Zemřelo mi dítě
Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.
Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.
Stručné shrnutí
- Herpetická encefalitida způsobená virem varicella/zoster může u malého dítěte vést k úmrtí, a podle uvedených zkušeností měla dítě šanci se uzdravit při včasném podání virostatik/antivirotik.
- Rodičům po ztrátě dítěte jsou v ČR dostupné online fóra a pamětní stránky jako anjeliky.sk a mimiangel.cz a existují i uzavřené diskuse (např. diskuse.dama.cz/d=11672) pro sdílení zkušeností a vzpomínek.
- V regionálních oblastech je často nedostatek dlouhodobé psychologické péče; v diskusi byly zmíněny dálkové cesty k psycholožce do Tachova a omezená dostupnost psychologů v porodnicích (Plzeň), proto se doporučuje hledat psychologa nebo psychiatra i v jiných městech a případně právní konzultaci při pochybení lékařů.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu podporu pro rodiče, kterým zemřelo dítě?
A: Online podporu a vzpomínky nabízí stránky anjeliky.sk a mimiangel.cz; v diskusi byla zmiňována také uzavřená skupina na diskuse.dama.cz (d=11672) a diskuzní album na modrykonik.cz.
Q: Může včasná antivirová léčba zachránit dítě s herpetickou encefalitidou?
A: V diskuzi byl uveden konkrétní příklad, kdy dětská lékařka odeslala dítě na neurologii, kde po lumbální punkci zahájili ihned léčbu virostatiky a dítě se během 14 dnů vrátilo domů s pouze lehkým poškozením řeči; to dokumentuje, že včasné podání virostatik/antivirotik může výrazně zlepšit prognózu.
Q: Kam se obrátit pro psychologickou pomoc po ztrátě dítěte?
A: Doporučuje se vyhledat psychologa nebo psychiatra; v diskusi byla popsána zkušenost s psycholožkou v Tachově (cca 30 km) a s krátkodobou pomocí psycholožky z fakultní porodnice v Plzni, a byla doporučena i návštěva psychiatra v případech, kdy je užitečná medikace.
Q: Má smysl hledat právníka, když se podezření na pochybení lékařů?
A: Ano; v diskusi se radilo poradit se s právníkem a je zmíněn příklad z Británie, kde rodiče dali případ k soudu a soud jim dal za pravdu, byly přiznány odškodnění.
Q: Pomůže víra nebo podpora komunity zvládnout ztrátu dítěte?
A: Diskuze uvádí, že mnoho rodičů a příbuzných našlo úlevu v modlitbě a víře, a že podpora rodiny i online komunity (sdílení vzpomínek) je v praxi často uváděnou úlevou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Smrt vlastního dítěte je v diskuzi popsána jako extrémně traumatická zkušenost, která dlouhodobě zasahuje psychiku rodičů.
- Včasné lékařské vyšetření (včetně lumbální punkce) a promptní antivirová léčba mohou u encefalitid mít zásadní vliv na šanci na přežití a minimalizaci následků.
- Sdílení příběhů na stránkách typu anjeliky.sk a mimiangel.cz a účast v podpůrných diskuzích poskytuje mnohým rodičům emoční oporu.
Sporné názory
- Někteří diskutující uvádějí, že víra a modlitba pomáhají v procesu smíření, zatímco jiní vyjadřují skepsi vůči představě, že by Bůh smrt dítěte dopustil.
- Některé příspěvky doporučují pokusit se o další dítě jako pomoc v hojení bolesti, jiné zdůrazňují, že žádné další dítě nemůže zemřelé dítě nahradit.
Otevřené otázky
- Zda konkrétní lékařská pochybení vedla ke ztrátě života konkrétního dítěte, a zda má smysl vůči tomu vést právní kroky.
- Jak zajistit dostupnost dlouhodobé psychoterapeutické péče v menších regionech.
- Jak nejlépe podpořit sourozence a manžela/partnera po ztrátě dítěte.
