Zemřelo mi dítě
Stalo se vám to také? Máte někdy pocit, že to zvládáte a jindy se pod tou bolestí hroutíte? Zkusme si spolu psát, nejlépe rozumí ten, kdo to sám zažil.
Jmenuji se Milena, před rokem mi zemřela dvouletá holčička na herpetickou encefalitidu. Občas se potřebuji z toho vypsat, stále to hodně bolí.
Stručné shrnutí
- Herpetická encefalitida způsobená virem varicella/zoster může u malého dítěte vést k úmrtí, a podle uvedených zkušeností měla dítě šanci se uzdravit při včasném podání virostatik/antivirotik.
- Rodičům po ztrátě dítěte jsou v ČR dostupné online fóra a pamětní stránky jako anjeliky.sk a mimiangel.cz a existují i uzavřené diskuse (např. diskuse.dama.cz/d=11672) pro sdílení zkušeností a vzpomínek.
- V regionálních oblastech je často nedostatek dlouhodobé psychologické péče; v diskusi byly zmíněny dálkové cesty k psycholožce do Tachova a omezená dostupnost psychologů v porodnicích (Plzeň), proto se doporučuje hledat psychologa nebo psychiatra i v jiných městech a případně právní konzultaci při pochybení lékařů.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu podporu pro rodiče, kterým zemřelo dítě?
A: Online podporu a vzpomínky nabízí stránky anjeliky.sk a mimiangel.cz; v diskusi byla zmiňována také uzavřená skupina na diskuse.dama.cz (d=11672) a diskuzní album na modrykonik.cz.
Q: Může včasná antivirová léčba zachránit dítě s herpetickou encefalitidou?
A: V diskuzi byl uveden konkrétní příklad, kdy dětská lékařka odeslala dítě na neurologii, kde po lumbální punkci zahájili ihned léčbu virostatiky a dítě se během 14 dnů vrátilo domů s pouze lehkým poškozením řeči; to dokumentuje, že včasné podání virostatik/antivirotik může výrazně zlepšit prognózu.
Q: Kam se obrátit pro psychologickou pomoc po ztrátě dítěte?
A: Doporučuje se vyhledat psychologa nebo psychiatra; v diskusi byla popsána zkušenost s psycholožkou v Tachově (cca 30 km) a s krátkodobou pomocí psycholožky z fakultní porodnice v Plzni, a byla doporučena i návštěva psychiatra v případech, kdy je užitečná medikace.
Q: Má smysl hledat právníka, když se podezření na pochybení lékařů?
A: Ano; v diskusi se radilo poradit se s právníkem a je zmíněn příklad z Británie, kde rodiče dali případ k soudu a soud jim dal za pravdu, byly přiznány odškodnění.
Q: Pomůže víra nebo podpora komunity zvládnout ztrátu dítěte?
A: Diskuze uvádí, že mnoho rodičů a příbuzných našlo úlevu v modlitbě a víře, a že podpora rodiny i online komunity (sdílení vzpomínek) je v praxi často uváděnou úlevou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Smrt vlastního dítěte je v diskuzi popsána jako extrémně traumatická zkušenost, která dlouhodobě zasahuje psychiku rodičů.
- Včasné lékařské vyšetření (včetně lumbální punkce) a promptní antivirová léčba mohou u encefalitid mít zásadní vliv na šanci na přežití a minimalizaci následků.
- Sdílení příběhů na stránkách typu anjeliky.sk a mimiangel.cz a účast v podpůrných diskuzích poskytuje mnohým rodičům emoční oporu.
Sporné názory
- Někteří diskutující uvádějí, že víra a modlitba pomáhají v procesu smíření, zatímco jiní vyjadřují skepsi vůči představě, že by Bůh smrt dítěte dopustil.
- Některé příspěvky doporučují pokusit se o další dítě jako pomoc v hojení bolesti, jiné zdůrazňují, že žádné další dítě nemůže zemřelé dítě nahradit.
