Riziko při dalším porodu?

martulka88
6. dub 2021

Jak velké riziko nás čeká do budoucna - měla jste to některá? Omlouvám se za dotaz, ale to je otázka, které se v reálu bojím..
Jsem 2,5 měsíce od porodu. Bohužel jsme ve 38tt přišli o syna a musela jsem ho rodit vyvolávaně. Měla jsem jít původně na CS (kvůli relapsu crohnovi nemoci + gastrouš říkal, že jsem i docela "úzká"), ale doktor v rizikovce ho odsunul kvůli mé pozitivitě na covid. Když jsem přijela do porodnice, tak doktor (radil se s kolegy) v porodnici rozhodl o vyvolání, abych měla lehčí rekonvalescenci a mohli jsme se v brzké době snažit znovu (jsem fakt ráda, že CS nebyl, ikdyž jsem měla komplikace).
Jde mi hlavně o jednu část porodu - potažmo finále. Když jsem porodila hlavičku, tak se zasekl ramínky a musel být přivolán další lékař a setřička. Nebudu popisovat, jak se na mě všichni 4 "vyřádili". Tím, že byl Maxík mrtvý, tak na mě nenaléhali okolo tlačení, ale mám hrozný strach, až jednou budu zase těhotná, že se stane něco podobného a bude se jednat o každou vteřinu. Plus když vím, jak se snažili "vypáčit" malého, tak se bojím i toho, že by miminku ublížili. A to nemluvě o tom, že jsem nakonec šla pod narkozu, jelikož byla přirostlá placenta a nešla porodit.
Jinak syn měl 3590g a 53cm. A abych předešla otázkám - přestalo mu tlouct srdíčko, ikdyž bylo do té doby těhotenství defakto v pořádku.

pani_haf
6. dub 2021

@martulka88 dobrý den, moc mě mrzí, co vás potkalo...moji známe se stalo to, co vám, porodila prirozene a do 3mes otěhotněla a narodila se ji holcicka, těhotenství bylo pečlivě sledováno, rodila cs a dřív...vše dobre dopadlo! Drze se!

neliniezoe
6. dub 2021

@martulka88 Moc mě mrzí Vaše ztráta. Má nejlepší kamarádka měla první porod šílený, a to byla malá malinká, necelé dvě a půl kila. Kamarádka skončila až s plastikou zadku, stehy přestali potom u šití počítat. Minulý týden porodila císařem chlapečka. Nezvládla jenom pomyslet na porod, takže sami porodníci zvolili CS(psychicky nezvládla ani ten, ale to už je jiná...). Držím Vám moc palce, aby se k Vám miminko co nejrychleji vrátilo.

martulka88
autor
6. dub 2021

@pani_haf
@neliniezoe
Doktor, co mě rodil, mi řekl, že až budu zase těhotná, že chce, abych chodila k němu do rizikovky. A když jsem se ho ptala na CS, tak říkal, že nevidí důvod mi ho dělat. Samozřejmě sám řekl, že se ale může stát, že to u něj skončí. On to je vedoucí lékař porodních sálů a jeho otec je gyn.primář na soukr.klinice. A jeho bratr tam je taky. Takže mám v něj důvěru. Jen se bojím, že až jednou bude porod, tak se zase miminko zasekne. Bylo to hrozně bolestivé - musela mi jedna sestřička ležet lokty na břiše a druhá mačkala podbřišek. Do toho doktor tahal a druhý strkal ruce dovnitř. Na břicho jsem si mohla lehnout až po 7týdnech.

pani_haf
6. dub 2021

@martulka88 vzhledem k tomu, ze budeš v péči takových odborníků, kteří te budou stále hlídat a už podle uložení a velikosti plodu zhodnotí typ porodu, v těchto případech je porod striktně naplánován, ať se predejde komplikacím. Neboj, to zle mas za sebou...vše už bude dobre!!!🍀🍀🍀🍀 já rodila po 10letech, mezitím x potratu a byla jsem sledovana neustále a porod byl naplánován 38+0, miminko bylo velikostne ok, vyvolavali a vše ok....

levandule_k
6. dub 2021

@martulka88 Mrzí mě tvoje ztráta. Věřím, že si k vám miminko brzo najde cestu.
Asi bych situaci řešila takto, snažila bych se na porod, co nejlépe psychicky připravit, třeba s dulou, zpracovat si předchozí porod psycholožkou, protože rodit mrtvé miminko musí být velmi náročné. Jsi statečná.
Když se žena nebojí, tak je uvolněná, rodí rychleji, nemá tendence přenášet. Když se žena porodu bojí, je víc sevřená, porod trvá déle a více bolí. (Zdroj: Arthur Janov, Prvotní otisky).
Zkusila bych cviky na pánevní dno, ať jsi uvolněná a pružná. Našla bych si i jiné pozice při porodu než vleže, jelikož vleže si ležíš na kostrči a mimi má méně místa na průchod, např. v kleče ti ta kostrč uhne a je více místa.
Pak bych to nechala otevřené s tím, že jsem udělala maximum.

