3 krát jsem potratila. Co bude dál?

majdula
24. led 2008

Ahoj holky, v pondeli jsem absolvovala dalsi revizi. Byl to muj uz treti spontanni potrat a druha revize. Na rozdil od minule to beru tak nejak stoicky, nehroutim se a jsem rada ze se konecne bude neco dit a doktori si me (mozna) konecne zacnou vsimat. Pry me poslou na genetiku.
Potratil nekdo z vas dvakrat nebo vicekrat? A zjistilo se proc? Mne se totiz zda, ze kdyz potratite poprve, nikdo si vas nevsima a bere se to jako statisticka chyba. Nevim co se bude dit dal, co se v techhle pripadech vysetruje a kde... no vlastne jsem z toho docela zoufala, takze tak docela v klidu nejsem 😅
Moc dekuju za jakoukoliv radu, protoze ted fakt nevim co dal.

dilema
2. bře 2011

@vikitino hmm..no skoda, tak len pokoj a klud, zadari sa...po potratoch si absolvovala vysetrenia? ked sa uz zadari nech je to ok...drzim palce...

prekvapenie
8. bře 2011

Ahojte, ja som mala prvé dieťa pred dvanástimi rokmi na prvý pokus. Druhé sme hneď nechceli ale keď už sme chceli tak neprichádzalo. Snažili sme sa asi päť rokov a nič. Potom som otehotnela a potratila. Išla som na vyšetrenie štítnej žľazy a mala som ju zväčšenú a musela som začať užívať lieky. Za rok a pol som znovu otehotnela s tým, že stále beriem lieky na štítnu žľazu. V tom období keď som otehotnela som mala málo času nato myslieť a navyše som sa dosť veľa hýbala, čo si myslím, že mi tiež pomohlo. Ten potrat predtým a neschopnosť otehotnieť mala nasvedomí štítna žľaza. Teraz sa teším z trojmesačnej slečny . 🙂

dilema
11. bře 2011

@prekvapenie a jak zistili ze mas problem so stitnou zlazou? z krvi alebo sono?

janulina22
1. bře 2012

Ahojte lidicky pred rokem asi jsem potratila miminko v 8 tydnu a potom nato po 3 mesicich jsem oehotnela znova a mnela jsem mimo delozni a nedavno jsem zase otehotnela a vcera jsem musela zase na revizi potratila jsem mysli te ze se to jeste podari?nebo doporucite mi eco?

eviq
2. bře 2012

@janulina22 ahoj, nezufaj, nic nie je stratene 🙂 je potrebne si dat urobit nejake vysetrenia, aby sa odhalila pricina, preco sa to deje...bola si uz na nejakych? pripadne mi napis IP a poviem ti, co som absolvovala ja....ale urcite este nestracaj nadej.... 😉

rene82
2. bře 2012

pripájam sa do klubu. mám 2.5 ročnú slečnu (komplik.tehu,pôrod,..., ale našťastie je OK). pred ňou som 2x potratila, ibaže už v 19tt, to bolo ešte v roku 2004 a 2005. teraz v apríli sme mali mať druhé bábenko, ale.... nebolo nám opäť dopríate. znovu v 18 tt. viem, že môžem byť rada, že už jedno mám, ale aj tak. chcela by som ešte jedno. ibaže u mňa je tehotenstvo len strach, stres, nepokoj,.... žiadne najkrajšie obdobie ženy, ako to mnohí nazývajú. 😔

eeefi
15. bře 2012

Ahojky holky, od te doby, co se mi narodil syn mam v hlave myslenku, ze musim zajit na konika a podporit holky, ktere si prochazeji tim, cim jsem si prosla pred 3roky. Dvakrat jsem mela zamlkle tehotenstvi - plod se nevyvijel :( Dvakrat revize :( Musim ale zduraznit, ze pred prvnim otehotnenim jsem mela problemy s menstruaci a tudiz i hormonalnim vyvazenim. Po druhem zamlklem me doktorka poslala na vsechny mozne vysetreni a nic se nenaslo. Byla jsem zoufala. Dali jsme si s manzelem pul roku pauzu a pak se snazili znovu a zase jsem nemohla otehotnet. Nekde na netu jsem nasla, ze ovulaci podporuje drmek. Nasla jsem leky, ktere drmek obsahuji a prodavaji se v lekarne - Mastodynon. A zabralo! Hned jsem otehotnela a donosila dite do 9.mesice ;) Kdyz mi doktorka davala tehotenskou prukazku, tak jsem ji ani nechtela, protoze jsem tomu neverila ;) Preju vam vsem stastny konec a verte, ze to dobre dopadne ;) Nechci tady propagovat nejake leciva. Mozna to byla jen nahoda. Kazdopadne hlavu vzhuru!