Otevřené otázky
- Zda konkrétní lékařská pochybení vedla ke ztrátě života konkrétního dítěte, a zda má smysl vůči tomu vést právní kroky.
- Jak zajistit dostupnost dlouhodobé psychoterapeutické péče v menších regionech.
- Jak nejlépe podpořit sourozence a manžela/partnera po ztrátě dítěte.
Zmíněné značky a firmy
anjeliky.sk, mimiangel.cz, diskuse.dama.cz, modrykonik.cz, Baby-cafe, nemocnice v Chebu, fakultní porodnice v Plzni, Česká televize
Zmíněné produkty a metody
virostatiky, antivirotika, lumbální punkce, ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), psycholog, psychiatr, psychoterapie, žaloba, očkování, umělé oplodnění
Místa a osoby
Mariánky, Tachov, Cheb, Plzeň, Británie, Milenka, Tomášek, Honzík, Tadeášek
selina.liana "poznam" tvoj smutny pribeh z anjelikov...tvoja bambulka je nadherna 😔 😔
daluri ahoj...je to hrozne, teraz tu zacne kazdy kazdeho upodozrievat 😖 aj koli takymto chorym mozgom ako je dotycna osoba, mame my uzamknutu temu 😖
baby je to strasne co spravila ta baba , urcite je chora , mala by sa liecit , ale podla mna , nic v zlom , mal by niekto otvorit novu temu ohladom jej ,a to preto ,aby baby na tejto teme mali troska sukromia a venovali sa nadalej svojim radostiam aj starostiam 🙂 nech sa to riesi na tej novej teme , je to iba napad , urcite , ze rozhodnutie je navas
presne tak daluri , ta chora osoba si nezasuluzi aby sa este aj prenu baby trapili ☹
uz som zalozila temu , nech mate klud 🙂 , zelam vam vela sil , dufam ze sa nehnevate zato , ze som zalozila temu mala som pocit ze to je spravne
babulky je mi strasne moc luto,ze vobec existuju taki ludia a o to viac ze ublizuju aj tam,kde uz bolo ublizene az privelmi...je mi len luto,ze sa na vsetko neprislo skor...hlavne kvoli vam...julia dakujem ti,ale je to hlavne zasluha skvelych bab z prilis mladych maminiek,ktore patrali,kde sa len dalo a vsetko ich doviedlo k tej 15 rocnej ani neviem ako ju nazvat,nechcem byt vulgarna...ja som sa zasluzila len na odhaleni natalie z tehotnych nastrocnych,ktora tu ludi takisto tahala za nos,no na simonu,ktora spravila toto vsetko to naozaj nema...je mi z toho smutno a mrzi ma to babulky
baby ja som ani spať nemohla poriadne, je mi strašne ľúto, že teraz sa budeme viac báť čosi aj napísať, aby to niekto nezneužil 😢
suhlasim s dzio, uz toho bolo dost na temu dotycnej osoby, maminky anjelikov sa zbytocne trapia 😖
Broni, myslela som to tak, ze ak s vsetky budeme blokovat fotoalbumy, kvoli ochrane pred takymito ludmi, tak ani obycajny ludia sa k nim nedostanu. Dufam ze sa ti dari dobre, uz len zopar dni. Sledujem tvoj pribeh uz nejaku dobu, tak som zvedava, vzdy sa potesim novemu babusku (Prepac, vyznieva to, akoby som bola nejaky spion...)
dadulka daj za mna boztek Martinkovi 🤐 🤐 🤐 🤐 a Romanko je taky nadherny, ze nemam slov 😔 😔
mihouk, máš pravdu s tým zamykaním, vždy som sa pokochala novými bábätkami, napr. keď sme len čakali naše už sme sa tešili že termín pred nami už má skoro všetky porodené ...