Zmíněné značky a firmy
anjeliky.sk, mimiangel.cz, diskuse.dama.cz, modrykonik.cz, Baby-cafe, nemocnice v Chebu, fakultní porodnice v Plzni, Česká televize
Zmíněné produkty a metody
virostatiky, antivirotika, lumbální punkce, ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), psycholog, psychiatr, psychoterapie, žaloba, očkování, umělé oplodnění
Místa a osoby
Mariánky, Tachov, Cheb, Plzeň, Británie, Milenka, Tomášek, Honzík, Tadeášek
natalia otvor si svoj fotoblog a vpravo uplne dole mas nastavenia tak klikni na to a potom na fotoblog verejne nepristupny....uplne dole mas emailovu adresu tak ked ho budes chciet niekomu ukazat, zak hodis tento link
jo tak už vím o co se jedná ,dost mě to tenkrát vzalo ten příběh a ještě jsem ho vyprávěla manželovi jaká to je tragedie.teda holky já vůbec nevím co na to říct.......to je bestie 😔
mno......tak to je síla...jediné vysvětlení na to mám sociopatka s chorobným nutkáním vyvolávat ve svou osobu extrémní lítost......
to je brutál..
vrtá mi hlavou že se ta hyeana ani neštítí dát do alba fotky živého dítěte a vydávat ho za své zesnulé..... 😝 😝 😝
ja chodim do jednej uzamknutej temy ktoru som zalozila, ale pred tym, ked bola verejna, tak k nam tato osoba dosla dokonca s dvomi rozlicnymi nickmi a spravila si z nich najlepsie kamaratky....ona musi mat bezhranicnu predstavivost....len aby sa jej to raz nevratilo 😖
ahojte,vo volnej diskusii,tema schizofrenicky sa pise,kto je lujzatko.....ja som tam prispela s tym,ze som citala jej pribeh....fakt nemam slov na tuto standu!!!
diddi videla som ta v tej teme....tak vysvitlo, ze takto si krati dlhu chvilu 15-rocna standa / prepacte za vyraz / 😖
třeba je opravdu nemocná.... ale je to fakt nechutný, když si uvědomím, že jste ji tady dodávaly sílu a ke všemu ještě ukradla cizí fotky
Mě na tom příběhu Lujzatka nesedělo víc věcí, věk byl jednou z nich. I ty fotky byly takové neautentické. Hned mě napadlo, že tady něco nehraje. Jenom jsem si říkala, že tohle vylhat a napsat to sem by asi někdo neudělal. No, jak vidno, tak udělal... 😖
Ale asi to bude fakt o diagnóze. Někde jsem o tom i četla v odborné literatuře, občas chodí hromadné maily v tomto duchu.....
Já jen doufám že už jí bude znemožněn přístup na koně. Jenže ona se bohužel může přihlásit odjinud . Někde holky řešej že ona snad chodí vypomáhat do školky, je jí 15. Pokud admimi znají IP odkud se přihlašuje, at kontaktují rodiče nebo sociálku, tohle není normální.
Je to fakt hrozný, by mně zajímalo co je to teda za dítě na těch fotkách. Ale bylo třeba zvláštní že při té údajné autonehodě bylo dítě v autosedačce na místě mrtvý a jim se nic nestalo.
dievcata ,inak, este existuje jej fotoalbum??? si neviem predstavit ze by tam dala foto mojej malej 😒 😒
paaaneboze 😒 😒 😖
este sa chcem opytat, ako sa na to prislo? ze sa take nieco stalo?? 😖
vsak to neni normalna osoba, to je porucha osobnosti riadna 😠
bufi z vlastních pracovních zkušeností tohle bohužel možné je......a řeknu ti že i banální nehody jako je převrácení auta na bok ve 40km rychlosti vedou ke smrti dítěte byť poutaného v sedačce 😢
iwes dík za překlad
Tak to je něco. Je mně jasný že ani autosedačka nedokáže při nehodě zázraky, ale až takhle jsem to teda nečekala.
holky, to je fakt drsné - ale říkám si, že ta holka je asi opravdu nemocná, takže to ani nebudu komentovat.
ono nejde o sedačku, ale o souhru blbých náhod, které kdybyb nebyly, nemuselo by to tak dopadnout.