eeefi
15. bře 2012

Jeste doplnim, ze kdyz se na to koukam zpetne, tak mi hodne pomohla ta pulrocni pauza. Protoze ty prvni dve tehotenstvi byly rychle po sobe (3mesice). A taky jsem myslenky na dite hodila za hlavu (snad jsem na ne na chvilku i zanevrela) a zacala se venovat svym konickum.

eeefi
15. bře 2012

Joo a pri tretim otehotneni jsem se domluvila s doktorkou, ze kdyz mi vyjde pozitivne tehu test, tak hned nasadime Utrogestan / Duphaston pro podporu tehotenstvi. Mozna i to pomohlo..

kockacz
16. bře 2012

@janulina22 ahoj, chce to poctive udelat vysetreni na genetiku, imunologii, stitnou zlazu, vysetreni, zda je deloha anatomicky OK..Pricin muze byt hodne, ale snad se najde a tak se muze i lecit 😉 Zajdi za svoji GynDr, bud te na vystreni posle ona nebo ti da zadanku do Centra asistovane reprodukce, kde se tim zabyvaji. Nemaji tam jen pary, ktere nemohou otehotnet. Ale trvej na tom, aby te nekam poslala. Drzim palce, taky jsem po 3 potratech a nehazim flintu do zita 😝

ivetka77
19. bře 2012

Ahoj holky, jen jsem se s vami chtela podelit o muj pribeh. Snazime se s manzelem uz dva roky o miminko. Za tu dobu jsem 3x potratila, vzdycky na zacatku tretiho mesice...Tak mi moje gynekolozka doporucila PGD a sli jsme proto na IVF. Pomoci toho vysetreni nam zjistili,ze nejaky ty embryjka byly nemocny,ale zbylo nam i par zdravych.Ted mam po prvnim IVF a prvnim transferu a mame biochemicky potvrzeny tehotenstvi, zatim jeste cekame na srdicko,ale opravdu doufam, ze to tentokrat bude dobry.Nemame to lehky.....drzim vam vsem pesti!

lubica69
19. bře 2012

Ahojte dievčatá
Našla som túto témičku náhodou a vidím,že sa pekne navzájom povzbudzujete A tak to má byť
Chcem Vám napísať,že nevzdávať sa je veľmi dôležité a tak isto aj pozitívne myslieť
Ja som teraz tehu 5ty krát žiaľ dieťatko mám doma len jedno Ale nevzdala som to
Mala som MA v 19tt,potom synčeka potom MA v 10tt a nakoniec pred rokom sa nám bábo udusilo o šnúru v 38tt Tak si viete predstaviť 😢
Samozrejem som podstúpila všetky možné vyšetrenia a aj manžel no na nič sa neprišlo
Takže príroda ja niekedy oveľa silnejšia ako MY
Ale naozaj nádej a viera zomierajú posledné A netreba myslieť spätne ale len pozitívne dopredu
Držím Vám všetkým veľmi palčeky

kockacz
21. bře 2012

@ivetka77 @lubica69 holky, moc drzim palce, aby vse dopadlo tentokrat dobre 😉

lubica69
21. bře 2012

@kockacz Ďakujeme krásne Určite to dopadne všetkým tento krát dobre

usacek79
19. zář 2012

ahojte baby, je tu uz dlho ticho, ale bozie mlyny melu, tak sa pridava do klubu multipotratov - mam to za sebou 4x za jediny rok...
august 2011 - MA v 12tt
december 2011 - MA v 11tt
júl 2012 - SP v 5tt
september 2012 - v 7tt zistene mimomaternicove, nastastie telo si to zacalo upratovat same a laparoskopia a odstranenie vajcovodu zrejme nebudu nutne - dali mi 3 mesiace na vstrebanie veci o velkosti 3x1cm, verim, ze si moje telo poradi, ked uz tak spolahlivo likviduje vsetko 😖

otehotneli sme VZDY na prvy pokus, tak aspon to nas tesi 🙂 okrem reprodukcnej imunologie (ktora ma caka v najblizsich dnoch), mam urobene hadam vsetky test, vsetko OK, len som heterozygot MTHFR, co nie je nic zasadne..

