Sedačka na kolo. Dopředu nebo dozadu?

zrzinda
2. čer 2022

Prosím, poradíte mi, jakou koupit sedačku na kolo? Nemůžeme se doma rozhodnout.
Jestli je lepší koupit dopředu nebo dozadu? Přijde mi, ze víc vídám sedacky, co jsou vzadu, ale přijde mi to asi trochu nepraktické, když nevím, co dite děla..
Pripadne mohla bych poprosit rovnou o typ/značku, kterou mate? 🙏
Díky moc!

jjasmina
2. čer 2022

@zrzinda my chcem sedačku dopředu

konidana
2. čer 2022

@zrzinda my měli vepředu také. Já teda původně chtěla dozadu, ale po vyzkoušení, jsem zjistila, že to není dobrý. Na dítě nevidim, nemůžu si s ním povídat, ukazovat... A k tomu jsme jezdili i s brašnama, takže to nešlo moc dobře ani technicky. Měli jsme jen starší malá sedátka z druhé ruky, bohatě to stačilo. Děti jsme tam vozili tak od 2 let, mladšího už od roka a půl

konidana
2. čer 2022

Ono i to těžiště je líp rozložený, když je dítě vepředu, vzadu na nosiči plná sedačka úplně mění jízdní vlastnosti kola
a jeden obrázek: http://medvedifotky.cz/dejf.php?K=OI2CP1L&ID=19135

Vepředu v košíku měly děti věci a nutnost teda byly nějaké brýle proti mouchám - sportovní/sluneční ale nám se osvědčily ty lyžařské 😅

felixfelicis
2. čer 2022

No to zalezi i na velikosti a veku ditete. A na schopnostech rodice 🙂 Nejdriv jsme vozili vepredu, vetsi deti pak vzadu. Tim se meni teziste a ja treba se sedackou vzadu nejsem schopna jet, ale predni sedacka (mame Thule) je mensi, takze po case jednak prestala byt detem na opirani pohodlna, jednak vysoke dite uz pri jizde vepredu prekazi. Kdyz se deti presunuly dozadu, umely uz mluvit, tak nebyl s komunikaci problem. Nikdy tam nezkousely podnikat nic specialniho, co by bylo potreba dozorovat. Mame tefa predni i zadni sedacku Thule. Doporucuju to pred nakupem nekde vyzkouset.

konidana
Autor odpověď smazal
Zobraz
konidana
2. čer 2022

@felixfelicis Hele fakt nevím jak bysme se porovnali s těma velkejma bezpečnejma sedačkama co se teď dělaj. V malym sedátku vepředu jsme v pohodě uvezli i pětiletou, ale je fakt, že jsme oba větší (180cm) a dítko bylo spíš drobnější (do 110cm a třebas 16kg) . A vepředu se děti opíraly zásadně o řidítka a ten košík na nich, kde měly i plyšáka nebo polštářek

felixfelicis
2. čer 2022

@konidana My jsme s muzem vetsi, ale deti jsou po nas a jsou vetsi taky😀, tak si to moc neumim vepredu predstavit. Nejmladsimu je 2,5 a kdybychom to nebyli lini premontovat, uz se poveze vzadu.

jinajanna
2. čer 2022

Já jsem třeba malá a přes dítě vepředu bych nedosáhla ani na řidítka.

kakba
2. čer 2022

Holky se vezly jenom vepredu. Pekne sme si povidaly, ukazovaly, zpivaly. To s deckem vzadu delat nemuzes.

kristyn86
2. čer 2022

Ja mam sedacku vzadu. Dcera tam neprovadi nic nekaleho,abych na ni musela videt 😂 Mluvi tedy,takze si normalka povidame. I piti jsem ji tam schopna za jizdy podat 👍 A je tam vic kryta pred vetrem. Jedine co mi vadi je,ze nemuzu mit batoh na zadech. Ale nejezdim nikdy sama. Na te sedacce je tedy i vesacek,ale neverim tomu,ze bych to neztratila...Jinak merim 152 cm,takze vepredu by mi asi prekazela. Bala bych se,ze mi bude sahat do rizeni,na prehazovacky,zvonek,zvedat ruce,machat nimi atd...Ale zkusenost nemam...

martiniquest
2. čer 2022

Mame sedacku vzadu. Aktualne vozim dvouletou (12 kg/94 cm cca), srovnani s predni sedackou nemam a je to pro me zahul na rovnovahu. Nejhorsi je rozjezd, ale zvykla jsem si. Nemam problem si s dcerou povidat a bonusem je, ze me drbe ma zadech. Jo a nesmim mit na zadech batoh, nevejde se tam.

areh
2. čer 2022

@zrzinda mám sedačku vzadu (Hamax Siesta). Vozím v ní druhé dítě. Nikdy jsme problém s rovnováhou neměla. Prostě jsem sedla a jela. Kluci jezdí rádi.

ee.liska
2. čer 2022

Vždy jsem vozila jen vzadu kvůli případné nehodě a po rozhovorech s doktorem z dětské urazovky už bych jinak ani nevozila 🙂

rebe
2. čer 2022

@zrzinda Před koupí vyzkoušej. Já věděla, že zadní nechci. Mám klaustrofobii z toho, jak málo místa tam děti mají pro obličej za zády rodiče. Nevidí, nedá se s nimi komunikovat, nemám kontrolu, mění to těžiště. Takže přední byla jasná volba a opravdu se hodně osvědčilo, že řidič vidí to samé, co dítě, mohu si ukazovat a mluvit o tom, rodič má přehled o dítěti a jeho potřebách. Velké ALE! Může ji vozi jenom manžel. Pro mě je v náručí tak obrovská, že nemohu seskočit dopředu a mám problémy otočit řídítky, takže si na to prostě ne troufnu. Mně nezbylo než chodit pěšky nebo vozit na kolobrndě.
@ee.liska Doktor z úrazovky ti řekl, že vozit dítě na kole v sedačce je ok? Tomu se těžko věří, ty úrazy jsou při pádu hnusné vepředu i vzadu.