Upřímně když poprvé napsala sem Aninam,. taky jsem si říkala, bože...jestli je to pravda (prvn ítéma, které je dávno smazáno), ale pak vše zapadalo do sebe diagnoza projevy....navíc můj obor, takže zpočátku si myslím, že jsme byla snad jediná, která Aninam věřila...spoustu holek mi psalo IP jestli je to opravdu pravda, opravdu možné...a ano...aninam jako laik mi popsala vše co do sebe lékařsky zapadá...takže já pak neměla vůbec pochyb......
Ani promiň , že se k tomu takto vracím....
Luci, vubec nevadi! A sama mas v ruce i moje papiry z porodu....
Je mi hrozne uzko, ale ne z toho, ze me mozna pred rokem a pul nikdo neveril, ale z toho jak dokazi byt lide bezcitni. Dnes mam po nekolika mesicich opet slazy v ocich a to proto, ze nekdo dokaze zneuzit zdrave dite k tomu, aby si snad "predstavil" jak se citi rodice mrtveho ditete? Tohle bych neprala ani sve uhlavni nepritelkyni, aby se potkala tvari v tvar se smrti vlastniho decka. Tohle nejde popsat, jak se clovek citi, tohle se musi prozit, ikdyz radeji at lide kolem me na tehle cele planete prozivaji neco naprosto jineho nez je tohle! Chodim sem a procitam a vzdy, kdyz se obevi novy pribeh je mi uzko a rikam si, proc dalsi mimco, proc dalsi dite.... Tech proc je ve vzduchu trochu moc a tim spise se ptam PROC tohle nekdo dela? PROC si vymysli neco, co neni pravda a tim spise smrt sveho ditete? PROC neni rada, ze se ji tohle nestalo? Dala bych vsechno "zlato" sveta za zivot meho syna!!!
sorry, že sem lezu, ale nedá mi to, tohle není normální, kráva puberťácká...... 😝 😝 😝 😠 😠
aninka ja som nechcela, aby si mala opat slzy v ociach...len som chcela upozornit, ake hyeny sem mozu doliezt 😔
daj Lukaskovi za mna velky boztek a nech je zdravucky 🤐 🤐 🤐 🤐
omlouvam se za chyby, ale tohle pisi v slzach.... Jeste, ze me Luky spinka, musim se zklidnit do dalsiho kojeni. On je na tohle dost citlivy, pak mi spatne bumba a "zlobi".
iwus, tohle neovlivnis, vzdy si nekdo dokaze svest po cizi bolesti, tim nemyslim tebe! Jsem rada, ze jste tohle "vypatraly"!
Ahojte,náhodou som si trochu prečítala aj dávnejšie vašu tému a tiež som čítala príbeh tej osoby a ešte som aj doma vravela,aké to má ťažké ☹ 😠 😠 😠 rozum sa zastavuje nad takým konaním a hned si idem aj ja upraviť fotoblog
Ináč vás veľmi obdivujem,za to čo ste si prežili 😢 ste silné baby a dúfam,že v živote budete už iba šťastné aj s vašimi rodinami,myslím na vás.Neviem čo to je prežiť to čo vy,ale v rodine nám tiež zomreli malé detičky,medzi nimi aj mojej mame ☹ Prajem vám veľa sily a veľa radosti do života 😉
kebyze si vymysli, ze ma kocik, vybaciku..bla bla bla znackovu, pochopim...ale toto sa neda chapat...zvlast ked jej pribeh ma fakt dostal...toto nie je zena, matka...je to chudera...a vam ostatnym, co ste ozaj prisli o svoje poklady, prajem vela sil...

Holky, to je fakt hnus, ale nebojte, boží mlýny melou pomalu, tohle se nedělá, je mi líto, jaký jsou lidi svině, že dokážou zneužít takové situace, v jaké jste se ocitly vy, maminky, plivla bych jí do ksichtu 😝 😝 😝
Omlouvám se, že je můj příspěvek tak ostrý, ale tohle mě rozhodně nenechává chladnou, jak se někteří lidi (dá-li se jim tak říkat) neštítí takových hnusáren. 😠 😠 😠
Vám, maminky, posílám spoustu sil a věřte, že vás mám pořád v hlavě, jste bojovnice a moc vás stále obdivuji 😉