Tak sme si s muzom povedali, ze Cislo 5 zije a niekedy v decembri ideme na piaty pokus, esteze to vyrabanie nie je neprijemne 🙂

drzim nam vsetkym palce, ono to raz vyjde 😉

majdula
autor
19. zář 2012

Po dlouhe dobe se sem prihlasim a zrovna na me vyskocilo moje staricke tema...
Uplne jsem to vytesnila a zapomnela, jake problemy jsem mela. Divim se, ze jsem se z toho tehdy nezblaznila. Ale clovek je asi silnejsi, nez si dovede predstavit 🤐

@usacek79 v podobne situaci jsem byla pred tremi roky, ted uz ctyrmi... tri potraty behem jednoho roku za sebou, nejista budoucnost pred sebou. Je fajn, ze to nevzdavas! A taky ze nemate zadne problemy a ze se dari otehotnet hned. Verim, ze i ta imunologie bude v poradku (a kdyz ne, budete aspon vedet, ze existuje nejaky duvod potratu a budete to moci resit!). A taky verim, ze za rok-dva uz si na tohle smutne obdobi ani nevzpomenes. Ja uz vazne uplne zapomnela...

Moc drzim palce!!!

kveta
19. zář 2012

@usacek79 A fragmentaciu spermii mate ok?

usacek79
20. zář 2012

@kveta to sme zatial neriesili - boli sme iba na spermigrame, kde sa pozrel na mnozstvo, pohyblivost a viditelne deformacie spermii a vsetko bolo OK 🙂
a kedze sme otehotneli 4x na prvy pokus, tak nejako mam dojem, ze nejake degenske spermie by hadam neboli az take sikovne, takze chyba v nom asi nebude...
No uvidime co ta imunologia..

@majdula dakujem, no ja som si tak nejako na tie potraty zvykla, vobec to uz neprezivam, skor je to len take "uz zase"? 😖 inak by ma asi piclo, nie som najmladsia a kazdy strateny mesiac je mrzuty, nuz ale co uz, nebudem plakat nad rozliatym mliekom..
Ale ked vidim pozitivne priklady, ako si ty, tak to je uuuzasneee 😵

kveta
20. zář 2012

@usacek79 Pri genetickej poruche spermii nie je problem otehotniet.. ale plod je tak poskodeny, ze po par dnoch/tyzdnoch odumiera.. Geneticka porucha spermii sa nemusi prejavit pri spermiograme, ale pri fragmentacii ano..
A dalsia vec: pri poruche zrazanlivosti krvi matky sa taketo potraty objavuju tiez.. Drzte sa a vela zdaru..

sarinkam
20. zář 2012

Ahoj holky, mam za sebou taky 2 potraty. Je to uz nějaky ten patek, 1990 oboji v jednom roce. Pak jsme dali pauzu a za deset let to zkusili znovu. A povedlo se. Jednomu povedeni je 12 a druhemu je 6. Mela dg toxoplazmozu a ornitozu. Tenkrat mi v nemocnici rekli vsecha zvirata pryc. To jsem odmitla a behem deseti let se nazor lekaru asi nejak zmenil,rekli mi,mejte si doma treba slony, prelecime(ATB) a hup na věc. No a stalo se.

usacek79
20. zář 2012

@kveta no mne je jasne, ze aj ta zrazanlivost sposobuje potraty, mam za sebou iks sedeni s odbornikmi, len ta moja mutacia je najmenej skodna (MTHFR hetero ma vraj az 60% populacie, ani o tom nevie), na to ani nepredpisuju heparinove injekcie, kazdy lekar mi povedal, ze to je nic, mne sice napokon injekcie hematologicka dala (povedala, ze len ako prevenciu..), ale aj tak nepomohli..
no mozeme fragmentaciu riesit, ale to asi ako uplne posledne..
Uvidime, co teraz ta imunologia, ja to tak nejako tusim, ze tam by mohla byt chyba, ja mam totiz imunitu ako hovado 😀
a dikes 😉

radkajojova
20. zář 2012

@usacek79 vidim, ze mas uz toho za sebou dost ☹ Ja som mala tento mesiac prvy MA (verim, ze aj posledny) a som z toho zdrvena. Mas moj obdiv, ako to zvladas a drzim palce, aby vam to v tom decembri zase vyslo na prvy sup a aby ste to dotiahli do uspesneho konca alebo skor zaciatku 😉

usacek79
20. zář 2012

@radkajojova jasne, ze to bol tvoj posledny - to je zasadny postoj! 😉 ja si to hovorim po kazdom 😀 ale nie, naozaj sa netreba utapat v lutosti, dolezite je verit, ze dalsi pokus vyjde! Ja o tom napriklad ani na sekundu nepochybujem, mozno som len bola v minulych zivotoch neposlusna a tak si musim teraz vyzrat, co mi patri 😅 ale si hovorim, ze styrikrat by hadam aj stacilo, ved teraz som uz takaaa dobruckaaa 😵
drzim ti palce, pockaj nejake 2-3 menstruacie a sup na vec, netreba otalat 🙂

