinky Bachových esencí jsou trvalé

zdaleka nejlepších účinků dosahují Bachovky namíchané na míru pro konkrétního člověka... v kombinaci s konzultací a případně další metodou terapie dokáží opravdu plně nahradit antidepresiva nebo léky typu Neurol
je jen škoda, že mnoho lidí o této metodě zatím neví

urtica
autor
4. zář 2016

@bachovy_esence_poradna Děkuji. Bachovky jsem kdysi zkoušela (ušité na míru) a nezaznamenala jsem vůbec žádný účinek. Každopádně, já se AD dlouho bránila, teď došlo k akutnímu zhoršení, v podstatě jsem se dostala do stavu, kdy nejsem schopná postarat se o sebe natož o dceru, proto jsem to začla aktivněji řešit. K Neurolu se určitě vracet nechci, v tu chvíli jsem neviděla (nebo možná nechtěla vidět) jiné řešení, které by mi umožnilo fungovat.
Příčinu svých problémů jsem řešila s několika terapeuty - kombinace genetiky a ne moc pěkného dětství, ale ve kterém okamžiku se toto přesně spustilo - to netuším. Připadá mi , že to mám tak nějak vrozené, už jako batole jsem byla hrozně ustaraná, bála se lidí, pamatuju si na to. Problémy začly hodně gradovat v pubertě, tehdy jsem přemýšlela, že to všechno skončím a od té doby ještě jednou...asi si to s sebou táhnu už hodně dlouho, jen mi to až dosud dlouhodobě nebránilo v běžném životě a pokaždé jsem se z toho nějak dostala jen za pomoci psychoterapie.

werumka
4. zář 2016

@urtica Mně se přechodně po nasazení AD skutečně všechny příznaky nemoci dost zhoršily. Já jsem he akw vykryvala právě neurolem a rivotrilem, protože jsem je do té doby neměla. Myslím, že ta zimnice souvisí s absťakem po neurolu a zároveň se zhoršením příznaků s nasazením AD. Zkus vydržet, je to jen dočasné...

bachovy_esence_poradna
4. zář 2016

@sinkosasa čtu Váš příspěvek a naprosto souhlasím s tím, že pokud to není naprosto nutné, tak antidepresiva nebrat.

Z mého pohledu jedině ve chvíli kdy by šlo o akutní sebevražedné myšlenky. Jakékoli další pocity lze řešit alternativní cestou, ale se zkušeným terapeutem samozřejmě.

Píšu to proto, že z mojí zkušenosti jako terapeuta dochází při braní AD k několika věcem. Seřadím je podle závažnosti:

- "odpojení" od svých emocí - po delší době používání antidepresiv např. nelze už pracovat terapií na některých věcech (člověk si je není schopen plně vybavit nebo dokonce přijde a není schopen popsat jak se cítí, případně mu pocity připadají nedůležité, vzdálené nebo nemá motivaci uvědomit si jak ke zhoršení psychického stavu došlo... hrozí potom riziko že nevyřešené potíže se mohou znovu "probudit"). Tímto se ztrácí možnost některé věci trvale vyřešit, jsou zjednodušeně řečeno "zakonzervované", člověka tedy výrazně neobtěžují, ale mohou kdykoli vystoupit opět na povrch. V terapii se s nimi ale pak pracuje obtížně a leckdy se nedají už 100 % vyřešit, člověk si je nese s sebou napořád...

- po dobrání antidepresiv se stává, že člověk funguje v praktických věcech (nehroutí se, chodí do práce, řídí auto apod.), ale nenavrátí se mu už motivace, radost ze života. S tím se setkávám bohužel dost často, je to proto, že tyto léky silně zasahují energeticky do okruhu srdce. Ubývá tam energie a její nedostatek se projevuje skleslostí, nedostatkem motivace, vyšší únavností, chybějící radostí (což také není drobnost)... Toto lze potom řešit alternativně, např. Bachovou terapií nebo čínskou medicínou, aby se navrátila psychická síla a radost.
Bývá to důležité i proto, že někdy je třeba mít sílu k provedení změn v životě (změna práce, rozvod, stěhování, dokončení studia, návrat ke cvičení a k dobré postavě, "vyříkání si" potíží v rodině a mnoho dalšího). Po AD se také často objevuje snížené libido.

- užívání léků samozřejmě zatěžuje organismus, protože mají vždy nějaké vedlejší účinky.. jedná se hlavně o játra a ledviny... to má zpětně vliv na to jak se cítíme psychicky... tedy např. antidepresiva zatíží játra a výsledkem je často nerozhodnost, pomalost.... u většího zatížení ledvin pak spíše časté chození na wc, snížená imunita, sklon k dělání si starostí... opět jde o situaci kdy člověk je vedený už jako zdravý, ale kvalita jeho života není na stejné úrovni jako před začátkem obtíží.

Důsledků je vícero, ale nechci zahlcovat diskusi, pouze napsat svoji dlouhodobou zkušenost.

werumka
4. zář 2016

@bachovy_esence_poradna Mně třeba AD vytahly zpátky no normálního života. Sebevražedné myšlenky jsem sice neměla, ale ta nemoc byla tak vážná, že jsem nebyla schopná vyjít z domu únavou a úzkostí. V mém případě šlo o organický podklad neléčeného onemocnění štítné žlázy. Takže ani terapeut by s tím nic nezmohl. Zobecňovat se v tomhle odvětví moc nedá.

bachovy_esence_poradna
4. zář 2016

@urtica záleží jak silné esence byly a jak dobře byly namíchané... bohužel se často setkávám s tím, že někomu nefungují a když se pak dozvím složení, tak se ani nedivím 😔 ... zabývá se tím bohužel mnoho lidí, kteří nemají certifikaci nebo se zabývají pouze Bachovými esencemi a jinou terapii neovládají...

příčiny silnějších obtíží jsou velmi často v dětství... na tom se dá velmi dobře pracovat např. přes rodinné konstelace nebo EFT (metoda odblokování emočních bloků, založena na poznatcích neurologie... hledá se situace kde došlo k uložení nějakého přesvědčení nebo automatické fyzické reakce těla... tam se spojení zjednodušeně řečeno "rozpojí" a vloží se postupně nová, pozitivní informace)...

Někdy může jít o jedno velké trauma, ale velmi často jde z dětství o sérii méně závažných nepříjemných zážitků, které se ale řetězí a pocity prohlubují. Může jít o zážitky tak staré, že vědomě si je ani nevybavíme, protože pocházejí z doby kdy jsme byli ještě velmi malí (do roka, dvou).

Také za sebou nemám ideální dětství 😔 z vlastní zkušenosti mohu říct, že je možné na tom pracovat různými metodami a opravdu může dojít k velmi podstatnému zlepšení na všech úrovních. Výchozím bodem je vždycky odvaha a otevřenost. Pokud je člověk v apatii nebo depresi, tak je dobré nejdříve zmírnit tu a pak jít do terapie.

Jinak mohu říct, že naše strachy otevřít něco staršího a nepříjemného jsou vždy mnohem větší než to co tam při terapii objeví. Je vždy lépe vědět co přesně, jaký přesně pocit, jaká situace byla ta nejhorší a pracovat na tom v terapii.
Jakmile se strašidla vytáhnou ze tmy na světlo, tak ztratí velkou část síly 🙂