Šampon a kondicionér Hair Jazz. Je vhodný svým složením v těhotenství?

Zodpovězené
10. pro 2018

Ahoj,

jmenuji se Dominika Grenová a objednala jsem si šampon i kondicionér značky Hair Jazz. Chtěla bych ho vyzkoušet, ale teď nevím, zda ho mohou těhotné ženy? Nechtěla bych ublížit miminku. Co myslíte? Píšou tam jenom to, že podporuje růst vlasů.

Děkuji Vám.

Dobrý den Dominiko,
asi vás moc nepotěším, ale když se podíváme na složení, pak musím konstatovat, že tento produkt bych osobně odnesla do sběrného dvora. Za mě je to skutečný toxický odpad. V těhotenství bych se podobným kompozicím určitě vyhnula.

Překopíruji sem složení (nespecifikovala jste konkrétní typ šamponu, tak jsem našla složení tekutého Hair jazz) INCI:AQUA, COCO SULFATE, COCAMIDOPROPYL BETAÏNE, ALCOHOL, ACRYLATES/BEHENETH-25 METACRYLATE COPOLYMER OVUM SHELL POWDER, SODIUM CHLORIDE, PEG-150 PENTAERYTHRITYL TETRASTEARATE, BENZYL ALCOHOL, PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, PARFUM, CITRIC ACID, HYDROLYZED KERATIN, DL-CAMPHOR, PYRIDOXINE HCL, CARBOXYMETHYL- CHITIN, PROPYLENE GLYCOL, DEHYDROACETIC ACID, SODIUM DEHYDROACETATE, C.I. 42090, LINALOOL, AMYL CINNAMAL.

V podstatě od začátku do konce je to agresivní chemie, když pominu ten keratin. Už jen první dvě složky po vodě jsou syntetické pěnící látky, z nichž coco sulfáty mají prakticky stejně dráždivý potenciál, jako klasická SLS. Já osobně mám alergické reakce i na coco sulfáty. V přírodní kosmetice se sice stále SCS často vyskytují, ale ti osvícenější výrobci je již dávno nahradili jemnějšími cukernými tenzidy. Cocamidopropyl betain je alergizující pěnící složka (vyhodnocen jako alergen roku 2004), může obsahovat kontaminanty, nečistoty (uvádějí se zejména nitrosaminy). Akryláty a PEG složky, jaké dále najdeme ve složení jsou opět syntetické komponenty s rizikem kontaminací a negativním působení na kůži. propylen glycol ropná složka, často způsobuje podráždění a alergie (opět mohu sloužit jako příklad, mně PPG způsoboval v době, kdy jsem chemickou kosmetiku používala silné podráždění kůže). Benzyl alcohol jako jeden z konzervantů je také často zmiňován jako silně senzibilizující a alergenní složka. Velké riziko zde dále vidím zejména v použití syntetické vonné složky (parfum), což je téma na samostatnou přednášku. Tato složka může obsahovat i desítky nebo stovky dalších látek a je zcela obvyklé, že obsahuje velice škodlivé ftaláty (prokázané hormonální disruptory) a další riskantní komponenty, na což upozornila i mezinárodní nezávislá organizace EWG ve své kampani "not so sexy" nebo environmentální vědkyně dr. Anne Steinemann.

Doporučuji vyhýbat se syntetické vonné složce ve všech produktech, nejen v šamponu a zejména těhotenství je velmi citlivé období, nezapomínejte, že hormonální disruptory z kosmetiky (a nejen z ní) ovlivňují vývoj plodu.

Více k této problematice si můžete poslechnou např. i v mé přednášce zde:https://


Přeji Vám krásný den.
Pavla