radkajojova
20. zář 2012

@usacek79 Dakujem za podporu, no u mna sa to este asi neskoncilo. Tiez som si myslela, ze pockam 3 mesiace a pokracujeme no dnes na kontrole mi doktor povedal, ze moja maternica je zakrivena a drzi sa mi v nej tekutina a krv, takze ak sa to nespravi prvou menstruaciou, bude musie zopakovat kyretaz a vysat to von... Dokonca vraj ten menzes ani nemusim dostat... Takze mi neostava nic ine, len cakat na rozsudok...
Jasne, mas pravdu, styrikrat a dost! 😉

usacek79
20. zář 2012

@radkajojova jeeezis, no pekne - preto ja tvrdim, ze kyretaz je uplne najhorsie riesenie, som absolutny bojovnik PROTI 😠 tam ked nieco pokazia, tak potom dovi - je tu v potratovych temach iks bab, ktore mali velke problemy po kyrete, niektore nedostali menzes aj rok, inym prederavili maternicu, dostai infekciu atd atd 😖
kdezto tie, co pockaju na spontanny potrat, ziadne problemy nemali - som jedna z nich... Mam za sebou aj jeden kyret, ale druhy krat som uz bola mudrejsia a cakala som spustenie sponatnneho..Cakala som sice 3-4 tyzdne, ale dockala som sa - vsetko krasne vyslo von tak, ako to priroda chcela, maternica bola potom ako nova, akoby sa nic nestalo a to som bola na prelome 11-12tt, takze to uz bol riadny kus, co isiel von 😨
nuz ale to ti slovensky lekar, ktory potrebuje robit co najviac zakrokov, aby poistovne platili, nikdy nepovie, ze je aj taka moznost a je dokonca NAJlepsia, odporucana aj Svetovou zdravotnickou organizaciou, ako najlepsie riesenie potratu.. Odporucaju cakat az 6 tyzdnov od odumretia plodu..
nuz ale tak je to na kazdej zene, ci to chce mat cim skor vonku a podstupi narkozu a ten relativne maly a rutinny zakrok, ktory vsak konci mrzutymi nasledkami ooovela castejsie, ako spontanny..

a v ktorom si bola tyzdni?

radkajojova
20. zář 2012

@usacek79 Nikto mi moznost pockat na spontanny potrat nespomenul a ja som bola tak znicena z toho, co sa stalo, ze mi bolo v tej chvili uz uplne jedno, co budu so mnou robit ☹ Az neskor, ked som sa trochu pozviechala a hladala informacie na internete, som sa dozvedela, ze sa to dalo riesit aj inak... Teraz je uz v mojom pripade neskoro ... ☹

usacek79
20. zář 2012

@radkajojova jasne, v mojom pripade to bolo presne rovnako pri prvom MA, tiez som bez slova bezala na kyret, az potom si si zacala zistovat veci a o to viac som na nasich lekarov nasr... 😠

ale tak drzim palce, nech sa ti to da do poriadku, potom pi alchemilkovy caj, to mam overene ako zazracnu bylinku na obnovu sliznice maternice 😉

radkajojova
20. zář 2012

@usacek79 Zazracnu bylinku uz pijem ;) Aj ja ti prajem co najskor uspesne tehotenstvo a vytuzene zdrave babo. Som presvedcena, ze si ho po tom vsetkom zasluzis 😉

majdula
autor
20. zář 2012

@usacek79 vidis, me se nikdo neptal a i pri spontannich potratech, kdy podle me vyslo ven vse co melo, jsem automaticky sla na revizi. Ale dobre to dopadlo, dokonce pokazde po kratke dobe opet otehotneni. Jeste ze jsem tehdy netusila nic o nejakych komplikacich 😅
Jinak jsem tez heterozygot MTHFR a nikdo to neresil... opravdu je to bezne.
A jestli te uklidnim s tim vekem - 33 prece neni zadny vek 😎 mela jsem to podobne, prvni potrat kratce po 33. narozeninach, posledni kratce po 34. a Rada se narodil tesne pred 35. narozkama a do dvaceti mesicu jeste Risa. Moc drzim palce, at je to u vas taky tak!

usacek79
21. zář 2012

@majdula no ti nasi lekari proste potrebuju zarabat - ja som sa s nimi pri druhom potrate tak pohadala, ked ma chceli kyretovat (co som pritom teda spontanne potratila vsetko sama), povedali, ze "pre istotu"!!!! sakra, aku istotu? istotu ciarky u poistovne?! oni by ma pokojne len tak dali do narkozy, roztahovali krcok zbytocne (ktoremu to teda neprospieva) a sprtali hlava nehlava 😠 no konec, zbalila som sa a sla domov 😀 o mesiac mi lekar ani nechcel verit, ze som bola v 12tt a potratila som - maternica bola ako nova 🙂

nuz vdaka za mile, povzbudive slova 🙂 pojdem v tvojich stopach velmi rada 😵