ee.liska
3. čer 2022

@rebe řekl, že úrazy ze sedačky vpředu jsou horší, než ty ze sedačky vzadu.

kristyn86
3. čer 2022

@rebe Ja treba vubec nepocituji zmenu teziste 😀 A to jezdim s dcerou i bez ni...Mam tedy sedacku posazenou na nosici,ne tu s pripevnenim za ram kola. Tak mozna to muze byt taky rozdil..

swan42
3. čer 2022

@zrzinda z duvodu bezpecnosti za nas jedine dozadu

konidana
3. čer 2022

@ee.liska
@swan42 tak to je zajímavý, mě přijde pád s dítětem vzadu mnohem nebezpečnější. To kolo se má při nasedání nebo zastavování tendenci šmejknout, a jak neudržím řídítkama tu hmotu vzadu, tak dítětem fláknu o zem (nějak jsem to udržela, ale pak už jsem vozila jen vepředu). To jsem teda asi dvakrát také kolo položila, ale jak mám díte v náručí, tak jsem ho chytala a pád hodně zmírnila, takže to bylo celkem v pohodě. Jezdili jsme i dost v terénu.
O karambolech v rychlosti nebo střetech s jinými vozidly nemluvím, toho prvního se 100% vyvaruju, a to druhé neovlivním...

ee.liska
3. čer 2022

@konidana Tenkrát na to přišla řec, když jsme řešili sedačky na koloběžky. Říkal mi, že v zadní sedačce je dítě více chráněno sedačkou, že je to tím, jak jsou větší. Popisoval mi i úrazy z předních a zadních sedaček. Ale je jasné, že pokud tě někdo sejme, je to úplně jedno.

rebe
3. čer 2022

@ee.liska Mně totiž řekl, že je to prašť jako uhoď, že jestli mi jde o bezpečnost, ať počkám, až budou jezdit samo.

ee.liska
3. čer 2022

@rebe co lékař to názor

konidana
3. čer 2022

@rebe hmm, předškoláci na kole, to je bezpečnost sama😂😂😂

rebe
3. čer 2022

@konidana Samozřejmě s předpokladem, že zabalit dítě do molitanu a zavřít doma není řešení 😉

ada22
3. čer 2022

Hodně záleží jak máte staré dítě, ale cca do dvou let jsme vozili děti ve vozíku za kolo z důvodu bezpečnosti a pohodlí dítěte. Pak jsme střídali vozík a sedačku. Měli jsme Hamax Siesta max spojenost, šla i polohovat. Hodně jsme ji využili hlavně v době, když dcera v cca 3 letech začala jezdit na závěsu, ale někdy si potřebovala odpočinout. Určitě při sedačce v zadu se mění hodně těžiště a chce s tím počítat. Pak na starší děti měli kamarádi sedátko na rám. https://www.koloshop.cz/detske-sedacky/Feva-Sta... Ale to vyžaduje, aby dítě již spolupracovalo a taky nemůže usnout. Ale děti v tom byly spokojené.

konidana
3. čer 2022

@ada22 to sedátko vypadá celkem fajn🙂

darinka84
3. čer 2022

@zrzinda máme vzadu. Povídat si s dítětem můžeš normálně. Je chráněno před větrem.. Ale vepředu se asi hlavně neopře a nemůže usnout ne?v těch zadních ma oporu v zádech, takže pokud jsme na delších trasách tak i zaspí.... Takže asi záleží jak cestujete a co od sedačky očekávás...

konidana
3. čer 2022

@darinka84 vepředu se může opřít o řidítka, ideálně, když je na řidítkách ještě nějaká brašna nebo košík. A v pohodě. Naše děti spaly i vepředu. A povídat si s dítětem vzadu fakt nejde, vždyť navzájem slyšíme maximálně každý pátý slovo. Nebo bych si musela vykřičet hlasivky😅
Ale je jasný, že každému bude vyhovovat něco jiného.

darinka84
3. čer 2022

@konidana tak spící dítě přehozene přes řídítka musí být taky dobrý pohled 😂😂 ono i vzadu je to někdy na super fotku... My jezdíme dlouhé trasy a kopce takže pravda moc nefouka a člověk slyší..

ferda90
3. čer 2022

@zrzinda Ahoj, my máme sedačku na kolo hamax a mám ji vzadu. Filipka Jsem začala vozit až letos cca když měl 14 měsíců. Dopředu sedačku jsem nechtěla, pač jsem se bála, že kdyby se něco stalo, tak jako první bude na raně jak se říká,protože je vepředu předemnou. Filípek v klidu sedí v sedačce a kouká, nedělá nic špatného nebo nedělá žádné hlouposti, v klidu sedí. Takze asi záleží na dítěti no.

konidana
3. čer 2022

Manžel jezdil sám i se dvěma dětma, to se pak přední sedačce nejde ubránit😅 Ale já bych to nedala
obrázek: http://medvedifotky.cz/dejf.php?K=OI2CP1L&ID=22379