@neliniezoe Nemáš i nějaký pozitivní případ?

katule1990
6. dub 2021

@martulka88 Ahoj, moc mě mrzí, čím sis musela projít. Věřím, že bude teď vše v pořádku a je naprosto přirozené, že se bojíš. Určitě tě budou pečlivě sledovat, mají spoustu zkušeností a doporučí ti to, co bude pro tebe i miminko nelepší. Na vše se jich ptej. Jen jsem se chtěla zeptat na tu přirostlou placentu. Měla jsem to taky, ale musela jsem na CS a i tak jsem musela 2 měsíce po porodu na další revizi a netvářili se na to, že bych mohla případně někdy rodit přirozeně. Řekli ti, že ta placenta může být v dalším těhotenství v pořádku? Moc a moc držím palce, ať jde vše hladce a brzy máš miminko bez komplikací u sebe 🍀.

lenerka1
6. dub 2021

Je mi líto vaší ztráty. Možná to bude chtít v sobě zpracovat i za pomoci dobrého psychologa, aby další těhotenství a porod proběhly hladce, nezatížené touto těžkou zkušeností. Jen bych chtěla poznamenat, že živé miminko při porodu aktivně spolupracuje, natáčí se, odráží nožkama, tak je to určitě jiné a podobného zážitku bych se apriori nebála. Držím pěsti!

codal
6. dub 2021

@martulka88 je mi moc líto, co se ti stalo🖤.. jen moje zkušenost.. první dcera vážila 3140g a doktorka říkala, že být o půl kg větší, tak už ji neporodim, že mám hrozně úzké porodní cesty.. druhá dcera vážila 3680g a porodila jsem ji normálně, zřejmě díky tomu, že už to byl druhý porod, porodní cesty víc uvolněné, navíc pouhé dva roky po tom předchozím. Každý porod je jiný, ten druhý může probíhat úplně jinak, záleží na velikosti miminka a na hromadě dalších okolností. To, že se malý zasekl, vůbec neznamená, že se to bude opakovat ❤️. Ať je u vás zdravé miminko, co nejdřív ❤️.

janinne7
10. dub 2021

Ahoj, zazila jsem v zari to same :(
Mrtvy chlapecek v 39+1 tt.
Mel 3380g, 51 cm. Porod jsem nemela asi tak komplikovany jako ty...
ja jsem to chtela mit uz za sebou a tlacila jsem co mi sila dala! Bylo to priserny a pak se mi taky placenta neodloucila a sla jsem taky pod narkozu.
Ztrata krve, vysileni jak psychicky tak fyzicky a tri dny jsem se nemohla postavit na nohy.
Uz to bude 7 mesicu...!
Tehotenstvi pro nas byl zazrak. Snazime se o nove tehotenstvi ale mam zdravotni problemy, takze se modlime, abychom mohli mit vlastni miminko...
Nechapu ze se tohle deje! V dnesnim svete, kde ti zjisti ani ne ve 20tt jak velky ma penis, ale tohle se neohlida...!!! Je to jak zlej sen!!
Drz se a bud silna. Kdyby sis chtela nekdy popovidat, tak napis!
Jo a jeste, cisare jsem nemela planovanyho, ale premyslim, ze kdyby se nam postestilo, tak jdu snad na cisare dobrovolne a uz ve 37 tt! Uz neverim doktorum.

luciaanaa
11. dub 2021

@martulka88 moc mě mrzí tvá ztráta, mám úplně stejný příběh jako ty, jen u nás to byla holčička a v 36tt,jinak porod taky přirozený i když byla koncem pánevní, myslela jsem že to nedám, ale po rajtování sestry na břiše a rukou doktora až vevnitř mě šla nakonec ven, s ohromnou bolesti jak
fyzickou tak psychickou 😪 Další porod pro jistotu CS v 36t,celou dobu samozřejmě v rizikové pořádně. Tyhle tvé otázky by jsem asi teď pustila z hlavy, každý porod je jiný a když MUDr uzná že bude vhodný CS tak s tím asi nic nenaděláš. Oni tě budou teď víc hlídat a třeba se to vyřeší samo (mimi bude velké nebo koncem pánevní nebo bude potřeba porodit dřív) ty to neovlivníš. Přeji hodně štěstí do budoucna 🙏