Holky tady v té témě už o tom nepište, to se fakt nehodí..je to tu o něčem jiném..tak mějme trochu úcty 😒
🙂 Selina, četla jsem si tvůj příběh, moc smutný ☹ , krásňoučká holčička. Posílám jí pusinky. Koukám že máte další princeznu 🙂
No jedna ani pro ni nemám jméno, ze sebe dělala chudinku a lhala a napsala sem, že přišla o děťátko, no asi psychopatka či co.
Daluri, aj mna to napadlo. Uz sa tej osobe velovalo viac nec dost, takze musi byt spokojna.
Vratme tuto temu tym pre ktore bola vytvorena, anjelikom a ich mamickam 🙂
srdcko pises at se nerozciluju ale takova krava co tohle dokaze vyplivnout z pusy je u me normalni svine.vy tu prozivate nebo jste prizili peklo a takova nana si to bude vymejslet?????????ja uz bych ted tady malo komu verila az by se tu objevila nova holcina,ja uz bych si rikala jezis neni to zas ona!!!!!a ja nevim proc ale jak tu pisete ze ji je 15 let,me to tak nepripada me to prijde na dospelou osobu.,hokky drzte se a vsem vam preju uz jen to dobry v zivote.
ahojte neda aby som vam nenapisala aj ked tuto temu som necitalavyse roka ked ma moja mama vycihla jak knucim nad pocitacom a nevedela som prestat tak radsej necitam lebo si predstavujem co vsetko by sa mohlo stat mojej nelke.len vam chcem vyslovit uprimnu sustrast moj obdiv ako ste vobec takym peklom mohli prejst.
a k tomu netvorovi co tu zavadza ludi specialne v takejto teme dockas sa...kazdemu sa vrati vsetko zle tak cakaj lebo boh nie je nahlivy ani zabudlivy.
babulky ja viem ze chcete dobre, ale nechajme tuto temu maminkam anjelikov a nie nejakej uchylnej osobe...ak vas mozem poprosit, uz to nechajte tak, venovalo sa jej pozornosti az az...
ak chcete, tak si radšej pozrite tému: "otázky pre adminov", tam o nej píšu...
a tu to už uzavrite 😉
souhlasíms iwusska, protože pozornost je přesně to, proč to tyhle osoby dělají. Je to v podstatě nemoc☹.
selina - no tak si ma rozplakala, to je velmi smutny pribeh, preco neprisli na to ked si bola tehotna? mne dcerka zomrela 25.10 ale v 2007 a stale je to tazke tak viem cim si prechadzas. kludne sa tu pripoj, mne to velmi pomaha sa tu vykecat, doplakat a tak...
mihouk - nie preco ako spion, keby som nechela o sebe dat vediet tak nepisem na MK - mna tiez zauimaju ludske pribehy a kludne ma "sleduj" 😉 ved tema je otvorena a keby nechcem ze by nieco o mne vedel tak nepisem no nie!!!
selina,Tvoj príbeh mi pripomenul posledné dni strávené s Romankom, veľmi krásne si to opísala, na tých posledných 10dní sa nedá zabudnúť,aj keby si ako moc chceli,myslím na tú bolesť,bezmocnosť,obrovitánský strach o malého ...kto nemusel zažiť a nemusel čakať na to že dokedy, bol ušetrený veľa bolesti 😢 😢 😢 😢
prepacte ze otravujem ale chcela by som aj ja vyjadrit svoj nazor.je mi luto co sa tu stalo ☹ no na niekoho urobit dojem tym ze napisem ze mi umrelo dieta je to silne kafe 😔 o mrtvych len s uctou-hlavne o detickach ☹ ako moze zit taky clovek?podla mna je to chora zena ktora nemoze mat deti a takymto sposobom si to ,,kompenzuje,,...kto vie ci si teraz neprispieva dalej aj tu a v duchu si vravi:,,Aké ste hlúpe a naivne...,, 😔

baby, s adminkami nema nič spoločne, oni ju pomohli " odhaliť "